Porodní plán nemocnice ČB. Jaké tam na to mají reakce?

maaaadlaaaaa
11. pro 2020

Dobrý den, chci se zeptat jaké reakce mají doktoři a sestry na porodním na porodní plán? Máte s tím nějaká zkušenost? Nemám v plánu si vymýšlet blbosti, ale spíš věci, které jsou podle mě už docela běžné, jako je porod bez zásahů a léků, volba polohy, volný průběh a kůže na kůži bez separace miminka atd. Jak k přirozeným porodům přistupují? Nemám moc dobré ohlasy ohledně přístupu. Prosím o Vaše názory a zkušenosti z poslední doby. Děkuji

tyname
11. pro 2020

Rodila jsem v ČB před rokem, na tlačení preferují klasiku na křesle, jinak se podepisuje papír. V první fázi nechávají volný pohyb (možnost vany, sprchy, pití, míče, porodní stoličky, volného pohybu), U mě byl porod vyvolávaný a ke konci i komplikovaný, takže úplně jiný, než jsem si vysnila, tudíž neřeknu, jak přistupují k porodními plánu, protože se na něj nedostalo. Miminko ti dají hned po porodu, jen se možná trochu připomenout. I když u mě nakonec bylo třeba medikamentů, tak se mnou vše konzultovali a konečné rozhodnutí nechávali na mě. Rodila bych tam proto znovu. Jen v té finální poloze by mohli být otevřenější alternativám. Nové lze udělat předpříjem, tak se můžeš domluvit přímo s nimi.

maaaadlaaaaa
autor
11. pro 2020

@tyname Děkuji za odpověď. 🙂

markyxx
11. pro 2020

Většina kamarádek a známých, které tu rodily, byla spokojená. Ojediněle ne. Asi záleží jak ten porod probíhá, na koho tam člověk narazí a jestli nemá zrovna špatný den, vždy je to o lidech. Každopádně já mám v úmyslu tu také rodit. Škoda, že teď nejsou předporodní kurzy. Přeji ať vše proběhne ke Tvé spokojenosti.

andykaa
12. pro 2020

@maaaadlaaaaa Je to o lidech, jakou PA vyfasuješ a hlavně jak postupuje porod. Na kurzech v ČB nemocnici nám řekly, že porodní plán mít samo můžeme, ale hned dodaly, že si v něm maminky děsně vymýšlí (měla jsem ho vypracovaný při prvním porodu, také jsem neměla zvláštní požadavky, hodně podobné jako ty, tak jsem ho ani nevyndala, byl tam spíš pro manžela, kdybych nemohla sama rozhodnout, aby nakouknul co a jak; na všem jsme se s PA domluvily ústně, zpětně mi pak přišel hrozně naivní). Osobně jsem vnímala, že u prvního porodu na mě víc "tlačily", aby bylo vše pod jejich kontrolou, pořád mi nutily analgetika (nenechala jsem se zvyklat), u druhého se mnou víc konzultovaly jako "rovný s rovným".
Ale to, co píšeš za požadavky, je tam určitě standardní, vždy se mě na vše ptaly, vysvětlovaly, co dělají, proč, jestli souhlasím atd. První porod byl delší a moc mi nešlo tlačit, takže jsem to hodně nechala na nich (měla jsem mladou PA, moc ve mě nevzbuzovala důvěru, i když byla moc sympatická, tak mi úplně nesedla). U druhého už jsem věděla co a jak, tak jsem se jen řídila doporučeními PA dle aktuálního stavu (dcerka byla venku na první zatlačení, ani nestihnul doběhnout doktor, PA jsem věřila, působila na mě velmi uklidňujícím a profesionálním dojmem). A k té poloze-známá měla předem domluvenou PA a nechaly jí tlačit v kleče, ale na grand final musela taky na kozu, i když jí to nevyhovovalo. Ať vše dobře dopadne 🍀

noelin
24. dub 2021

Ahoj, tak mám čerstvou zkušenost, pokud by to někoho ještě v budoucnu třeba zajímalo...rodila jsem teď na začátku dubna (tj. covid opatření), chtěla jsem mít u porodu dulu, což nešlo. S ní by to bylo asi vše mnohem jednodušší. Nicméně, porodní plán jsem měla velmi dobře připravený, bohužel nakonec skoro nic z toho nešlo použít, protože jsem jako riziková pacientka velmi rychle spadla do kategorie "lékařsky vedený porod" a nemělo smysl na porodním plánu trvat. Prakticky většina z toho, co jsem si přála, nešlo dodržet (prasknutí vody, oxitocin byl nutností, o epidural jsem si nakonec požádala sama...a nakonec stejně ukončeno SC). Ale jak říkám, od začátku nešlo o fyziologický porod, takže jsem s nedodržením plánu souhlasila...Co se týče přístupu k porodnímu přání/plánu jako takovému, moje pocity jsou dost smíšené - možná to byl jen můj pocit a vztahovačnost, ale přišlo mi, že když přijdu s plánem jsem automaticky zařazena do kategorie "problémová ezo matka, co chce rodit doma a myslí si, že ví všechno líp než doktor", takže mi to občas dávaly sežrat, ale podle mě hodně záleží na PA a lékařce, která zrovna vykonává službu. Někteří ho trochu ignorovali a spíš vše řešili na místě. (jako kdyby čekali, jestli si to nerozmyslim nebo jestli na to nezapomenu 🙂) Rozhodně se s ním, ale zabývaly. Viděla jsem, jak si ho PA při příjmu četly a rozhodně si ho četly i dětské sestry na šestinedělí (ty mi přišly, že se jím řídily nejvíc a samy na něj reagovaly). Na obranu, ale musim říct, že při samotném porodu nebo i po, kdykoliv jsem řekla, že si něco přeju/nepřeju a trvala na tom, tak mi vstříc vyšly, ikdyž u toho měly spoustu řečí...Jinak bonding u císaře nechali opravdu udělat u partnera. Dokonce miminko i dle našeho přání opravdu nemyly (a po celou dobu pobytu nebylo umyté nebo to tak aspoň vypadalo), jen se zeptaly jestli ho můžou po vyndání otřít a pak ho daly tatínkovi na hruď a prý ho měl asi hodinu. Takže v tomhle za mě super. Podle mě, je dobré přání mít a ujasnit si, co chci nebo nechci a jak moc a proč na jednotlivých bodech trvám a být připravená, že pokud to nepůjde nebo okolnosti nedovolí, tak se to prostě změní. Pokud je něco, na čem fakt trvám a nejede přes to vlak, tak si o to opakovaně říct a připravit se, že si pravděpodobně vyslechnu nevyžádané komentáře. Ale jak řikám, ty nejdůležitější body, co splnit šly nakonec vlastně splnili a akceptovali. Nicméně, postoj lékaře je, že je tam od toho, aby za každou cenu zachránil miminko a tak například, co se týká nepostupujícího porodu stejně bude tlačit do ukončení císařem, ikdyž jse v plánu, že si nepřeju urychlování a přeju si trpělivost s procesem. Na druhou stranu, za mě je to naprsoto v pořádku, prostě když to nejde, asi je tam nějaký problém a v určité chvíli to nemá cenu oddalovat (my měli zauzlované dítě obmotané pupeční šňurou, takže by to vaginálně nakonec stejně nešlo nebo by to dopadlo hůř)...Takže kdybych to shrnula. Asi je dobré plán mít, ale nečekat, že to vezmou jako dogma a budou se tím sami od sebe řídit. Je potřeba jim připomínat a sami se zajímat a vyžadovat, pokud si něco přejete. Pokud to jde, vyhoví. Pokud nechtějí, je potřeba se zeptat, jestli to opravdu nejde nebo najít kompromis, ten je pro ně často přijatelnější a nakonec jsme se vždycky nějak dohodli. Na druhou stranu mám info od holky, která plán neměla a přišlo mi, že s ní mnohem méně mluvili a většinu zákroků ani nekonzultovali a tak skoro nepostřehla, že jí praskli plodovou vodu, mě o tom aspoň informovali dopředu a minimálně všechny zákroky se mnou předem diskutovali. Do tišících prostředků mě vůbec nenutili (jednou nabídli a pak jsem si už musela říct sama, na 4cm mě nechali asi 10 hodin než mi přišli říct, že doporučují císařský řež, polohy nevim, nezažila jsem, po dohodě mi "povolili" navíc sprchu, když jsem na ní trvala, že mi pomáhá (kvůli oxitocinu jsem musela být přivázaná na monitor ☹ takže asi tak... přeji ať vše vyjde dle představ 🙂

maaaadlaaaaa
autor
25. dub 2021

@noelin Děkuji za reakci. Já nakonec rodila v CK. Plánu se drželi a nechali mě to zkusit přirozeně cca 19 hodin, které jsem převážně strávila ve sprše, ale taky to nepostupovalo, tak zkusili prasknout vodu a podali léky, abych se lépe otevírala. Nic nezabralo, tak jsem skončila císařem. Ke konci už jsem jim mezi kontrakcema usinala a vzala si entonox, protože už se to po tech hodinách nedalo. Snažili se a podporovali mě. Chodili se představovat, konzultovat plan a o všem informovali. Jinak gratuluji a hodně zdraví. 😊