pr_clanek
13. bře 2023
125 

Udělejte si pořádek ve svém iPhonu: Začínáme fotkami

Pokud vlastníte verzi iPhonu s pamětí 128 GB a méně, je velmi pravděpodobné, že vám už někdy jablečný miláček zahlásil téměř plnou kapacitu. U iPhonu si ale bohužel nemůžete pomocí tím, že byste si koupili SD kartu s větší kapacitou. Existují ale možnosti, jak z toho ven.

Plné úložiště? Zaplaťte si iCloud+

Jakmile si pořídíte iPhone, dostanete v rámci iCloudu (virtuální úložiště od Applu) zdarma 5 GB na ukládání vašich fotek a dalších souborů. Pokud vám ale nebude stačit interní paměť ani 5 GB na iCloudu, můžete si zaplatit prémiovou službu iCloud+. Dostanete na výběr 3 různé tarify:

 • iCloud+ s 50 GB úložného prostoru – měsíčně zaplatíte 25 Kč
 • iCloud+ s 200 GB úložného prostoru – měsíčně zaplatíte 79 Kč
 • iCloud+ s 2 TB úložného prostoru – měsíčně zaplatíte 249 Kč

V rámci služby iCloud+ můžete úložiště sdílet s členy rodiny prostřednictvím funkce Rodinné sdílení. Jak tato funkce funguje, si ukážeme na příkladu rodiny:

Rodiče využívají iPhone 14 a jejich děti disponují modelem iPhone 13. Protože už všem telefon hlásí plnou kapacitu, zaplatí otec iCloud+ s 2 TB úložného prostoru. V Nastavení telefonu pak klikne na Apple ID. Vybere položku Rodinné sdílení a pozve ostatní členy rodiny. Společně pak celá rodina sdílí výhody předplatného iCloud+. 4 lidé sdílejí úložiště o kapacitě 2 TB – měsíčně zaplatí 249 Kč. Jen pro porovnání, streamovací služba Netflix si měsíčně účtuje 259 Kč.

TIP: Díky službě iCloud se vám všechny fotky také automaticky zálohují. Nestane se vám, že byste o ně přišli. I proto se iCloud+ jeví jako ideální řešení nejen pro navýšení kapacity, ale také pro ideální formu zálohování fotek / vzpomínek.

Plné úložiště? Zkuste jej optimalizovat

A druhá možnost, co s plnou kapacitou paměti? Udělejte si pořádek ve všech souborech, které v iPhonu máte. Touto činností sice strávíte nějaký čas, na druhou stranu za ni nezaplatíte ani korunu.

Jako první se podívejte znovu do Nastavení. V sekci Úložiště hezky vidíte seznam všech aplikací společně s tím, kolik paměti zabírají. Sám telefon vám v této sekci nabízí návrhy, jak lépe optimalizovat úložiště. Projděte si jednotlivá doporučení – rozkliknutím zjistíte, jaký konkrétní obsah telefon smaže. Na základě toho se pak rozhodněte, které položky z telefonu smažete.

H3: Protřiďte si fotky uložené v telefonu!

Fotky, videa, snímky obrazovky, ale také vtipné obrázky od kamarádů. To všechno pravděpodobně najdete ve svém fotoalbu. I zde ale platí známé rčení: Sejde z očí, sejde z mysli. Vyhraďte si ve svém kalendáři čas, abyste si udělali pořádek ve svých fotkách. Roztřiďte si fotky na ty, které:

 • smažete,
 • si uložíte na externí disk,
 • chcete vytisknout.

V iPhonu si můžete vytvořit a pojmenovat vlastní fotoalba. Tuto funkci využijete na roztřízení jednotlivých fotek. Pro vytvoření pořádku ve fotkách si můžete připravit následující alba:

 • Fotky k uložení – do alba vložíte fotky, které chcete přesunout do počítače (v ideálním případě fotky a další důležité dokumenty ukládejte na datadisk).
 • Fotky k vytisknutí – do alba vložíte fotky, které pošlete do tiskárny a vytvoříte z nich fotoalbum (nejen) vnoučat pro prarodiče.
 • Fotky vzpomínek – do alba vložte fotky, které si chcete v telefonu nechat. Ale pozor! Vyberte jen ty, které pro vás mají velký význam.

Jak na samotné třízení fotek? V ideálním případě si projděte každou fotku v telefonu. Promyslete si, do kterého alba fotku vložíte. Fotky, které pro vás nemají význam, smažte. Nezapomeňte jednotlivé soubory pak ještě smazat z alba Nedávno smazané.

Návyky, které vám pomohou udržet pořádek ve fotkách jednou provždy

S třízením fotek je to stejné jako s úklidem domácnosti. Menší (ale častější) úklidy jsou méně náročnější a snadněji se do nich donutíte. Abyste se opět nedostali do bodu, kdy vám iPhone začne hlásit téměř plnou kapacitu, zkuste pravidelně zařadit tyto aktivity:

 • Každý den si vyhraďte pár minut na to, abyste si prošli všechny fotky, které jste za ten den vyfotili. Skvěle se na to hodí třeba cesta hromadnou dopravou cestou z práce. Důležité momentky si roztřiďte do alb, zbytek fotek smažte.
 • Jednou za měsíc si projděte jednotlivá alba. Fotky k vytisknutí pošlete do tiskárny, fotky k uložení opět přemístěte na externí disk.

Tak vzhůru do třízení!

Začni psát komentář...

Odešli