Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?
ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂
kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..
chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕
a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕
ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂
Stručné shrnutí
- Doporučuje se nepřidávat sůl do jídel pro děti do 12 měsíců a nepodávat med do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Do příkrmů pro pokročilejší kojence se běžně zavádějí bezlepkové obiloviny (jáhly/proso od cca 4 měsíců podle praxe rodičů), pohanka, červená čočka a luštěniny upravené bez soli; červená čočka se ve vláknech často namáčí 2 hodiny a vaří do měkka.
- Rodiče ve vláknu uvádějí praktické postupy: jáhly se předvaří (spaří horkou vodou) nebo používají instantní jáhlové vločky z DM, kuskus se upravuje „jako rýže“, quinoa se prodává v bio obchodech a rodiče ji zkoušejí jako alternativu obilovin.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu dát dítěti med nebo cukrové pečivo obsahující med?
A: Med se v diskusi doporučuje podávat až po 1. roce věku kvůli riziku botulismu a alergiím; rodiče uvádějí, že někteří dali „medovník“ dříve, ale pediatři i texty v diskuzi varují a doporučují počkat do 12 měsíců.
Q: Do kterého věku se má jídlo pro kojence nesolit?
A: V diskusi rodiče i pediatři shodně uvádějí vyhýbání se přidávání soli do jídel do 12 měsíců; zároveň rodiče upozorňují, že některé komerční skleničky (např. Hipp) mohou obsahovat malé množství soli.
Q: Jak připravit jáhly (proso) pro kojence?
A: Rodiče doporučují jáhly nejprve spařit vařící vodou a následně vařit; instantní jáhlové vločky z DM se vaří jen pár minut a nabobtnají, čisté jáhly bývají po namáčení stále tužší, proto se často spaří.
Q: Jak uvařit červenou čočku pro malé dítě?
A: Postup z diskuze: nechat červenou čočku 2 hodiny namočenou, vařit v neosolené vodě do třičtvrteční měkkosti, pak přidat nakrájené brambory a mrkev, případně zahustit „zámaškou“ nebo připravit „na kyselo“ s trochou mléka a mouky a kapkou octa; do zahušťování rodiče často přidávají i pár kousků párku pro chuť.
Q: Kdy a jak zavádět ryby do příkrmů?
A: Názory se liší: „lékařka v diskuzi“ uvedla, že rybu lze zavést už od 8. měsíce; jiní rodiče dávají ryby spíš kolem 10–12 měsíců (pangasius, losos) a někteří upřednostňují sladkovodní nebo místní ryby.
Q: Jak postupovat při odbourávání nočního kojení?
A: Rodiče doporučují jasné hranice (např. nepřikrmovat před 5:00 ráno), postupné snižování nočních kojení (3→2→1→0), dát větší večeři/kaši, místo mléka nabídnout vodu nebo čaj a být konzistentní několik nocí; první noci bývají obtížné, ale většina rodičů hlásí zlepšení během týdnů.
Q: Mohu dávat sušené ovoce (datle, rozinky, meruňky) a jak je upravit?
A: V diskusi rodiče používají bio datle a rozinky rozmixované nebo nasekané do kaší; někteří dávali sušené meruňky a jablka nakrájené na plátky jako žvýkací pomůcku a doporučují bio varianty bez chemie.
Q: Jaký zdroj vody pro přípravu kaší a lahví je bezpečný?
A: Rodiče v diskuzi převařují vodu z kohoutku při přípravě příkrmů a uvádějí, že kojeneckou balenou vodu (Fromin, Horský pramen) někteří prodavači v lékárně označují jako „nepřevařovatelnou“, ale běžná praxe je převařovat vodu z kohoutku i balenou vodu pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyhýbat se přidávání soli do jídel pro děti do 12 měsíců.
- Med nepodávat do 1 roku kvůli riziku botulismu a alergiím.
- Jáhly (proso) a pohanka jsou v praxi rodičů dobře snášené obiloviny; červená čočka je oblíbená jako bezsodná luštěnina.
Sporné názory
- Zavádění ryb: některé názory doporučují rybu od 8. měsíce, jiné dělají až kolem 10–12 měsíců.
- Med v domácích cukrovinkách: část rodičů tvrdí, že dává med i dříve bez problémů, jiní zdůrazňují riziko botulismu a alergií a doporučují počkat do 1 roku.
- Komerční dětské skleničky: někteří rodiče kritizují obsah soli v výrobcích (např. Hipp), jiní považují občasný nákup skleničky za přijatelný.
Otevřené otázky
- Jak přesně se liší bulgur od pšenice z hlediska vhodnosti pro kojence (v diskuzi byla otázka, ale nebyla poskytnuta jednoznačná odpověď).
- Zda může ekzém nebo kožní vyrážka u kojence souviset s konkrétním potravinovým alergenem jako avokádo nebo třešně (v diskuzi zůstalo neurčeno).
- Které koření (např. skořice) je bezpečné běžně používat v příkrmech před 1 rokem, protože názory byly rozporné.
Zmíněné značky a firmy
varime-detem, Hami (Nutricia), Hipp, Alnatura, DM drogerie, Country Life, Nutrilon, Sunarka, Fromin, Horský pramen, Hollandia, Olma, Choceňský, Kidiboo, Apetita, Bio Vitek, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
Zmíněné produkty a metody
quinoa, bulgur, kuskus, jáhly (proso), jáhlové vločky, pohanka, červená čočka, zelené fazolky, zelený hrášek, datle, rozinky, sušené meruňky, medovník (recept s medem a „smetolou“/Hera), smetola (Hera), zámaška/zasmažka, parky (párky), instantní jáhlové kaše (DM), ovesné vločky, převařování vody, spaření jáhel horkou vodou, namáčení luštěnin 2 hodiny, vyhýbání se soli do 12 měsíců, zákaz medu do 1 roku, noční odbourávání kojení metodou postupného snižování
Místa a osoby
Bio Vitek (Vinohradská), Pavilon, DM drogerie, Interspar, McDonald’s, Kojeni.net
díky
právě jsem taky četla, že obsahuje nějaký botulin (nebo tak nějak),který je pro kojence nebezpečný, ale taky mě napadlo, že to bude asi v čerstvém medu a do kaší pro tyhle mrňata by přece nemohli dát něco tak nebezpečného ne, no i když kolikrát když si čtu složení skleniček, tak to je síla
tak já nevím, zda mu to dát nebo ne, jsem na vážkách
Ahoj, prosím o radu. Nemám to kde prokonzultovat, tudíž nevím, zda to dělám "správně".
Krmím 5x denně, příkrmy jsem nahradila již 3 jídla - svačinky (dopo, odpo) a masozeleninový oběd. Ráno, večer dávám UM.
Nevím, jak se svačinkami - dopoledne dělám ze dvou druhů ovoce, odpoledne taky ze dvou plus přidávám lžíci vloček.
1. Mám přidávat do svačinek vločky, jáhly, apod. či nechat pouze ovocné? Nebo spíš dělat odpoledne kaši s ovocem?
2. Za týden budu dávat jogurt - dává se ještě něco k tomu? Ovoce či nějaké obiloviny?
Díky. 😉
jindri, ja davam do bieleho jogurtu banan. ovocko davam ciste a vlocky davam vecer v kasi (nie kazdy den), pripadne nimi zahustujem obedy.
jindri klidně bych ty vločky přidávala do přesnídávek (já to taky tak dělám) a nebo přidávám ovoce a někdy i vločky do bílého jogurtu, střídám to, někdy dám jen samotné ovoce (přesnídávku) nebo jogurt, jak mě to zrovna napadne
my máme zatím zaveden oběd, odpo svačinku a večer dávám kaši, ale až začnu dávat dopoledne svačinku, tak to budu dělat tak, že dám dopoledne ovoce a odpoledne jogurt a tím pádem budem mít jogurt i ovoce každý den
moda: díky! Ještě pár otázeček 😅 večer do té kaše přidáváš ovoce či zeleninu? Ještě k obědu - kolik tak dáváš k obědu přílohy? Já dávám polévkovou lžíci, je to akorát?
Až budeme dávat jogurt, taky to chci tak dělat - dopo je víc času, udělám ovocnou přesnídávku něčím zahuštěnou (jáhly, vločky) a odpo jogurt - buď samotný či s ovocem.
mikulka - ano 🙂
jindri - do kaše zatím nic nepřidávám, kupuju ovocné (např. Hami s jablky nebo hruška, Humana - krupice s banánem),ale pokud by to byla jen obilná můžeš tam přidat jak zeleninu, tak ovoce
my to máme s obědem trochu komplikované - nechce mi jíst maso a tak nějak mu zelenina moc nejede,takže teď máme oblíbené mrkev, cuketa a buď brambor nebo těstoviny, dávám to od oka tu přílohu
dokonce jsem i četla, že je lepší dávat dopoledne ovoce, aby stihli ten cukr "spálit",aby nebyli buřtíci 😀
ja davam kase bez prichuti a to toho ovocie alebo zeleninu, tie s prichutami su strasne presladene na mpj vkus.
maly bude mat 9 mesiacov a uz asi mesiac davam aj deisatu aj olovrant, plus obed a kasa na veceru, koli tomu, ze nemam dako vela mlieka, v noci nie je problem, ale cez den je ho pomenej.
nevadi, ze ma ovocie 2 x denne?
pridavam mu k nemu vlocky alebo proso, alebo kukuricnu taku ako krupicu, alebo pohankovu krupici...
da si aj mlieko, ale len ako od smadu a ako ukludnenie, kedze tekutiny odmieta...
len citam, ze v 8-9 mesiaci staci len desiata.
skusit mu dat aj biely jogurt? lekarka vravela, ze uz mozem, ale teda vaham...
inak chlieb, rohlik, ryza- odmieta, vlastne vsetko, co je tuhsej konzistencie odmieta, dusi sa, napina ho na vracanie, aj ekd ma 6 zubov.
moda: díky, malá právě baští víc než dost. Oběd jí vážím, aby měla tak 230g, svačiny 180-190g a mám pocit, že kdybych dala víc, tak to všechno sní 😅 proto zjišťuji, kolik by měly dělat přílohy, zda přidávát obiloviny ke svačinkám - nechci si jí vykrmit jak pašíka a nějak nevím, kde je ten střed. Než budu dávat jogurt, dopo k ovoci nic nepřidávám a odpo jí tam dám buď ty kukuř. křupky, jáhly, vločky - po lžíci nebo dnes a včera jsem tam dala 40g rýžové kaše.
Je to věda 😕
tekvica: taky jsou mi sympatičnější kaše bez příchutě. Mě doktorka řekla, že nevadí ovoce 2x denně, ale jak psala moda - jsem spíš pro dávat sladké ovoce jen dopoledne. Já když dala poprvé trochu chlebíka - celý ho po sobě rozdrolila, na chvíli jsem se otočila a když jsem na ní znovu koukla, vidím psa zabořeného do Mařenky a luxující drobečky 😀 u kukuřičné křupky se mi zase rozbrečela - narvala si půlku do pusy a celá vykulená na mě koukala, tak jsem křupku vyndala a dávala jí to po kousíčkách 😀
Ahojky, jdu k vám prosím pro radu.
Nevím si rady s odpolední svačinkou, co podávat. Podávala jsem dvě frutapury denně - ráno a odpolko, ale pak mi odmítala oběd..., jestli si potvůrka nezvykla na sladné ovoce - frutapury jsou dost sladké 😠 .
Jogurt zatím skrz atop. exém nemám podávat, kaši do ní nedostanu, tak fakt nevím co jí ještě dát...
Navíc domácí stravu bojkotuje, ze začátku jsem vařila doma, ale teď chce jen kupované 🙄
Moc díky za info.
Moda, Lůca nemá žádný zuby, a na jinou konzistenci jídla, než umixované do hladka neveme momentálně do pusy. Ale věřím tomu, kdyby si mohla zubama trochu ovoce utrhat, postupně by to bylo určitě lepší. By mě zajímalo, včem je kupované jídlo lepší jak domací 😲.
To je normální, že děti neradi kaši??? V mém okolí nikoho takového neznám, a že je tady hodně mamin...
Daneček taky vůbec nesní žádné kousky a to už má 4 zoubky,ale prostě ho natahuje,takže já mu taky všechno mixuju. Dneska jsem mu dala poprvé syrové jablíčko, nastrouhala jsem mu to a trochu toho snědl.Jinak jsem mu zatím třeba ovoce podusila a pomačkala a nebo umixovala. To tak sladký není, jako přesnídávky. My jsme měli taky období, kdy chtěl jen kupované a teď zase měl období,kdy chtěl jenom domácí. Člověk se v nich těžko vyzná 😀
A jakou kaši si zkoušela? Já jsem mu zezačátku dávala rýžovou kaši a tu mi vůbec nechtěl. Pak jsem koupila normálně obilnou hruškovou a ta mu teda moc chutná. On vůbec kde je rýže,tak to nechce, jednou mi po ní i blinkal.
Nedávám klasickou přesnídávku, ale ty malé kelímky frutapury, píšou že jsou bez cukru, ale asi tam dávají hodně té fruktozy či co 😒 .
Jj, dávala jsem jen rýžovou kaši..., takže vyzkouším jinou 🙂
já kupuju hodně přesnídávky Sunarka, tam není taky přidaný žádný cukr a chutnají i mě a vyjdou i levněji než frutapury a hlavně malej sní přesnídávku 200g celou,takže by mě pak ty frutapury přišly vůbec draho
Jo, jo, taky jsem kupovala Sunarky🙂 Frutapuru občas jen tu, co stála 39 Kč, pak to vyšlo stejně jako Sunarka.
dagina: já když dala kaši, tak to skončilo hrozným brekem. Malá nechce večer nic na lžičku, chce lahvičku s mlíčkem, to jí ududlá a já pak jen přenesu do postýlky.
Svačinky jsem tu taky řešila - nejdřív zkusím umixované uvařené ovoce, po 5 dnech už mixuji syrové, zkus udělat banán s jablíčkem, to je u nás nejoblíbenější. Nebo taky dělám, že umixuji 2 menší jablíčka a dám tam trochu rýžové kaše Nestlé (40ml mlíčka UM a lžíci kaše), nebo jak jsem tu psala do ovoce přidám vločky.
Mám tuhle knížku: http://knihy.abz.cz/prodej/polevky-a-kasicky-pr...
tak chodím pro inspiraci tam, ale upravuji si to. Přeci jen, moc toho ještě nepapáme.
jindri, ja davam jogurt kazde dopoludnie. vacsinou cisty biely, alebo s troskou ovocia, no a najnovsie ho sem tam miesam s pribinacikom (tvarohovy dezert). poobede davam vzdy ovocie. snazim sa nedavat ziadne sladke piskoty, ani vlocky, ani nic, lebo vecer mava obilninovu kasu. druha vecera je potom mliecko-
Ahojky, chci se zeptat od kterého měsíce jste zrušili odpolední mlíčko a začali jste svačinkou odpoledne např.jogurt, malá má ted 8 měsíců. Chci odpolední mlíčko zručit až ukončí 10. měsíc a tady píše dagi že neví co má dávat jako odpol. sváču, ale její malá má jen 8 měsíců. A jak jste začínali s tím chlebem a jak to broučci přijali, malá mi neotevře psu, ale jen jsem to dnes zkusila, a máslo obyčejné? 🙂
ja som davala a stale casto davam kasu vo flaske, taku redsiu. ked je totiz uz velmi unavena, tak by mi to lyzicou uz tiez nezjedla. hustejsie kase lyzickujeme 🙂
ja pouzivam maslo len obycajne ale nezje chleba vela tak ho davam viac menej medzi jedeniami, napr. rano mlieko desiata jogurt plus o chvilku si dzobne do toho chlebika a potom obed....alebo aj ovocie mu davam medzi jedeniami do ruky a on si chrume po troske lebo ked nadrhnem tak nechce
ja som zrusila asi okolo 9teho mesiaca. doobeda som uz davala ovocie a poobede kojila, potom som postupne davala jogurt doobeda a ovocie poobede. ja som zacinala s pecivom bez masla, tiez najskor nechcela, postupne si zvykla. teraz ked jej davam pecivo, tak ma aj ona kus korky v ruke a ozuzlava to - sama papa 😀 😀 😀 😀 davam obyc maslo a najnovsie uz aj kiri syr.
Holky dík, tak nějak s tím pečivem budu začínat, jen jsem zvědavá jak ho bude papat, když nemá ještě zuby. 😅
Jo, a doktorka mi říkala, že už můžu malé zahuštovat jídlo moukou. Nevím ale jak na to, aby to bylo správně, máte nějaký oblíbený recept, kde už zahuštujete, at se chytnu a pak už budu vědět. 😒
Gartneroval - já jsem klukům nikdy nezahušťovala (nějak jsem neměla co a proč - nevidím důvod zahušťovat pomačkanou zeleninu 😉 ), až teď cca poslední měsíc dostali rajskou omáčku, tak ta samozřejmě zahuštěná byla 🙂 A třeba špenát zahušťuju rýžovou krupičkou od Nestlé - přijde mi to zdravější a chutná to stejně 😉
Ahojky, díky moc za info. No právě že kelímek frutapury už je skoro málo na jednu sváču, ještě se poohlídnu po něčem jiném. Zkoušela jsem neslazenou od Hamé, a nechtěla to 😒 .
Chleba se už může dát kolem 10měsíce???? To bude zase boj 😅
Teď hodně propagují na zahuštění kukuřičný škrob, že je zdravý... atd.
Ahojte.chcem sa vas spytat,kolko vam vypiju deticky tekutin cez den?moja Emmka ma 10mes a stiahne 3.flasky 150ml,neviem ci to nieje vela 😅 ...ked jej dam falsu napr.ked idem s prechadzky,ona ju vypije na Ex,potom dlho nic neche a zase si da vela naraz...ako a kolko piju vase deticky?...
ja to mam zas opacne ze oije po troske,ale ked to tak sledujem tak maly vipije tak 300ml za den , mne& sa to zda zas malo, tak neviem. ked boli horucavy tak vypil viac. 😉

Podle mého názoru vadí med tepelně neupravený, tj. v surovém stavu (tekutý ve sklínce). I MUDr. Hofhanzlová v knížce Polévky a kašičky pro nejmenší píše, že med pro děti do 1 roku je nutné tepelně upravovat např. převařením - tj. nevylučuje jeho použití.
Četla jsem, že med obsahuje nějaké bakterie, které by kojenci mohly uškodit. Takže po tepelné úpravě je podle mě použitelný, tj. v kaši je taky OK (můj osobní názor). Nicméně docela chápu, že máš strach, já taky to jídlo do roka hrozně řešila 😉 Takže pokud doba trvanlivosti ti vyjde, tak klidně počkej a dej až po roce.