Používat dudlík - ano či ne? A proč?

kauculacek
7. srp 2010

Ahojda,
chtěla jsem se zeptat na názor - používat dudlíka (šidítko) ano, či ne a proč? Když ano, kdy ste ho začali dávat a myslíte, že to může ovlivnit kojení?
Mám 4týdenního chlapečka, začíná si cucat palec a myslím, že bude lehčí ho pak odnaučit dudlíka, než cucat palec. Ale přemýšlím, jestli to může nějak ovlivnit kojení, tak to házím sem. Děkuji za názory 🙂

collette
7. srp 2010

Záleží na dítěti. Říká se, že šidítka a flašky kazí techniku kojení. Kuba byl na dudlíku už v porodnici. Stejně jako na flašce. A s přisátím problém neměl - plavně přecházel z jednoho na druhé:o) A souhlasím s tím, že odnaučit od šidítka je jednodušší než od palečku.

Možná zkus nějaká plochá šidítka (třeba Avent) - prso se taky v puse předpokládám zploští (jak tlačí jazýček proti patru), tak by to nemuselo vadit až tak.

eloana
7. srp 2010

@kauculacek ja myslim ,ze to neovlivni kojeni -pokud je dobre prisaty.)
ale zalezi na diteti-obe deti mi dudlik nevzaly:(( u syna jsem se ted snazila docela intenzivne a nic

pett7
7. srp 2010

Nám dudlík doporučila doktorka, protože jsem malého měla neustále u prsu a ududlával se...nejdřív žádný nechtěl, nakonec zabrala latexová kytička. Techniku kojení si nezkazil ani dudlíkem, ani krmením z láhve, ale asi to bude u každého miminka jinak

rozi.nka
7. srp 2010

Matěj měl dudlíka už v porodce a kojíme dodnes. Zhruba od 7. měs ho začal sám odmítat a vezme si ho jen na spaní a to na chviličku 🙂
Souhlasím s tím, že je to různé u každého dítěte. Kamarádky dcera má dudlíka ještě ve dvou letech.

cufinka
7. srp 2010

Ahojky já jsem ještě těhulka ale jsem rozhodnutá že dudlík dávat nebudem 🙂

gilotek
7. srp 2010

Já jsem dudlík dávat nechtěla, dala jsem ho ve 14 dnech malého, když jsme skončili kvůli sepsi v nemocnici na antibiotikách a já se vůbec nevyspala. Malej brečel nonstop a dudlík byl záchrana. Opravdu jsem ho uvítala a názor jsem změnila. Byla jsem spokojená já a i on. Ted čekáme dvojčata a určitě dudáka dám

kaatulkaa
7. srp 2010

Taky se přidávám a přihodím své zkušenosti. V porodnici nás strašili, že dáváním cumlíku se dítě nenaučí pořádně sát z prsu, proto jsem jej nedávala. Doma se však naučil (díky refluxu) usínat u prsu a uspat a uklidnit jej jinak je nadlídský výkon. Proto jsem sama po cumlíku sáhla, abych jej nějak uklidnila, ale nic. Jakmile ucítí na jazyku tu "gumu", tak jej vyplivne. Vyzkoušela jsem několik druhů a jediný, který někdy, ale jen někdy v puse nechá je klasická kytička. Dala bych cokoliv za to, aby cumlík chtěl jako jiné děti. Co se týče cumlání ručiček - to jsme již taky řešili. Zubařka mě však uklidnila, že se tím nezničí dásně jak píšou v časopisech. Jediné na co to má vliv je to, že můžou mít "vycumlané" prstíky 😒

skajana
7. srp 2010

joo my byli taky skálopevně rozhodnutý dudlík nedávat 🙂 nicméně ve čtyřech týdnech začlo prcka hodně trápit bolení bříška a vyžadovala nonstop prso, jinak se nezklidnila...a vzhledem k tomu, že potom blila jak alík jsme jí radši dali dudlík a byl klid, přes den ho moc nevyžaduje a na noc krásně usíná (podudlá, vyplivně a chrní jak dudek ;)). Jinak nemám pocit, že by nám to nějak rozhodilo kojení, spíš od tý doby co ho má, tak saje skoro i líp (efektivněji, kratší dobu....možná to tim není, ale je fajn 15 minut místo třičtvrtě hodiny 🙂).

petronelie
7. srp 2010

Ahoj,já dala dudu v porodnici, na kojení to vliv nemělo a teď ho máme jen na noc...to zatím neřeším 😀

vorllinka
7. srp 2010

kaucu já jsem taky dala dudlíka hnedka v porodnici. Moc si nedovedu představit jet například s kočárkem a když malej začne brečet, tak s sebou dudlíka nemít. Myslím, že když ho teď dáš, tak to na kojení vliv mít nebude 😉

pablinka
7. srp 2010

@kauculacek ahoj, já si myslím, že lepší mít dudlík, než palec, hlavně nesmí ten palec dudat naplocho, bříškem palce nahoru, tím si pak vytváří předkus, říkala nám PA... Náš malý dostal dudlík ten den, co jsme přišli z porodnice, kojení to neovlivnilo, kojím i teď v jeho 10 měsících.

arietiska
7. srp 2010

Taky se přidám, myslím, že dudlík nic nepokazí a je lepší jak plína ožužlaná či palec nebo vyřvané plíce. Já dala dudel už v porodnici, jelikož syn měl hlad a hodně plakal. Kojený byl do 7,5 měsíce.
Dudlík neměl přes den od roka a ve dvou letech ho dal bubákovi svému vymyšlenému.
Dudlík je závislost hlavně rodičů, Ti mají většinou problém ho následně dětem vzít. Co jsem tak zaznamenala, děti většinou jeho sebrání nijak zvlášť nedramatizují. Hodně jich ho odloží i samo.
Já osobně byla na palci snad až do třetí třídy. Ten se odnaučuje fakt blbě.
Jednu dobu se dudlíky jakoby zakazovaly /cca 5 let zpět/, ale nevydrželo to ani 3 roky co si pamatuju a zase se k nim "vrátilo", protože nejsou zas až takový problém.

misakri
7. srp 2010

já jsem jednoznačně PRO dudlík.. 😉
jak tak všude čtu, tak v časopisech, knížkách, PA to říkají atd atd.. nedávat dudlík.. ohrozí se kojení.. neznám jedinou maminku, u které by to platilo.. 😉 🙂

kjajule
7. srp 2010

Já byla rozhodnutá že dudlík nedáme, ale malej si začal cucat palec doktorka mi řekla at koupím dudlíka a vykašlu se na řeči o kazení kojení či dásní.Malej spokojeněji usínal a cucání palečku okamžitě nechal.Doporučuju avent nebo klasickou kytičku 😉

bury
7. srp 2010

tak náš Honzík dudlíky odmítá. vyzkoušela jsem už snad všechny druhy - od Aventu, přes Nuk po kytičku a nic... dokonce už jsem mu zkoušela dávat i "zajetej" dudlík od malýho mojí kamarádky 😀 a prostě ho nechce. ze začátku bych ho hodně uvítala, teď mi to už nechybí 😉 když je nejhůř, tak mu dám prso 😒 - co se dá dělat. s kojením jsme měli velké problémy a to nevěděl, co je dudlík ....

lamarika
7. srp 2010

Syn dudlík nechtěl a ani si necumlal palec nebo něco jinýho. Některý děti nic nepotřebují a jiné se zas bez dudlíku neobejdou. Myslím, že dudlík nijak neublíží a určitě jde snáz odnaučit jak cumlání palce. Každopádně jestli se budu moci vyhnout dudlíku u druhého dítka, tak se vyhnu 😉

bocinka
7. srp 2010

taky jsem byla rozhodnutá, že nebudem dudat a to, že malá jej nechtěla mě utvrdilo... jenže pak jsem dělala dudlíka já a docela intenzivně jsem se snažila naučit ji dudlíkovat... po třech dnech se povedlo - to měla šest týdnů... 😵 teď tři dny odnaučujeme - nebo jsem jí ho spíš natvrdo sebrala, když se ráno probudila už v postýlce nebyl a není... protože nám kazil spaní ☹ , ale kojení rozhodně ne... kojíme ještě teď.... 😵 jinak by mi nevadilo, kdyby ho měla třeba do dvou let... hrozně se mi líbí, jak je klidná, když ho má....

janneke
7. srp 2010

Dcerka zezačátku dudlíka nechtěla, pořád ho plivala. Jedna babička do nás hučela, dej dudlík, druhá vykřikovala, že dudlík je hrůza a nesmí do domu.
Ovšem dítě chtělo pouze prso. Potom se asi ve 2 měsících spokojila s mým malíčkem a asi v 10 týdnech akceptovala ten nejmenší dudlík, co jsme sehnali. Ovšem všimla jsem si, že u kojení v tom okamžiku začala příšerně mlaskat a bradavka jí pořád vypadávala. 😒 Takže dudlík jsme zase uklidili a dostala malíček.
Ale někdy mezi 3. a 4. měsícem jsme dudlík opět aplikovali a kojení pak už bylo ok.
Takže si myslím, že techniku kojení to kazit může, ale zřejmě hodně záleží na dítěti, jak je šikovné.
Dcera mojí známé si ještě v teď v 6-ti letech cucá palec a nehet má téměř slezlý, měkký a velmi ošklivý. Myslím, že dudlík se jednou odloží, kdežto s palcem to je složitější.

chaluska
7. srp 2010

Dudlík nemělo ani jedno dítě. Malýmu jsem zkusila ho dát v šestém týdnu, měl krizi, ale plival ho. A malý jsem to zkusila pouze jednou z legrace a taky nechtěla. Dudlik mi připadá divná věc, jelikož jsme to nikdy nepoužívali. 😅

xmata
7. srp 2010

Holky písnete mi prosím do IP, kde bych sehnala tu klasickou kytičku? Malý mi dudlíky bojkotuje, už jsme vystřídali 11 různých a nic ☹

jitulisek
7. srp 2010

Já bych dudlík dávala ráda,ale malá ho vůbec nechce. Když jí ho dávám,tak ho různě okusuje,ale aby si podudala to ne. A když se jí to podaří,tak se zvedne žaludek,tak jí ho pak nedávám. Jenže poslední dobou si začala hrozně strkat prsty do pusy a to bych radši, aby tam měla dudlík. Nejenom, že se lépe odnaučí,ale někde jsem slyšela,že prsty jsou tvrdé a mohou i deformovat patro. Nemáte nějakou fintu,jak mimčo na dudlík naučit? 🙂

stylly
8. srp 2010

My používáme 😀 ,...proč mít okousané a ocucané palce 😉

weri1
8. srp 2010

my dullík použili už v porodnici, proč ho nechat plakat zbytečně, když tak rád dudá 🙂

mpavlinka
8. srp 2010

Důda je u nás hodně oblíbený, dokonce malý říkám, že je moje malá Důda 😵 😀 A když ji chudinku svíjí křeče, když má prdíky a vypadne ji z pusinky a brečí, tak říkám, že důda zradil 😠 😀

neumisa
8. srp 2010

náš synátor měl po porodu otočený režim, takže už druhou noc v porodnici nám sestřička s prosíkem donesla cumel, aby se mohly i ostatní matky a děti vyspat ... krom převráceného spaní je totiž vybaven extra silnými hlasivkami 😀

piskott85
9. srp 2010

taky jsem chtěla dudlík už v porodnici ale nepovolili mi ho takže jsem malému dala dudlík až doma a taky stím nemá problém i s flaškou bravůrně přechází z dudlíku/flašky na prso a opačně.a zase mi doktorka říkala že dudlík doporučuje že se tím mimčo pořádně naučí sát.a potom nevznikne problém s přisátím. 🙂
a taky souhlasím raději odnaučit od dudlíka než od palečka a aspon mě každý na to upozornoval at si malý necucá palec jinak si ho zdehormuje.a to myslím opravdu cucat jako prso.ne takové to skoumání pusiky prstem.to nevadí .

marselina
9. srp 2010

ahojky,tak my jsme dali dudlíka také hned v porodnici,protože byl tobiášek hrozně uplakané miminko.u nás to na kojení vliv žádný nemělo a kojíme se doteď ,dudlíka jsme mu sebrala cca před půl rokem a zvládl to bez v pohodě,ani neplakal.určitě s tebou souhlasím v tom že od dudlíka bude lepší odnaučení než od cucání palečku,protože to je taková neřest která může vydržet až do dospělosti. 😉

eriska
9. srp 2010

ahojky,
i já přidávám svůj názor. My dudlíka dáváme a plně kojím a žádný problém..když potřebuje, tak si zadudá a dudlíka vyplivne, když ho nechce..přijde mi to rozumnější, než ho nechat plakat..a jak tak tady čtu, dudlíky jsou prostě v kursu😀 u nás je to i dobrá hračka, ačkoliv ruce do pusy cpe pořád..i tak si myslím, že je jednodušší ho odnaučit dudlíka, než cucání prstíků

pebi
9. srp 2010

četla jsem, že miminka mají do cca půl roku potřebu sání, uklidňuje je to, sát prostě potřebují.. mám dvě děti, oba dudlík měli, oba jsem kojila a když byl hlad, letěl dudlík obloukem a normálně jsem je nakojila, nebála bych se toho 😉
opatrnější bych byla s mlíkem ve flašce, tam už riziko je (mlíko teče samo x z prsu ne)

kijonkova.k
9. srp 2010

Ahoj,já malé strčila dudel druhý den po příjezdu z porodky,jelikož neusále brečela a já už s ní.Chtěla prostě dudat.V kojení se nic nezměnilo.U druhého jsem byla rozhodnutá nedávat,ale jakmile jsem v TV slyšela názor dětské lékařky,že dudlík snižuje riziko náhlého úmrtí kojence,tak jsme se s manžou na sebe podívali a oběma bylo jasné,že i druhý prcek bude dudat,pokud bude chtít.Navíc malá později dudlala jen během spaní,přes den se dudlík schoval. 😀