Transfer čtyřbuněčných embryí po 48 h, je to špatně?

princezna22
14. únor 2016

Zdravím všechny které se snažíli o miminko V Gennetu. Já jsem nyní po ET v Gennetu na Letné - mou lékařkou je MUDr. Langerová. Máme třetí pokus IVF (Odstraněny srůsty v děloze, špatné spermio - malá pohyblivost a také můj věk) - 38let) nyní jsem podstoupila třetí pokus -odebrána 3 vajíčka, všechna zralá, všechna se oplodnili, vzhledem k nízkému počtu embryí (ani při přechozích pokusech nebylo víc než 2 a špatná kvalita) rozhodla MUDr. Langerová transferovat je po 48 hodinách (Sobota jinak by je nechali asi 3 dny ale v neděli je Gennet zavřený) jednalo se o dvě embrya 4 buněčná, prý pěkná ... ale teď všude čtu,že dávat takhle krátce kultivovaná embrya do dělohy je špatně, že nemají šanci přežít protože v tomto stadiu to pro ně nění přirozené prostředí neb do dělohy se dostávají přirozeně až jako blastocysta ☹ jsem z toho dost špatná ☹ nevím co si myslet, MUDr. Langerovou považuji za profi lékařku ale tohle píší i lékaři z jiných CARů ... tak nevím co si myslet. MUDr. Langerová mi řekla, že u mě jim bude líp než v misce, jiní lékaři na netu, ale tvrdí, že je to nesmysl ... nicméně mě do 5 dne kultivace při předchozích pokusech vydrželo vždy jen 1 embryo příšerné kvality ... ☹ Máte nějaké zkušenosti ? Děkuji moc za opověd, nyní jsem doma a radši ležím ... ale říkám si zda to není vše zbytečné ☹

lynnuska
14. únor 2016

ahoj, jak je to s transferováním tak mladých embryjek nevím, mě byla zavedena 6denní blastocysta. Jen jsem tě chtěla podpořit, musíš věřit, že se to podaří. Škoda je to už dopředu zahazovat, dej jim šanci. Embryjka jsou bojovníčci a určitě to zvladánou. Držím moc pěsti.

marcicek84
14. únor 2016

tak jestli jsem to pochopila, tak jde i o tu kvalitu, třeba to, že půjdou dřív tak se něco uchytne, protože když píšeš, že 5. den kvalita nic moc...nevím no a v pondělí by už bylo pozdě? to by bylo 4. den...každopádně zase jeslti to je špatně, tak zbytečně vyplýtváš pokus, no zkus si s ní o tom promluvit...

zuzapra
14. únor 2016

Nevzdavej to!!! Snad dr vedela co dela. My davali 3 x petidenni. Poprve jsem sla hned po transferu do prace a o obe embrijka jsem prisla. Podruhe dali dve petidenni, tyden jsem lezela a mam synka a potreti KET, jedno petidenni a je dcerka. Odpocivej! Taky mam srusty (3 organy), endometrioza. Druhe mimi v 37 letech. Me rikali,ze je lepsi prodlouzena kultivace. Hodne stesticka. Nic neni nemozne!!!! 🙂

monnn
14. únor 2016

Já bych dr. věřila,je to dobrá lékařka 😵 😉

pistalinda35
15. únor 2016

Znám kamarádku, které vyšlo 2ivf, když dala "méně denní embryjko" než to 5ti denní v rámci prvního pokusu. Myslím, že MUDr je zkušená a ví, co a jak. U maminky je embryjkam jistě dobře!
Nestresuj se. Mně vyšlo první ivf v Gennetu na Letné ve 36 a teď čekám na výsledek ketu. Test mám negativní, tak zřejmě mě čeká vše znovu ☹

merope
15. únor 2016

Jsou CAR, kde standardně vkládají 3-denní embrya právě s tím, že v děloze je jim líp než v misce. A aby byla 5-denní, tak se musí platit prodloužená kultivace, která by měla pomoci, to ale neznamená, že musí pomoci. Jsou i třeba CAR a situace, kdy prostě když klesne počet embryí pod vkládaný počet, ihned se vkládají. Mimochodem - i proto nám z Gennetu každý den volají a den ET není přesně určen, jen odhadovaně. Jde o to, aby se vybrala nejsilnější a nejlepší embrya pro ET a mnoho embryí prostě je vadných a do 5. dne nepřežije, tzn. 5 denní kultivace je i taková selekce na zdravá embrya. A pokud se tvým embryím v miskách nedaří, v děloze se jim může dařit mnohem líp.

aknyt
17. únor 2016

Poprvé jsem otěhotněla s dvoudenními embryi (ale bohužel mimoděložně), kamarádka má dvouměsíční holčičku z Gennetu od MUDr. Jarošové a taky dostala dvoudenní embryjko (to jediné, které jim zbylo).
Když to má dopadnout, tak to dopadne. Každopádně tvoje tělo a jeho prostředí je pro embryjko přirozenější než sebelepší roztok v laborce.

sunny8
17. únor 2016

Jak píše @aknyt, tvoje tělo je i pro dvoudenní embryjko přeci jenom přirozenější prostredi než lékařský roztok a tělo ho dokáže přijmout,uvidis 😉 věř lekarce má zkušenosti a taky chce, aby to dobře dopadlo, a pokud můžeš, tak odpocivej. Držím pěsti.

evulatko
19. únor 2016

Moje dcera ja taky z dvoudenniho embrya, zustalo mi jedine embryo a to mi zavedli a vyslo to. Sami asi byli prekvapeni, ale mozne to je🙂 Moc drzim palce🙂)))

lenusaak
19. únor 2016

nevím zda je to špatne, každý CAR to ma jiné 🙂 u nás v Heliosu je pouze 5ti denní kultivace - ja mela 1 den kultivace už pouze dve embryjka, ktera mi stejne nechali kultivovat až do páteho dne 🙂 ted to jsou zamražene krásné dve blastocystičky a prvni za mnou pošupajdi přísti tyden 🙂 každopadne si myslím, že jak zde bylo zmíněno - v deloze jim muže být líp než v misce 🙂 určitě lékaři ví proč to tak dělají a nám nezbyde nic jiného než jim duveřovat 🙂

evcann
19. únor 2016

věřila bych pani doktorce, mam s ni super zkusenost, mam od ni syna, hodne se mi venovala a to uz pred 9 lety, ja si vazne myslim, ze vi co dela, preji hodne stesti 🙂

soleilll
19. únor 2016

Neznám konkrétní lékařku ani pracoviště, ale znám postupy IVF. Transferovat embryo mladší 5-ti dnů je podle mě nesmysl, protože i v přirozeným procesu se do dělohy dostane zhruba 5. den po oplodnění. Když jsou vstupní suroviny (tzn. kvalita vajíček a spermií) všelijaký, je rozhodně lepší prodloužená kultivace, protože teprve 4. nebo 5. den se ukáže, jestli některé embryo je vůbec schopné se dál dělit a tedy přežít. Šupnout je dovnitř tak brzo je super pro CAR, protože provedli transfer a tedy kompletní IVF, který si vyúčtují. Nicméně pokud zahynou hned po trfansferu, je to věc, kterou lékaři nemohli ovlivnit a jsou z obliga. Přitom in vitro by jasně viděli, jak růst těch pár dní probíhá. Podle mě šlo o zmařený postup IVF, kdy k ET vůbec nemělo dojít a taky by cena za cyklus měla být nižší. Zodpovědný lékař netransferuje nekvalitní embryo, pokud si to pár vyloženě nepřeje. (Měla jsem velký zisky vajíček, ale během těch pár dnů kultivace se skoro 3/4 emryí přestaly vyvíjet. Do 5. dne zbyly třeba jen 2 kousky z 10.) Jen embryo, které přežije maximálně možnou dobu in vitro a ideálně se z něj stane hatchující nebo expandovaná blastocysta, má velkou šanci se dobře uchytit a vyvíjet dál. Přeju hodně štěstí v celým snažení.

krrris
19. únor 2016

Doufám, že to nevadí, ale založila jsem diskuzi na téma kultivace embryí zde:
https://www.modrykonik.cz/forum/asistovana-reprodukce/jak-dlouhou-jste-mely-kultivaci-embryi-chytila-se/
Dá se tam i odpovídat, což tady nejde.

soleilll - ty jsi embryoložka? Nebo lékařka v CARu? Teoretické mechanismy totiž znám také, ale také vím, že blastocysta nezaručí úspěch a často se narodí děti z embryí, která by mohla v laborce zastavit vývoj (ale v den transferu odpovídají tomu, jak mají vypadat) a pro jistotu je transferují. Nám např. embryoložka řekla, že v těle je větší šance úspěšného vývoje než v laboratorním roztoku. A označovat lékaře, kteří transferují mladší embrya než blastocysty (nebo dokonce hatchující), za nezodpovědné alibisty je tedy silná káva. 😖

kessiecharlie
3. lis 2020

Ahoj, moc se omlouvám, že rozpoutala diskuzi po tak dlouhé době, ale teď se mi stalo v Gennetu na Letné úplně to samé 😏 Můžu se zeptat, co na to Vaše lékařka po ET říkala a jak se jim u Vás dařilo? Nezlobte se a děkuji za odpověď.

kessiecharlie
3. lis 2020

@aknyt ted mě vás komentář moc potěšil. Také mám zavedené 2denni embryjko a mou lékařkou je Mudr. Jaroslav. Tak se modlil, věřím i doufám, aby to dopadlo 🍀❤