Jak podpořit lezení

ronja55
8. črc 2018

Hezký večer, synovi bude v uterý 9 měsíců a stale neleze. Umí se dostat na čtyři ale vydrzí pouze chvili a pak zas padne na břicho. Před 14 dny se naučil sedat, buď ze čtyř nebo si sedne z lehu. Od té doby se vždy posadí jak pecka a hraje si a nema vubec motivaci učit se lézt. Jak ho mam k lezení motivovat? Doktorka nam dala měsic a pokud se nerozleze pujdeme na rehabilitace.

luciklim
8. črc 2018

@ronja55 nas syn zacal lezt v 6 mesicich, ale jelikoz zacal brzy, tak to mel dosti nevychytany, dojizdela nam rehabka, cvicili jsme puvodne kvuli vytaceni hlavicky, tak mu jen dohlizela na vyvoj, ale par cviku nam ukazovala, tezko to tady popsat, nejjednodussi, ze mu stridave davas kolinka dopredu. Vzdy das kolinko dopredu a cekas, az da dopredu rucicku..nicmene uplne nejvic se mi osvedcilo, ze jsem sla od nej tak 10 metru daleko, klekla si na ctyri a povzbuzovala ho, at jde za mnou 🙂 ted po ctyrech "lita" jak motorova mys 🙂

mku
8. črc 2018

@luciklim v klidu... my mame to stejne v 11ti mesicich... proste musi posilit zadove svaly...

ronja55
autor
8. črc 2018

@mku Jak mu mam pomoct aby je posílil? Sam je asi neposílí, protoze cele dny jen sedí a kdyz ho dam na břicho, tak si bud hnes sedne nebo začne řvat a dělat letadlo. Má par světlích chvilek za den, kdy se na par vteřin na ty čtyři dostane, ale hned jde dolu a zas ječí.

kattynka1
8. črc 2018

Na rehabilitaci nám bylo doporučeno mít doma na zemi nekluzký povrch -koberec (coz se u nas nakonec ukazalo jako duvod nelezeni) a pak postavit na čtyři a přidržovat mu bříško.

mku
8. črc 2018

@ronja55 me fyzioterapeutka radila idealne ho co nejvic pred den nechat prelizat me nohy kdyz u nej sedim na zemi... proste motivace za hrackou pres nohy sem a tam... a jeste to funguje i venku, na trave leze za vsim... jsou i specialni cviky z vojtovky, ale to se blbe popisuje

ronja55
autor
8. črc 2018

@kattynka1 Máme skoro všude koberce a maly ma i svuj hrací koutek, kde traví nejvice času a tam ma taky koberec, tak ze u nas to tím nebude

vecerinka
8. črc 2018

Já bych tomu dala čas. Holka mi začala lézt až v 11měs. A jsou děti které ani nelezou a rovnou chodí. Ano lezení je dobré na posílení svalů ale každé dítě má své tempo. Kluk lezl třeba už v 8 měs. Holce jsem koupila balón, který svítil a hrál. Motivací bylo aby se snažila k němu nějak dostat. Rozlezla se ani nevím už jak 🙂

jipe
8. črc 2018

@ronja55 syn se plazil, na 4 si kleknul, ale kupředu ani za nic a mohla jsem se na hlavu stavět, prostě si pak z toho kleku stoupnul a lézt po 4 začal až poté, co obcházel nábytek. neměl teda problém vydržet na 4, jen když jsem se ho snažila posouvat dopředu, vždycky se povolil a plácl sebou na zem a plazil se. Můžeš zkoušet trakař (držet za pánev), zvedat pomocí šátku/ručníku a ukazovat střídáná ruka/noha, motivovat za hračkama,...víc asi nenaděláš nic. Koberec v pokojíku měl

klaarusa
8. črc 2018

Dcerka zacla lezt na konci 10m. Do té doby jsme zkoušeli overball, dělat ji hodně překážky, třeba z polštářů, pak dle rady, kterou jsem dočetla, je dobré dítě nechat co nejméně oblečené, pořídili jsme i koberec, aby ji to neklouzalo po plovoucí podlaze...a nic. Pak už jsem to vzdala, s tím, že začnu řešit rehabky atd. a z ničeho nic pretapala půlku obýváku...Teď bude slavit rok a už chodí. Šlo to pak vše hrozně rychle. Ale předtím jsem pomalu ani nevěřila, že se rozleze, myslela jsem, že zůstaneme u plazeni.

ojo
8. črc 2018

@ronja55 a s čím si hraje, když sedí? co mu to vzít a dát opodál aby měl motivaci se k tomu přilézt? Adélka začala mezi 10. a 11. měsícem a nejvíc fungoval ovladač, který jsem položila opodál 😀 dávala jsem ji na čtyři a někdy jí držela, aby na těch čtyřech chvíli byla nebo jsem jí posouvala nožky dopředu, páč ruce zvládla sama a někdo mě doporučoval dát jí pod bodýčku takový masírovací (fyzioterapeutický) míček...jako molitanový, ale je pevnější, stál pár korun v lékárně. No a trvalo tak dobrý měsíc, než fakt začla dobře lézt, takže to bylo kolem roka...teď třeba aktuálně jí bude 18m a začíná teprve chodit...

barchen
8. črc 2018

@ronja55 Rozlozit hracky dal a nechat at si za nimi doleze, jakkoliv, rozlozit polstare na zem - na koberec at to neklouze. To fungovalo u nas. Ale v 9ti mesicich jeste nelozila, pouze zacala couvat - lezt pozpatku a k tomu jako lachtan, posouvat se na brise..

anazuzzuzana
8. črc 2018

můj syn se poprvé posadil, šel na čtyři, plazil se až nakonec lezl během jednoho týdne a to na konci 9. měsíce... do té doby se jen různě kutálel 🙂 nehrotila bych to a moc ani nechápu doktorku, že vás takhle stresuje... nicméně jak píši ostatní, dávat dál oblíbené hračky... náš se nakonec poprvé doplazil pro dálkový ovladač 🙂

bartakova_veronika
8. črc 2018

Mala ma pres 8 mesicu a jedine co umi tak valet sudy. Vojtovka nam skonca, chodili jsme 2 mesice kvuli jinym vecem ale na neurologii jsme se domluvili ze budem pokracovat. Takze mame cvyk na podporu aby sla vubec na kolinka. On nato prijde nechte tomu cas

eithelwing
8. črc 2018

Naše dcera začala lézt 14 dní před prvními narozeninami. Byla to velká oslava! :D Sedla si zhruba o další tři týdny později. Bylo to těžké, když téměř roční byla dcera stále ležící miminko, maximálně plazící se, ale dočkali jsme se. 🙂
Každopádně na rhb jsme chodili s dcerou už od jejích pěti měsíců kvůli kiss-syndromu.

Podpora lezení probíhala na rhb a následně doma - pokud se prcek houpe, je napůl vyhráno, dcera nechtěla ani na kolínka. Pak nám kladli na srdce, aby dítě pochopilo rozdělení pohybů. Takže motivovat k přelézání překážek, kdy si dítě rozloží pohyb rukou a následně nohou.
Nejvíc nám osobně pomohlo lezení za hračkami kolem gauče v obýváků s tím, že jsem dceru podpírala pod hrudníkem a kouskovala jí jednotlivé pohyby. Bylo to jak u blbců, záda mě bolela, ale po několika kolečkách mi najednou ruku odstrčila a šupajdila sama.

Jinak na rhb se vyjadřovali tak, že do roka času dost, hlavně aby lezení nepřeskočila, protože se tím hodně posílí celé tělo.

mku
8. črc 2018

@eithelwing souhlas... nam taky na fyzio rikala, ze lezeni je dulezite... i treba pro spravne soustredeni a koordinaci ve skole...

ivuska1986
8. črc 2018

Ahojky, nám je devet měsíců, malá se dostane vsude, stylem na lachtana, posouva se dozadu, okolo sebe, obcas si vyskoci na ctyri a je spokojená, bude mit deset kilo, rada se chova, takze jsme vsichni servany, ale mala je stastna, jeste ani nesedi ani se o to neanazi. Sla cisarem driv, chodime na neurologii, neurolozka spokojena, pediatricka též. Kazde dite ma sve tempo. My v rodine mame vsechny deti lenivy, hlavne holcicky, jsou to takove buchty nase líné💓 nehrotila bych, fakt kazdy mimco ma sve tempo a bez doporuceni neurologa bych svy dite rhb netrapila. Tak me vzdycky napada, zdali nase rodice s nami chodili na rhb ci resili zdali polezem abychom se lepe soustředili ve škole. Myslim, ze u nekterych veci je potreba dat mrnouskum proste čas.

barchen
8. črc 2018

@mku Pry i dospeli (my rodice) by jsme meli lozit po ctyrech, je to pry prospesne pro fyzicky i dusevni stav. S temi malymi detmi doma to alespon nevypada blbe 😁. Mit doma pubertaka, tak nevim, co by si myslel 😁.

bartakova_veronika
9. črc 2018

@eithelwing take nam rika aby lezeni nepreskocila. Na kolinkach byt nechce a vzdy se rozplacne jak zaba tak uvidime kdy to pochopi 🙂

lida9
9. črc 2018

zkus na posileni zad vodu, u nas byl videt za 14 dni rozdil, z nelezouciho miminka najednou rychlik🙂 ted pres leto ale zadne kurzy plavani nejsou, tak bys musela individuelne nekoho oslovit... kazdopadne za nas to fakt pomohlo a maly se krasne rozhybal, jen ti nekdo musi ukazat co a jak🙂

kassandra1
9. črc 2018

Jednoduše dát hračky trochu dál. Proč by se snažil, když je má pod nosem? 🙂

ronja55
autor
9. črc 2018

@lida9 chodíme na plavání od 6 měsíců 🙂

ronja55
autor
9. črc 2018

@kassandra1 to nepomáhá, začne se vztekat a řvat a není k utišení, a tím cele snažení zkončí

kassandra1
9. črc 2018

@ronja55 Měli jsme to samé, strkali jsme hračky pod nos. Pak jsme šli na rehabilitaci (kvůli kyčlím, ale měl je ok), dr mu dala hračky stranou, já nesměla zasahovat, dr ho nechala vyvztekat a po nějaké době tam začal mít náznaky lezení. Dr mi řekla, že není motivovaný když ví, že mu mamka udělá servis. Tak jsme to doma nemilosrdně cvičili dva tři dny a krásně se rozlezl a zjistil, že když si popoleze, svět bude mnohem zajímavější.

bartakova_veronika
9. črc 2018

@kassandra1 také to tak zkoušíme, ale zatím už pár měsíců marně .... i na vojtovce jí vždy dává hračku aby se přetočila na bříško ale tam to prostě neudělá :D

mumaddy
2. lis 2019

@ronja55 Maxik mě začal až v 11m skoro protože dřív sedel než lezl nebo se plazil... zacli jsme nosit dupky Geckogogo a paráda, podporuji “syndrom plovoucích podlah” pokud nemate koberec super věc .🙂 mrkněte 🙂