Nemuzeme se shodnout. Pritelova maminka je Marie a vim, ze svatek se slavi 12.9. Ale ona I ostatni tvrdi, ze se slavi I na Kvetu. Kdyby to tak bylo tak by to prece bylo uvedeno I v kalendari ne? Nevite o to neco?
Muze klidne slavit i na Kvetu - bud bude slavit podle nejakeho stareho kalendare nebo podle katolickeho - tam je Marii hned nekolik ... panenka Marie bolestna, na Mari Magdalenu se slavi ... panenka Marie snezna ... aspon tak si to pamatuju od babicky
moje mamka Marie slaví na Janu 24.5 a babička Marie slaví 21.10...dřív bylo v kalendáři Marií několik stejně tak I jan byl několikrát
Aha tak uz tomu rozumim.jsem z toho byla nejaka zmatena
Moje babička Marie slaví svátek 8.12. 😉
Moje babička slavila na Hanu, manželova babička a moje teta někdy v únoru (tuším že na Hromnice), naše dcera slaví podle kalendáře
A moje babička slaví na Hromnice 2.2, prý to tak dřív bylo.
Třeba můj táta je Zdeněk a slavi svátek dle kalendáře v lednu. Normálně ho slaví ale v srpnu, protože dřív byl v kalendáři právě v srpnu. To samy moje teta je Hana, dle kalendáře má svátek v srpnu, ale slaví ho v květnu na Janu. Dřív tam prý byla Jana/Hana
Moje mamka i obe babicky jsou Marie, jedna slavi v breznu na Mariana a mamka s druhou babickou v cervenci na Patricii :D manzel je Jan a ten slavi svatek na Premysla (na sv.Jana Nepomuckeho) je to tim jak se v kalendarich jmena meni a pribyvaji nebo ubyvaji 🙂
Takze to muze byt stejne I s Frantiskem?
To je zajímavý, to jsem vůbec nevěděla, že je to takhle🙂
Moje babička Marie mi to kdysi vysvětlovala že nejdříve se člověk narodí a pak má až svátek. Marií je opravdu víc podle starých kalendářů a dotyčná by měla slavit na tu, která je až po datu jejich narozenin. Ale ověřený to nijak nemám.
On se moderní kalendář opravdu mockrát upravoval, ale církev jede pořád podle svého a některých svatých je víc toho jména a obzvlášť panna Marie má těch svátků hodně. Třeba můj syn Petr je v kalendáři dvakrát, slavíme ho jen v červnu na svatého Petra a Pavla, v únoru ne, ale je mi jasné, že mu budou prst v budoucnu lidí různě🙂
ANo, dříve to tak opravdu bylo👍
@mamamili Ano, František je buď 4. 10. František z Asissi, nebo 3. 12. František Xaverský.
Jj, klidně to tak může být. Moje babi, Růžena, slaví podle starého Německého kalendáře, takže slaví úplně jindy, než je Růžena v našem kalendáři...
@77moona Asi zřejmě myslela Marián, mužské jméno a slaví na MAriana. 🙂
Ze je nejake jmeno vickrat v kalendari je pry proto ze toho jmena je vic svatych. Jak uz bylo psano byl Frantisek z Asissi a Frantisek Xaversky. Deda,tata i bracha slavej podle Frantiska z Asissi a to pry proto ze krteny jsou podle nej. Jestli to je tak dobre nevim.
@terezka1484 Boha jeho to jsou zmatky s těmi jmeny😀
Dříve prý měla svátek Marie každý měsíc, proto slaví každá jindy.. 🙄
Moje tchýně slavila Marii na Dušana. (duben) 🙂
Marií je několik, moje teta a babička slaví 25. 3. , kamarádka 2. 2. , další 12. 9. Je toho více.