Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
Uz si stihla rozskrabat vnitrek nosu takze tekla cervena...A usina taky nejak spatne...dycha rychle nosem nahlas...divne..
Vidim to tak,ze vytuhnu driv nez to moje ditko...Boze je mi ji tak lito😭😭ja ji miluju ale kvuli tem zoubkum musime....aby je nemela krive...Jednou mi za to snad bude vdecna..😭😭😭mala moje...kdyby tak vedela jak me to trapi😭😭😭
@natysnovec používáte ortodontické dudlíky? Já předtím i teď měla vše od MAM, ty takové jsou a minimalizujou křivé zoubky ale každopádně bez dudlíku je to lepší 😊 Jak jste přežili noc?
@laja64 jj ta noc sla...ale rano okolo 6:15 zacala silene rvat ze chce dudlika apod....neni jeste ani 10h a ja uz ji mam plne zuby!!!!
@laja64 kdyby to byl alespon ten normalni dudlik ale oni ji v porodnici nedaly nas ale ten komunistickej kytickovej...a ona si ne nem smakuje...a prijde mi ze ji uklidnuje...kdyby to byl ten normalni tak bych to neresila.
@natysnovec Jej ahaa🤔 Že ji to uklidňuje je fajn ale zbavit se toho co nejdříve je nápad dobrý 😊 Vydrž pokud možno 🍀
Holky, mam HORMONALNI dotaz !! 😃 Muj se o tom se mnou nehodla bavit, pry nejsem normalni. Ted jsme byli s mojim u nas v mistni hospode (bude jim tam malovat) a dotaz Anicky, spolumajitelky "Tak co, jak pokracuji pripravy na mimi?" Tak jsem odpovedela a ona "A kdy mas vlastne TP?", tak říkam v rijnu a ona reagovala s vykulenyma ocima "Az??? Tak to mas jeste hromadu casu !". A ja do ted premyslim, co si jako myslela - ona - matka dvou deti. Kdyz se logicky o tom, ze jsem tehotna, dozvedeli v dubnu, tak asi nebudu v červenci rodit. Asi ted pred vama vypadam jak blazen, ale mam ted slusny tendence si domyslet 😂😅. Rikam si, ze mam asi moc velky bricho nebo jsem moc pribrala nebo ja nevim 😂😂😂. Doufam, ze me tu nektera z vas pochopi, toto opravdu nejsem ja 😏.
Tak ted behem tydne zjistilo par kolegu z prace, ze cekame dalsi.. a kdyz rikam rijen, tak oni zas rikaji "uz?"😀 Si nevyberes 😀
@ishumisz nevim daly ji ho press noc...a ona uz mi pak zadnej jinej nechtrla.
@natysnovec co to je za porodnici, kam nemam chodit? 😀 No jestli ja stejne nebudu rodit doma.. a kdyz ne, tak budu rodit ambulantne 😀 Tyjo, to mi hejbe zluci.. to by asi neco vyslechli.. 😀
@niki1107 Přesně tak samo. Všichni říkají AŽ V ŘÍJNU? To máš ještě dost času a všichni se diví, že krom kočárku a asi dvou věcí mám všechno. Holt každý ať
si to udělá jak chce, každého posílám slušně,,do prdele". Holt někdo má malé bříško až do porodu, někdo obří od 5 měsíce. Každá to má jinak, a já to hrozně špatně snáším když mi někdo řekne: jeeee ty rosteš. Možná to myslí lidi , v dobrém slova smyslu " ale já bych za to vrazdila a už se fakt těším do toho fitka 😏😁Včera zrovna sousedka- jeee ty se krásně kulatis 😂 Já myslela že půjdu domů s brekem a to břicho si urezu😖 No vím že to nemyslela zle, u dcerky jsem byla více rozplacnutejsi a rozkydlejsi, teď mám břicho více do špičky a jde více vidět 😑 no musím vydržet a v září už asi nevylezu ven bo bych musela vraždit😃🤔 NIKDY jsem nikomu nevěřila, že existují nějaké těhotenské hormony ale už tomu věřím 😁
@laja64 Dekuju za tuhle odpoved !!! Vahala jsem, jestli vam to sem napisu, abyste si nerekly, co to resim za sračky, ale touhle odpovedi jsi me zklidnila, protoze to mam uplne stejne a to fakt nejsem povrchní. Ja bydlim na dedine a driv mi bylo uplne jedno, kdo si co mysli a ted me to dokaze uplne rozhazet 😕. Pritom jsem na to bricho pysna a nesmirne stastna, ze se nám dostalo takoveho pozehnani !!! Kdyz logicky kazda zenska projde v tehu nejakou zmenou a kolikrat se opravdu neciti, kdyz nemuze oblict co driv a skoro vsechno na ni vypada hrozne 😆🙈. Takze me to pak mrzi a brecim, ze mam vubec takovy myšlenky..A co se tyce tech hormonů, fakt to se mnou silene mlati...kolikrat logicky vim, ze o nic nejde, ale nedokazu si s tim poradit...😒😩.
@niki1107 Taky si myslím, že je to tím, že před létem přijde lidem do podzimu daleko. Naopak, když řeknu, že na Vánoce už budeme tři, tak to lidem zase přijde za chvíli, když je to ještě letos🙂. Takže to si nevybereš, vnímání času je hrozně subjektivní, nic víc za tím určitě nehledej a netrap se. Druhá možnost je, že sice má vlastní děti, ale i tak je v tom nepopsaný list papíru. Já už jsem dostala takový rady i od matek, že se nestačím divit. Třeba, že mám v dětským pokoji skladovat o zeď opřenej nevyužitej nábytek. Ten pokoj ale normálně plánujeme používat jako dětský, tak fakt nevím, jak potom, až začne chodit, asi ji uvázat, aby na sebe nic nestrhla. Nebo dotaz, jestli budu používat nějaký hračky, tak asi ne, když máme dítě na cestě. Asi jí zakážu se k nim přibližovat. A tak, to člověk čeká od bezdětných žen, ale občas zvláštně uvažují i ty dětné...
@niki1107 Já bydlím taky na dědině no😆 Lidi tu jsou různí. Zavistiví, nepřející ale i na pohodu. Vždycky jsem každému říkala názory na rovinu a bylo mi fuk co oni si budou myslet. Teď mám pocit, že bych nejraději někam zalezla ať mě nikdo nevidí. Teď už jsem na PN-v práci už za mě máme náhradu a cítím se úplně k ničemu..jakože sedím doma a nemůžu do práce (u dcery jsem dělala do 8.měsíce). Finančně sice vůbec nestrádáme a pro zábavu jsem doma začala dělat Lash Lift na řasy ale furt se prostě citím k ničemu. A to vím, že jsou daleko horší věci a hlavně že malá v bříšku je v pořádku 😆😊 Okolí mi říká- to je super být doma, že?? To si odpočineš atd.... a já odpovídám:Ne je to úplně na hov**, jsem protivná jak prdel a chtěla bych do práce.... No a oni na mě čumí jak na mogora🤔😁 Můj chlap mě chápe a obejme a řekne že to bude zas v pohodě. Ja vím, že bude no😃 Prostě to holt do října musíme vydržet 😁😉
@laja64 Víš co, já mám břicho prý docela malé, ale samozřejmě viditelné už je hodně. Ale, protože nejsem úplně štíhlá (spíš jako taková jak se říká "normální") a s břichem jsem vždycky měla hrozný problém, tak si to teď hodně užívám. Jakože i běžně jsem někdy mívala to břicho hodně velké, skoro nebo i možná úplně jako teď. Musela jsem se pořád maskovat, neb bylo stále podezření, že jsem těhotná a občas se i někdo zeptal, hrůza. Tak teď si užívám, že ho nemusím konečně, snad poprvé v životě, maskovat. Nosím si, co chci. Je ale fakt, že všeobecně moc nejsem na obtažené věci, tak nějak normální, spíš o chlup větší. Líbím se teď sama sobě, tak nějak se cítím žensky. Je fakt, že jsem malá a vypadám prý mladě, tak je fajn, že nejsem žádný tank, spíš časem budu sud a to bude všechno. Tak si to užívám, jak to je a k čemu to všechno je - PMS, MS a prostě všechno to ženské nepohodlí. A to mám normálně sebevědomí hodně malé, teď si říkám, ať se dívají a myslí si, co chtějí, těhotná budu max. párkrát spíš ani to ne. Tak to zkus taky tak nějak, na myšlení na posilovnu bude času dost, teď prostě si užívej to to těhu, ještě na to budeme vzpomínat. Ty hormony jsou prevít, já vím, ale vzpomínat na to v dobrém (alespoň na něco z toho) budeme určitě všechny.
@biciklissie To víš, že budu vzpomínat tomu věřím. Nějak se přes to přenesu a bude 🤗 V mém případě jsem těhotná určitě naposledy tak si taky říkám, že bych si to měla začít užívat a být ráda, že třeba celé těhotenství nezvracim jak moje kámoška 😏🤔

@natysnovec já ustřihla min. víkend třeťákovi tu savičku...zkrátka se dudl rozbil, ne? 😀 takže od té doby ho nemá a pochopil, že je rozbitý a nejde spravit. Usínal pár dní trochu déle, ale bez breku, vzal to na pohodu, rozbitý dudlík se tu ještě válí, když si na něj ve slabé chvilce vzpomene, tak mu ho přinesu a dobrý...třeťákovi je 2,5r