Zkušenosti po vysazení hormonální antikoncepce
Ahoj, docela by me zajimalo, jake mate zkusenosti po vysazeni HA. na co se pripadne muzu "tesit". Vy, ktere ste pri jejim uzivani pribraly nejake ty kila a nejdou dolu, zlepsi se to po vysazeni nebo ne. diky za rady a info
🙂
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce se často objevuje zhoršení pleti (akné) a zvýšená mastnota pleti a vlasů, přičemž dermatologická řešení z diskuze zahrnovala návštěvu kožního lékaře, lokální masti jako Sébium AKN (uváděno cca 360 Kč), krátkodobé antibiotické kúry a domácí prostředky jako lnicová mast nebo pivovarské kvasnice a kopřivový čaj.
- Návrat menstruačního cyklu a ovulace je velmi variabilní: některé ženy otěhotněly hned během 2 týdnů až jednoho cyklu, jiné měly měsíce nepravidelností nebo zpoždění 6–8 týdnů až několik měsíců; v diskuzi byly zmiňovány gynekologické intervence jako vyvolávačka Agolutin, Estrofem nebo stimulace Clostilbegytem a monitorování BT či ultrazvuk folikulů.
- Změny hmotnosti po vysazení byly smíšené (u zmíněných příspěvků +2 až +6 kg i −1 až −5 kg); doporučená opatření v diskuzi zahrnovala úpravu stravy, omezení sladkého, zvýšení pohybu a psyllium jako vlákninovou „detoxikaci“.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho trvá, než se po vysazení hormonální antikoncepce obnoví pravidelný cyklus?
A: V diskuzi lékaři a uživatelky uváděli různé termíny: gynekologové zmínili 6–8 týdnů, jiní hovořili o 3–6 měsících a doporučovali počkat až půl roku; u nízkohormonálních pilulek byla zmiňována i tříměsíční pauza pro „dorůstání sliznice“.
Q: Jak řešit výrazné akné po vysazení HA?
A: Diskuse uvádí návštěvu kožního lékaře, lokální léčbu (např. Sébium AKN, uváděno kolem 360 Kč), krátkodobou léčbu antibiotiky na kožním, a domácí podpory jako psyllium, pivovarské kvasnice, kopřivový čaj nebo lnicová mast (v lékárně uváděna cena cca 40 Kč).
Q: Jaké léky gynekolog v diskuzi předepsal pro obnovení menstruace nebo ovulace?
A: V příspěvcích byly konkrétně zmíněny Agolutin (vyvolávačka, injekce), Estrofem a Clostilbegyt (pro stimulaci ovulace); některé ženy užívaly také jiná předchozí HAK jako Yadine nebo Diane.
Q: Kdy lze po vysazení HA začít s plánováním těhotenství?
A: Názory se liší: některé ženy a lékaři doporučují začít po první přirozené menstruaci, jiní doporučují počkat 2–3 měsíce (někdy i déle) podle délky užívání HA; jedna doporučení v diskuzi uváděla vysadit 3 měsíce před plánovaným snažením.
Q: Jaká vyšetření zvážit, pokud se nedaří otěhotnět po vysazení HA?
A: V diskuzi byly zmíněny spermiogram pro partnera, ultrazvukové sledování folikulů a sliznice v polovině cyklu a hormonální profil z krve; také sledování ovulace měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
Q: Co pomáhá omezit nárůst hmotnosti po vysazení HA?
A: Konkrétně v diskusi byly doporučeny úprava stravy (omezení sladkého a čokolády), zvýšení pohybu, psyllium jako vlákninová kúra a dodržování pitného režimu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HA se u mnoha žen objevilo zhoršení pleti (akné) a zvýšená mastnota pleti a vlasů.
- Reakce na vysazení HA jsou velmi individuální; některé ženy otěhotněly rychle, jiné měly měsíce nepravidelností.
Sporné názory
- Některé diskutující doporučují pravidelně vysazovat HA jako „pauzu“, aby tělo „odpočinulo“, zatímco jiné radí brát HA kontinuálně, aby se předešlo častému „rozházení“ hormonálního systému.
- Některé ženy radily vysadit až po svatbě, aby se předešlo riziku zhoršení pleti před obřadem, zatímco jiné vysadily před svatbou a žádné následky nezaznamenaly.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně trvá návrat plodnosti a pravidelného cyklu u různých typů HAK (nízkohormonální vs. jiná)?
- Jaký je nejúčinnější kožní protokol na akné po vysazení HA bez dlouhodobé antibiotické terapie?
Zmíněné značky a firmy
Yadine, Diane, Jeanine, Mercilon, Logest, Mirelle, Cilest, Pharmatex, Calibrum Baby Plan, Sébium AKN, Clostilbegyt, Agolutin, Estrofem, beremese.cz, Rodina online
Zmíněné produkty a metody
Agolutin (vyvolávačka, injekce), Estrofem, Clostilbegyt, Yadine, Diane, Jeanine, Mercilon, Logest, Mirelle, Cilest, Pharmatex (lokální antikoncepční přípravek), Calibrum Baby Plan, Sébium AKN (mastička), psyllium (vlákninová kúra), lnicová mast, pivovarské kvasnice, kopřivový čaj, antibiotika v nízkých dávkách na akné, vitamin E 200, kyselina listová, měření bazální teploty (BT), ovulační testy, ultrazvuk folikulů a sliznice, spermiogram, kyretáž
Místa a osoby
žádné
Ahoj holky. Nečetla jsem příspěvky, ale také přispěji se svou troškou do mlýna. Já vysadila antikoncepci, aby si tělo trochu odpočinulo..vše bylo OK, ale asi po 3-4 měsícíh mě chytly strašné bolesti a skončila jsem na gyndě..diagnoza myom(něco jako cysta)..kdybych antikoncepci nevysadila, tak se na něj nepřijde. Teď beru antikoncepci znovu, protože doktorka chtěla vědět, co to bude dělat a bolesti už zase nemám. V budoucnu mě čeká operace, ale ta snad až poté,co si odrodím děti...Dnes jsem ráda, že jsem antikoncepci vysadila, neboť mě to přivedlo k jiné lékařce a ta na ten myom přišla..ta původní doktorka, ke které jsem chodila pravidelně nepřišla na nic a to prý šel ten myom zjistit i pohmatem... 😠
Tak u mě se po vysazení drasticky zhoršla pleť na obličeji i na zádech. Beru pravidelně psylium, piju sayonaru, ale je to furt jak na houpačce- přes MS hrůza, pak se pleť zmátoří a je to tu zas 🙂 Hlavně se bojím v jakém stavu bude před svatbou ☹
já vysazuju vždycky max. po dvou letech na půl roku - sice doktorka si myslí, že jsem blázen a že se to s novými prášky už nemusí, ale na druhou stranu po těch dvou letech už mi většinou letí nahoru jaterní testy.
Poslední vysazení (loni) byl děs běs, sice jsem nepřibírala (teda ne kvůli tomu, dělala jsem státnice a živila jsem se prakticky jen čokoládou, což se muselo někde projevit), ale cyklus se mi postupně protahoval - tuším že poslední, než doběhl ten půlrok, asi na 3 měsíce...
teď jsem neplánovaně vysazovala na dva měsíce (nestihla jsem si zajít k doktorce pro nový předpis) a bylo to úplně v pohodě, MS po 28 dnech... tak nevím.
Příští vysazení bude už bude až na miminko 🙂
Po vysazení teď "jedu" druhý cyklus, tak uvidím, jak se to bude vyvíjet. Ale nějaký změny nastaly - trochu se mi zhoršila pleť (je mastnější a sem tam pupínek) a MS je bolestivější, o den delší a silnější. Čekala jsem to... 😝 😀
Tak ja jsem opet vysadila, protoze mi HA proste nedelala dobre... Asi jsem mela nejakou slabou nebo co 😕
Takze ted se chranime jinak, merim si teplotu podle Len 🙂 Uvidime, cekam MS nekdy tak za 14 dni - doufam, ze prijde vcas a taky doufam, ze mi MS nevyjde zrovna na dovolenou - pri mym stesti... 😖
Holky, které jste po vysazení HA zaznamenaly nějaké to zhoršení pleti, po jak dlouhé době to asi ta bylo? Já jsem bez HA teprve týden, svatbu mám za tři měsíce, tak mě jen zajímá, jakou mám pravděpodobnost, že budu ve svatební den jeden velký pupen. 🙂
Měření podle Len 😀
K příspěvku Trissie - No, já bych se asi bála každou chvíli vysazovat, dle mého to vede jen k tomu, že si člověk udělá v hormonálním systému bordel a tělo chudák neví, na co má reagovat. Nevím, berte to jako názor laika, ale brát-nebrat-brát-nebrat... je podle mého daleko horší než brát HA v kuse, to aspoň tělo najede do nějakého režimu a tam zůstává. A obzvlášť, kdybych věděla, že mám problémy s játry, asi bych už do HA nešla vůbec 😖 Někomu naběhne normální cyklus hned a někdo čeká měsíce. Ale nezlobte se na mě, samozřejmě nejsem doktor, jen už jsem toho docela dost přečetla (pro i proti HA) a udělala jsem si takovýhle obrázek 🙂 Tak Trissie přeju, ať tu jen zbytečně plaším a vše je OK 😉
Aktako, já vůbec 😀 Ale co tu holky psaly, tak docela často právě tak po dvou až třech měsících 😕 Tak ti přeju, ať se ti to vyhne jako mně 🙂
len: mě ty jaterky nikdy nepřelezly hranici, kdy by mi doktorka řekla, že to není dobré, ale postupně se vždycky zvyšují, tak nechci, aby se přes to dostaly.
A z dlouhodobého braní HA mám hrůzu právě kvůli tomu, že tělo si odvykne produkovat hormony samo o sobě. Navíc je to syntetika a podle mě je nutné nechat čas od času tělo od ní odpočinout (kdyby totiž byla HA tak bezpečná a skvělá, tak nemá milion kontraindikací). Takže vždycky jednou za nějakou dobu si dám pauzu... nastartovat hormonální systém, odpláchnout z jater škodliviny, prostě generálka 🙂
HA beru kvůli skoromanželovi, on je v tomhle docela pohodlný a protože dítě už chce, tak bych ho nedokopala k používání kondomu. Vím, jakej to byl problém ty dva měsíce teď...
Len, jsem si to tak nějak myslela, ale doufala jsem, že se pletu. 😅 No nic, uvidíme, třeba budu mít štěstí.
Tak jo, sice to vidím jinak, ale ať je to, jak je to, přeju ti, aby vše bylo OK a při příštím vysazení se vám podařilo krásné zdravé miminko 🙂
Simono, mluvíš mi z duše. Taky se cítím tak povzneseně, že do sebe už necpu žádnou chemii. 🙂
Ahoj, tak jsem teda vysadila pred tydnem a cekam co se bude dit. mam raky radost ze jsem prestala trapit telo a cekam co se bude dit. Kdyz jsem dobrala posledni plato, byla MS a ted cekam na tu prirozenou. 😉 Teoreticky by teda mela prijit za dva az tri tydny. no tak uvidim. Jinak plet zatim v poho, akorat se vic masti, pupinky zadne extra, nemam ani normalne dokonalou plet. trochu se mi neco vyrazi na ramenou, ale snad to behem par mesicu prejde a srovna se to 🙂
Ahojky,
me se po vysazeni strasne zhorsila plet, poprve jsme mesicky dostala skoro az po 2. mesicich a po dalsim mesici jsme otehotnela..🙂)
gabcos, tak to gratuluju! Taky by mi nevadilo, kdyby to u mě probíhalo jako u Tebe, vč. té 1. MS po 2 měsících... 😀
Ahojky,ráda bych se zeptala jestli máte některá podobnou zkušenost jako já. Po vysazení HA před 7 měsíci jsem měla 4 měsíce MS pravidelnou 30-32 dní, ale teď už druhý měsíc je to víc. Minule to bylo 46 dní a teď už je to opět 36 dní a stále nic.Nevím, jestli mám zajít k doktorce a probrat to s ní nebo je to prkotina. Snažíme se totiž o miminko,tak abych měla všechno v pořádku.
rady, já jsem to měla velmi podobně jako ty!! První měsíce dobré, pak se cyklus prodlužoval, přes 40 dní bylo normální a pak jsem to nedostala vůbec. Testy byly negativní, tak jsem šla na gyndu a doktorka mi dala estrofem a každý měsíc chodím na injekce agolutinu, aby byla MS pravidelná a abych přesně věděla, kdy mám ovulaci.. TAkže si k ní určitě taky zajdi, jinak se můžete o mimi snažit velmi dlouho, nebo můžeš mít i anovulační cykly.. Tyhle hormony to spraví a určitě se to brzo podaří!!
rady: Tak je bezva, byla by fakt škoda, kdybys to tak nechala několik měsíců, snažili byste se o mimi a byli byste zklamaná z toho, že nepřichází a přitom stačí maličko a mimi může přijít hned.. Tak držím palečky!!
Ahoj holky, tak já vysadila HA a 14 dní na to jsem otěhotněla, takže žádné info o případných změnách (mimo těch, co souvisí s těhotenstvím)podat nemůžu 😀, teď jsem ve 24. týdnu a už se nemůžu dočkat, až se to škvrně vyklube na svět.
marinka:díky, že jsi mě nakopla jít k doktrorce. Zjistila mi totiž cystu. Proto se mi zpožďovala menstruace. Dostala jsem vyvolávačku-agolutin, po které to snad dostanu a ta cysta by po tom měla odejít taky(buď praskne a odteče nebo se vstřebá). Tak jsem zvědavá.Dokrotka se tvářila, jako že to není nějaký zásadní problém pro otěhotnění, tak jí budu věřit 😉
Moje pleť je taky úplná katastrofa, hlavně v dekoltu. Tam jsem neměla boláky nikdy a teď abych chodila pořád v roláku. Byla jsem i na kožním, ale nějak se to nelepší. Prý musím vydržet a srovná se to samo.
Holky to mi povídejte. Víc se mi mastí pleť, na obličeji zatím OK, ale ten dekolt. Jsem už z toho nešťastná, hlavně v těhle vedrech. Manžílek je trpělivý a každý večer má mačkací brigádu. Snad už se to brzy spraví a bude mimísek 🙂

Já mám vysazeno 2. měsíce a v poho. Spíš jsem 2. kg zhubla. Po mimi si zase nechám určitě HA předepsat, pro tu jistotu kdy menzes přijde. Pravidelnost je super. 😅