Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Počet embryí do 5. dne. Je možné, že vajíčka už nejsou kvalitní? Dá se to nějak ovlivnit?

Zodpovězené
3. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Váš názor. S partnerem jsme podstoupili první IVF, jelikož se nám přirozeně nedaří počít již 2 roky. Žádný problém u nás nenašli. Mně je 32 a partnerovi 30 let. Spermiogram v pořádku, u mě byl vyšetřen hormonální profil, průchodnost, infekční choroby, postkoitální test. Vše v pořádku. Genetika o obou také v pořádku.
Před IVF jsme zkoušeli 5 pokusů IUI, bohužel otěhotnět se nepodařilo. Nyní máme za sebou první cyklus IVF s tím, že mi bylo odebráno 14 vajíček, 13 zralých, 12 oplodněno (9 metodou ICSI a 4 samovolně). Ještě 4. den vypadlo pěkně 5 embryí (nevím přesně stádia), ale dle embryoložky vypadaly dobře. No a 5. den, když jsem přišla na transfer, bylo vhodné k zavedení pouze jedno embryo a k zamražení nic. S tím, že je ještě nechají do 6. dne. Následující den mi volali, že to jedno dohnalo a je vhodné k mražení. Kvalita 3BB.
To zavedené ani nevím, jaké bylo kvality, ale vyvíjelo se jak mělo po celou dobu, tak předpokládám, že bylo o něco lepší. Ale stejně to nedopadlo, neotěhotněla jsem.

Přemýšlíme, co dál. Zda ještě něco dovyšetřit, než bychom zavedli to jedno zmražené, které máme. Nebo to zkusit, i když je kvalita nižší a případně po neúspěchu řešit, co dál.

Nejvíce mě zaráží, že když je všechno v pořádku a měla jsem pěkný počet zralých vajíček, i se téměř všechna oplodnila, tak zbylo jen jedno pěkné a jedno horší.

Dá se to nějak ovlivnit?

V čem může být chyba?

Je možné, že vajíčka už nejsou kvalitní? Nebo může být ještě jiný problém ve spermiogramu? Nebo v genetice embryií, i když u nás geneticky problém není?

Co byste nám prosím doporučil?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den a díky za důvěru, vše vypadalo až do transferu optimisticky - výsledek ale ve výsledku horší než se čekalo, určitě doporučuji kryotransfer nejdříve a pokud by jste neotěhotněly tak je to na konzultaci s Vašim lékařem a nabízí se změna protokolu, přidání LH ke stimulaci, výběr spermií ....
Jasnou příčinu vývoje embryí však nejsem po e-mailu schopen moc komentovat
Drží palce


MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz