icon

Kolem adopce je spousta zbytečných mýtů. Například "geny nevyčůráš" s kamarádkou Bárou, dospělou adoptovanou ženou, je v tomhle rozhovoru provětráváme: https://open.spotify.com/episode/0ejtiKHyyfQcpk...

avatar

Četla jsem Rok kohouta a tam " geny fakt nevycurali" ... Je to tedy opravdu mýtus?

8. kvě 2026
avatar
wrtulka
autor
@elvira

Četla jsem Rok kohouta a tam " geny fakt nevycurali" ... Je to tedy opravdu mýtus?

@elvira ano. Tahle kniha bohužel zavřela mnoha dětem cestu do rodiny a není to v pořádku. Já neříkám, že to co se tam stalo bylo snadné a tenkrát bylo mnohem míň informací o tom co znamená, když má dítě trauma (i "jen" v opuštění v porodnici jako trauma do života bohatě stačí, plus trauma /deprivace z ústavu je nářez. A pak že nebylo k dispozici terapeutické rodičovství, které je dnes jak se ví u těhle dětí fak nutnost. A taky, zpracování historie dítěte, žádné "ted žije s námi tak se k tomu nebudeme vracet" a pak jsou tu ranné prožitky třeba už z prenatálu..a ano geny ale třeba v tom smyslu, jak je dítě citlivé, temperamentní. Není to prostě že ty děti mají nějaké špatné geny. Ta realita je mnohem hlubší, větší složitější. Zkuste poslechnout...a klidně o tom diskutujme díky za to

8. kvě 2026