Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Proč se během pokusu změní plánovaný ET blastocysty na 2denní embryo?

Zodpovězené
13. zář 2020

Dobrý den,

právě jsem měla nepříjemný zážitek při návštěvě jedné kliniky (ne v ČR) a nevím, jak si to "přebrat". Je mi 36 let, hormonální profil v normálu, AMH 12. Můj partner má špatně pohyblivé spermie. Před 3 lety jsme si metodou ISCI "vyrobili" naše prvňátko, byla oplodněna 4 vajíčka z 5 zralých, nejlepší mi bylo vloženo zpět po 3 dnech, zbytek umřel během následujících dní. Klinika tenkrát používala skoro jen metodu přenosu embryí starých 2-3 dny.

Tentokrát byl použit skoro stejný krátký stimulační protokol jako minule. Klinika začala před nedávném používat přenos 5denní blastocysty jako standard, a to mi bylo také naplánováno. Jenže pak najednou den po oplodnění mi volala sestra, že protože se podařilo oplodnit jen 3 vajíčka (ze 6 zralých), změní plán a vloží mi zpátky 2denní embryo. Nedokázala mi povědět, jak spolu malý počet embryí a změna plánu souvisí.

Pak tedy další den na transferu mi embryoložka zopakovala to samé krátké vysvětlení. Když jsem si přála víc informací, vložila se do toho doktorka a několik minut mi ukazovala údaje/čísla (počet vajíček, skóre embryí, která byla všechna perfektní). Až po nějaké době, když jsem pořád nechápala, co tohle má společného s tím, že nemůžu zkusit počkat na blastocystu, jak bylo plánováno, povídá doktorka, že optimální čas přenosu by byl 5. den v 7 ráno a to oni mají ještě zavřeno. Byla jsem z toho paf, že i pouhá hodina hraje roli (začínají v 8). Už si nepamatuju, od čeho se tento čas odvozoval. Ale ok, to je tedy konkrétní vysvětlení, ale úplně jiné než jsem dostala od sestry a embryoložky. Takže teď jsem z toho rozpačitá, a říkám si, jestli eventuélně nemám jít příště jinam... :(

Stávají se takovéto věci běžně?

Jaký může být podle Vás důvod najednou zvolit 2denní embryo před 5denním?

S pozdravem

Dobrý den,

pouhá hodina určitě roli nehraje, to je opravdu nesmysl. Cílem prodloužené kultivace embryí (do 5. dne) je výběr jednoho embrya, které se vyvíjí optimálně, jejím cílem není zlepšit kvalitu embrya, ale opravdu pouze vybírat. Proto pokud máte embryí málo a lze vybrat již 3. den, tak se provádí embryotransfer den 3. Vysvětlení tedy nebylo dostatečné, ale postup asi ano.


MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz