Snažíme se zdravě a vyváženě jíst - jídelníčky

crawler
1. kvě 2016

Ahoj holky,

od března se snažím shodit kila nabraná v těhotenstvích a následným obdobím, kdy jsem neřešila vůbec sebe, ale jen děti, práci a domácnost. Sebe jsem odbývala a výsledek byl 15kg nadváhy. Od března už mám nějaké to kilo dole, ale ráda bych, kdybychom se tady v diskuzi mohly navzájem inspirovat stravou - moc mne nebaví vymýšlet jídla, abych to měla pestré.
Hubnout se snažím vyváženým stravováním + pohybem. Tak pokud chcete, přidejte se a budu ráda i za "hodnocení" - resp, co se vám třeba v jídelníčku nezdá? Co jak upravit? Předělat?atd.🙂

dokument
10. čer 2017

Holky,čekám miminko? A to nezatahuju a nejsem vyčurana a mám před MS. Řekl mi to kamarádský, ptal se septem. Je to blb. Je mi 40 a ještě loni jsem mela nadváhu kvůli kojení. 3lety děcko mám. Slizoun.

dokument
10. čer 2017

Já nepotřebují byt dokonala, plochy břicho jsem neměla nikdy ani jako dítě, i když hubený.

victress
10. čer 2017

@dokument kolega je hulvát, co bych dala za tvoje ploché břicho:thumbsu

victress
10. čer 2017

@lenkas1982 můžu mít dotaz k tomu cukru? mám recept na buchtu ušlehat 20 dkg cukru se 4 vejci, když uberu podle vás, dám 7 dkg cukru na 4 vejce? ten cukr mi tam bude chybět objemově, nahrazujete ho něčím, aby se to vůbec dalo ušlehat a ta buchta nabyla tak jak má? díky

victress
10. čer 2017

@rozarka65 a není problém v té štítce? pokud mají dcery nemocnou štítnou žlázu, mohou mít problém s váhou...nebo měly nadváhu už před onemocněním?

lenkas1982
10. čer 2017

@victress No já zase tak často nepeču, abych za to dala ruku do ohně, ale neřekla bych, že to někdy tomu výsledku vadilo. Samotnou mě to trochu překvapilo, tak nějak laicky jsem si to vysvětlila tím, že ten cukr tam jakoby netvoří ten základ hmoty, protože se tam nakonec stejně rozpustí, takže to nevadí tolik, jako kdyby člověk ubral třeba mouku nebo vajíčko. Ale pro klid duše, aby nebylo celkově toho těsta míň (přecejen zákon o zachování hmotnosti asi bude platit), tak bych asi zkusila dorovnat v příslušném poměru ostatními ingrediencemi. Bude to ale potreba urcite u konkrétního receptu vyzkoušet a treba ubrat na první pokus jen čtvrtinu a kdyz to bude OK, tak příště ubrat jeste vic. On každy typ těsta se asi muze chovat jinak. Treba u cookies mi to funguje úplně beztrestně. Popr. pokud tam patři treba jeste nějaký krém, puding nebo něco takového, tak tam by to mělo jít ubrat úplně bez problému.

lenkas1982
10. čer 2017

@dokument Naopak to ber jako kompliment, že vypadáš mladě a plodně. 😀 Ne, teď úplně vážně, ještě loni by se Tě nejspíš nezeptal (hulvát nehulvát), protože když je ženská obtloustlá, tak si trochu vystouplého bříška nikdo nevšimne. Ty jsi štíhlá a měla jsi zrovna trochu nafouklé bříško. Pamatuju jednu mladou paní, která měla už asi dvě děti a na jednom jednání jsme ji s kolegyní pozorovaly a zdaleka si nebyly jisté, jestli je těhotná nebo ne a to měla za pár týdnů rodit. Mně taky lidi radši gratulovali až v pozdních měsících těhotenství, když už nebylo pochyb, protože jsem tehdy měla přes metrák. 😂 Takže ve skutečnosti Ti kolega jen dokázal, jak jsi hubená. 😉

rozarka65
10. čer 2017

@lenkas1982 hm, samozřejmě je to kupované... ☹ Když něco upeču, tak se snažím trochu nahrazovat část mouky špaldovou nebo žitnou... Ovoce sní určitě víc než dva kusy za den... Mlsky si sama nikde nekupuje, ze školy jde rovnou domů... A možná bych mohla zmenšit porce - sní stejně jako já...

rozarka65
10. čer 2017

@victress Nevím, napadlo mne to taky... je to asi necelé dva roky, co najednou hodně přibraly a stále přibírají... (přibližně stejně dlouho, co berou léky). Ptala jsem se na to doktora, ale ten řekl, že je to nesmysl....

victress
10. čer 2017

@rozarka65 tak tomu doktorovi bych rozhodně nevěřila a poptala se i jinde, přečti si příbalové letáky od těch léků, jaké nežádoucí účinky tam píší, osobně znám ze svého okolí x případů, kdy lidé při užívání prášků na ŠŽ otékali a nekontrolovatelně přibírali...a zejména u dětí bych se tím zabývala ještě víc, protože rozhozený metabolismus je sviňa☹

rozarka65
10. čer 2017

@victress no já se toho právě děsím...☹ ...moc děkuji za rady...🙂
@lenkas1982

ababunk
10. čer 2017

@rozarka65 ahojka, taky beru léky na šz, ale na sníženou fci. U mých léků je psáno, že nejsou určeny ke snižování hmotnosti. Beru je cca 3 roky, nepřibírám. Opakem je zvýšená fce, tam je přibírání jako nežádoucí účinek. Potvrdila mi to hematoložka i endo....

rozarka65
10. čer 2017

@ababunk a jde s tím něco dělat?

ababunk
10. čer 2017

Nevím, ale lékař, opravdu erudovaný by Ti měl poradit. Pokud vím, léčba štítné žlázy je na dlouhou dobu, ne li na celý život. Mě se se sníženou funkcí podařilo shodit...U dětí to bude ale jinak. Ty se vyvíjí, ledacos se může změnit.Zvážila bych změnu lékaře.

rozarka65
10. čer 2017

@ababunk děkuji....

dokument
10. čer 2017

@rozarka65 kamarádka ma taky problémy a léky nebere, v tom případě hubne. A kdyby je brala, tloustne. Ale prý, když pribere, cítí se lip. Takže kdyby brala poctivě léky...

lenkas1982
10. čer 2017

@rozarka65 A na co holky tedy berou léky? Mají sníženou nebo zvýšenou funkci? Z toho mála co o ŠŽ vím, tak snížená fce se mj. projevuje přibíráním, léky by měly hladinu hormonů dorovnat a přibírání tedy zastavit. Zvýšená fce se projevuje hubnutím a léky zřejmě asi tvorbu hormonů potlačují a možná můžou k přibírání vést, to nevím. Ale určitě to nebude takto jednoduché. Co jsem slyšela názory lidí se sníženou fcí, tak i oni se správnou stravou zvládli zhubnout. Já tady chodím na endo, ale mám "jen" uzlíky, kvůli kterým beru minimální dávku euthyroxu, aby se nezvětšovaly. Ale jeden už je hodně velký a postupně roste, takže mi Dr. "vyhrožuje" v horizontu let operací a úplným odstraněním ŠŽ. Tak si říkám, že co nezhubnu do té doby, tak už asi nikdy, protože čert ví, jak na to tělo pak zareaguje.

ababunk
11. čer 2017

@lenkas1982 mám sníženou funkci. Leták uvádí, že to není lék k hubnutí, tudíž se z něj zřejmě hubne, resp.nepřibírá.Beru jej už více než 3 roky a shodila jsem 25 kg.

barchen
11. čer 2017

@rozarka65
Myslím, že doktor má pravdu. To říká i ten můj a dodává, že lidi se rádi vymlouvají na štítnou žlázu aby nemuseli měnit svoje stravovací návyky. Za obezitu v populaci můžou zdravotní problémy pouze v nepatrném procentu, cca 0,3%. (Mám vystudované potřavinářství). Koukala jsem na Váš příspěvek co jedí dcery. Nesnídají, to je největší problém, jejich tělo dostane ráno signál, že zase nic nebude a celý den šetří energie a ukládá cukry (které se látkovou výměnou mění na tuk). Nedostanou do sebe žádnou vlákninu, bílkoviny ani vitamíny (kromě občasné svačiny, kterou popisujete). Pak si myslím, že dcery mají v jídelníčku obrovské množství cukru, ovoce obsahuje také cukr, smoothies z ovoce jsou také jenom cukru (i když zdraví prospěšnější než rafinované náhrady) ale pořád je to cukr. Mléko a jogurty také obsahují cukr. A jeho přebytky tělo vždy jenom ukládá do zásob. Müsli tyčinky nejsou zdravé, je to jenom cukr (prakticky téměř jenom rafinovaný), přeslazené ovoce a levné tuky. Dále v tom sladkém pečivu je také pouze levný tuk a cukr (předpokládám, že vánočky, buchty nebo listové těsto nepečete doma z másla). Chtělo by to zavést ty snídaně, pravidelné snídaně, změnit složení svačin, přidat víc čerstvé zeleniny a trochu jim začít hlídat celodenní jídelníček. 🙂

rozarka65
11. čer 2017

@dokument
@lenkas1982
@ababunk
@barchen Jsem hrozná, ale netuším, co mají...ale euthyrox 50 (mladší 0,5 a starší střídá 1 a 0.5)...Takže by holky měly začít snídat...jiné svačiny...vyřadit bílou mouku nebo pečivo všeobecně, mléčné výrobky, nezdravé cukry, méně ovoce, více zeleniny...tak mi prosím poraďte, co jim mám dávat ke snídani, svačině, co vařit, aby to bylo správně?

Zaujalo mne toto:
http://www.uzdravtesejidlem.cz/co-je-scd/

Ale tam nejvíce používané suroviny jsou ořechy, vejce, med, kokosák (přepuštěné máslo)...což je poměrně drahé, i když by toho měl člověk sníst méně, protože je to syté..zkoušela jsem chléb z banánové mouky a nic moc, asi jsem udělala něco špatně...A taky než se začne takto stravovat, tak se na to tělo musí nejprve připravit, vyčistit, což si neumím představit v běžné praxi... i když budou velké prázdniny, tak by se to dalo... Co si o tom myslíte?

A ještě jsem chtěla napsat, že vím, že je to moje vina, že to mají holky ze špatného stravování...nikdy jsem to "neřešila", tedy ano, protože jsem věděla, že je to špatně, ale ne kvůli postavě... A jen se bojím, jestli už není pozdě...

barchen
11. čer 2017

@rozarka65
Moje rada na začátek bude asi taková: Vykašlete se na všechny moderní trendy, rady a diety, které spíš vysávají peněženku než pomáhají zdravému stravování. Vaše děti ani Vy nepotřebuje např. chia semínka (máme dost lokálních semínek - dýňové či tykvové), kokosák (vůbec není prospěšný zdraví, doma ho nemám a nikdy bych ho nekonzumovala, není to zdravý tuk - je to pouze marketing a trend, na našem trhu máme poměrně kvalitní slunečnicové oleje (ano rafinované ale na smažení vhodné - pokud chcete občas smažit např. řízky), ghí máslo (nevidím potřebu ho mít doma pokud Vaše rodina netrpí intolerancí laktózy), stačí kvalitní olivový olej, popřípadě lahev lněného oleje na studenou kuchyni a normální máslo (neplatí, že je zdraví škodlivé pokud ho nespořádáte kostku na den). Nekupujte banánovou mouku, upečte si buchtu s banány a pokud nechcete přidávat cukr, tak stačí hrst rozinek a ty to všechno osladí. Stejně tak neplatí, že tělo je potřeba jaksi čistit, než naběhnete na zdravé resp. normální stravování. Proč čistit, přece se začnete stravovat zdravě, tak na co nějakou kúru. V pečení se dá kombinovat bílá a celozrnná mouka dohromady (celozrnná je dražší), u vaření stačí použít pár surovin a skvělé jídlo je na světe.... Tak např. snídaně - kousek chleba, klidně můžete střídat celozrnný a občas i z bílé mouky, (dá se sehnat celozrnný toast od několika značek), kousek sýru nebo šunky a zeleninu, občas i kousek vařeného vajíčka. Nebo jogurt ideálně bílý a když ho holky nechtějí, tak jim přimíchejte kousek slazeného s ovocem a postupně ubírejte toho sladkého, do toho jim dejte namočené ovesný vločky, rozinky nebo nějaké sušené ovoce. Nebo si uvařte doma pudink, nepřidávejte cukr ale přidejte ovoce do uvařeného. Nebo Na svačinu jim dejte do školy nebo školky boxík, např. dva kousky oloupané mrkve, nebo kedlubna, okurky na kolečka, papriku, rajčata stačí 3 malé, ředkvičky, kousek listového salátu (k tomu malý krajíček chleba nebo té starší můžete i ten suchar wasa (jsou celozrnné, zasytí a dodají tu správnou energii), plátek sýru, nebo kostku takového toho žervé nebo lučiny (můžete jim z toho udělat přesně takhle i sendvič), k tomu kousek jablka, půlku banánu, 2-3 jahody, kousek hrušky, švestku (cokoliv, co máme v sezóně) pár ořechů, vlašáky nebo i mandle, nebo kousek sušeného ovoce. Pokud Vám čas dovolí, můžete jim upéct nějaký koláček, buchtu (třeba s ovocnou náplní a třeba, že tam přidáte právě kousek celozrnné (špaldové nebo žitné mouky) k té bílé mouce...Tohle je jenom příklad, čím se dá začít. A začít není nikdy pozdě. Holky Vám jednou budou vděčné, že jste je naučila jíst zdravě a zásady zavedla, když byly ještě malé...🙂

terezapetrova
11. čer 2017

@barchen stihla jsem zatím přečíst jen Vaši poslední vetu a i tak tleskam. Skvěle napsáno! 🙂 🙂

lenkas1982
11. čer 2017

@rozarka65 Pozdě není nikdy. 🙂Za chvíli půjdou do puberty, začne jim tam nadváha vadit a spíš bych se bála, že to vezmou do vlastních rukou a za špatný konec.
Pečivo nevyřazuj, jen to bílé. Kupuj žitné (ne pšenično-žitné nebo žitno-pšeničné) nebo celozrnné (ne vícezrnné nebo cereální), ano je to dražší než bílý rohlík. Mléčné výrobky není potřeba vyřazovat, jen ty slazené. Jogurt je super (bílý - třeba Hollandia, Milko řecký jogurt, v podstatě jakýkoliv bude chutnat tak do těch 3,5 % tuku bez škrobu, třeba Choceňský je sice výborný, ale má už 10 %), cottage, tvaroh. Pokud to budou odmítat, dá se do toho rozmíchat i to ovoce. Vajíčka jsou super. Ořechy taky (mandle, kešu, vlašské), ano jsou drahé, ale ony se stejně nedají jíst ve větším množství, jsou přecejen kalorické, stačí hrstička denně. Nemáš třeba někde přístup k vlašákům? K snídani třeba ovesnou kaši? To je raz dva. Nebo žitný chleba, trochu šunky, sýr, lučina, cottage, vajíčko, k tomu zeleninu. V drobné obměně na svačinu, prostřídat to, jogurt do toho nějaké neslazené musli, trochu ovoce. I třeba kousek nějaké té domácí buchty 1-2x týdně.

rozarka65
11. čer 2017

@lenkas1982 nadváha vadí mojí starší už teď...když kupujeme oblečení, potřebuje třeba o dvě čísla větší, aby to bylo pohodlné, koupit kalhoty byl horor, ale chtěla začít nosit i něco jiného než jen legíny...Holky mají rády bílý jogurt, ale já jim do toho míchám granko, což je také slazené, takže taky špatně...Takže předsevzetí...začne hned zítra...dneska přijedou až večer od babičky....vzbudím je před pátou na prášek a nechám ještě chvilku spát a než se obléknou a umyjí, tak připravím snídani...já bych mohla přestat vstávat brzo a dát si snídani s nimi...

barchen
11. čer 2017

@rozarka65
K těm snídaním ještě: Děti mají často rády pomazánky k snídani, nebo jako studené večeře. Není nutné je dělat z másla, nahraďte to bílým jogurtem a přidejte v klidu lučinu nebo žervé. (pro inspiraci rybí ze sardinek nebo občas tuňáka, pažitková, ředkvičková, vajíčková, sýrová, bryndzová, papriková (z pečené červené papriky), časem to můžete povýšit i o cizrnovou, brokolicovou...Nebo místo toho granka udělejte koktejl z mléka, ovesných vloček a kousek ovoce (banán, jahody, maliny...), stačí do malinké skleničky. A ty večeře můžete prostřídat např. o rychlé zeleninové polévky, na kousku oleje orestujete šalotku (nebo kousek cibulky), přidáte jakoukoliv zeleninu (brokolice, hrášek, květák, chřest, mrkev, petržel, celer, kukuřice, rajčata...), k některým můžete přidat bramboru, povaříte, rozmixujete (smetanu dětem přidávat nemusíte), kupte si pytlík se sušenými polévkovými bylinkami (existuje i mix) - pažitka, libeček, petržel. nať, a pokud bude potřeba, trochu osolte. Vyřaďte a nekupujte domů vegetu ani její jiné podoby, nepřesálejte, vůbec nekupujte průmyslně zpracované sladkosti, sušenky, nekvalitní čokolády, bonbóny, žvýkačky. Pokud budete doma péct, kupte raději normální živočišní máslo (nekupujte Hery, Cery a podobné nekvalitní tuky). Tak držím palce ať se zítřejší start povede. 🙂

lenkas1982
11. čer 2017

@rozarka65 Super! Začněte klidně pomalu, postupně, žádné dramatické změny. Neprezetuj to holkám jako nějakou dočasnou hurá dietu, prostě celá rodina postupně přejděte na nový lepší způsob stravování. Neznamená to, že už si nikdy nedáte zmrzlinu, čokoládu nebo zákusek nebo nic sladkého, podstatné je najít vyvážený kompromis, který budete schopni všichni přijmout trvale.
Ono podle mě to není tak, že bys holky stravovala výrazně hůř než ostatní rodiče, jen jim holt to tělo asi nedovolí to co jiným dětem. Kolikrát vidím děti v obchodě, jak si kupují energy drinky, colu, chipsy, sladkosti, a jsou hubené. Čímž samozřejmě neříkám, že je to ok. Ta štítná žláza tam mohla sehrát opravdu roli. Jestli berou euthyrox, znamená to, že potřebujou doplňovat hladinu hormonů (teda pokud nejsou stejný případ jak já a neberou ho jen kvůli uzlíkům) a než se na to přišlo a nasadili jim léky, mohly kvůli té snížené funkci přibrat. Holt u nich ta zdravá strava bude ještě důležitější.

rozarka65
11. čer 2017

@barchen
@lenkas1982 pomazánky dělám buď z pomazánkového másla nebo z lučiny nebo z odkapaného jogurtu...toho pomazánkového másla bude těžké se vzdát - máme rádi to z lidlu...Bylinky jsem teď koupila na trhu a hodila na záhon, tak snad mi hned neumřou...Heru apod. nemáme rádi, takže když peču, tak z másla nebo oleje...A určitě mému muži nebude vadit, když se zapojí celá rodina...zrovna nedávno mi říkal, že by to chtělo změnu, pořád vařím to stejné a už nám to moc nechutná a jemu je ze všeho hrozně těžko... A teď v létě bychom nejradši jedli jen zeleninové saláty a meloun... 🙂
Už se tu moc nezapojuji, jen sem chodím pro inspiraci...moc děkuji za podporu... 🙂

crawler
autor
12. čer 2017

@dokument 😀 kolegu neřeš...možná chtěl jen popíchnout 😉 moc ti to sluší!

terezapetrova
12. čer 2017

@crawler ze jo vždyť vypadá jak modelka @dokument 👍

crawler
autor
12. čer 2017

@rozarka65 Holky to napsaly všechny pěkně..já přidám ještě pár poznámek. Hodně ale opravdu hodně je důležitý je spánek.Píšeš, že holky vstávají hodně brzo - to problém není, ale chodí i brzy spát, aby to dohnaly? Zdravý životní styl znamená i to, že má tělo dostatek spánku - je odpočinuté,má energii a díky tomu může i hubnout...S nedostatkem spánku hubnout nebudou, nevím,kolik spánku potřebují,ale odhaduji kolem 9-10hodin spánku. Ovoce - vůbec bych neřešila, zda dopo nebo odpo,ale zavedla bych normu 2ks na den. Smoothies jsou zrádné - v podstatě je to nálož cukru,ale každé jídlo by mělo být složené ze všech 3hlav.složek - tzn.sacharidy, tuky a bílkoviny.Z toho vyplývá i to, že salát k večeři opravdu není dostatečný,pokud není doplněný např.kuřecími kousky a kouskem pečiva či (celozr.)těstovinami.Dále bych jim ke svačinám dopřála hrstku semen a ořechů - můžeš jim dát např.banán+hrst slunečnicových semínek. Zařadit dostatek vlákniny, z uzenin kupovat pouze ty,které mají dostatek masa - rozhodně ne pod 90% (kupujte hlavně u pultu, ty vakuově balené bývají dost drahé)...nebála bych se ani bílého pečiva- já ho jím normálně, protože u nás kvalitní žitné apod.neseženu - mají tu jen samé rozmrazované nebo klasické bílé, takže kupuje obyčejný chléb a hotovo -není problém - je to o množství - takže u pečiva bych dala za den max. 2 porce - ideálně 1porce za den. Osobně miluji vejce- dle mého skvělý pomocník při hubnutí - můžete jim dělat z vajec pomazánky, dávat do salátů právě jako zdroj bílkovin,jíst s pečivem k večeři atd.
Pohlídat i pitný režim,je skvělé že pijí vodu,ale aby jí nevypily třeba jen 0,5l za den,protože jim třeba nechutná...klidně bych dala i čaje atd. vyhnula bych se obloukem umělým sladidlům a sladila medem nebo třtinovým cukrem.
A ještě k tomu pohybu - není potřeba celou rodinu drtit nestíháním atpod.vůbec ne - jde právě klidně jen o přirozený pohyb -pobíhání,lezení po prolézačkách a i to venčení psa procházkou je pohyb - rozhodně není potřeba ordinovat záplavu pohybových kroužků, ale spíš ohlídat dostatek přirozeného pohybu,aby prostě od příchodu ze školy do večera dítě nesedělo u tabletu,pohádek či her na pc atpod. sedí totiž ve škole, často i ve družině a pak ještě doma...
Zmenšování porcí- nevím - to je těžko říct - můj 7letý syn toho sní také víc než já - je prostě ve vývinu - má 122cm a 22kg, takže rozhodně žádný otesánek-spíše naopak...spíše je prostě jen naučit nepřejídat se-vědět, kdy mají dost, ale pokud mají hlad, tak ať se nají a ne jen zeleninového salátu...Hlavně jim i dopřát občas něco nezdravého, ať se z toho nestane zakázané ovoce,které si budou potajmu kupovat😉