Ledňátka 2019
Ahoj,
taky čekáte miminko v lednu? Pojďme ty krásné chvilky prožívat spolu 🙂
Stručné shrnutí
- Digitální těhotenské testy (např. Clearblue digital označující "1–2–3 týdny") a opakované měření hladiny hCG dohromady s ultrazvukem (UTZ) jsou v raném těhotenství nejčastěji používané pro potvrzení a časové zařazení těhotenství; ultrazvuk obvykle zobrazí srdeční akci mezi 6. a 8. týdnem těhotenství.
- V diskuzi byly uváděny konkrétní hladiny hCG jako orientační příklady: 98 u cca 5+0, 1 190 v raném stádiu a následně 6 516 v 5+1, a postupné stoupání hCG vedlo k plánovaným kontrolám a dalším odběrům krve.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi individuální; některé ženy hlásily celodenní nevolnosti a zvracení od 6. týdne, jiné neměly téměř žádné symptomy; v praxi se jako pomoc uváděly lékárenské zázvorové pastilky (uváděná cena cca 60 Kč), Renie, ledové kostky, "cola po lžičkách" nebo vodová zmrzlina.
Q: Kdy se na ultrazvuku obvykle objeví srdeční akce embrya?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky uváděli, že srdíčko se obvykle zobrazí mezi 6. a 8. týdnem; příklady z praxe: srdeční akce byla viditelná u plodu 6+4 (měření 6,8 mm) a také až v 8+0 u jiných žen.
Q: Co znamenají konkrétní hodnoty hCG a jak je sledovat?
A: V diskuzi byly uvedeny příklady hladin hCG: 98 u cca 5+0, 1 190 u jiné těhotné a následně 6 516 v 5+1; postupné vzestupy hCG se kontrolují odběry krve opakovaně a porovnávají se s ultrazvukovým nálezem pro posouzení vývoje.
Q: Kdy jít k lékaři s pozitivním těhotenským testem?
A: Některé ženy objednávaly první kontrolu již v 5.–6. týdnu, jiné počkaly do 7.–8. týdne, aby byla větší šance vidět srdíčko; akutní vyšetření se doporučuje okamžitě při krvácení, silné bolesti nebo při vystavení rizikovému pracovnímu prostředí (např. chemická laboratoř).
Q: Jaké prostředky pomáhají na ranní/nevolnosti v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Doporučovaly se zázvorové pastilky z lékárny (s obvyklou cenou kolem 60 Kč), farmaceutické výrobky se zázvorem, Renie (antacidum), cucání ledových kostek nebo vodové zmrzliny, pomáhala i pomalá konzumace coly "po lžičkách"; lékaři v diskuzi připomínali konzultovat léky s gynekologem (Paralen/paracetamol jen po souhlasu lékaře).
Q: Co dělat při špinění nebo krvácení v časném těhotenství?
A: V diskuzi doporučovali okamžitou konzultaci s gynekologem, opakované vyšetření ultrazvukem a sériové odběry hCG; v případech krvácení z čípku byla v praxi předepsána vaginální léčba (globule na zavádění) pro podezření na kvasinkovou infekci, ale vždy se doporučuje vyloučit ohrožení těhotenství ultrazvukem.
Q: Kdy většina žen v diskuzi raději oznámila těhotenství rodině?
A: Mnohé ženy v diskuzi uvedly, že oznámí těhotenství až po 12. týdnu nebo po absolvování prvotrimestriálního screeningu/genetického vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk a opakované odběry hCG jsou nezbytné pro potvrzení a sledování raného těhotenství.
- Nepřítomnost typických těhotenských příznaků (nevolnosti, citlivá prsa) není sama o sobě spolehlivým ukazatelem neúspěšného těhotenství.
- Při jakémkoli špinění nebo krvácení je doporučena okamžitá lékařská konzultace a vyšetření.
Sporné názory
- Některé ženy radí počkat s první gynekologickou kontrolou až do 7.–8. týdne kvůli větší pravděpodobnosti zobrazení srdíčka, jiné doporučují jít již v 5.–6. týdnu; obě strategie byly v diskuzi prezentovány jako možné.
- Intenzita čárky na domácím těhotenském testu byla vnímána protichůdně: někteří uživatelé jí přikládají význam (zesilování jako dobré znamení), jiní ji považují za nespolehlivý indikátor a preferují krevní hCG a UTZ.
Otevřené otázky
- Může se podezření na umístění těhotenství "v rohu děložním" (cornuální/roh děložní) stabilizovat do normální intrauterinní pozice, nebo vede spíše k rizikovým výsledkům?
- Jak spolehlivě lze z počátečních hodnot hCG a z přítomnosti/absence příznaků předpovědět riziko zamlklého těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Clearblue, Celaskon, Paralen, Aniball, Renie, Modrý koník (modrykonik.cz), eMimino, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Clearblue digitální těhotenský test (indikace týdnů 1–2–3), ultrazvuk (UTZ), sériové odběry krve HCG, IVF, ICSI, globule na zavádění (vaginální antifungální), zázvorové pastilky z lékárny (na nevolnost, cena uváděna cca 60 Kč), rozpustné magnézium, nahřívací náplast, paracetamol (Paralen) po schválení gynekologem, Celaskon (vitamín C), Renie (antacidum), průvodní těhotenská průkazka, prvotrimestriální screening, domácí opatření: ledové kostky, vodová zmrzlina, cola "po lžičkách".
Místa a osoby
Praha, Itálie, Rakousko
@halasovci007 @bemo co si pamatuji u Mati, tak me to pozdeji pri hojeni zacalo bolet pri sezeni nejak vice, tahalo to, stipalo, obcas praskalo, ale pak se to hezky zahojilo, jeste to bolelo, ale ten 3.mesic od porodu uz skoro v poho, co se tyce intimniho zivota, slo to od toho 3m, ale bolelo, 6m to bylo lepsi, ale n3bylo to ono az po roce to bylo ok
@krisatko pro inspiraci treba
https://www.google.com/search?q=černobílé+obráz...
Tady z toho si neco vyberu a vytisknu. Jinak treba v draciku by mohli mit stimulacni karticky a na detskych eshopech je maji taky 😉
@zavodnice a malicka byla jen malicka, anebo jeste nejake skryte problemy se objevily po porodu?
@laola já ji někdy primeju šat když ji chci prso vytáhnout z pusinky a jindy ho prostě pustí a spí dal.. Jak kdy..
@laola dubovou kuru dělám 2x denně obklad. Já spíš váhám jestli nezajit na gyndu aby na to mrknu..
@krisatko buď ráda mě se asi vyskubnul jak jsem měla kašel 😓
@malecek tak houpatko nemám ale díky za tip na decku hraci tu mám to je fajn nápad.. 😍
Holky kolikrát za den a na jak dlouho dáváte past koníčky?
@halasovci007 pokaždé když je vzhůru - teď to vychází cca 3x denně, v noci nedávám i když čumákuje. A zhruba tak 2-3 minuty, nechám ji aby se 1-2x přetočila ze strany na stranu a pak třeba dvakrát zvednout hlavičku.
Nám se osvědčily plenky Bella happy, osypal se nám po plenkách z rosmanna i po pamperskách (ty se mu lepily na kůži).. Takže letěly.. Už se těším, až se mu obalí trochu prdka, a budeme látkovat 😊
Při kojení strašně rád taky usíná, tak mu lechtám u ucha, nebo hladím na tváři, pod bradou nebo na nožičce, to zabírá, a když se mě pustí, tak ho chvíli nechám, a on za chvíli čumákuje, že mu něco chybí a pak se dopucne... Ale když usne tvrdě, tak ho nechám a uložím, on se pak sám třeba za hodinu vzbudí, tak dostane jak sám chce a kolik potřebuje 😊
Jinak na bolení bříška máme probiotika, homeopatika likokid (ty nám zabírají krásně) a výjimečně espumisan..
Holky nějak nic nestíhám - mám pocite že snad pořád jen kojím a když není Klárka u prsa tak se snažím věnovat Matyáškovi a zároveň se pokouším aby se mi tu domácnost úplně nezhroutila, fakt bych asi potřebovala víc spát ale to by musel být delší den - mám pocit že prostě nic nestihnu no snad si to sedne ... obdivuju ty z vás kdo mají víc jak 2 děti a @bemo zvlášť.
Dneska má Klárka 5 dní ale přijde mi to že je tu s námi už mnohem dýl 🙂 Je úplně jiné miminko než byl Matyášek - mnohem méně spí a o dost více pláče, ale ono se to snad poddá 🙂 Pořád by jen baštila - dneska byla první noc doma a budila se cca po 1,5 hodině, nakojila se spala dál. Je docela blinkací, to s Matýskem nebylo, takže pořád převlíkáme a u prsa ji musím dělat přestávky jinak vyblije všechno, to se zase ale vzteká že ji prso beru, no a stejně si pak často blinkne. Já mám nalité prsa jako hrom, zítra mi švagrová doveze odsávačku protože to bez ní asi nedám, snažím se alespoň trošku odstříkat ve sprše ale není to ono. Matyášek ségru přivítal moc krásně a pořád ji chodí mazlit a tulit, akorát je to teď ,, maminko ty mně koupeš, maminko ty mi dej jídlo, maminko ty mně uspí , .... ,, takže všechno já , od taťky nechce nic a já jsem z toho lehce na prášky
Holky a ještě prosím dotaz - kdy miminka začaly bolet bříška? Je možné že 5-ti denní miminko už trápí břísko? Protože někdy se tak šílené kroutí a pláče a zabere zase jen prso ( na chvilku) jenže jen dudlá nesaje, tak s myslím že se tím jen uklidňuje ale vyloženě dudlík se mi vytahovat fakt nechce
Jinak k plenkám - látkovou výbavu mám nachystanou ale Klárka jak je drobná je jí skoro všechno obří a ještě taky asi nejsme natolik zajetí abych se do toho pustila takže zatím jsme v ,,polovičním režimu,, - látkové ubrousky místo vlhčených :D ... já mám z jednorázovek nejraději Happy Bella protože nejsou tak navoňané jako Pampersky apod. - aktuálně má Klárka jedničky a i tak jsou ji velké
@ange_de_la_morte krásný miminko 💜 já bych neřekla, že je to bříško. Mě to dělá taky a zabere jen prso, ale připadá mi, že spíš je jakoby vzteklá nebo nervózní a prso jí uklidní. A neboj, ona začne víc spát.
@ange_de_la_morte jinak jedničky Pampers máme ještě taky a jsou jí akorát 😂 dostali sme je, tak je musím vypouzivat.
@fly80 : je to možné že se jen vzteká, já fakt nevím - dneska od večera situace taková že na cca 45 minut usne a pak řev - dám k prsu a usne po 2 zadudláních ale za 10 minut je třeba znovu vhůru, takhle to zopakujeme třeba 3x a pak usne zase na necelou hodinku a znovu vzhůru .... Matýsek měl jedničky akorát v porodnici( 1 balík) a pak jsem rovnou měla dvojky a byly mu dobré, ale je fakt že měl při porodu skoro o kilo víc a celkově byl přes zadeček buclatější
@ange_de_la_morte tak mě se právě takhle dovztekala teď. Jedla a mezi tím koupala a placala rukama. Snad je to brzy přejde, nebo fakt skončím v blázinci 😂 Naštěstí když už usne (což se právě stalo), tak bude dvě - tři hodky chrnet. Jako po hodině je fakt brzy.
@ange_de_la_morte Adámek měl prdíky už v porodnici tak může. Zkus pocvicit nozkama.
@priefi ta odsávačka hlenů co máš je to něco takového? https://m.heureka.cz/nosni-odsavacky/cestovni-n...
@malecek ja vcera taky vytahla hracky po Matovi a brzy pripravim i hraci deku a sedatko 😊
@malecek a dnes je pro zmenu ladovska zima, ze? 😂 teda aspon u nas pres noc nasypalo opravdu dost snehu 😅
@halasovci007 nema cca 3 tydny? Ze by spurt?
@laola v biedronce ted na ne maji akci
@malecek https://www.lekarnatypos.cz/depan-elektricka-od... jen info, ty co jsou vzhledove stejne napr. Comfort plus, albert a dalsi, nejsou si podobne, jsou identicke, maji stejny vzhled, stejny nazev ME8202X a stejny ean, coz je jasne, ze se jedna o stejny produkt, jen cena je ruzna. I u toho depanu jsou ceny jinde drazsi, ale tady i s postovnym to vyjde na cca 710. A pokud mas zp rbp, tak v ramci balicku proplaci 500 (na kojenecke potreby)
@daskaaa1 biogaiu, prip.sab simplex a uvazuji nad baby calmem
@malecek : faakt ? to jsem měla strach, tak fajn že to nevadí... no nakonec to možná tentokrát nebylo bříško, v půl 5 konečně zaspala a vydržela do půl osmé, možná ještě máme i přetočený režim protože ve dne mi přijde že mezi kojením vydrží dýl
@halasovci007 asi nic ☹ taky jsem takhle kojila co hodinu. Navíc malá pije třeba 20-30 minut a hodinu od probuzení (tedy půl hodiny spánku) už zas hamty hamty ... to bylo labůžo fakt... A nejhorší to pro mě bylo v noci.... Byla jsem total zombie
@priefi O biogale jsem cetla, ale ta ma pry ucinek az po 6 tydnech..zkusim asi jeste ten babycalm..my vzdy skoro do 23 hodin placeme uz je to jak rirual pak usne a je klid, mam pocit ze je to horsi a horsi..no uvidim pres den taky toho moc nenaspi. S kakanim ji taky musim pomahat a pritom zacpu nema😞
Zdravím všechny po delší době - všechno poctivě pročítám - hlavně u nočního kojení 😅, ale odepisovat nezvládám.
@halasovci007 Asi nic... taky mám pocit, že jsme v tomto stádiu - Máťa má 3 týdny a pár dní a tipuju, že tohle nás teď taky trápí. Dřív spal klidně i 4, 5 hodin v kuse. Teď spí v noci 2, ale dneska se vzbudil i po hodině a půl. A je pořád strašný mamánek, teď je docela neodložitelný. Co chvíli na prsu a když se nekojí, tak by se pořád jen choval...
Holky, s tím bolením bříška - jak to je? Máťu to naštěstí netrápí, ale tchýně mi pořád říká, jak teď to nic neznamená, že to u kojených dětí začíná od 3 měsíců. Mě se to nějak nezdá, ona občas ráda "straší". Říkám si, že kdyby měl mít s bolením bříška problémy, tak je má už teď, ne? Prý to tak mají všechny děti a my prý nebudeme výjimka 🙄😅



@daskaaa1 já kojím a stejně ji to trápívá... to nebude tím... to oni tak asi prostě mají... Espumisan a biogaiu. Ale jestli to pomáhá nevím, asi jo, vyprdí se normálně i v posteli a nějak extra neřve.