Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
17. zář 2020
187 

Jak se po mateřské vrátit do pracovního nasazení?

Vracíte se do pracovního procesu po několika letech na mateřské dovolené? Někdy nemusí být návrat do práce úplně hladký. Po letech strávených doma pečováním o děti, vařením a úklidem domácnosti je přechod do pracovního nasazení mnohdy šok. Jak si usnadnit nástup do zaměstnání a co dělat, když vaši pozici mezitím úplně zrušili?

Rok je na pracovním trhu jako věčnost

Maminky na mateřské zažívají často náročné období, kdy je na ně kladeno mnoho nároků. Starat se správně o děti, pečovat o vztah s partnerem a mezitím zvládat domácnost, zdravě vařit a uklízet domov. Všechny tyto aktivity jsou časově náročné a často není vůbec prostor udržovat si přehled i ve světě svého zaměstnání.

V některých oblastech pracovního trhu se však přestávka na rok, dva nebo třeba pět let silně projeví. O vaše zkušenosti rázem není zájem, nejsou aktuální – jednoduše nejdete s dobou. 

Jak se dostat do pracovního procesu?

Máme pro vás skvělý tip, jak se dostat zpátky do pracovního nasazení bez újmy na psychickém zdraví, v klidu a pohodě. Přihlaste se na rekvalifikační kurzy a načerpejte znalosti předem. Můžete se začít připravovat již pár měsíců před koncem rodičovské dovolené a zvýšit svoji hodnotu pro budoucí (i stávající) zaměstnavatele.

Vybírat lze hned z několika zaměření. Skvělé jsou například rekvalifikační kurzy účetnictví, jelikož tato profese se často dobře kombinuje s rodinným životem, díky možnosti polovičních úvazků. Zabrouzdat však můžete i do vod marketingu, který je velmi populární, personalistiky nebo se zlepšit v cizím jazyce pomocí jazykových kurzů a živit se jako lektorka nebo překladatelka. 

Moji pozici zrušili, co mám dělat?

I když zaměstnavatel nemá právo vyhodit vás kvůli mateřské dovolené, občas se stává, že danou pozici opravdu musí zrušit. Může vám pak nabídnout jiné pracovní místo, ale chápeme, že ne vždy se trefí do vašich ambicí a požadavků.

Co tedy dělat, pokud vaši pracovní pozici zrušili? Opět vám doporučujeme využít možnosti rekvalifikace. Čím víc dovedností můžete nabídnout, tím větší zájem o vás projeví firmy a další zaměstnavatelé. Získáte tím možnost realizovat se ve více odvětvích na pracovním trhu. 

Benefity, které můžete získat

Díky rozšíření svých znalostí si můžete najít práci, která vás opravdu baví a zlepšit kvalitu svého života. A to i v oblastech, které by vás mnohdy ani nenapadly. 

Vztahy a rodina

Realizace v zaměstnání, které vám dává smysl se odrazí na vaší náladě a vyrovnanosti. Díky tomu budete šťastnější a zlepší se i vztahy s partnerem, dětmi a přáteli. Pokud budete celá zářit a vyzařovat dobrou energii, díky spokojenosti v práci, odrazí se to ve vašem okolí jako v zrcadle.

Životní styl a úroveň

Nástup do práce, který se zdál jako obtížný životní milník, představuje mnohem jednodušší výzvu, než jste čekala na začátku. Díky novému zaměstnání se můžete realizovat, zlepšit svoji životní úroveň a vypilovat své návyky. Například strava a vaření se pro vás stane zábavou a relaxem.

Finanční jistota

Oproti podpoře na rodičovské dovolené se s novým zaměstnáním zpravidla zvýší příjmy rodiny. Díky tomu se můžete těšit z větší finanční jistoty a svobody zároveň. 

Připravujte se včas

Pokud víte, že se rodičovská dovolená blíží ke konci, začněte se na návrat do práce připravovat. Přechod by měl být co nejpříjemnější pro vás i vaše dítě. Vhodné je rezervovat si místo pro své dítě ve firemní školce předem (pokud tuto službu zaměstnavatel poskytuje) a plynule přecházet do pracovního procesu. Začněte třeba se zkráceným úvazkem a až po zajetí nových kolejí jej rozšiřte. Jednoduše si věnujte čas na přípravu, protože štěstí přeje připraveným. 

Znám hodně maminek, kterým rekvalifikační kurz pomohl. I já jsem jej na jaře absolvovala v Brně a byla jsem nadšená. Rodičovská dovolená je dlouhá a po několika letech mozek slušně zdegeneruje 😀 Na kurzu jsem poznala hodně maminek, co měly strach z návratu do práce, ono za pár let na rodičáku se toho třeba v účetnictví změní hodně. A kdo to nesleduje, má pak s hledáním nové práce problém.

20. zář 2020

Vzdělávání je důležité pro udržení zdravého rozumu 😉

20. zář 2020
petuliiik01
AMBASADORKA

Po roce a půl jsem se vrátila na částečný úvazek do práce - zaměstnavatel je naštěstí nakloněn i menším pracovním úvazkům a práci z domova. Myslím si, že je fajn se udržovat stále v obraze ve svém oboru a je potřeba využít příležitostí, které se nám naskytnou. Rekvalifikační kurz není jen pro ty, kteří plánují změnit obor, ale také pro ty, kteří si chtějí oživit a rozšířit dosavadní znalosti 😉 Sama stále uvažují nad kurzy, které by mne posunuly zase o kousek dále. Snad se k nim rozhoupu než nastoupím do práce na plný úvazek 🙂

27. zář 2020

Začni psát komentář...

Odešli

Doporučujeme