Tlak kolem močové trubice. Chce to čas po porodu nebo je to třeba více řešit?

Zodpovězené
31. bře 2020

Dobrý den,

jsem 7 týdnů po porodu (vyvolávaný porod, stav po sekci, velký váhový odhad - 3 900 g, velmi rychlý porod - 1,5 h bolesti a 1 h od odtoku vody, epiziotomie).
Po porodu jsem měla problém s močením, nejdříve jsem mohla jen ve sprše, pak v podřepu, pak už vůbec, byla jsem cévkovaná, kdy jsem po vymočení měla retenci ještě 600 ml. Po vycévkování jsem mohla čůrat zase v podřepu, vsedě to nešlo stále vůbec. S tím jsem byla propuštěna domů. Cca po 3 týdnech už jsem začla čůrat i v sedě, ale celou dobu mám takový velký tlak až bolest kolem močové trubice. Dá se říct, že když se mi chce čůrat, tak nemám takový ten klasický pocit plného měchýře, ale tlak na močovou trubici. Během čůrání a po se jakoby hodně stáhnou svaly nebo svěrače kolem m.trubice. Po chvilce to povolí. Po porodu jsem byla 3x na kontrole kvůli špatně se hojícímu nástřihu. Bylo mi řečeno, že je podstatné, že cůrám aspoň nějak, a že se to časem zlepší.
Ale je to už 7 týdnů a změna výrazně žádná. Při propuštění mi ještě zavolali fyzioterapeutku, ale ta říkala, že řeší problémy s únikem moči a ne s tím, že čůrat nejde. Cviky na pánevní dno cvičím.
Taky ještě k večeru nebo po delší procházce mám pocit tlaku v pochvě, takový, jako bych si pro menstruaci dlouho nevyměnila tampón... prostě jakoby tam něco překáželo.

Je ještě brzy po porodu a časem se to zlepší nebo je potřeba to více řešit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše potíže je třeba řešit! Abych správně odpověděla na Vaše otázky, budu muset začít trochu od lesa....

Takže jsme u Vašeho protahovaného porodu! Je nutné si uvědomit, že pánevní dno má několik funkcí a jedna z nich je vypuzovací. Tato vypuzovací funkce nám pomáhá vypudit, vytlačit plod a je to aktivní funkce svalu. To znamená, že samo vypuzování je zapojení vláken svalu. Někdy se stane, že pokud porod je příliš dlouhý, nebo plod příliš velký a jednoduše porod neprobíhá snadno, tak se svaly natolik zapojí a vydají ze svých silových rezerv, že skončí s bolestivým přetížením. Představte si to tak, jako bychom celý den nosili na rukou dřevěná polena. Paže budou bolet a jakékoliv zapojení paží ať už do pokrčení, či natažení rukou, velmi bolí.

Pánevní dno ovšem má zachovávat další funkce a to jsou i posturální (udržovat sílu a stabilitu trupu). Ale Vaše síly jakoby došly. Je třeba sval správnou technikou protáhnout a uvolnit a teprve potom cvičit. Bylo by naivní si myslet, že pánevní dno je vždy jen slabé!!!! Velmi často potřebuje najít správné zapojení, protažení. Pokud máte špatně se hojící jizvu na hrázi, znamená to, že celé okolí kůže, podkoží, fascií a svalů bude také velice bolestivě stažené se svojí tendencí vystřelovat bolest kamkoliv v okolí. Cvičit se tedy v tomto případě musí se správnou technikou.

To určité přetížení v okolí, které popisujete (po delší procházce) by mohl být i lehký sestup pánevního dna.

Takže má rada zní: Naučte se močit s nohama na zvýšené dětské stoličce a dobře uvolněte pánevní dno. Alespoň 3x denně podkládejte pánev vyšším polštářem v pozici na zádech, kolena pokrčená a paty na židli či opřena o nábytek. Tímto lehkým návodem budete relaxovat alespoň 10 min. Dále vyřešte s odbornou fyzioterapeutkou oblast hráze a nehojící se jizvy. Cvičte jen po dobré instruktáži.

Na svých webových stránkách mám i některá videa volně ke stažení, můžete mě případně kontaktovat.

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz