Ledňátka 2019
Ahoj,
taky čekáte miminko v lednu? Pojďme ty krásné chvilky prožívat spolu 🙂
Stručné shrnutí
- Digitální těhotenské testy (např. Clearblue digital označující "1–2–3 týdny") a opakované měření hladiny hCG dohromady s ultrazvukem (UTZ) jsou v raném těhotenství nejčastěji používané pro potvrzení a časové zařazení těhotenství; ultrazvuk obvykle zobrazí srdeční akci mezi 6. a 8. týdnem těhotenství.
- V diskuzi byly uváděny konkrétní hladiny hCG jako orientační příklady: 98 u cca 5+0, 1 190 v raném stádiu a následně 6 516 v 5+1, a postupné stoupání hCG vedlo k plánovaným kontrolám a dalším odběrům krve.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi individuální; některé ženy hlásily celodenní nevolnosti a zvracení od 6. týdne, jiné neměly téměř žádné symptomy; v praxi se jako pomoc uváděly lékárenské zázvorové pastilky (uváděná cena cca 60 Kč), Renie, ledové kostky, "cola po lžičkách" nebo vodová zmrzlina.
Q: Kdy se na ultrazvuku obvykle objeví srdeční akce embrya?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky uváděli, že srdíčko se obvykle zobrazí mezi 6. a 8. týdnem; příklady z praxe: srdeční akce byla viditelná u plodu 6+4 (měření 6,8 mm) a také až v 8+0 u jiných žen.
Q: Co znamenají konkrétní hodnoty hCG a jak je sledovat?
A: V diskuzi byly uvedeny příklady hladin hCG: 98 u cca 5+0, 1 190 u jiné těhotné a následně 6 516 v 5+1; postupné vzestupy hCG se kontrolují odběry krve opakovaně a porovnávají se s ultrazvukovým nálezem pro posouzení vývoje.
Q: Kdy jít k lékaři s pozitivním těhotenským testem?
A: Některé ženy objednávaly první kontrolu již v 5.–6. týdnu, jiné počkaly do 7.–8. týdne, aby byla větší šance vidět srdíčko; akutní vyšetření se doporučuje okamžitě při krvácení, silné bolesti nebo při vystavení rizikovému pracovnímu prostředí (např. chemická laboratoř).
Q: Jaké prostředky pomáhají na ranní/nevolnosti v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Doporučovaly se zázvorové pastilky z lékárny (s obvyklou cenou kolem 60 Kč), farmaceutické výrobky se zázvorem, Renie (antacidum), cucání ledových kostek nebo vodové zmrzliny, pomáhala i pomalá konzumace coly "po lžičkách"; lékaři v diskuzi připomínali konzultovat léky s gynekologem (Paralen/paracetamol jen po souhlasu lékaře).
Q: Co dělat při špinění nebo krvácení v časném těhotenství?
A: V diskuzi doporučovali okamžitou konzultaci s gynekologem, opakované vyšetření ultrazvukem a sériové odběry hCG; v případech krvácení z čípku byla v praxi předepsána vaginální léčba (globule na zavádění) pro podezření na kvasinkovou infekci, ale vždy se doporučuje vyloučit ohrožení těhotenství ultrazvukem.
Q: Kdy většina žen v diskuzi raději oznámila těhotenství rodině?
A: Mnohé ženy v diskuzi uvedly, že oznámí těhotenství až po 12. týdnu nebo po absolvování prvotrimestriálního screeningu/genetického vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk a opakované odběry hCG jsou nezbytné pro potvrzení a sledování raného těhotenství.
- Nepřítomnost typických těhotenských příznaků (nevolnosti, citlivá prsa) není sama o sobě spolehlivým ukazatelem neúspěšného těhotenství.
- Při jakémkoli špinění nebo krvácení je doporučena okamžitá lékařská konzultace a vyšetření.
Sporné názory
- Některé ženy radí počkat s první gynekologickou kontrolou až do 7.–8. týdne kvůli větší pravděpodobnosti zobrazení srdíčka, jiné doporučují jít již v 5.–6. týdnu; obě strategie byly v diskuzi prezentovány jako možné.
- Intenzita čárky na domácím těhotenském testu byla vnímána protichůdně: někteří uživatelé jí přikládají význam (zesilování jako dobré znamení), jiní ji považují za nespolehlivý indikátor a preferují krevní hCG a UTZ.
Otevřené otázky
- Může se podezření na umístění těhotenství "v rohu děložním" (cornuální/roh děložní) stabilizovat do normální intrauterinní pozice, nebo vede spíše k rizikovým výsledkům?
- Jak spolehlivě lze z počátečních hodnot hCG a z přítomnosti/absence příznaků předpovědět riziko zamlklého těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Clearblue, Celaskon, Paralen, Aniball, Renie, Modrý koník (modrykonik.cz), eMimino, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Clearblue digitální těhotenský test (indikace týdnů 1–2–3), ultrazvuk (UTZ), sériové odběry krve HCG, IVF, ICSI, globule na zavádění (vaginální antifungální), zázvorové pastilky z lékárny (na nevolnost, cena uváděna cca 60 Kč), rozpustné magnézium, nahřívací náplast, paracetamol (Paralen) po schválení gynekologem, Celaskon (vitamín C), Renie (antacidum), průvodní těhotenská průkazka, prvotrimestriální screening, domácí opatření: ledové kostky, vodová zmrzlina, cola "po lžičkách".
Místa a osoby
Praha, Itálie, Rakousko
@fly80 nase dr.tvrdi, ze co 2h, ale ze zkusenosti bych si troufla rici, ze 1,5 by uz mohlo stacit. Ono to je podle uhlu pohledu. Nekdo rika, ze dle vyzadani nekdo zase intervaly. Osobne si myslim, ze bolibrisko je o technice, jidle maminky a predispozicich miminka, coz neovlivnime. U starsiho jsem si taky hoooodne pobrecela, byl to boj. Sestinedeli doslova horor, maly mel problem se prisat, nekdy jsme spolu bojovali i 2h, hlavne v noci, manzel musel pak prevzit synatora a uklidnit a ja uklidnit sama sebe. Pokud matka neni klidna, dite to citi a je nervni taktez. U nas to platilo dokonale, byl to zacarovany bludny kruh, ktery koncil slzami a navic kazde prisati a kojeni, jakoby me ziletkama rezali a slo to az nekam do nohy. No hruza a des. Takze kdyz pises vybojovali, vim o cem pises 😅 ja treba ted kojim a zaroven delam masaz briska, prdiky se prubezne uvolnuji a je lip. Ovsem kdyz to nedelam, rozestupy muzou byt jak kratke tak dlouhe a bolibrisko je. Po kojeni se snazim aby brknul, nekdy brka i na vicekrat. Po kojeni casto udelam 5x obracene c na leve strane briska, coz casto pomuze, aby se brknuti povedko. Takze v tom asi moc neporadim.
@krisatko ja bych ji nechala spinkat, 1x bych delku urco neresila a klidne nechala spat dele jak 3h, po tech 3h se stejne obvykle budi. A pokud nespi, tak bud dle vyzadani nebo do tech 2h (obvykle chteji jist za tu hodku a pul). Myslim, ze nema cenu striktne dodrzovat nejake intervaly. Napr.v lete kdyz je hyc je dobre prikladat casto, at se napije a neni dehydratovane. A kdyz je spurt tak nedelas nic jineho nez ze mas dite na prsu. My ted treba mame 3tydenni spurt
@laola nic se nezmenilo, je to porad stejne, jen je to podle ruznych uhlu pohledu. Nekdo doporucuje intervaly, nekdo dle vyzadani a ja doporucuji vlastni intuici 😊
@malecek a co to je za vodu? Slysim prvne
@bemo a proc ho nedovezou za Tebou, kdyz uz je v poradku?
@sarkoc @zetta01 Ámen, naprosto souhlasím. Vybojovala jsem si kojení s prvním synem. Doslova. Doktorka mě od samého začátku odrazovala, že stejně skončím na UM. A neskončila a to jen díky intuici. Chce to se naladit na dítě. Syn se kojil dlouhých 40 minut, na požádání. Sice baštil asi po oněch 3 hodinách, ale takto dlouho. Všichni tvrdili jak se musí přežírat. A vydržela jsem kojit do 2,5 let. A teď? Teď mám holčičku a kojí se 10 minut a snad co 30-40 minut. Neřeším...Chce jíst, bude jíst. Taky chodím do lednice, když mám hlad a ne po určitých časových intervalech...Čím víc se přikládá, tím víc se tvoří mléko. A co kojící čaje, ty nepomáhají?
@cerlada kojící čaje piju. Já když jsem byla u dr. v PO, tak jsem měla prsa taková splasklá, ale de na to se mi zase nalila a mám je tvrdé, dokonce, když jsem lehla na bok, tak jak jsem prso přilehla, tak mi z něj teklo mléko až k tomu druhému. Zkusím tu poradkyni, pak jako nechápu, jak se mi může kojení upravit když budu kojit co 3 hod. jen 10 min.
a kor když dr. řekne, že za 10 min. vypil jen 30ml a měl by vypít na své dny, tak 60ml. Jak může soudit dle 10 min., už na kurzu říkali, že některé mimča pijí rychle viz. 10 min. a jiné pomalu i 45min. Proto chci tu váhu a sama si pohlídám kolik toho vypije.
@priefi no u nás teď dva dny za sebou zas taky cosi. Jí se ve 2o hod, pak chvilku leží a už zas mrčí takže znovu třeba o půl 10, pak se rozhodne, že chce koukat, do půlnoci cumakuje, jídlo a možná usne. Včera ani po té půlnoci neusla, v půl 2 jedla zas pak ještě ve třít a ušla až ve 4 .. uaaa
U nás zase paráda noc 😂 lehla jsem si s ní v půl desáté, v jedenáct kojení a do jedné nemohla zabrat. Pak usnula na dvě hodiny u mě v posteli a ve tři zase vzhůru do čtvrt na sedm. Uuuaaaaa
@zetta01 naše mladá otesanice pije půl hodiny. když ji chci zkusit dobu zkrátit, za chvilku je řev, že bylo málo. Dneska jsem odsávala ještě před kojením - po tom co jsem zavedla to kojení z jednoho prsu se mi to druhé vždycky šíleně naleje a ztvrdne, takže se snažím alespon trošičku odsát, aby mi nevybuchlo do dalšího kojení a za nějakých 5-10 minut jsem odsála 30ml. Takže když to převedu na mladou (vím že to nejde brát uplne stejne odsávačka/miminko) tak by si měla dávat tak 90-100ml za tu dobu co pije.... Nevím jestli to je moc nebo málo, ale jedině pak je spokojená :D
@zetta01 : já bych asi strkala prso častěji a UM viděla až jako úplně poslední možnost, nemyslím že držet 3 hodiny odstup a zvyšovat dávku UM je cesta jak se rozkojit ... já jsem taky měla u syna na začátku půjčenou kojeneckou váhu a vážili jsme protože jsem neměla pocit že by si syn vytáhl kolik potřebuje ... možná bych ještě zvážila laktační poradkyni, přece jen mají s tím více zkušeností a ohledně kojení bych více věřila laktační než pediatrovi
@petrafrenz : mně poslední dny ubíjí že se mi ten den hrozně táhne - pustím si film, vezmu knížku, něco málo udělám ale jinak je to pro mně těžké - jsem aktivní člověk a teď nezvládám skoro nic
Holky asi mi odešla hlenová zátka ( nebo její část) - podle toho co jste popisovaly, jen teda bez stopy krve, což nevím jestli musí být ? .... za jak dlouho se u vás začlo něco dít ? u prvního syna o odchodu zátky nevím
@ange_de_la_morte může být bez krve. Jinak víc neporadím, protože mě neodešla nikdy. Co sem nacetla, tak po tom co odejde do 14 dnů určitě porodís 😂
@fly80 : aha to jsem myslela že tam ta stopa krve musí být, tak fajn že nemusí, joo do 14 dnů fakt asi porodím když jsme dneska 39+1 😀 😀 no asi to bude individuální, hlavně abychom už měli nějaké auto 🙂
@veselaopicka horcikby mohl pomoci. Otazka je, co je pricinou. Muze to byt i tim, ze malo pije,takze vic pit, krcni pater, tady by zase pomohla jemna masaz krcni patere, pripadne paralen
@lindikova brufen v 11t jeste ne 😉
@krispianka asi mimi na porodnich cestach
@ange_de_la_morte děkuji za radu. No já jsem se naštvala a teď nakojila jen z prsou a bez UM a očividně malý vypadal, alespoň po jídle spokojeně, pak sice řval, ale tak to dělal i po UM, že se vztekla. Teď usnul, tak uvidíme. Budu teď kojit jen MM a častěji a uvidím a jak dojde váha, tak si ho budu převažovat, abych věděla kolik vypije a když toho bude málo a nebo se mi to nebude zdát, zkusím tu LP
@ange_de_la_morte mě taky odešla asi hlenova zátka cca 14 dní zpátky. Taky to bylo jen průhledné bez stop krve. Jen takový sopel 🙄😊 myslím, že to není jednoznačný začátek porodu 🤔
@zuzekk : potvory ... já už kočkám i psovi sundala obojky , no nezávidím teda, odblešování baráku je šílená činnost
@krispianka : takže zase vím prd o tom kdy ta naše princezna hodlá přijít a musím dál čekat co 🙂
@krisatko @fly80 pridavam se do klubu skvelych noci 😅 navic neco na me leze, takze jsem tomu adi neunikla a chytla od Mikyho. Aspon se vytvori protilatky v mm
@ange_de_la_morte po odchodu prvni casti do 14 dnu u obou, po odchodu zatky +krev do par hodin u obou
@semmi ono to stale neni ztracene, jen ten zanet brzdi odsavacku, mimi je vic efektivni. Kdyz jsem mela zanet, odsala nula nula prd, dokud se to nezklidnilo, ale syn jedl normalne, akorat me skubal
@ange_de_la_morte mi odešla hlenová zátka v sobotu a v neděli ráno se Adámek narodil, takže je to u každého jinak 🙂
Holky tak dneska je obětovali ty prachy a koupili biogaiu. Jak dlouho se může podávat?

nejhorší člověk neví, každý říká něco jiného a já jsme z toho už tak akorát na nervy ☹ ale připada mi jako totální blbost kojit po 3 hod. 10 min. a čekat že se kojení upraví