Svislá poloha při nošení miminka. Je v pořádku?
Ahoj maminy,
tak dnes jsem se s hrůzou dočetla, že malá miminka - myslím, že bylo uvedeno do 4 nebo 6-ti měsíců - se nemají nosit na rukou ve svislé poloze...
Tak já takhle Kačenku nosím nejčastěji - je to její neoblíbenější poloha, hrozně ráda pozoruje ze zadu 😨 . Jednou rukou ji držím pod zadečekem a druhou podpírám hlavičku....je to teda opravdu špatně?
Stručné shrnutí
- Fyzioterapeuti a neurologové doporučují pro kojence do približne 4–6 měsíců upřednostnit flekční polohy („klubíčko“ / „hnízdečko“) nebo polohu „tygřík“ a vyhýbat se dlouhodobému nošení ve zcela vzpřímené svislé poloze.
- Autorka knihy "Něžná náruč rodičů" (Eva Kiedroňová) a zdroje jako BC‑Kenny a nosenideti.cz popisují klokanku až pro starší miminka (od cca 5 měsíců) v lehkém předklonu ~45° a doporučují nosit čelem k nositeli se zpevněnou oporou zádíček.
- Praktická doporučení z diskuze zahrnují použití pevných opor (šátek, Mei Tai, Ergo/BabyBjorn), střídání stran nošení, omezení doby svislého nošení na krátké intervaly a volbu nosítka podle věku (Ergo často od ~6 měsíců; Storchenweige/Emei/Bondolino jsou zmiňována jako vhodná i pro menší děti).
Nejčastější otázky
Q: Kdy je bezpečné nosit dítě ve svislé poloze?
A: Ve vláknech se uvádí opatrnost do 4–6 měsíců; neurolog a fyzioterapeut doporučují vyčkat do cca 5–6 měsíců a preferovat flekční balení (klubíčko/tygřík), zatímco některý pediatr v diskusi uvedl, že krátké svislé nošení s podpořenou hlavou není škodlivé — tento názor je v diskusi sporný.
Q: Jaké polohy nošení jsou doporučené pro miminka do 6 měsíců?
A: Doporučují se „klubíčko“ (hnízdečko) a „tygřík“ s pevnou oporou hlavy; u klokanky autorka Kiedroňová doporučuje pozici v lehkém předklonu cca 45° a čelem k nositeli.
Q: Od kdy lze používat ergonomické nosítko jako Ergo, Manduce nebo Manduca?
A: V diskuzi je uvedeno, že Ergo se obvykle doporučuje od přibližně 6 měsíců nebo od doby, kdy dítě bezpečně sedí; uživatelé zmiňují Storchenweige, Emei baby nebo Bondolino jako volby vhodné i pro menší děti; k Manduce/Manduca v diskuzi nebyl jednoznačný konsenzus.
Q: Může svislé nošení poškodit páteř nebo kyčle?
A: Fyzioterapeutka a někteří odborníci v diskuzi varovali, že svislá poloha zatěžuje krční páteř a celá záda u malých dětí; jiní rodiče a jeden pediatr v diskuzi uváděli, že krátké svislé nošení při podpoře hlavy není škodlivé — v diskusi jde o rozpor a odborníci doporučují opatrnost a střídání poloh.
Q: Jak předejít jednostrannému zatížení při nošení?
A: Doporučuje se střídat strany nošení (pravá/levá ruka), střídat polohy (klubíčko, tygřík, přes rameno) a případně navštěvovat kurz nebo konzultaci na rehabilitaci, aby se předešlo jednostrannému rozvoji zádových svalů.
Q: Kde najdu návody a fotografie správného nošení?
A: V diskuzi jsou doporučeny kniha "Něžná náruč rodičů" (Eva Kiedroňová), stránky BC‑Kenny (http://www.bc-kenny.cz/publikace.html), článek na Nosenideti.cz (http://nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=37) a facebooková skupina „Nosíme děti“ s albem a prodejem nosítek.
Závěry z diskuze
Shoda
- Klubíčko (hnízdečko) a poloha tygřík jsou obecně doporučované pro menší kojence.
- Je vhodné používat pevnou oporu (šátek, Mei Tai, ergonomická nosítka) a podpírat hlavičku.
- Střídat strany a polohy nošení, omezit dobu svislého nošení na krátké intervaly.
Sporné názory
- Názor A: Fyzioterapeuti a neurologové tvrdí, že dlouhodobé nošení ve svislé poloze zatěžuje páteř a není vhodné u malých dětí.
- Názor B: Někteří pediatři a rodiče uvádějí, že krátké svislé nošení s oporou hlavy není škodlivé; diskuse tento spor nevyřešila.
- Názor A: Kiedroňová doporučuje klokanku až po pátém měsíci v předklonu 45°.
- Názor B: Někteří rodiče a běžná praxe používají klokanku dříve; v diskusi není jednotné pravidlo.
Otevřené otázky
- Jaká je přesná bezpečná délka (minuty) pro svislé nošení u kojenců?
- Od kterého konkrétního měsíce a vývojového milníku lze bez rizika přejít na konkrétní nosítka (Ergo, Manduce, Manduca)?
- Kdy a jak se případné škody na páteři projeví, pokud by byly způsobeny nevhodným nošením?
Zmíněné značky a firmy
BabyBjorn, Mei Tai, Ergo, Manduce, Storchenweige, Emei baby, Bondolino, Chicco, cyrbex, BC‑Kenny, nosenideti.cz, Horolezci.cz, Maminky, Facebook skupina Nosíme děti
Zmíněné produkty a metody
klokanka, klubíčko, hnízdečko, tygřík, šátek na nošení, Mei Tai, Ergo, BabyBjorn, Manduce, Storchenweige, Emei baby, Bondolino, Chicco, cyrbex, autosedačka, zavinovačka, vojtovka, pasení koníčků, flekční balení, předklon cca 45°
Místa a osoby
Eva Kiedroňová, Majka Staňková, BC‑Kenny, Maminky, Horolezci.cz, facebooková skupina Nosíme děti
Tak jsem to skoukla a jdu trénovat 😉 . Tak ještě jednou děkuji a mimochodem - máš krásného chlapečka
super fotka krásnej kluk🙂teda ten náš je velkej jak danielek a je o měsíc a kus mladší 😀
ronie ten nas uz tak vyzera ten mesiac a nieco.este ze sa to priberanie spomalilo aj ten rust.takze mas tiez super cvalicka
jo a s tou fotkou to mas stastie dnes je manzel doma tak to slo rychle ale inak by nas nemal kto odfotit.
Androno, to je krásný klučina. Sebik má už teď 6,5 kg, takže se dost pronese. Zkusíme nosit taky tak, dííííky za fotku. 🙂
Ahojky,
tak my nosíme asi špatně, ale s touhle polohou, jak píše Andy u Verunky neuspějeme 😒 . Malá se šíleně mrská a kope nožkama a jak ji šoupnu do klubíčka, začne se vzpírat, takže z toho máme hned jinou polohu 😀
dakujem za vsetky komplimenty a pridam iba ked nosite svisle tak si ho iba preveste cez rameno ako vrecko zemiakov aby viac visel a je to lepsie,podla fyzioterapeutka.ale u nas to urobim a Dany uz zveda hlavicku takze je stejne svisle,tak proste ked takto nenosite dieta cele hodiny tak mu urcite neublizite.a myslim ze na tygrika to je asi najlepsie,tam si aspon trenuju pasenie konickov. 😎
já se přidávám taky k tomu názoru že ne ve svislé (my max. u odříhnutí - jinak jí to prostě nejde, zkoušely jsem kde co). Chodila jsem do kurzu v Baby Kenny - a doporučují nošení do klubíčka, tak jak je fotka u andory, pokud jdou kolínka dát ještě výše, pak super. Tohle klubíčko jde udělat i bočně, ale je to celkem náročné, skoro posilování když je dítko víc jak 6 kg těžké. Pak nám doporučili polohu na tygříka střídat na obě ruce, pokud nám to nejde, tak ji vůbec nepoužívat, protože mimi si zpevní jen jednu stranu zád. svalů. Nechci vypadat jak chytrolín, ale moc doporučuji knížku Něžná náruč, nebo pak nějaký kurz. Říkali nám, že se případné poškození páteře projeví ve školním věku když budou záda zatěžovány aktovkou, taškami atd.
holky včera jsem byla na kyčlích a hádejte jak tam 95%maminek chovalo miminka? 😀 😎 no přece ve svislé poloze 😅
Izy a víš co je zvláštní, že všechny maminy, co chodí na rehabilitaci chová mimča v klubíčku 😀 . To je asi těch zbylých 5% 😀 😀 😀
iza mě to zvláštní nepřijde-zatim se osvěta dělá pouze na neurologii a rehabilitaci 😅 😕
ronie to máš pravdu, nikdy mě nikdo neupozornil, že se takhle mimča nosit nemaj...
ahoj, tak on je to opravdu názor od názoru i u odborníků. tenhle týden jsme byli na rehabilitaci, od včera cvičíme vojtovku. jedinou polohu, kterou nám doporučili, je tygřík. na klubíčko už je prý velký a na hnízdečko (to držení, které má androna ve fotoalbu) ještě pořád malý. když jsem řekla, že od pondělka budeme chodit do BC kenny, tak prý ano, ale rozhodně ne klubíčko. malý se v posledních dnech začal dost propínat do luku. a všechno, co doporučuje kiedroňová v knížce něžná náruč rodičů, nám mudra zakázala. a teď babo raď.
na předchozí stránce je odkaz od lendy1 anebo tady:
http://horolezci.cz/maruska/article/13/poloha-t...
Romano a proč cvičíte vojtovku? To je kvůli tomu propínání do luku? Malý to taky dělá, ale zatím nám Dr. nic neřekla na šestinedělní, tak nevím. Asi je ještě brzo si dělat starosti 😖
bettys, původně tu vojtovku máme kvůli tomu, že jsme byli pozadu s pasením koníčků - špatně držíme hlavičku, máme příliš vyvinuté zádové a slabé břišní svalstvo a taky víc preferujeme levou stranu. to propínání je vlastně snaha o otočení se (teda aspoň v našem případě) a jak má špatné to bříško, tak to tahá přes záda a to je zase špatně.
Romana, diky moc. Takhle malou nosime, ale nevim, jestli jsem nekde necetla, ze se maji strany stridat? Male je takhle nejpohodlneji, kolikrat rici do te doby, nez ji takhle dame 🙂
Jejda, tak to je průser, já jí doteď nosila jen na jednu stranu, snad jsem jí tím nějak neublížila. No nic, tak odteď jí musím chvíli nosit na druhou, aby se to vyrovnalo a pak to začnu střídat teda
Holky, já mám tu druhou ruku ( pravou ) docela dost neohrabanou a to jsem pravačka 😨 . Ale je pravda, že levá ruka už mě docela bolí, za chvíli bych ji měla vytahanou jak opice 😝
Bertíku,
nepsala jsi někde, že je Kačenka uřvané mimi? No, my máme totiž uřvánka a strašnýho 🙂, Nelče je 5 měsíců a vůbec neposlouchá chytré knížky, že by měla do 3 měsíců přestat. Jediné co na ni aspoň trochu zabírá je nošení a samo, že jsem ji hodně nosila ve vzpřímené poloze. To se jí šíleně líbí. Věděla jsem, že se to nemá, jenže....byla (a je) schopná řvát hodiny. Tak jsem nosila... Teď mě někdy trápí, jestli jsem jí ta zádíčka nepoškodila, ale ono se jaksi jinak nedalo. Ona by se mi snad uřvala k smrti.
Ahoj holky, tak jsme se před chvílí vrátili od neurologa a ve zprávě máme napsáno: nosit ve flekčním balení-což je přesně poloha klubíčko anebo tygřík. V žádném případě prý ho nemám nosit svisle, žádné klokánky...
Holky ja si zase rikam, ze nase rodice o nejakych svislych nebo kdovi jakych polohach nemeli ani tucha a ze jsme taky bez problemu vyrostli... Ja mam ted taky strach, aby pak nemela mala problemy se zadickama, pze kdyz byla malinkata, tak jsem ji hodne drzela ve vzprimene poloze, myslim, ze jsem to i rikala dr., ale nevynadala mi za to... Ted ji teda zkousim nosit vic na te prave ruce, ale Bertik, jak pises Ty, i presto, ze jsem pravacka, tak jsem na tu pravou v tom noseni taky docela neohrabana, to je zvlastni 😒

Super, jsi zlato Androno 😵