Batole nejí slazená jídla. Mám se tím znepokojovat?

sus3nka
25. srp 2019

Ahojky, chtěla jsem se zeptat jestli se s tím někdo setkal, zda to mám řešit nebo to odezní samo. Malá má 17. měsíců, do 6.měsíce plně kojená. Problém je v tom, že když jí uvařím jídlo a přidám i jen lžičku cukru, tak se jí zvedá žaludek a druhou lžičku už nechce. Když jí to udělám bez cukru, tak krásně jí. Je jedno jestli se jedná o krupicovou kaši, puding, pribiňáčka, vánočku nebo třeba koprovku. Vše musí být bez cukru. Zkoušela jsem i dát místo klasického cukru Glukopur a hroznový cukr, ale bez výsledku. Ovoce jí taky krásně. Mám se s tím znepokojovat? Dík za zkušenosti.

astyna88
25. srp 2019

Moji kluci neznaji ani cukr ani sul. A ja si uz odvykla taky. Bud rada.

astyna88
25. srp 2019

@zelenaesmolda

No vidis to,ja pecu buchty bez cukru a jak vsem chutnaji a divi se,ze tam neni cukr. Kdyz se to umi a zna,je to parada. Cukr se nahradi ovocem, zadne mrazene,ale cerstve,stavnate. Zacala jsem tak pect a varit obecne,kdyz mel syn nabeh na adhd.

Zkus si autorko ocistit chutove poharky. Tyden bez koreni,cukru,soli.

Kdyz jsem cekala druheho syna,snedla jsem tri nutelly. Nevim,zda kvuli tomu,ale mladsi vubec nechce nic sladkeho, kupuju tvarohy a mixuju s ovocem,marmeladou,povidly.....stasi chodi do skolky,ktera nesoli ani nesladi obedy a svacinky. Neji tam rohliky, kdyz jsem ochutnala jejich buchty, tak jsem zasla,jak bez cukru se to da....

saoirse
25. srp 2019

Pokud by po čemkoliv lehce slazenym fakt zvracela a měla nějakej evidentní problém, asi bych byla taky znepokojena a bála bych se, jestli to nemá nějakej zdravotní důvod. Pak bych být tebou situaci konzultovala s doktorkou. Jestli je to jen o chuťových preferencích, využila bych toho a ozdravila jídelníček celý rodině. Víš, co platí za největší stravovací mýtus naší doby? Že za tloušťku a civilizační choroby můžou tuky. Není to pravda! Je to cukr (a přemíra soli). Rafinovaný cukr ve stravě vůbec není potřeba, užitečnější sacharidy jsou třeba v obilovinách, luštěninách atd. Už tu někdo psal výš, že tahle situace se po troše dobrý vůle dá přetavit v obrovskej zdravotní bonus do budoucna🙂

klea81
25. srp 2019

@zelenaesmolda my a to máme jeden plat 😁ono není potřeba péct buchtu každý den a o tom to je, více kvality méně kvantity 😎

klea81
25. srp 2019

@astyna88 paní by si asi nepochutnala na 99% čokoládě 😉

yvarp
25. srp 2019

@astyna88 a z jakého důvodu vůbec nesolit? Sůl v rozumném množství je potřeba, i pro děti. Co je to za školku, kde se vůbec nesladi a nesoli, to slyším teda poprvé

6miska4
25. srp 2019

Co já bych za takový “problém” dala.. :D My naší 2leté cukr nedáváme a samy ho téměř nejíme (většinou upeču něco s minimem cukru). Sladké měla tak 5x, když jsme třeba byli na oslavě a všechny děti měli dort, tak to by jí bylo líto a prostě chtěla to co mají ostatní děti. Stejně snědla pár lžiček. Sladké opravdu k životu nepotřebuje.

klea81
25. srp 2019

@yvarp sůl je v pečivu a ve všech průmyslově zpracovaných potravinach, i sladkých, takže dosolovat stačí minimálně

radullah
25. srp 2019

Šikovná holčička! Dokud nechce, nedávej, velké plus pro ní. Však ono jí to časem pustí a budeš řešit opačný problém.

sus3nka
autor
25. srp 2019

@malytlustyhroch Přesně tak, když slyšíš, od rodiny od přátel, jakto že nechce například vánočku, vždyť je dobrá. Tak člověk znejistí.

mish_ka
25. srp 2019

@zelenaesmolda třeba já s ním peču, ale z logiky věci nedělám to často, protože sladké a buchty eliminujeme na minimum. A taky ho tam dám třeba půlku a vrazím do těsta sladký banán 😉. To stejné stran kvalitní mouky, vajec, atd. Jasně, pokud někdo peče skoro denně, je to o ničem. Ale tohle už je prostě o celkové změně jídelníčku, ne lupat jednu buchtu za druhou.

eithelwing
25. srp 2019

Myslím, že je to lepší, když cukr nejí. 🙂 Ale samozřejmě to znesnadňuje některé věci na návštěvě apod.
Pokud by si chtěla něčím jogurt apod. ozvláštnit, zkus přesnídávky. Já si dělám domácí, bez cukru, a těmi pak ochucuji třeba ten bílý jogurt. Do kaše zase dávám trochu rýžového sirupu. Když byla dcera menší a chtěla jsem, aby jedla buchtu s námi, aby mohla ochutnat, sladila jsem medem.

Zbystřila bych, pokud by měla opravdu nějakou reakci na cukr - zvracení apod.

sus3nka
autor
25. srp 2019

@gracinka7 Celiakii máme v rodině, takže vím co to obnáší a nejhorší bylo než to zjistili a poté když ji kamarádi něco nabízeli a ona musela odmítat ačkoliv to hrozně chtěla ochutnat.

ivetttaa
25. srp 2019

Já bych to konzultovala s doktorkou. Ale to že nejí cukr by mi asi nevadilo a chutě se jí můžou změnit. Syn od malička jedl všechno, neměl s ničím problém, nejedl akorát sladkosti což mi nevadilo vůbec. A teď ve 4 letech nejí sladká jídla (krupicová kaše, ovocné knedlíky, dorty, zákusky, atd.). Prostě sladké nemá rád, tak mu ho nedávám a když vařím nám něco sladkého tak mu většinou nechávám porci z předešlého dne. Teď nastupuje do školky a když budou mít sladké jídlo, tak to prostě jíst nebude. Ve školce nemají ale sladká jídla ani svačiny denně. Tak bych to moc neřešila a do nástupu do školky se jí to může změnit.

pathan
25. srp 2019

@sus3nka Myslím, že narážky od okolí posloucháme asi všechny a je jedno, na jaké téma jsou. 🙂
Jinak třeba bílý jogurt obyčejný je sám o sobě sladký. Jenže když jíš doslazovaná jídla, tak se chuťové pohárky otupí a vnímají jen tu kyselost. Naopak, když je nejíš, tak ti třeba běžný koláč nebo mléčná čokoláda budou připadat fakt hnusný. A takhle to vnímá tvoje dítě.

klea81
25. srp 2019

@pathan souhlas, mléčná čokoláda mě pálí v krku, už bych ji sníst nezvládla, natož celou jako dřív 😉

sus3nka
autor
25. srp 2019

@pathan tak my jíme klasický jogurty, malé do toho mačkám ovoce, já si dávám domácí marmeládu. Čokolády ani sušenky vůbec nejíme.

sus3nka
autor
25. srp 2019

@radullah tak já nepotřebuji aby chtěla bonbóny, sušenky. To sami doma nejíme ani nemáme. Ale když jsem dělala štrůdl, tak jsme ho před ní museli schovat, protože ho chtěla, ale nedokázala sníst. To samé na dovolené chtěla ode mne ochutnat točenou zmrzlinu, tak jsem ji dala líznout a zvedl se jí žaludek, ale chtěla znovu a znovu to zkoušet, jinak řev, že jsem hodila zmrzlinu do koše, aby byl klid.

laka_lacenda
25. srp 2019

Taky bych bejt tebou byla ráda. 🙂 Navíc kdykoliv se to může změnit. A rozhodně je lepší, že se necpe kilama sladkyho. A to rozhodně nejsem žádnej militantni blázen: jim všechno, peču klasicky s cukrem, solim....Ale určitě to neprehanim, necpu se tim a raději upecu než koupím něco sladkyho v obchodě.

makronka222
25. srp 2019

At si dite ji co chce, kor kdyz to je zdravi. Moje dite nezajimala televize ani tablet do 2 a ctvrt roku, ostatni u kamosek byli na mobilu od rana uz v roce... ja treba snim sladkoz tycinku jednou tydne a to jen jednou kousnu. Proste sahnu po tom, kdyz potrebuju rychlej cukr ale nechutna mi to. Jsem za to rada, alespon se nevyzeru :D

petradova
25. srp 2019

@astyna88 ty nesolíš vůbec nic, žádné jídlo? Myslím tím opravdu VUBEC nesolíš?😕

zelenaesmolda
25. srp 2019

@petradova
myslis jako pro sebe jestli nesoli nebo pro dite?

babanci
25. srp 2019

Tak z toho bychom byli nadšení!

yvarp
25. srp 2019

@klea81to máš pravdu, ale tak kupovat průmyslové zpracované potraviny je celkem neslučitelné s omezováním cukru ve stravě, protože právě ten cukr je v podstatě ve vašem, takže předpokládám, že paní dítě neživí mraženou pizzou, bramburkama, piškoty apod. ale vaří že základních surovin... Pokud jde o pečivo, tak plátek chleba ani kupovaný denní potřebu soli asi nepokryje a předpokládám, že batole nesní celý pecen...

lucka662006
25. srp 2019

@zelenaesmolda Přesně jako byla moje dcera 🙂 Dnes je jí 7 a stále jí méně sladkostí než její vrstevníci, ani ty sladkosti nevyhledává, doma si neřekne o nic, na výletě si dáme čokoládovou zmrzku a to je vše. Chutě se dětem v dětství prý nastavují na celý život 🙂

lucka662006
25. srp 2019

@makronka222 Naše děti neznají tablet ani telefon v 7 letech - teda znají, ale netouží po něm. Děti jsou celý den venku za naším domem nebo u sestřenic na zahradě, když neprší. Syn počítá v 5ti letech do 100 a dcera má samé 1 🙂 Jsou zdraví, sportovci a normální. Na Tv nekoukáme doma nikdo. Sladkosti jíme tak jednu za den. Vím, že ta doba, kdy si řeknou o telefon, přijde, a ještě to oddálím, pokud to jen trochu půjde. Je mi líto dětí, které tráví několik hod. denně koukáním do obrazovky - telefonu nebo počítače. Nenaučí se tam přeci tolik, jako povídáním s dospělým. Vůbec nechápu, k čemu je to dobré.

klea81
25. srp 2019

@yvarp dnešní populace má problém s nadbytkem soli ve stravě, nikoliv s jeho nedostatkem 😇já dávám do oběda 1/2 malé lžičky soli pro 4 osoby...průmyslového nejíme nic, max výjimečně babičky, výlety apod. Jsme nejzdravější rodina v širém okolí, takže asi stačí 😉

zelenaesmolda
25. srp 2019

@lucka662006
mit same 1 v 7 letech neni zase takova prace,to ma vetsina deti :D

cikitkapb
25. srp 2019

@sus3nka On je pribináček bez cukru mňamka, jenže každej z nás má úplně zničenou chuť a chuťový buňky těma chemickejma sračkama, který se do jídel a potravin přidávají, že nám neochucený jídlo nechutná. Zrovna tohle bych nebrala jako velký mínus.

korneliusa
25. srp 2019

@sus3nka Měla by ses spíš zamyslet nad tím, proč sakra tví příbuzní dávají takhle malému dítěti vánočku. To je totiž to, co není normální.