Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?
ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂
kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..
chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕
a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕
ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂
Stručné shrnutí
- Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
- Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.
Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.
Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.
Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.
Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.
Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.
Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.
Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
- Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.
Sporné názory
- Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
- Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
- Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.
Otevřené otázky
- Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
- Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
- Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.
Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování
Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
shaula - my delame tuhle http://www.vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/recepty/... jen tam nedavam tu mrazenou zeleninu
Ahojte! Chcem sa spytat, ci ste uz dali detickam cele vajicko (myslim tym aj bielok) a kedy mozem dat kravske mlieko?..
Djd - vajíčko jsem zkusila někdy těsně po roce, měli špenát, tak jsem jim k tomu dala celé vařené vajíčko i s bílkem, a v pohodě. Kravské mléko se doporučuje po roce do pokrmů, na přímé pití od dvou (někde od tří) let. Já jsem ho zatím nezkoušela - přesněji řečeno už jsem jim dala ochutnat doma pečenou buchtu (jen asi dvě sousta), tam mlíko bylo, ale nějakou omáčku nebo tak něco jsem ještě nedávala - tak nějak se mi moc nechce s tím mlíkem začínat, ani nevím proč 😅 A na to pití ho asi vyzkouším dříve, kluci se už skoro nekojí (jen ráno pár hltů) a UM nechtějí, navíc začali bojkotovat i jogurty a méně ochotně baští i kaše... Ach jo, jediné, co jim jede, je tvrdý sýr, a tím je zase nechci cpát často...
Holky kupila som polievku v pohari od 6m a obsahuje celer, myslite ze ju mojej Lejke mozem dat 😅
ja osobne si myslim ze ano,oni to prisne urcite sleduju a nemozu dat len tak nieco do tych prikrmov co by uskodilo,to si nedovolia myslim 😉
janka - tomu bych zase tak nevěřila, sledují se jen obsahy škodlivin - tj. dusičnany a podobná svinstva, ale to, jestli složení odpovídá vhodnosti pro daný věk, o tom lze s úspěchem pochybovat - jinak by necpali do příkrmů od 8 měsíců ryby, houby apod....
Nicméně, Suziad, toho celeru tam snad bude jen troška a koukám, že Lea už má 10 měsíců, tak myslím, že jí to dát můžeš.
Taak som jej ju dala ale moc jej nesmakovala bola citit po tom celeru ☹ . Som si podrimala a nestihla uvarit 😅
Ale skusim urobit tu rajcinovu polievku s cestovinou mnam 🙂
Ahojky maminy.
Mám na vás prosbičku. Malá dva příkrmy, někdy i tři (třeba 2x ovoce). Doposud jsem ji po každém příkrmu ještě dokojila, příkrm už nechtěla, ale mlíčko si pak ještě dala. Jak budu muset ještě dlouho dokojovat po příkrmu???? Zatím mi téměř žádné kojení neodpadlo. Jogurty nám zatím nejsou skrz atopák doporučovány, mudr říkal, že nejsou nutné, když takto často kojím.
Dagina - dokud to malá vyžaduje 😉 Prostě zkus po příkrmu už prs nenabízet a uvidíš, jak bude reagovat. Když jí prs nabídneš, tak si vezme skoro vždycky - kdyby ti někdo nabízel zákusek, tak by sis většinou taky dala, že? Aspoň já tedy jo 😀
Ahojky,
ja sa vratim k tej paradajkovej polievke o ktorej ste tu debatovali. Mojmu drobcovi som ju tiez este nedavala. Ale ked ju varim pre nas, tak aj ja davam skoricu - dam celu vyvarit, a ja davam aj hrebicky 🙂
A teraz k mojej prosbe - ideme oslavovat 1. rocik, a kedze drobec este nemoze papat torticku, tak rozmyslam, ze pre neho spravit nepecenu tortu z kyslej smotany, piskot a ovocia. Aby sa mu ratalo. Moze uz papat kyslu smotanu?
Porubenka, může, kysané mléčné výrobky se můžou od cca 8 měsíců. Já jsem o ní taky napřed uvažovala, ale pak jsem udělala jablečno-pudinkovo-piškotovou.
Shaula, ona ale není "cumlací" typ 😅 , někdy jsem ji do kojení musela nutit (ještě před příkrmama). Fakt si umí říct dost. Ale teď i po příkrmu vyžahne obě prsa, vyjímečně z jednoho. Jsem z toho jelen.
Takže by ji jen příkrm měl stačit????
Pokud bych odbourala kojení po příkrmu, bude jí stačit denní dávka, když nejí jogurty????
Dagina - tak to je fakt zvláštní 😀 Záleží kolik toho příkrmu sní, každé dítě je jiné, někomu stačí 150 ml, někdo musí dostat 250. Takhle je těžko radit, ty sama asi poznáš, jestli má ještě hlad, ale ano, v 8 měsících už by jí příkrm měl stačit...
Pokud mimo příkrmy kojíš ještě několikrát denně, tak by jí mlíko stačit mělo. Já teď řeším obdobný problém - kluci se kojí už jen ráno a maličko, UM odmítají, jogurty začali bojkotovat, je úspěch, když sní jeden napůl, a kaši večer už taky moc nechtějí - to jsem zatím vyřešila tak, že kaši dávám ráno (to ji zbaští) a večer dostávají pečivo. Ale taky jsou podstatně starší než tvoje Lucinka 🙂 Tak hodně štěstí.
shaula tu v NL davaju tiez detom na ranajky kasu aby mali dostatok energie na doobednajsie aktivity. na vecer davaju masovo zeleninovy prikm alebo chlebik s oblohou
shaula, to mi řekni, kde se jim to v těch kebulkách bere....večer kaši prohlídne, poštouráme lžičkou, aby viděl, že na dně misky je na obrázku kráva,a to je všechno. ani to neochutná, max lžičku a konec. to jsem zkoušela tak týden, jinou večeři vždycky v záloze (tu pak snědl).
Už jsem to vzdala. Kaši udělám denně ráno, sní plnou misku s chutí. Nechápu. ALe na druhou stranu mě to přijde logičtější,sladké jídlo na dopoledne a večer jen něco lehčího (většinou polévku).
Berenika - to by mě taky zajímalo 😀 Jak si už v tak nízkém věku umí vymýšlet 😀 Mně by to ani nevadilo, je mi putna, jestli jim dávám kaši ráno nebo večer, ale kurňa, copak jsme Sherlockové Holmesové?! Kdyby si aspoň řekli, co chtějí - zkouším s nimi znakovat, ale oni veškeré mé snahy naprosto ignorují, zatím jaksi nepochopili, že pláč není zrovna efektivní způsob komunikace 😠
Baby neviem ci to tu uz bolo ale odkedy deti mozu napriklad kecup alebo horcicu ???
a tvrdy syr???
ahojte ja sa zase chcem opytat, kedy mozu puding alebo obycajnu klasicku krupicu? co vlastne moze dietatko tak v 11 az v 12mesiacoch? aky by mal byt jedalnicek v tomto veku?
som rozmyslala na ranajky chlebik s maslom ale ked on este ani jeden zub a to by bolo jedenie po kuskoch a to by trvalo asi hodinu nez by to spapal, kedy ste to tak zacali davat? az mali zubkya, alebo ste sa s tym trapili tiez.
mimi ja ti poradim len skusat ja som malej zacala asi dva tyzdne davat rohlik a chlebik a pekne papa....skus aj ked bude zuzlat iba
ppuding by sa nemal az daco po roku a krupica tusim este neskor
Skor kup kase take detske co su od Hami od Hipp atd....tie mojej malej chutia
alebo biely jogurt a do toho nejake detske keksy namrvit... a tak....polievocky cestoviny masko atd kludne mixuj ked nema zubky...ja malej skoro vsetko mixujem ale nasa ma uz 8 zubov 🙂
mimi, to by zaujimalo aj mna, aky ma byt jedalnicek. my mame takto
rano - kojim
desiata - vacsinou banan s bielym jogurtom
obed - maso so zeleninou a priloha
olovrant - vacsinou presnidavka s piskotami alebo ovocie s piskotami
vecer - kasa
pred spanim - kojim
Tiez som chcela na ranajky chlebik s maslom alebo rohlik, ale aj ked ma mala 8 zubov, tak mi to vypluva, asi jej to nechuti, tak zatial kojim 😉
ahoj, u nás ráno miska mlíčka a v tom namočený rohlík, piškoty, někdy kaše, někdy chleba se šunkou, chleba se sýrem, máslem....svačina jen něco malého, trochu ovoce, nebo sýr na kousání nebo malý jogurt. Oběd cokoliv, hlavně hodně. Po spaní čerstvé ovoce, dávám mu do misky,nakrájímna kousky co mám a proženu tyč. mixérem jen trochu, jí to lžičkou. Kouše i normálně, má 4 zuby k použití, dva na cestě, ale tosní jen málo, trvá to dlouho. V misce měl včera velkou broskev a šest švestek. Navečer velký bílý jogurt. K večeři kolem půl osmé polévka nebo řídká kaš, střídám to. Neskleničkujem, přesnídávky jen na ven. Ted po roce už jí všechno, nesolím, nesladím. A sladké vůbec nemá rád,což j
ahoj, u nás ráno miska mlíčka a v tom namočený rohlík, piškoty, někdy kaše, někdy chleba se šunkou, chleba se sýrem, máslem....svačina jen něco malého, trochu ovoce, nebo sýr na kousání nebo malý jogurt. Oběd cokoliv, hlavně hodně. Po spaní čerstvé ovoce, dávám mu do misky,nakrájímna kousky co mám a proženu tyč. mixérem jen trochu, jí to lžičkou. Kouše i normálně, má 4 zuby k použití, dva na cestě, ale tosní jen málo, trvá to dlouho. V misce měl včera velkou broskev a šest švestek. Navečer velký bílý jogurt. K večeři kolem půl osmé polévka nebo řídká kaš, střídám to. Neskleničkujem, přesnídávky jen na ven. Ted po roce už jí všechno, nesolím, nesladím. A sladké vůbec nemá rád,což jsem ráda.
Ahoj, tak náš jídelníček je:
snídaně a dopo svačina - kojení
oběd - zelenina s bramborem nebo těstovinama (maso mi zatím nechce), po rýži blinká
hodinu po obědě trochu nakojím (na žízeň🙂 )
kolem půl čtvrté svačina - jogurt nebo ovoce nebo přesnídávka
kolem šesté - kaše
kolem půl osmé - kojení
přemýšlím, jestli mu už mám zavést další jídlo - třeba dopo svačinu ale nevím co mu dávat, kousky mi zatím nechce - natahuje mu na blinkání, takže jak jsem zamýšlela, že mu začnu dávat kousky chleba - tak s tím mám zatím smůlu
a ještě se zeptám na ten chleba bych ev. mohla namazat obyč. máslo nebo co mu na to můžu dávat?
moda obycajne maslo nic ine.. dokonca ani tie natierkove masla ako je rama alebo tak sa nesmu 🙂
Inak mne malu tiez napinalo na sama ked papala rohlik alebo chlebik sice bolo vsade bolo vela omrviniek ale teraz uz pekne papa 🙂 a nenapina ju
Taky se chystám začít u malé s chlebem. Jen mě zajímá jaký jí mám dávat a jaké pečivo vůbec smí. A ještě ohledně Lučiny-to dáváte jen tu obyčejnou, neochucenou? Nebo i ty jiné příchutě-s pažitkou atd. Díky
jananinka tak my mame uplne isty jedalnicek, len na svacinku mu striedam biely jogurt,ovocne predsnidavky, niekedy piskotky do toho, a na olovrant mu davam este mliecko alebo jogurtik ovocny, vraj by mali byt tie klasicke plnotucne, no ak zacneme so syrom tak neviem aky by bol najlepsi a aka znacka. no a este mu sem tam davam suchy chlebik po kusickoch to medzi jedlom nech sa uci zut,alebo piskotik,detsku susienku,bebe keks podla toho co je. a na obed mu vacsinou davam detske prikrmy z lekarne ale ked mu doma varim tak to vacsinou spenat so zltkom a zemackami.
My v 11. měs. (dnes právě) jíme tak:
ráno kojení
snídaně: toast. chleba s máslem a pl. sýrem - také nemáme žádný zub a sní to pěkně. 😉
svačina kojení
oběd zelenina, maso, příloha
svačina: ovoce
večeře: kaše
pak kojení
CO bych tak mohla ještě dávat na chlebík? po lučině blinkal, po jogurtu též...
mimi ja nakrajanych na vojacikov a sup do pusy cuckat moze rohlik...
berenika a co cottage?, platkovy tvrdy syr? kuracia alebo morc.(kruti) sunka...

Mousunek - tymián dávám od oka 😀 Odhadem cca kávovou lžičku - rozdrobím ještě mezi dlaněmi. Rajskou vařím jen z protlaku - do vody dám Masox, tymián a až to zavře, přidám protlak. pak přisladím podle chuti, zahustím a je hotovo 😉 Jednou jsem vařila rajskou polívku z rajčat a upřímně řečeno mi nechutnala - přišla mi taková nijaká, stejně jsem ji nakonec dodělávala Masoxem a protlakem 😎
Janka - cukr jsem taky dětem nedávala, ale do té rajské ho zas tolik nejde a vzhledem k tomu, že by snědli pár lžic, tak si myslím, že tohle moc vadit nebude 😉