icon

Nemuzeme se shodnout. Pritelova maminka je Marie a vim, ze svatek se slavi 12.9. Ale ona I ostatni tvrdi, ze se slavi I na Kvetu. Kdyby to tak bylo tak by to prece bylo uvedeno I v kalendari ne? Nevite o to neco?

avatar

Marií je několik, moje teta a babička slaví 25. 3. , kamarádka 2. 2. , další 12. 9. Je toho více.

10. pro 2018
avatar

Muze klidne slavit i na Kvetu - bud bude slavit podle nejakeho stareho kalendare nebo podle katolickeho - tam je Marii hned nekolik ... panenka Marie bolestna, na Mari Magdalenu se slavi ... panenka Marie snezna ... aspon tak si to pamatuju od babicky

10. pro 2018
avatar

moje mamka Marie slaví na Janu 24.5 a babička Marie slaví 21.10...dřív bylo v kalendáři Marií několik stejně tak I jan byl několikrát

10. pro 2018
avatar

Aha tak uz tomu rozumim.jsem z toho byla nejaka zmatena

10. pro 2018
avatar

Moje babička Marie slaví svátek 8.12. 😉

10. pro 2018
avatar

@inka02 tak si to uz musime napsat do kalendare😊

10. pro 2018
avatar

Moje babička slavila na Hanu, manželova babička a moje teta někdy v únoru (tuším že na Hromnice), naše dcera slaví podle kalendáře

10. pro 2018
avatar

A moje babička slaví na Hromnice 2.2, prý to tak dřív bylo.

10. pro 2018
avatar

Třeba můj táta je Zdeněk a slavi svátek dle kalendáře v lednu. Normálně ho slaví ale v srpnu, protože dřív byl v kalendáři právě v srpnu. To samy moje teta je Hana, dle kalendáře má svátek v srpnu, ale slaví ho v květnu na Janu. Dřív tam prý byla Jana/Hana

10. pro 2018
avatar

Moje mamka i obe babicky jsou Marie, jedna slavi v breznu na Mariana a mamka s druhou babickou v cervenci na Patricii :D manzel je Jan a ten slavi svatek na Premysla (na sv.Jana Nepomuckeho) je to tim jak se v kalendarich jmena meni a pribyvaji nebo ubyvaji 🙂

10. pro 2018
avatar

Takze to muze byt stejne I s Frantiskem?

10. pro 2018
avatar

To je zajímavý, to jsem vůbec nevěděla, že je to takhle🙂

10. pro 2018
avatar

@svobel ja prave taky ne. Zarazilo me, kdyz mi vsichni rikali, ze slavi svatek v prosinci.

10. pro 2018
avatar

Moje babička Marie mi to kdysi vysvětlovala že nejdříve se člověk narodí a pak má až svátek. Marií je opravdu víc podle starých kalendářů a dotyčná by měla slavit na tu, která je až po datu jejich narozenin. Ale ověřený to nijak nemám.

10. pro 2018
avatar

On se moderní kalendář opravdu mockrát upravoval, ale církev jede pořád podle svého a některých svatých je víc toho jména a obzvlášť panna Marie má těch svátků hodně. Třeba můj syn Petr je v kalendáři dvakrát, slavíme ho jen v červnu na svatého Petra a Pavla, v únoru ne, ale je mi jasné, že mu budou prst v budoucnu lidí různě🙂

10. pro 2018
avatar

ANo, dříve to tak opravdu bylo👍

10. pro 2018
avatar

@ditta1990 Mariana je ale v září😀

10. pro 2018
avatar

@mamamili Ano, František je buď 4. 10. František z Asissi, nebo 3. 12. František Xaverský.

10. pro 2018
avatar

Jj, klidně to tak může být. Moje babi, Růžena, slaví podle starého Německého kalendáře, takže slaví úplně jindy, než je Růžena v našem kalendáři...

10. pro 2018
avatar

@77moona Asi zřejmě myslela Marián, mužské jméno a slaví na MAriana. 🙂

10. pro 2018
avatar

Ze je nejake jmeno vickrat v kalendari je pry proto ze toho jmena je vic svatych. Jak uz bylo psano byl Frantisek z Asissi a Frantisek Xaversky. Deda,tata i bracha slavej podle Frantiska z Asissi a to pry proto ze krteny jsou podle nej. Jestli to je tak dobre nevim.

10. pro 2018
avatar

@terezka1484 Boha jeho to jsou zmatky s těmi jmeny😀

10. pro 2018
avatar

@77moona slavi na muzske jmeno Marián, 25.3 🙂

10. pro 2018
avatar

Dříve prý měla svátek Marie každý měsíc, proto slaví každá jindy.. 🙄

10. pro 2018
avatar

Moje tchýně slavila Marii na Dušana. (duben) 🙂

10. pro 2018
avatar

@inka02 moje mamka taky.. Jsem na ni zapomela :(

13. pro 2018
avatar

@modelis Dodatečné přání taky platí 😉 Máme v rodině narozeniny 7.12., tak si pamatuji, že den na to přeji babičce k svátku 🙂

13. pro 2018