icon

Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

avatar
lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 4. čer 2026 · 5752 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
  • Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
  • Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.

Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.

Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.

Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.

Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.

Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.

Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.

Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
  • Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
  • Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.


Sporné názory

  • Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
  • Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
  • Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.


Otevřené otázky

  • Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
  • Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
  • Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.


Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net

Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování

Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net

avatar
agalia
3. zář 2009

Ahojte, chcela som sa spytat mamiciek ktore maju tak 10-11mes.deticky a este stale koja aky maju jedalnicek? Vidim, ze ste uz nieco take pisali
My:
Rano - kojim, Ranajky - chlebik, Obed - zeleninka,masko/zltok,ryza/zemiak/cestoviny, Olovrant-kojim, Vecera-doma robena kasa+ovocie/zelenina, Pred spanim kojim
Chcem sa spytat - ako casto kojite este?
Maly pekne papa ale vypije toho zalostne malo (myslim vodu) asi mu este stale staci MM
Co papate na obed - myslim aku zeleninku striedate?
A na veceru ktora robite doma kase - ake? Poradte nejake na zmenu mam ovsene vlocky ale zatial som ich samostatne nerobila? Chcem sa vyhnut instantnym veciam
Vdaka

avatar
bereninka
3. zář 2009

mimi: začínala jsem dávat minikousíčky, spíš drobečky a postupně zvětšovala. Teď nakrájím na malé kostičky, bez kůrky, a dávám do pusinky. 😉

agalia: máme podobný jídelníček. Já kojím docela často, a jsem ráda, aspoň vím, že má malý dost mléčných výrobků, když zatím nesnese ani lučinu či jogurt. Vody mi vypije málo, tak 70 ml/den, i proto kojím, aby měl dost tekutin.

kaše dávám kupované, nejraději má nutrilon piškotová, pak hipp s ovocem či hipp na dobrou noc s jablky a ovesnými vločkami.

zeleninu dávám: brokolici a cuketu, ta je skoor vždy jako základ všeho. Přidívám tuřín, kedlubnu, mangold, petržel... Má problém s kakáním, tak nedávám mrkev.

Co dáváš ty na oběd? Jaké přélohy? Já střídám brambor a těstoviny, občas jáhly. Připadá mi to dost jednotvárné.

saska: kottage zkusím, plátkový sýr dávám. Tu šunku nevím... ale mohla bych zksuit taky, viď.

Já se spíš taky chystám, že budu avřit trochu jinak, než furt miminkovsky zeleninu, maso, příloha. Třeba zkusím maso udusit a trochu zajíškovat... Co myslíte? Nebo mám počkat do roka?
A dáváte už nějaké koření?

avatar
agalia
3. zář 2009

bereninka
to my prave naopak s kakanim problem nemame - takze mrkvu aj ryzu papame
na obed striedam - zemiaky, cestoviny, ryza ako prilohy - snazim sa aby mal kazdy den nieco ine a vzdy nejaku inu zeleninku striedam ale najcastejsie cuketu
ze sa uz moze kukurica a hrasok - ale to mi nie je jasne aka a ako to pripravovat? ci to kupovat mrazene a co potom s tym?
ja uz nemixujem - len pucim jedlo a chuti mu to - len neviem ci treba aj ryzu pucit, doteraz som to tak robila - ale neviem ci je to nutne?
ja varim v pare vsetko zatial - tak este nedusim, este mame asi cas
korenie nedavam
a vodu vypije v pohode - my mame uz asi 4 rozne druhy hrncekov a on sa s tym len hra a vypluva, tak mu teraz skusam z poharika a celkom to ide
ozaj a neviete ci uz mozu 10mes.deti jest hrozno? DIK

avatar
saska.t
3. zář 2009

berenika sunku uz mozes hladaj libovu kuraciu alebo kruti 1 platok uplne bez problemov dokonca to pediatri odpor. po 10 mes. 😉 koreniny som pouzivala hlave bylinky - petrzl. vnat, majoran, kmin po roku davam natur bujony bez glut polku kocky na cele jedlo, alebo morsku sol s jodom bez fluoru ktory je nevhodny pre deticky, alebo trosku vegety tiez bez glutam. ale s morskou riasou...
samozrejme ako obmenu mozes mäsko kludne podusit na oleji a potom zahustit mukou najlepsie su celozrnne - ovsenna jahlova atd alebo solamyl proste zemiakovy al kukuricnym skrobom- su to zdrave varianty ako klasicka biela muka 😉

avatar
kulimka
3. zář 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, ročním dětem, dáváte polévku a hlavní jídlo, nebo pouze hlavní jídlo? A odkdy začít dávat obojí?

avatar
suziad
4. zář 2009

a od kedy sa moze dat Pribinacik?

avatar
shaula
4. zář 2009

Suziad - cca od roka, já jsem ho třeba ještě nedala (tedy jednu lžičku ochutnat, to ano 🙂 ), myslím, že s těmito sladkými krémy není kam spěchat 😉

avatar
saska.t
4. zář 2009

suziai tijez mame viac ako rok a este ho nepapame je tam dost umelyn co ma dost odradza ale po roku by som mozno skusila lipanek zevraj je bez akejkolvek chemie a trosku cukru este nikoho nezabilo, ja som teraz dala malej 1x od müllera tu sladku ryzu bez prichute tiez tam nie je nic nebezpecne, by ste videli tu rychlost ako to v nej mizlo 😀

kulimka - polievku este nedavam, nezjedla by mi druhe jedlo asi zacnem az v zime ked bude treba viac telicko zahrievat, ostatne kocky to delia polievku na obed a druhe jedlo neskor 😉

avatar
romi73
4. zář 2009

ahojte, prosím vás, poraďte mi, moje koťátko se rozhodlo, že se bude krmit samo rukama. což jde s jídlem, které se dá předložit jako kousky (zelenina, pečivo). ale maso nerozkouše a na pyré mi kašle, od pondělka, co má jídelní židličku, tak krmit se nechá akorát kaší a jogurtem, ostatní chce matlat sama. no ale masíčko potřebuje tak se dneska snažím vyrábět cosi jako masové kuličky, aby si je mohla dávat sama do pusy.

nevíte jak udělat masové knedlíčky pro takové devítiměsíční mimino? čím to spojit, aby to drželo, když bílek ještě nemůže? zatím teda vařím maso s rejží, pak to rozemelu a pokusím se z toho něco uhňácat, ale netuším, jak to dopadne...

avatar
saska.t
4. zář 2009

co takto namocenymi ovsenymi vlockami? tie spajaju dobre a su zdrave, ale skor by som z nich urobila kasu , to je velke lepidlo 😀 alebo uvarit lanove semeno a primiesat tiez je to zdrave lepidlo 😉

avatar
romi73
4. zář 2009

vločky mě taky napadly. to bude další experiment. s tou rejží se to docela povedlo, ještě jsem tam dala trochu strouhanky, pěkně se to slepilo, vychladlé jsem to upatlala do kuliček, no ještě není vyhráno - teď ještě jestli to bude malá jíst 🙂

avatar
levik82
4. zář 2009

ahojte, davno som tu nebola 😉
mne maly trochu bojkotuje jedlo - taky maly/velky zavislacik na maminom MM 😝 Kojim dost vela, aj 7-8x za den a vypije mi asi 150ml vody okrem toho. takze vidim ze to vypije este celkom dobre 😉
inak stale nechapem ako davate ten chlebik s niecim... mne maly velmi chlebik nechce. ani rozky. ako spapa, ale asi 5 kociek a to je vsetko. je to nuda pre neho sediet v stolicke a papat. ani hracky nepomahaju ked ho nimi oblozim. a ked ho dam dole zo sedaka a nahanam ho s chlebikom je to ako loteria ze chcem/nehccem, ale skor nechce. ani kasa z ovsenych vlociek mu nechuti. tak neviem co davat. on je celkovo dost vybercivy 😅 ovocie ee, akurat obedik - mäso, zeleninka a ryza/cestoviny/pohanka. zemiacik je ee.
inak, vcera sme boli na poradni a dr. mi povedala ze pomaly mozeme varit puding (s formulou), paradajkovu poliecku, zemlovku (bez cukru a iba so zltkom)...

avatar
u2jana
4. zář 2009

levik,
to je aky puding s formulou?

avatar
helena001
4. zář 2009

levik82 - ked kojis az 7-8 krat tak si nemac moc velky hlad po inom, lebo vie, ze dostane mliecko. co sa tyka jedla, tak treba len skusat co mu zachuti...

avatar
gartneroval
4. zář 2009

A jaký chleba pro mimi kupujete, jestli obyčejný kmínový, toustový, jaký je nejvhodnější? 😒

avatar
shaula
4. zář 2009

Já jsem vždycky kupovala obyčejný kmínový.

avatar
levik82
4. zář 2009

u2jana netusim aky to je, ale ze s formulou ho mam zarabat a nie mliekom. asi obyc zlaty klas 😕 ale este sa na to nechystam 😅 len jej napad bol 😅 tak zvazte ci sa inspirujete. ja potrebujem najprv aby papal ine. ale dnes po vcerajsom ockovani a s teplotami nepapa nic.
helena ja viem ze je napapany z MM, ale ked on sa na mna vrhne a ja nic nezmozem 😅 potrebovala by som to zredukovat, len neviem ako 😕

avatar
mousunek
4. zář 2009

holky jak jste ucily deti na chlebik? zkousela jsem uz kolikrat chlebik treba s lucinou na kosticky ale malej se jim zacne pokazde davit. Kousky v jidle basti malej dobre kdyz dostane rohlik tak taky ok, ale chleba s cimkoliv proste nemuze

avatar
shaula
4. zář 2009

levik - asi se neinspirujeme, protože pořád nevíme, co je to formula 😀

avatar
ika8
4. zář 2009

nechcem poúčať, ale nie je formula umelé mlieko?

avatar
mikulka
4. zář 2009

monsulinek a gartheroval: na učení je nejlepší tostový světlý chlebík. je měkký.
Začínala jsem minikousíčkama, skoro drobečkama a to suchýma.
Pak jsem dala máslo a opět minikousíčky, pak plátkový sýr, pak lučinu...

monsulinku, zkus ten toast, a kdyby to nechtěl, tak rohlík je dobrý. 😉

levik: a to ti pije dlouho, i zadní mlíčko? Nebo jen na žízeň?

avatar
mousunek
4. zář 2009

mikulka - rohliky a toustak basti s tim problem neni proto se ptam na normalni chleba

avatar
levik82
4. zář 2009

formula = UM 😉

mikulka pije ako kedy. väcsinou dlho, on je hladosko, resp. MM nikdy nepohrdne a ked uz pri tom je tak sa napapa 😝 ved preto ma aj taku peknu vahu a dlzku 😉 len co s tym??? 😅 😕

avatar
mikulka
4. zář 2009

monsulinku, promin, nevšimla jsem si. 😕 😅
leviku, a kdybys dala vodu a zabavila ho tak, aby si na prso nevzpomněl? nebo si vzpomene vždy? Pokud ano, pak to chce asi čas, on dozraje. 😉

avatar
mousunek
5. zář 2009

mikulka - v pohode to nebylo myslene zle treba loupak kdyz mu dam kousky tak ho sporada a chlebem se proste davi

avatar
levik82
5. zář 2009

mikulka, on na prso nezabudne nikdy 😝 a preto mi potom nepapa prikrmy 😖 a ja som z toho hotova 😔

avatar
bereninka
5. zář 2009

Holky, od kdy mohu dát šáteček, koláček apod.?

avatar
shaula
5. zář 2009

Bereninka - jednoduše - od té doby, co chceš dávat všechny ingredience, které to obsahuje 😉 Předpokládám, že lepek už dáváš, takže mouka není problém. Ovšem koláč obsahuje obvykle celá vejce, cukr, pak nějakou tu náplň - marmeládu, mák, ořechy, tvaroh, ... Shrnu to, nejdříve bych dala po roce (s výjimkou ořechových). Osobně tohle zatím nedávám vůbec, sem tam dám klukům kousek doma pečené buchty.

avatar
moda08
10. zář 2009

Ahoj, teď jsem koupila kaši Sunarka na Dobrou noc krupicová s medem a až teď jsem zjistila, že med se dává až od 1 roku. Co myslíte, mám ji teda schovat a nebo mu ji můžu dát? Nemáte s tím někdo zkušenost?

avatar
bereninka
10. zář 2009

moda: já bych snad radši počkala. Ona ti vydrží, když ji neotevřeš.

Strana