Používáme cookies. Více informací zde. OK
verdos
9. črc 2018
233 

Čím se bavit (nejen) v létě? - lokalita: celá ČR

Rozhodla jsem se sepsat aktivity, které je možné (či dokonce nutné) provozovat po celé republice. Nezáleží tedy kam na dovolenou pojedete, prakticky vždy si tam můžete užít svou oblíbenou zábavu a navíc se často k tomu ještě něco zajímavého dozvědět.

Geocaching

Jistě už jste o něm slyšeli. Jde o hledání schránek zvaných "keška". Obvykle jsou umísťovány na zajímavých místech, o kterých se můžete něco dozvědět, přitom si protáhnete tělo a děti mohou získat nějakou drobnost. K nalezení se používá zejména GPS a slovní instrukce. Kešky můžete lovit nejen u nás, ale i v zahraničí. Pokud chcete vědět více, doporučuji začít zde:

http://kesky.cz/zaciname-s-geocachingem/co-je-to-geocaching/

Turistické známky

Jedná se o dřevěná kolečka s vyrytými nápisy a obrázky (vždy vztahující se k danému místu či události) a samolepkou, kterou si můžete někam nalepit (např. do turistického deníku). Jedná se o sběratelské kousky, jejichž cena by měla být 35 Kč a k dispozici jsou i různé speciální edice, které lze získat jen v určitém období (např. letos edice k výročí 1918-2018) Více se můžete dozvědět zde:

https://www.turisticke-znamky.cz/.

Turistické vizitky 

Obdoba turistických známek, ale formou samolepek, které vlepujete do speciálního turistického deníku. Výhodou oproti turistickým známkám je jejich skladnost. Každá vizitka má i soutěžní kupon. Za určitý počet těchto kuponu získáte nový deník, znalostní odznak a můžete vyhrát ještě nějaké další ceny, které se losují každoročně v listopadu. Sbírat je můžete také v okolních státech, zejména (ale nejen) na Slovensku a v Polsku.

http://turisticky-denik.cz/

Pidifrk

Vtipné (či méně vtipné, zkrátka svérázné) kreslené pohlednice, které můžete zakoupit na určitých místech. Vždy se vztahují k danému místu a graficky na sebe navazují. Dá se tak z nich postavit postupně obří mapa ČR.

http://www.pidifrk.cz/

Kukuřičáci

Jedná se o kukuřičná pole, v nichž jsou vytvořena bludiště. Probíhají v nich hry pro malé děti (užijí si určitě i 4letí), ale i pro větší či dospělé - "sbírání" QR kódů v bludišti na čas. Loni děti vyvozovaly písmenka ze slova na obrázku a luštila se jedna tajenka, letos se sbírají rovnou písmenka (v podobě příšerek) a luštíte 4 tajenky najednou, z nichž musíte vyvodit 5. tajenku (něco, co ta 4 slova, která jste vyluštili, spojuje). Úplně malé děti asi na 5. tajenku nepřijdou, ale větší školáci jsou v tomto obvykle zdatnější než dospělí. V bludišti můžete zaručeně bloudit přes hodinu a v horkém počasí je to prašná a žíznivá (a někdy i hladová) záležitost. Odměnou za vyluštění je malý odznáček s někým s rodinky Kukuřičáků a za 5 vyluštěných kartiček i velký odznak se všemi členy rodiny, to vše v různých barvách, takže odznáčků ke sbírání je dost 🙂. Bohužel letos je bludišť o něco méně než loni, za to jsou ale větší, takže pokud rádi bloudíte, vyplatí se někam si zajet. Naše děti to prostě milují...

http://kukuricaci.cz/

Skryté příběhy

K hraní je zde potřeba mít chytrý mobil s nainstalovanou aplikací. Dozvíte se historické zajímavosti a projdete zajímavá místa a ještě se při tom dobře pobavíte. Nejvíce si tyto hry spojené s pohybem a poznávání užijí školáci.

https://www.skrytepribehy.cz/pc/akce-a-novinky

Hledačky

Opět se jedná o poznávání nových míst netradičním způsobem. Jde o prožitek, dobré pozorování okolí, procházení trasy podle indicií a na konci na vás čeká poklad. Pokud vás hledačky nadchnou, můžete nějakou vytvořit i ve svém okolí. Více o projektu najdete na:

www.questing.cz

Letní hra ČT Déčko

Předloni Déčko zčernalo, loni se zastavilo a letos se pro změnu ztratily ovečky! Pomůžete je najít? Pro účast je potřeba mít účet na webu ČT :D (stačí mít nějaký již z minulosti) a přihlásit se na níže uvedených stránkách. Tam se dozvíte, kde hledat speciální kódy. Ty pak také na stránkách zadáváte (případně je možné použít i mobilní aplikaci, máte-li chytrý telefon). Červené kódy zároveň slouží jako kód k odeslání online pohlednice, takže se můžete třeba jako rodina vyfotit a fotku si nechat zaslat jako pohled domů na památku - a nebo poslat překvapení příbuzným (třeba babičce). Červené kódy jsou obvykle nějaká muzea, památky, apod., zelené kódy jsou v přírodě na turistických cílech. Celkem potřebujete alespoň 3 kódy a nejméně 1 od každé barvy. Ze všech účastníků se pak losují drobné výhry. Loni to byly nějaké společenské hry a nevím co ještě, výher bylo mnoho, ale účastníků samozřejmě ještě víc, takže štěstí se na nás neusmálo. Děti ale myslím o těchto výhrách ani neví, prostě mají radost, že zachraňují Déčko 🙂.

Letošní hra tedy probíhá zde: http://decko.ceskatelevize.cz/sezente-ovecky

Rychlé šípy
Pátrací hra k 80. narozeninám Rychlých šípů. Po celé republice jsou rozmístěny skrýše na místech, která připomínají příběhy Rychlých šípů. Můžete nejen hledat, ale i spoluvytvářet. Dle informací na webu hra běží letos minimálně do 17. listopadu.: http://www.rychlesipy.spjf.cz/

Knihomilové

Letní knižní schovka s Knihomilove.cz vám umožňuje získat nějaké to letní čtení z antikvariátu 🙂. Dostanete přibližné souřadnice, foto, popis a můžete vyrazit na místo. Pokud balíček najdete, kniha je vaše a navíc se ještě dostanete do losování o nové knihy. Informace zde: https://www.knihomilove.cz/knizni-schovka-2018/

Za pokladem

Návštěva zajímavých lokalit, příběh, řešení úkolů a na konci čeká poklad pro děti. Jedna hra stojí přibližně 200 korun a pokud chcete odměnu v cíli (z pokladu) pro více dětí, měli byste podle toho zakoupit příslušný počet herních plánů. Máte-li v okolí zajímavé místo, můžete se podílet na vytvoření nové hry.

http://www.zapokladem.cz/

Znáte ještě něco dalšího, co probíhá takto celorepublikově a lze to hrát prakticky kdekoliv nebo alespoň v různých koutech naší země? Dejte o tom ostatním vědět třeba komentáři níže 🙂

  Hezký 🙂 my se vrhli na geocaching, jen by to občas chtělo i dětskou verzi🙂

  9. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Tak zkuste něco z toho ostatního, jestli vás to nechytne 🙂.

  9. črc 2018

  @verdos jj, kouknu na to 🙂 co se líbí vám nejvíc?

  9. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava U kluků jednoznačně nejvíc vedou Kukuřičáci, ale zase mám kamarádku a její děti to prý děsně nudilo, tak nevím, asi je to taky nátura od nátury. A hledání oveček je samozřejmě taky bere. Hledačky jsme objevili minulý týden a na skryté příběhy jsme loni neměli chytrý mobil - teď už si ho tatínek pořídil, takže snad brzy vyzkoušíme. Přišlo mi ale škoda to nezařadit, když o tom víme. Geocaching známe, ale lovíme jen pokud jdeme se známými - oni tomu úplně propadli a nám to někdy připadá až moc bláznivé, když se někde procházíme a oni "hele, počkej, třeba tu bude keška - jo, jo, divej, když si zajdeme sem, tak tam jedna je...". Takže jsme tomu pro jistotu moc nepropadly. Pidifrk je skvělý nápad, ale podle mě by bylo lepší to pro děti udělat jinak, že tohle je tak jako pro větší nebo pro dospělé jako zajímavost. Asi by stálo za to vyrobit podobný produkt, ale prostě jako dětskou verzi, no. Ale třeba někdy na tom frčí školní kolektivy třeba. A turistické známky spíše taky tak pro ty větší děti, my máme ještě docela malé a tohle pro ně prostě není atraktivní, no.

  9. črc 2018
  verdos
  autor

  Přidány Rychlé šípy, o kterých jsem se zrovna dozvěděla 🙂. Asi to bude taky pro větší, moje děti znají jen seriál Záhada hlavolamu, protože to má náš tatínek nahrané, ale oni se toho spíše bojí 🙂...

  9. črc 2018

  tyjo, tak ty Rychlé šípy jsou super. Jedna stopa je kousek od nás. Jen je škoda, že nikdo jiný v rodině mé nadšení nesdílí krom mého taťky 🙂 A děti jsou moc malé

  9. črc 2018

  @verdos tak jsem si říkala, že zkusíme ovečky, ale moc jich také není, u nás nejblíž 20 minut autem, kešek je naštěstí víc 🙂 a kukuřičná bludiště také celkem z ruky... bez mimina by se to dalo, ale takhle starší ostrouhá a ty další jsou spíš pro školáky, což?

  10. črc 2018

  @lukava my jsme byli v bludišti v neděli asi hodinu a půl i s 2m miminem a 17m batoletem. A 4apůlleťák nadšený 😉

  10. črc 2018

  @ajka198 náš má 11m a nerad jezdí autem, bludiště máme celkem z ruky :/ staršímu bude sedm, tomu by se to líbilo stopro

  10. črc 2018

  @lukava jasný, tak to chápu. My ho máme cca 10min autem 🙂

  10. črc 2018

  @ajka198 se někdo má 🙂

  11. črc 2018

  @lukava nojo no 😀 jednou máme něco blízko. Jinak tu nic není a všechno min 30km daleko 😀

  11. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Njn, nevím, jestli jsi přesně odtamtud, co máš napsané v profilu, ale je fakt, že většina je (když už) nasáčkovaná v Brně či nejbližším okolí no... Bych tě pozvala k nám, ale to je z Vyškova taky 20 minut jízdy autem, takže asi nic. Já jsem totiž přímo u nás zorganizovala 2 letní hry (ta loňská byla ale dle mého mnohem lepší, ale zase nebyla mainstream, no... :D). A zatímco jedna je jednoduchá šifrovačka spíše pro školáky a starší (ale i menší se mohou zúčastnit s rodiči - říkat nápady, co je na obrázku, hledat cedulky, atp.), tak druhá je prakticky pro kohokoliv (10 zajímavých otázek o hmyzu formou "běhacího kvízu", takže pokud to zajímá školkové dítě, tak klidně, stačí, když mu to někdo bude číst). Mám k tomu více infor tady http://bit.ly/hry2018 , ale místní to ještě neví, protože jaksik zatím nevyšel zpravodaj (který měl vyjít na konči června 😂), takže asi to zatím objevili jen náhodní kolemjdoucí :D.

  11. črc 2018

  @verdos my jsme okres vyškov, ale kousek od Bučovic, takže k vám ještě dál :P to je super, že něco takového organizuješ 🙂 tak hlavně, aby se to doneslo i k cílovce :P

  12. črc 2018
  verdos
  autor

  Přidáno letní hledání knih s Knihomilove.cz 🙂.

  18. črc 2018

  My místo turistických známek sbíráme vizitky. Známky mi příjdou dost nepraktické na skladování. Vizitky se lepí do deníku a připisujem si k tomu svoje poznámky http://turisticky-denik.cz/

  19. črc 2018
  verdos
  autor

  @betelgeuzz Super! Doplním (snad dnes odpoledne).

  19. črc 2018

  Úžasný článek, my sbíráme turistické známky a ovečky z Déčka...tak ještě na něco mrknu..děti to moc nebere, jsou na to malé..ikdyz triletaka hledání krabičky s heslem na chvíli zabavilo
  U nás jsem na to nejvíc já 🙂

  19. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava teď je schovaná jedna knížka ve Vyškově - tak jestli vám to stojí za výlet tam (nebo byste tam měli teď někdy cestu...).

  25. črc 2018

  @verdos knížka z jaké hry? V úterý jedeme do Vyškova k zubaři :P, cestu máme.

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Už ji našli, takže už nic 🙂. Jinak to byla kniha z té letní knižní schovky od Knihomilove.cz. Tak snad vyjde příště něco jiného 🙂.

  26. črc 2018

  @verdos tak to jsem nějak nestihla :P dík za echo 🙂

  26. črc 2018

  @verdos škoda, že nemůžeme schovávat knížky i my 🙂 kluk chce pořád založit svoji kešku a to jsem zatím nějak technicky nezvládla :P

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Jako ta keška mi přijde asi úplně nejjednodušší a nejsnazší, ale kdybyste měli doma nějaké zbytečné věci (malé hračky či starší knížky, které nemají žádnou extra hodnotu, apod.), tak byste je určitě mohli někam schovat či zakopat, k tomu napsat vzkaz, že 1 kus na jednoho nálezce, a ať pošlou pohled či dopis s poděkováním (nebo třeba email) na tu a tu adresu a pak někde jinde vyvěsit cedulku, že tam či onde (GPS nebo morseovkou nebo rébusem nebo fotkou či jinak) se nachází "poklad", které můžou hledat a je to. Prostě hra jako jsem udělala já tady u nás, ale zase trošku jiná. Možností je určitě spousta, co a jak udělat 🙂.

  26. črc 2018

  @verdos no to je fakt, ale škoda, že není něco takového echt pro děti a celorepublikově, co už někdo založil a dalo by se připojit, mno, víš co myslim... něco jako babyfriendly geocaching... aby tu schovku našlo i dítě, aby se tam dalo dojet i s kočárkem, aby tam byl dáreček, co by se líbil dětem a mohli by si je vyměňovat...

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Budeme muset založit :D :D :D... jinak to nevidím :D.

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava Mně osobně by se líbilo něco na ten způsob pohlednic (takže skládačka okresu/kraje/ČR), ale fakt dělané pro děti. Nebo něco jiného, naučného, podobného, ale zaměřeného na ty děti, jak říkáš, baby friendly. Ale nemám ani čas ani prachy, tak nevím 😂

  26. črc 2018

  @verdos njn, právě "čas a prachy"...tak třeba časem 😅

  26. črc 2018

  @verdos a ty už jsi kešku zakládala?

  26. črc 2018

  https://www.minor.cz/prazdninova-skrysovka/ sice v Praze, ale k tématu 🙂

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  @lukava ne, nezakládala, v tomto ohledu u nás zatím (bohudík) nevznikla ta potřeba, ale teoreticky mi to nepřijde tak náročné. Skrýšovka super 🙂. Teď normálně nemůžu pracovat a namísto toho budu vymýšlet, co by se ještě dalo nachystat. Zrovna jsem chtěla odpovědět na dva další inzeráty, protože stávající brigáda je naprosto příšerná a dřou mě až na kost, ale asi nikam nenapíšu, protože mám akutní potřebu tvořit a všechny tyhle brigády a přivýdělky mě v tom jen brzdí (ale zase z nich mám aspoň pár kaček, no, tak nevím :D :D :D).

  26. črc 2018
  verdos
  autor

  Prázdniny ještě neskončily, takže tu máme nový tip na hry "Za pokladem" 🙂. Dražší, ale určitě zajímavá aktivita 🙂.

  9. srp 2018