78marcela
4. led 2019
811 

PONOŘTE SE DO DIÁŘŮ. USPOŘÁDAJÍ VÁM ŽIVOT A ZLEPŠÍ SPÁNEK

 Taky si na Nový rok dáváte s diářem v ruce předsevzetí, že tentokrát si jej budete dennodenně poctivě plnit důležitými schůzkami a úkoly? A taky vám to každý rok vydrží jenom prvních čtrnáct dní? Ještě jste totiž papírovým plánovačům a kalendářům nepřišli na kloub. S našimi vyzkoušenými a hlavně osvědčenými tipy svůj nový diář vytěžíte do poslední stránky.

Možná si říkáte, že těmhle papírovým pomocníkům už dávno odzvonilo a nahradily je chytré aplikace. Pořád se ale najde dost lidí, kteří jsou toho názoru, že čím víc digitálních plánovacích vychytávek máte po ruce, tím spíš vám z toho všeho půjde hlava kolem.  Jen si to představte: Kadeřnice s vámi zrovna skončila, a tak se s vyfoukanou hlavou chystáte platit… A raději se rovnou objednáte na další střih. Slečna na vás vychrlí volné termíny dřív, než odemknete telefon, otevřete kalendář, najdete měsíc, den, doplníte název události a místo, nastavíte upomínku („říkala jste v jednu, nebo na půl třetí?“)… A pak když vás o pár měsíců později trkne, že byste v blízké době měli jít pod nůžky, chytrý kalendář o ničem neví. Aby ne, v tom fofru sice vaše prsty zanesly správný den a čas, ale nebraly ohledy na letošní rok. A tak vás telefon bude v roce 2022 nutit do stříhání. 

Přitom k uspořádání času stačí stará dobrá tužka a papír rozdělený do dnů, týdnů a měsíců. Na rozdíl od digitálních kalendářů záleží jen na vás, jak s těmi papírovými naložíte. Můžete si své plány poznamenat stručně bez dalších zbytečných detailů (proč doplňovat pokaždé místo, když už patnáct let chodíte k té samé kadeřnici), nebo se naopak rozepsat, aby vám nic neuniklo.  

Musí sednout Vaší osobnosti

A tak se dostáváme k prvnímu důležitému kroku: vyberte si diář, který neladí pouze k vaší kabelce, ale hlavně sedí vašemu systému plánování. Jste minimalista a vystačíte si se dvěma krátkými poznámkami denně, nebo si potřebujete celý den rozepsat dopodrobna? Využíváte svůj plánovací kalendář i jako notes, a tak vám tři stránky na poznámky nestačí? A co teprve, když nemáte rádi změny a po roce se musíte rozloučit se starým dobrým sešitem… Na každý systém se dnes najde vhodný diář – od malých kapesních přes manažerské s kapsami na vizitky a vyměnitelným kalendáriem, školní rozdělené na dvě pololetí a s rozvrhem až po motivační, které vám pomůžou plnit úkoly i předsevzetí, a navíc se u toho kreativně vyřádíte. 

Uděláte si pořádek v každodenním fofru 

Při práci s diářem začínáte s většími úseky a končíte detaily. Nejprve si v lednu rozplánujte celý rok – zapište si, kdy jedete na hory, kdy odjíždíte na delší dovolenou, poznamenejte si důležité narozeniny a výročí, pravidelné lékařské prohlídky a zajímavé kulturní akce, pokud o nich víte dopředu. Pěkně rychle si zvyknete na příjemný pocit, že vám už čas neprotéká mezi prsty.  

A teď se podívejme na následující týden. V neděli nebo v pátek (to abyste měli klidnější víkend) věnujte svému diáři aspoň půl hodiny. Nejprve zkontrolujte stav stránek věnovaných příštím sedmi dnům a doplňte je o další důležité body – schůzky, kroužky dětí, třídní sraz po deseti letech, nedělní oběd u prarodičů nebo vyklizení garáže… Pokud si zaznamenáte i osobní úkoly a cíle, lépe a rychleji se naplní – a s radostí si je pak odškrtnete.  

Už jen drobné detaily všedního dne. 

Před spaním si opět otevřete diář, zrekapitulujte si, co je potřeba zítra udělat, a doplňte, co vám ještě chybí. Tahle každodenní procedura je ideálním lékem na stres a špatný spánek. Často totiž nemůžete usnout, a nebo naopak dospat, protože si přehráváte události předešlého dne i scénáře toho následujícího. Se zaklapnutím diáře pustíte všechny starosti z hlavy.  Uvolní ruku, uklidní mysl V klasických diářích se jen tak nic neztratí, máte to všechno uložené pěkně den po dni, zatímco v telefonu je hledání poznámek úkol hodný Sherlocka Holmese. Tento jednoduchý pomocník navíc perfektně utužuje paměť. Ručním psaním a kreslením dáte důležitým úkolům tvar, strukturu i barvy, a tak si je lépe zapamatujete. A přitom si perfektně procvičíte počítačem zmožené zápěstí. Kdo by to byl řekl, že obyčejný notes může mít tak dobrý vliv na lidskou psychiku i tělo!  

3 tipy, jak si kreativně a efektivně vést diář 

1. Rozprouděte spisovatelské střevo. 

Pokud se vám taky stává, že často nevíte, co jste některými poznámkami chtěli říci, pak zabruste klidně do detailu. Místo stručného „Veronika!“ sami sobě vysvětlete v souvětí, že ji tentokrát nesmíte zapomenout v družině. 

2. Polepte si důležité dny a oživte ty nudné. Kreslete, barevně si podtrhávejte a lepte, jak je libo. Někdy je potřeba na pár minut vypnout, jestli to pomůže, nakreslete si u hodiny jógy mandalu a nákupní seznam si vypište barevně. Udělejte z rutinní obsluhy diáře zábavu a sáhněte po samolepkách nebo razítkách. Hned ta práce bude veselejší. 

3. Když pár řádků nestačí, nastavte si to sami. Občas vám úzké políčko na všechny plány nestačí. Kde není místo, tam se vlepí post-it papírek. A klidně jeden, dva, pět – vy se v tom vyznáte, ostatním to může být jedno!

(Zdroj www.albi.cz)

Článek je zkopírován z www.albi.cz.
Líbil se mi a třeba pomůže i ostatnim.

4. led 2019

Taky jsem mívala papírový diář... Ale pak přišel problém, manžel se do něj nemohl podívat při svém plánování. To se prostě nedá vyřešit jinak, než sdilenym kalendářem v mobilu/počítači. Když se objednává k lékaři, otevře si kalendář a vidí, které dny nemůže, protože já jdu k zubaři, dcera má besídku, apod..

4. led 2019

@allinka_k na toto je asi mobil dobrý, na tyto sdílené věci. Ale ja, jelikož jsem sama, tak sdílený nepotřebuju.
A diář používám na všechno, na nákupy, na jidelnicky, na zapisování financí, na osobní vzpomínky...to žádná aplikace nenahradí.

4. led 2019

@allinka_k My takhle máme stolní kalendář z našich fotek v obýváku a tam se všechno důležité píše a všichni tam všechno najdou. 🙂

9. led 2019

@78marcela kde seženu váš diář?

9. led 2019

@stastnulka nj, jenže to musí být doma 🙂

9. led 2019

@allinka_k Tak doma se snad všichni scházíte, ne? 🙂 Stačí si to napsat do svého blbníčku a pak jen přepsat.. nebo nahlásit zodpovědné osobě, která to tam napíše.. 🙂 Nevím, u nás to funguje, sdílené kalendáře nemáme a všechno dobré 🙂

10. led 2019

@vitezove už nikde, už jsou všechny pryč.

10. led 2019

@stastnulka To je ztráta času psát to dvakrát, navíc se pořád něco objevuje... pak je člověk u doktora a neví, na kdy se objednat. Vezmu mobil a vidím veškerý aktuální program celé rodiny 🙂

10. led 2019

@allinka_k Nevím, asi tolik nechvátáme 🙂

10. led 2019

@allinka_k naprosto s tebou souhlasím, manžel udělal sdílený kalendář, i když já to píšu i do stolního, docela dlouho mi trvalo než jsem se naučila koukat do telefonu, ale teď je to super. Jsou tam dva účty, jeden se týká rodiny a zapisujeme všechny lékaře apod a pak má manžel sdílený se mnou a tam zapisuje služební cesty a schůzky ať mám přehled kdybych po něm něco chtěla

21. led 2019

Začni psát komentář...

Odešli