Svatba bez rodiny. Jen se svědky. Jak to říct?

nnikola24
25. lis 2021

Dobrý den

Rada bych poprosila o radu jak říct rodině že není zvaná na svatbu ?
Radi bychom svatbu jen se svedky . Ano napadlo mě pozvat jen rodiče ( jenze to je 7 lidí ) jelikož přítel i ja mame rodiče rozvedené . A po obrade by jsme je museli vzit aspon na obed . A to zase vyjde pro nas uz draho .a myslim ze by se to zase dotklo zbytku rodiny ze jsme je nepozvali . A mame rok a pul stare dite takze v restauraci fakt neposedi . Ani doma nevydrzi sedet 😄

Jenze mama mi rekla ze nastve kdyz ji nepozvu .
Jak jste to řešily vy ? Jak jste to oznámily

A jeste je tu nekdo kdo mel nocni obrad ?❤️

jane46
25. lis 2021

@bereni U nas nejsou zadne vyhrocene vztahy, naopak a stejne jsme meli tajnou. A obe maminky nas znaji a vi, ze nejsme na svatby, jak je zname. Ale i vi, ze "radnice v dzinach" taky neni neco pro nas. Vztahum to nijak neublizilo, nikdo nam to nevycital (jen svagrik se durdil, ze chtel jit za svedka... Ale on je slepici prdelka, ten kdyby to vedel, vi to vsichni). Byl to kouzelny den jen nas dvou... A pak jsem si "v teplakach" obskakovala rodinku na zahrade, sami chteli videt fotky...

orisek56
25. lis 2021

Spíše ti asi vlastní rodiče nestojí ani za řízek. Promiň ale nešlo jinak. Jde o tu blízkost rodičů a děti, není to o nákladech, vlastně ne. Kdyz byste chtěli, přežijete vlastní rodiče i ve vašem 2+kk, vždyť to o místu neni a můžete se dohodnout s nima i tak, ze můžou něco donést. My to tak měli u části rautu. Každý něco donesl nebo dodal k jídlu, s něčím pomohl a bylo to fajn, neformální, přátelské, uvolněné (mluvím ale jen o rautu, protože my měli jinak svatbu klasickou s církevním obřadem i s restauraci pro rodinu a přátelé do 30 lidí celkem a to ještě pár z nich neohlasene nepřišlo a raut jsme měli v pronajatém penzionu... Jenže to bylo ještě v normálním světě)

jane46
25. lis 2021

@orisek56 Tak to je pekna blbost... Cela moje rodinka vi, ze bych pro ne udelala prvni posledni, vsechny oslavy jsou u nas, protoze u nich to nejde, kdyz potrebuji pomuzeme, kazdy den si piseme... To ze jsem nechtela tradicni svatbu nema s uctou k rodicum nic spolecneho. Dikybohu, ze moje mamka takhle neuvazuje...

vikinkav
25. lis 2021

Manzel na takove male svatbe svedcil, bylo nas celkem 2 svedci, 3 hoste (aby mel kdo fotit) a novomanzele. Bez rodicu, proste jim vsem rekli, ze zadne rodice nezvou, jen mala svatba se svedky. Myslim ze z jedne strany to maminku a babicku dost zamrzelo… Ale udelali to po svem, asi nejaka trpkost trochu pretrva, ale jinak se casem ty vztahy zase napravi 🤷‍♀️ S tim clovek musi pocitat, kdyz udela takovy krok, a hezky oznamit to podle me nejde. Jinak vzit se uplne tajne a rict jim to az “po” mi pripada jeste horsi.

emamaira
25. lis 2021

Myslím, že nikdo neodpovídal na ten noční obřad... My jsme ho neměli, ale byla jsem na svatbě, která byla od 18.00 a hostina byla jako večeře a pak plynule večerní zábava. Bylo to super, nejsem příznivcem těch celodenních svateb 🙂

orisek56
25. lis 2021

@jane46 reaguju na zakladatelku když už. ... Jinak proti gustu... Jde o to že zakladatelka resi primárně finanční stránku, že oběd je drahy. Já si zase myslím, že jeden oběd drahy není pro vlastní mámu na vlastní svatbe. A když už jsme u toho dohadování o ucte...nevim kde jsi to z mého komentáře vyhrabala, nic takového tam není. Jen ze mi to přijde jako by ji nestali ani za řízek. Píšu o tom, že to o penězích není, je to o tom, že ta máma třeba chce s dcerou oslavit její den a že ji to bude třeba hodně líto, přitom by třeba klidně rada sama něco donesla na zub, do bytu.... Aby se teda maximálně ušetřilo a přitom to mohli s nima oslavit i rodiče.... Jenže já mám opačnou zkušenost... Nám na, svatbu naopak nepřišli členové rodiny, které bychom tam rádi viděli.... Takže vím, jak to bolí... Jen z obrácene strany.

pampeliska1313
25. lis 2021

@nnikola24 tak pardon, toho jsem si nevšimla, že byste někde psala.)

merope
25. lis 2021

Pochopila jsem dobře, že chcete malou svatbu, protože na to nemáte peníze? Pokud to je tak, tak bych zjistila, jak to mají rodiče - protože v některých krajích je zvykem, že hostinu platí rodiče nevěsty. Tak třeba s tím rodiče i počítají. A říct prostě na rovinu, jak to je, mi přijde fér - třeba rodina oznámí, že mají zájem a zorganizují to. Nepodceňuj rodiče a další příbuzné. Mimochodem varianta, že někdo nasmaží řízky, někdo udělá salát a někdo další i dort - nemusí to být špatné. Vybavuji si teď jeden pohřeb - asi 15 lidí v bytě 2+1, židle se půjčily od sousedů a bylo to moc fajn. Koneckonců na prvních narozeninách mého drobka jsem měla taky asi 20 lidí a bylo to úplně super (i teda v tom, že snad hned další týden přišel lockdown - oslava byla koncem února 2020). Svatba nemusí být podle žádného "návodu" - jde jen o to, zda tam ty lidi chcete či nikoli.

ahyt
25. lis 2021

Pisu za mamu dvou dcer.Obe vdane,obe 2 deti.Strasne by me to mrzelo,zasahlo,ze jim ani nestojime za to s nami sdilet tenhle zlomovy zivotni krok.Stejne jako nepozvat na promoci.Manzel by byl hluboce zklamanej a neodpustil by.Pokud jsou tedy v rodine " normalni" vztahy.A nemusi to byt nic honosnyho.A povazuji to ta slusnost.Muj nazor

berenika39
25. lis 2021

MY to udělali opačně. Bylo to nás obou druhé manželství. Źádní mladíci (33 a 38). Domluvili jsme obřad, jen my, svědkem manžela byl můj dospělý syn a moje svědkyně jeho tehdejší partnerka. Plus náš společný malý syn. Obřad na úřadě, cinkli jsme si šampanským, odešli pěšky 300m domů.
Pak jsme rozhlásili, že jsme manželé, a pozvali oboje rodiče k nám domů, na večeři, i svatební dort byl. Bylo to naše rozhodnutí, nesnášíme jakékoliv oslavy a společenské akce, oba stejně, takže jasná volba. Nikomu to nevadilo, a rádi na to společně vzpomínáme. Není třeba být úplně podle konvencí, však je to vaše svatba, vaše rozhodnutí.
A důležité je, že o nás se ví, že nic neslavíme a na žádné oslavy nechodíme, takže to nikoho nepřekvapilo. Je to velká úleva, když tě nidko nenutí dělat to, co nechceš. A ne, není to bezohlednost, je to asertivita - to slovo ráda používám....ne, nechceme žádné trachtace, je nám to nepříjemné, omlouváme se, nepřijdeme. Ani nás už nikdo nezve, což je fajn.
Třeba i Vánoce jsou nás jen a jen o večeři na štědrý den a dárcích - hlavně pro prcka a zbytek po jednom. Nepeču, nezdobím, nákupáky s třpytkama nesnesu a nebýt mamky, kterou berem k nám na štědrý den, tak mizíme někam na hory. To jen obecně, že se nemusíš nechat tlačit do něčeho, co ti není příjemné. Se vší ohleduplností, s repektem.

petradt1986
25. lis 2021

@marselina meli jsme to stejne a NEMĚNILA BYCH.

inssomnia
25. lis 2021

My se vzali na cestě v zahraničí, doma jsme to řekli až po vyvolání fotek. Oslavu jsme původně měli mít a nakonec nikdy neudělali. A všichni jsou s tím v pohodě. Mamka měla trochu splín (ale užila si to u sourozenců), tchyně řekla, že dobře jsme udělali, otcům to bylo tak nějak jedno...
Jako když už jsem rok vymýšlela, jak usadit rodiče u stolu, aby se tam nezhádali, a kolik budu muset pozvat lidí, aby se nikdo neurazil, tak jsem si nakonec připadala, že je to o všem jiném, jen ne o nás dvou.
Takhle jsem měla na sobě šaty 15 minut, je z toho celkem jedna trochu slušná fotka a co chtít víc. Byl to náš den, u fotky i slza ukápne, je to čistě šťastná vzpomínka.
A vy, co tvrdíte, že byste neodpustili - odpustili. Snad je důležitější, jestli jsou děti šťastné a jestli jim to manželství funguje ne? Na jedné párty vztah nestojí a nepadá...

berenika39
25. lis 2021

@inssomnia to si myslím taky, ti uražení myslí na sebe, ale ne na ty, kterých se to nejvíc týká.
Tak jako jsme to měli my by mi nevadilo, kdyby to tak měl můj syn. A jeho svatba byla taky velmi komorní, jen s rodiči.

rubesovak
26. lis 2021

Byla jsem na takové svatbě jako svědek. Jen novomanželé a dva svědci. Rodině to oznámili až po svatbě až postupem času když se viděli. Někdo chápal, někdo remcal ale co už, znovu svatba udělat nešla museli se s tím smířit🙂 Svatba má být taková jakou jí chce nevěsta a ženich, ne jakou jí chce okolí

mydlova
26. lis 2021

@nnikola24 bych je pozvala jen na obřad ale domu už ne. Když je pozveš domu, tak se budeš honit, úklid, budou chtít oběd, zákusek, kávu. To je ještě víc naprd.

levandule_k
26. lis 2021

@nnikola24 Jestli chcete svatbu jen se svědky, máte na to právo, na druhou stranu je fajn sdílet hezké okamžiky se svými blízkými. S těmi svědky jste plánovali oběd v restauraci, nebo ne?

Svatba je takový životní milník, tak chápu mamku, že chce být u toho s vámi. Pro mě je svatba krásná a pozitivní událost, tak kdy jindy být s blízkými? Pak si akorát někteří stěžují, že se scházíme akorát na pohřbech. Přiznám se, že jsem také koketovala s myšlenkou jen my 2 a svědci, ale nakonec jsem měla klasickou svatbu, rodiče, babičky, někteří příbuzní a pár kamarádů. Pro rodiče to byla taky událost a užili si to, rádi na to vzpomínají.

Kdybyste šli někam na steak, tak vás to vyjde cca 1000Kč/osobu. Normální jídlo 25-350 Kč. Jestli máte tak finančně napjatý rozpočet, že nezaplatíte oběd v restauraci navíc pro 7 lidí, máte trochu problém.

nnikola24
autor
6. pro 2021

@levandule_k no bylo by to asi pro 15 lidi …

merope
6. pro 2021

@nnikola24 15 lidí můžete nacpat fakt do 2+1 a nasmažit řízky a salát (nebo nechat svatebčany přinést). Kafe a pár zákusků - to taky můžou lidi donést. Sama si dokážu představit, že bych toto dokázala i tak, že nezaplatím ani korunu 🙂. Pokud chtějí přijít, přinesou.

levandule_k
7. pro 2021

@nnikola24 K té restauraci je ještě podmínka očkování nebo prodělaná nemoc, což se nevím, jestli všichni máte a také nevíme jaké budou podmínky v den konání svatby.

K té restauraci hledala jsem orientačně kolik stojí menu přípitek, předkrm, polévka, hlavní chod, v jedné restauraci jsem našla rozpětí menu 275-320Kč/osoba. Dá se narovinu říct, tohle platíme, zbytek každý na své triko. Já bych třeba 15 lidí do obýváku dala, sice by se museli trochu zmáčknout...
Jde o to, jestli je tam chceš a budeš hledat řešení, jak to udělat, nebo ne a jdeš si sem nechat schválit názor, že nezvat rodiče je ok.

Opakuji, máte právo si udělat svatbu jaká se vám líbí, ale skutečně to tak musíte chtít oba, jinak bude jeden z vás nešťastný.

@merope to není špatný nápad zaúkolovat lidi, ať něco přinesou.

rebe
7. pro 2021

Pokud se rozhodnete opravdu pro svatbu bez rodiny a rodičů, oznamovala bych to rozhodně až po obřadu, protože při oznámení předem bude velmi těžké to ustát. Minimálně maminka bude pravděpodobně hodně zklamaná. Ale je to hodně citlivé téma, hodně lidem to může být líto, svatba je hodně důležitý moment v životě, pro rodiče mnohdy i důležitější než pro samotného ženicha s nevěstou. Pokud by měly být důvodem jen finance, zvážila bych opravdu několikrát, jestli nejsou jiné možnosti. Nás stála svtba výrazně méně, než jsme plánovali, a to to dokonce vypadalo, že rozpočet výrazně překročíme. Ale rodiče nám přispěli, s čímž jsme absolutně nepočítali, táta tajně část zaplatil a ještě jsme dostali štědré finanční dary od příbuzných. Je to divné, mluvit s rodiči o penězích na svatbu, když je člověk dospělý, ale v případě, kdy sami cítíte, že na oslavu podle jejich představ nemáte vlastní peníze, ale přitom máte dobré vztahy, stálo by to nějak to překousnout a pobavit se s rodiči o vašich i jejich představách. Také počítám s tím, že jednou dětem se svatbou pomůžeme, a kdyby to mělo být podstané pro to, jestli u toho vůbec budu moci být, neváhala bych.

alcar
7. pro 2021

Necetla jsem vsechny predchozi komentare. Ale za me je to neucta k vlastnim rodicum. At si rika kdo chce, co chce. Jsem konzervativec, ja treba ani neuznavam nesezdané páry s detmi a jsem za to, aby rodice na svatbe byli pritomni. Pote nemusi byt primo obed (i kdyz tech par rizku, jak uz tady bylo receno, by vas nezruinovalo). Staci objednat zakusky nebo dort a k tomu kafe a je to. Vy si odbydete povinnost (zcela ocividnou) a rodice se aspon nebudou citit jako prasivi psi.

zuzineckah
7. pro 2021

@nnikola24 my se taky brali jen se svědky, ale v zahraničí. Rodičům jsme to řekli předem, vlastně jsme se zeptali jestli by jim to nevadilo. Prvotní překvapení vystřídal souhlas, nakonec uznali, že to byl skvělý nápad (což mohu potvrdit) a ještě nám společně hlídali děti, když jsme odletěli 😀 Ale nevím no, kdyby se na to netvářili, asi bychom si to rozmysleli a udělali svatbu minimálně s nimi