Při kojení mám pořád hlad a přibírám

83jitka
15. únor 2017

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit, jsem 3 měsíce po porodu, plně kojím a mám neustálí hlad, proto pomalinku ale jistě přibírám ☹ Můžete mi prosím poradit co dělat, či jestli to taky tak máte? Vždycky si říkám jak odedneška začnu jíst zdravěji a míň. Ráno a odpoledne to mám v pohodě, jím svačinky,oběd,ale večer - nevím proč se nadlábnu chlebem a něco sladkého a je po zdravém stravování (nechci psát dietu ). Jo a nejvíc mě štve,celý týden se snažím jíst zdravěji a míň, vážím v pátek o půl kg míň, pak přijde víkend,nebo stačí jít jen na oslavu a hned mám kilo nahoře,to pak veškerá motivace jde stranou.Musím se opravdu večer a na oslavách tak hlídat??Děkuji za názory.

monulec
11. srp 2017

@janicka_tkanicka Ahoj, já už tady přispívala dřív. Mě váha stojí, je fakt že jím normálně, protože jsem taky nenažranec a to co vařím příteli si dám taky protože česká kuchyň je prostě NEJ!!!!!!! Nevím k:do ji vymyslel ale zabila bych ho......😝 a mám to v genech (to není výmluva) jen prostě být po matce a ne po otci, tak to mám jednoduché, bohužel nooooo😢

makky1310
11. srp 2017

@janicka_tkanicka hele jsou i zensky co skoro neji a taky pribiraji pri kojeni. Telo je po porodu proste nevyzpytatelny. Je jeste brzo, uvidis ze se to zmeni. Ja vim ze to cloveka trapi, pak vidis modelky, herecky atd co vypadaji jakoby v zivote nebyly tehotny a jeste reknou ze jedi co chteji a maji min nez pred otehotnenim🙄 pak se clovek akorat trapi, ale ver ze takovych zen jako Ty je spousta. Jeste vydrz, rika se ze telo se dava po porodu rok. U me to teda sedlo.🙂 u Tebe bude taky...😉

lenkas1982
11. srp 2017

Holky, doporučuju si spočítat, kolik byste měly jíst a zohlednit při tom spotřebu na kojení, to při plném kojení dělá cca 500 kcal za den. Ona totiž spousta holek jí ve skutečnosti míň, než by měla, aspoň tedy v té správné stravě. A protože kojení a skákání kolem dítěte je energeticky náročné a tělo si říká o živiny, které nedostává, doháníte to sladkým a jinými nevhodnými jídly. Ono totiž paradoxně často začnete hubnout teprve až začnete pořádně jíst. V tomhle období samozřejmě hraje roli i nevyspání a stres, ty můžou proces hubnutí blokovat. Někomu to prostě tělo v době kojení nedovolí. Ale často je prostě nějaká chyba ve stravě. Hlavně se při kojení nepouštějte do žádných diet a hladovění. Já jsem do roka po porodu při ktaky nebyla schopná držet chutě na uzdě.

lenkas1982
11. srp 2017

Pardon, odesláno předčasně...na mobilu je to raz dva.
Taky jsem do roka po porodu nebyla při kojení schopná držet chutě na uzdě. I tak jsem měla to štěstí, že jsem se vrátila ani nevím jak na předtěhotenskou váhu, která byla i tak ale hrozně vysoká. Pak jsem se rok po porodu začala zajímat o správné stravování a od té doby za posledního 3/4 roku dala dolu asi 15kg, zčásti ještě i při kojení. Klíč je fakt v jídle, cvičení pomáhá, ale je to o stravě.
Jestli někdo chcete, můžu vám spočítat, jaký byste měly mít příjem a můžete si zkusmo pár dní psát, co jíte, abyste věděly, jak na tom jste. Klidně napište do zpráv, potřebuju znát jen vaši hmotnost a ideálně, jestli víte, kolik % máte tuku v těle (jestli nevíte z nějakého měření, dají se na netu najít obrázky typových postav, dejte do googlu "odhad tuku v těle", zkuste se odhadnout). A jestli a kolikrát týdně případně cvičíte (aspoň 45 min cvičení střední intenzity). A jestli kojíte (plně nebo už jen částečně).

janicka_tkanicka
11. srp 2017

@makky1310 ani mě netrápí modelky, tam si člověk řekne, že si odříkaly kvůli práci, zaplatily si chování a navíc jsou štíhlé od přírody (jinak by nebyly modelky). Spíš přemýšlím, jak to mám udělat já. Kór když jsem přibrala až po porodu, to na nadšení nepřidá. Nechci usnout na vavřínech, říkat si, že se to samo srovná. Bohužel už se nemůžu zeptat mámy, jak to měla, i když si matně vzpomínám, že jednou prohlásila, že s každým z nás přibrala nejméně dvacet kilo a poctivě to hubla. Sestra taky přibírala dost a po každém dítěti jí zůstala dvě kila po odstavení. Já sice v těhotenství nabrala "jen" 12 kilo, ale anamnéza naznačuje, že mi to prostě samo nepůjde. Ani nevím, co tu dělám, když tohle všechno vím. Asi hledám podporu. Člověk, jak je unavenej a má hlad, je hned o kus zranitelnější.

@monulec Julián, česká klasika. Moc to jejím, ale v těhotenství jsem prakticky neměla chuť na nic jiného. Tam je ale snadná pomoc, až tě to začne dost štvát, prostě postupně nahradíš ty největší prasárny zdravější alternativou a váha se sníží. Já už zdravě jím, ale když jím dostatečně, nehubnu.

janicka_tkanicka
11. srp 2017

@monulec tvl, prej Julián, co si ten telefon nevymyslí. Mělo to bejt jojo.

makky1310
11. srp 2017

@janicka_tkanicka Julian je dobrej 😝 jasne, je fajn ze nechces usnout na varinech. To je jako bych slysela po porodu sebe. Ja jsem Te chtela hlavne povzbudit abys z toho nebyla tak spatna. Ono real je takovej ze ja tech 12kg neshodila zazrakem. Taky jsem moc zrala a az tak 5 mesicu po porodu jsem si rekla dost. Nechtela jsem bejt jak sud po prvnim diteti kdyz chci tak 2-3. A zacala jsem jist do polosyta. A najednou to bylo dole. To jsem Ti ale predtim psat nechtela protoze to Ty sama vis ze se asi prejidas... ono se to chce asi nas...at, me to tak pomaha 😉

janicka_tkanicka
11. srp 2017

@makky1310 tak, to je přesně ono, tohle mi pomohlo. Říkám si, že hlad je hlavně zvyk a že si na menší porce musím zvyknout.

makky1310
11. srp 2017

@janicka_tkanicka to jsem rada😉 ja mam problemy s vahou od puberty, a i kdyz jsem si to kolikrat nechtela priznat tak to bylo preziranim. A kdyz jsem si po porodu zvykla jist mensi porce, za chvily uz me to neprislo tak hrozny. Proste jsem si zvykla. Ted jsem se zase trochu rozjela🙂, to ale asi bude tim ze musim drzet bezmlecnou dietu a nesmim nic sladkeho, kvuli synovym ekzemum, a k tomu jsem standartne vegetarian. Takze vsechno ostatni si dam ted moooc rada🙂 Snad to budu mit porad pod kontrolou😝 jo ale hlavne prosimte nezacni zase blaznit s nejakyma silenyma dietama🙂 proste s rozumem😎

lenkas1982
11. srp 2017

@makky1310 Promiň, ale to jsi nenapsala zrovna šťastně. Hladovění fakt není dobrá cesta. Právě jsem si s
@janicka_tkanicka vyměnila pár zpráv, několikrát týdně cvičí, k tomu plně kojí, to si prostě vyžaduje hodně (a samozřejmě správně) jíst. Jen pro zajímavost, její optimální příjem vychází cca na 2500 kcal, pro redukci cca na 2140 kcal. Snad nevadí
@janicka_tkanicka, že jsem to napsala, nedalo mi to. Můj osobní odhad je, že jí míň než má jíst, minimálně ty poslední dny.

makky1310
11. srp 2017

@lenkas1982 a kde jsem nekde neco psala o hladoveni?? Ja jedla spis dvojnasobny porce takze ted jim normalni. Rozhodne jsem nikomu neradila hladovet. Pokud si pisete ok, aspon budes o ni vedet vic. Ja psala spis vseobecne...

lenkas1982
11. srp 2017

@makky1310 Nepíšeš to přímo, máš pravdu, ale nevyznělo to úplně šťastně - "sama víš, že se asi přejídáš - to mi pomohlo, musím si zvyknout na menší porce, hlad je jen zvyk - to jsem ráda". Promiň, že jsem tak vystartovala, ale ona opravdu spousta lidí má zkreslené představy, kolik jí, aniž by si to buď někdy spočítali nebo aniž by věděli, kolik (a jak) skutečně mají jíst. A když někdo napíše, že si myslí, že jí hodně nebo se dokonce přejídá, nemá to žádnou vypovídací hodnotu, dokud nenapíše kolik přesně čeho jí/pije. A spousta lidí má zkreslené představy o tom, co je přiměřené množství jídla různými dietami a nevhodnými jídelníčky, kterých je plný internet a výživové poradny.

makky1310
11. srp 2017

@lenkas1982 jasne, chapu jak to myslis a mas urcite pravdu🙂 proste jsem si asi rovnou predstavila sebe a ty svy sileny porce co jsem driv snedla. Tak hlavne Janicce dobre porad at ji spravne tak jak ma 😉

janicka_tkanicka
11. srp 2017

@makky1310 _
@lenkas1982
Zveřejnění v pohodě, naopak jsem ráda, protože je pro mě otrava psát tu stejnou věc víckrát. Makky má s tím přejídáním pravdu, jednak to beru podle toho, jak jsem se stravovala před otěhotněním a během těhotenství. A taky podle toho, že když už mají všichni dost, já bych ještě s klidem něco dala. Ten můj výrok o tom, že hlad je zvyk, může znít jako z učebnice anorexie (mimochodem věděly jste, že až 40% e-mailů je misinterpretováno? Písemná komunikace je nedostatečná! Skoro polovina se toho dá vyložit a vyloží špatně), ale je to myšleno tak, že tělo je zvyklé na určité porce. A rychle si zvykne na větší/menší, takže hlad není aspoň na začátku vyloženě směrodatný. Já teď už díky lenčině ochotě vím, že můžu bez obav přidat na přílohách a nemusím se dojídat jen okurkama.

Měla jsem kolegyni, která je z přesvědčení vegetarián a když jí zjistili alergii na laktózu, maso jíst nezačala. Moc ji za to obdivuju a můj obdiv tedy patří i tobě, makky

lenkas1982
11. srp 2017

@janicka_tkanicka To si povíme, jak se přejídáš, asi si ten svůj jídelníček spočítáš. 😉 😀

makky1310
11. srp 2017

@janicka_tkanicka no vidim to tu denne ze si tu maminky kloudne nerozumi, protoze nepochopi jak to ten druhy myslel🙂 presne, ja jedla 2x vic jak pritel a byla jsem na to zvykla, ted jim stejne a taky si zaludek zvykl. Kdyz byl predtim roztahly tak mi pripadal bezedny. Tak je dobre ze Ti nekdo kvalitne poradil, aspon budes vedet co a jak👍😉 a dekuji za kompliment😉. Kojit jsem chtela dal takze to byla jasna volba a kdyz uz byl clovek vegetarian tak uz znal ruzne rostlinne alternativy. Jsem z toho stastna a je mi skvele, co chce clovek vic? 😉🌞

lenkas1982
11. srp 2017

@makky1310
@janicka_tkanicka
Jj, kdyby jen písemná komunikace, ona i ta ústní je často misinterpretovaná, v práci jsem to při různých jednáních taky viděla dnes a denně, jeden o koze, druhý o voze. 😀
Naprostý souhlas, že pocit hladu a sytosti je subjektivní. Objektivní jsou přijaté kalorie a živiny (i když to člověk musí vždy brát orientačně, nikdy to nemůže být přesné). Já se taky (skoro celý život) přejídala, hlavně jsem ale jedla nevhodné potraviny. V těhotenství to byl extrém. Ten první rok po porodu to bylo hodně sladkého pečiva, spousta másla (chleby s máslem a medem frčely), vysokoprocentní smetany. Skladbu potravin jsem překopala opravdu významně. Ale jím hodně i teď. Na oběd nandávám stejnou porci sobě i manželovi. On říká, že je přecpaný nebo to ani nedojí, mně to přijde akorát. 😀 Jenže já narozdíl od něj k tomu nepiju pivo, džusy, šťávy, nedám si k tomu kečup, ráno nesnídám sladké musli, sladké pečivo nebo sušenky, nejím slazené jogurty a pudinky a spol. Zato masa, přílohy a zeleniny k obědu nebo večeři si dopřeju plný talíř. 😝 Hlad fakt nemívám.

normalnimatka
11. srp 2017

jít cestou "jíst menší porce a tělo si musí zvyknout" není úplně cajk..pokud je tam pocit hladu, tělu prostě NĚCO chybí. něco konkrétního.
a mnohdy je to úplně jinak, než se zdá z nastudování nějakejch rádoby chytrejch výživovejch rad....
třeba nevim, proč by si měl kdo sugerovat máslo jako nezdravou potravinu.... považuju ho za určitě líp stravitelnější pro tělo, než margaríny... hodně se zapomíná, že tělo pro svoje fungování nutně potřebuje cukry a tuky...a to jakože hodně. já vim, záleží na zdroji, bláblá....ale žádnej extrém není dobře. a taky žádný univerzální "zdravý" stravování neexistuje. je lepší poslouchat svoje tělo, sledovat, po čem mi je dobře, po čem těžko, špatně, vyčerpaně....ale je to těžký a zvlášť dneska, kdy nás rozptyluje tolik věcí kolem, enž abychom sledovali svoje vlastní tělo a jeho reakce.

makky1310
11. srp 2017

@normalnimatka driv bych s Vami 100% souhlasila ze telu asi neco chybi ze neni ok si zvyknout na mensi porce a je to. Ale ze svy zkusenosti vim ze od te doby co jim normalni porce (zadne pidi) a ne ty megaporce tak se cejtim lip, mene unavena, zadne problemy s travenim atd... takze kdybych si driv rekla ze mi asi neco chybi tak zeru trojnasobny porce. U me to byl proste zvyk, zaludek vytahanej a bezednej. Je to individualni.

lenkas1982
11. srp 2017

@normalnimatka Ano a ne. Je to o množství. A u některých potravin je prostě to vhodné množství tak malé, že se dá zaokrouhlit na nulu. Nebo fakt výjimečně.
Na másle není nic špatného, jen je prostě hodně tučné. A když někdo má kostku másla na pár dní, jako jsem to měla ještě před rokem já, tak to prostě je špatně.
Tělo potřebuje SACHARIDY, z toho jednoduchých cukrů by mělo být tak 15 %. Tělo potřebuje i tuky, ano, přiměřené množství. Tělo potřebuje i bílkoviny. Ano, ano, ano, vše ale v přiměřeném množství.

normalnimatka
11. srp 2017

@makky1310 tak já myslim, že to, co jsem napsala se nevylučuje s tím, co jsi napsala ty🙂 já říkám, že pokud má tělo pocit hladu, že mu NĚCO chybí... to, že to někdo zaplácne přejedením čehokoliv jinýho, a tělo už pocit hladu takovej nemá, to je věc druhá:D takže bych hledala to, co tělu chybí... mnohdy do jde vyčíst ze zdravotních problémů atd🙂

no a o čem se mluví taky hrozně málo - je to především v hlavě. je potřeba bejt v co největší pohodě a bejt přesvědčenej, že jim zdravě. neloupat od rána do večera mekáč, ale chleba s máslem a medem je úplně zdravý jídlo. i dennodenně. a neříkat si, jéééžiš bílý pečivo, no to je strašnýýý, lepek zabíjí moje střeva a nevim co všecko a máslo, no to je tučnýýý, to brzo umřu na infarkt (jako fakt ještě někdo dneska věří tomu, že když bude jíst tučný jídlo, tak se mu budou ucpávat cévy?) .. njn je to o míře, akorátže každej má tu míru někde jinde. my klidně jako rodina dáme jedno máslo tejdně a rozhodně bych to neměnila za pofidérní margarín nebo bůhvíco jinýho...

makky1310
11. srp 2017

@normalnimatka no kdybych takhle blaznila u vseho tak by me fakt mrsklo😀 vseho s mirou...

lenkas1982
11. srp 2017

@normalnimatka Myslím, že co tady píšeš, tu ale nezaznělo. Já s tebou souhlasím, aspoň v základních obrysech. Já těch chlebů s máslem a medem dala denně několik. Tu kostku másla jsem dala sama třeba za 3-4 dny. Nikdo tu nikde pokud vím nepsal, že margarin je lepší než máslo, ten mi nesmí na chleba. A spousta jiných lidí by to naopak otočila tak, že co dneska všichni proti těm margarínům mají. Každému, co jeho jest.

normalnimatka
11. srp 2017

@lenkas1982 však jasný....
ale stejnak, máslo si klidně dej! co teprv mascarpone? :D to stáhnout za pár dní třeba v několika udělanejch tyramisu (nebo jak se to kurňa píše ty i/y?:D)

janicka_tkanicka
12. srp 2017

@normalnimatka já mám tak trochu pocit, že za tou diskusí vidíš něco trochu jiného, než tam je. Všichni se tu shodneme, že máslo ano, chleba ano, med ano (za mě teda ne, ale ne proto, že by nebyl zdravý). Nic z toho nejsou jen prázdné kalorie, každá jednotlivá složka obsahuje vitamíny, minerály nebo vlákninu a tělu tak dodává víc, než jen energii. Ovšem tohle je vlákno o shazování kil po porodu souběžně s kojením. Tady nejde o žádnou dietu, ale o trvale udržitelnou životosprávu, která bude prospěšná pro dítě i matku. Takže třeba jednou za týden chleba s máslem a medem k snídani? Proč ne? Jakmile se to ale změní ve způsob myšlení "nevím, co bych si dala a nemám čas nad tím přemýšlet", člověk pak sklouzne k monotónosti. U mě tak fungujou jabka a jogurty, klidně bych žila jen na nich. A to teda není ani pestrý, ani vyvážený.