Zvýšené NK buňky. Jaký máte názor na tyto výsledky, případně jak byste postupoval dál?

Zodpovězené
29. únor 2024

Vážený pane doktore,

s partnerem se již 3 roky snažíme otěhotnět (oba 32 let, zdraví, provedena genetika, hormonální profil, spermiogram, DNA fragmentace spermií, folikulometrie - vše v pořádku). Oba bereme vitamíny a snažíme se žít zdravě. Ovulace každý měsíc, cyklus pravidelný. Nedávno jsme podstoupili vyšetření reprodukční imunologie, kdy mi vyšlo vysoké množství NK buněk (30 %, maximum je 18 %), Nicméně reakce na partnerovo sperma téměř žádná (výsledek byl hraniční 10,5 %, maximum je 10 %). Imunolog navrhuje ještě odběr NK buněk z dělohy. Lékař mi zatím žádnou léčbu nedal a i s odběrem NK buněk by ještě počkal. Zatím je v plánu cca 2 cykly podpořit ovulaci Ovitrellem a poté užívat progesteron.

Chtěla bych se Vás zeptat, jaký máte názor na tyto výsledky, případně jak byste postupoval dál?

Bylo by možné podstoupit odběr NK buněk z dělohy i ve Vaší klinice? Nna pracovišti, kam docházím, tyto odběry nedělají.

Mnohokrát děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den a díky za důvěru,

s reprodukční imunologií mám zkušenosti jen v rámci IVF, v případě přirozené koncepce a odběru NK buněk z krve jsem celkem skeptický, a myslím, že odběr NK buněk z dělohy není na místě. Provádíme jej pouze v rámci výzkumu při opakovaných neuspeších IVF.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz