Cystokéla po porodu. Co s tím? Můžu to vyléčit?

Zodpovězené
23. čer 2020

Dobrý den,

jsem 6 týdnů po porodu druhého dítěte. Dnes jsem byla na kontrole u své gynekoložky a po vyšetření mi sdělila, že mám cystokélu, a že je to ale po dvou porodech celkem běžné. V té rychlosti jsem tomu nějak nevěnovala pozornost a až teď jsem o tom začala přemýšlet. Nevím, jak moc je u mě problém rozvinutý.
Po prvním porodu jsem při cvičení měla drobný únik moči, teď jsem ještě cvičení nezkoušela. V těhotenství byl problém si i kýchnout, každopádně teď po porodu inkontinentní za běžného provozu snad nejsem.

Co mě ale zajímá....Co s tím? Můžu to nějak "vyléčit"?

Znám jen kegelovy cviky. Jak často a jak moc, aby to mělo smysl?

Má smysl pořizovat třeba i nějaké Venušiny kuličky nebo něco podobného na posílení pánevního dna?

Je šance, že se to zase vše vrátí do na téměř původní místa do normálu?

Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

jak píšete, jsou Vaše problém trvalejšího rázu a potíže se násobí od prvního porodu. Je to tedy rozhodně na návštěvu odborné fyzioterapeutky. Často je tato služba již hrazena z veřejného zdravotnictví - proto obvolejte nejbližší oddělení rehabilitace ve Vaší nemocnici či poliklinice.

Odborná fyzioterapie pánevního dna se zaměří na měkké techniky v oblasti pánevního dna, instruktáže správného tréninku a v poslední řadě nabídce správné pomůcky.

Pokud máte cystokélu, pak prosím žádné pomůcky nenakupujte-nebyly by vhodné. Je třeba individuálně posoudit Váš stav a dle daných možností pak postupovat.

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz