slune_cz
14. lis 2013

Učíte své děti plavat?

Každé dítě má rádo něco jiného, takže z každého nemůže být vynikající mořeplavec. Nicméně si myslím, že plavat by měl umět každý, aspoň nějaký ty základní pohyby ve vodě, které ho nad vodou udrží po nezbytně dlouhou dobu.
Už na malém dítěti, jakožto rodiče, vidíte, zda vodu rádo má, či ne. Zda se rádo koupe, zda mu nevadí voda v obličeji atd. Pokud tomu tak je, tak je možnost chodit již od 6 měsíců na dětské plavání, které vedou specializovaní instruktoři v bazénech uzpůsobených pro nejmenší, v bazénech, které splňují přísná kritéria na čistotu i teplotu. Před 6 měsícem lze s dítětem „vaničkovat“, pokud máte doma vanu, tak specializovaný instruktor v podstatě provede plavání s dítětem u Vás doma. Samozřejmě záleží na Vašich možnostech – ne v každém městě je bazén, kde dětské plavání probíhá, ne každý může ze zdravotních důvodu apod. Důležité jsou i finanční možnosti, neboť plavání pro děti není levnou záležitostí.
Ovšem, pokud vidíte, že dítě vodu rádo má, tak Vám určitě nic nebrání začít s ním chodit do bazénu. My jsme začínali kolem druhého roku, kdy se dítě už velmi dobře pohybuje na souši. Ještě bych chtěla dodat, že sami nemusíte být nijak význačně dobří plavci na to, abyste svoje dítě naučili plavat, ale na druhou stranu z Vás nesmí vyzařovat strach a obavy!
Základem je pohyb ve vodě samotný, následně pohyb pod vodou a pro plavecké styly je základem tzv. splývání.

Mezi první pomůcky patří např.:  nadnášející-nadlehčující pásky, kruhy ve tvaru rybiček, kroužky, desky či jiné plováky, tyto pomůcky jsou bezpečné a pro výuku plavání, pro adaptaci na vodu velmi vhodné.
A jak a kde tedy začít? Dobré je dítě s prostředím na bazéně seznámit, klidně s ním několikrát bazén obejděte po souši. Poté si s ním sedněte na kraj bazénu, namočte nohy. Nespěchejte, protože obava, strach se vytvoří velmi rychle, ale obtížně se jí/ho člověk zbavuje. Poté ukažte dítěti, jak se do bazénu bezpečně vchází – schody, schůdky. Nechte dítě chvíli v bazénu stát, chodit – nebojte, k plavání už je to jen malý krůček 🙂
Pro upřesnění určitě byste pro  začátky měli vybrat bazén, kde dítě bude stačit, aby se cítilo bezpečně. Nejlépe takový, kde si ze začátku bude moci i sednout a pohrát si s konvičkou, s plavacími zvířatky.
Jak už jsem zmínila, tak důležitý je pohyb pod vodou, takže potopení hlavy bude nezbytné, ale opět ne násilnou formou, takže si hrajte třeba na lovce pokladů. Zkuste bublat bubliny do vody, pohánět hračky tím, že do nich foukáme apod.
Samozřejmě vy, jako rodiče, byste měli jít příkladem, takže potápět se ze zacpaným nosem je chyba, neboť dítě rádo kopíruje. Pokud si tedy budete hrát na lovce pokladů a na dno bazénu položíte kupříkladu nějakou hračku, tak i vy se pro ni potopte způsobem takovým, jaký vyžadujete po dítěti. Nebojte, dítko má tu schopnost, že vydechovat do vody a nadechovat nad vodou se naučí prostě samo! Zkrátka s ním stačí blbnout, potápět se – dítě si síly rozvrhne samo, kdy být pod vodou a kdy nad.
Až dítě bude zvládat bez problémů pohyb pod vodou, až si bude samo sebou jisté a bude se od Vás i vzdalovat, tak jej určitě seznamte s nebezpečím, které voda skrývá a že je velmi důležité, aby se umělo dostat k pevnému bodu, kterého se chytí v případě nouze.
V tuto chvíli již Vaše dítě nemá problém strávit určitý čas pod vodou, umí kopat nohama, máchat rukama, v podstatě plave. Pokud tedy chcete přejít dál, tak začněte s plaveckým stylem znak 🙂

Začni psát komentář...

Odešli