Jak podat daňové přiznání na mateřské?

lucipech
9. únor 2015

Ahoj chci se zeptat minulý rok jsem do května pracovala, pak nástup na mateřskou a v prosinci mi začala rodičovská. Učetní mi řekla, že daňové si musím udělat sama, že ona mi dá jen podklady za dobu co jsem pracovala. Musím do daňového uvést i mateřskou a rodičovskou nebo tam dám jen údaje za dobu co jsem pracovala? Nikdy jsem daňové nepodávala, ale tam ani kolonka o mateřské a rodičovské není, takže stačí tam napsat jen těch 5 měsíců co jsem pracovala? A potřebuji nějaké potvrzení od sociálky kvůli té mateřské?

banitram
9. únor 2015

Mzdová účetní vám lže, aby se vás zbavila ušetřila si práci. Pokud za ní půjdete a do 15.2.2015 požádáte o provedení ročního zúčtování, tak to musí udělat sama a nejpozději ve výplatním termínu za březen 2015 vám vyplatit přeplatek na dani (pokud nějaký bude, ale to už záleží na vašich loňských daňových zálohách).
To vše a předpokladu :
že jste nebyla v loňském roce OSVČ, neměla souběžně jiný výdělek se zálohovou daní (např. odměna za účast ve volební komisi apod.), vaše ostatní příjmy nepřekročily 6000 Kč resp. 30000 Kč u mimořádných výdělků, nejste povinna dodanit třeba zrušenou pojistku, kterou jste v daních odečítala... a jinak mě už nic nenapadá, překročení roční hranice solidární daně se vás určitě netýká 🙂....

Mateřská a rodičovská dovolená se do vašeho příjmu v daňovém přiznání nezahrnují - pouze zdanitelný příjem, ve vašem případě tedy jen příjem od zaměstnavatele a ten máte na "potvrzení o zdanitelných příjmech" od mzdovky. Tam uvidíte i kolik jste loni odvedla na dani a kolik by se teoreticky mohlo vrátit z ročního zúčtování nebo daňového přiznání ....

ivet1987
9. únor 2015

Přesně tak, účetní má povinnost podat daňové přiznání za tebe a platí vše výše. Ale s takovým přístupem bych si ho radši udělala sama 😀

xpila
9. únor 2015

Zaměstnavatel ti musí udělat roční zúčtování daně, jak píše @banitram.
Nicméně daňové přiznání si samozřejmě můžeš podat i sama, uvedeš tam jen příjem ze zaměstnání, mateřská ani rodičovská se neuvádí, protože z nich daně neodvádíš.

mimi1004
9. únor 2015

Mně smlouva skončila 30.9. a na mateřskou jsem nastoupila 19.10. Účetní mi teď normálně daně dělá, i když už nejsem v zaměstnaneckém poměru.

vikynka33
9. únor 2015

Žádný papír od sociálky nepotřebuješ a jak píší holky, pokud do 15.2.2015 požádáš svého zaměstnavatele o roční zůčtování za rok 2014, je povinnen ti ho provést a nemůže tě nutit podávat si přiznání. Pokud ti ho i přesto mzdovky odmítnou udělat, můžeš podat stížnost na inspektorát práce. 🙂 Jinak ale doporučuju si ty daně ohlídat, protože ti určitě hodně vrátí, když jsi příjem měla jen 5 měsíců a máš nárok na slevu ma dani za celý rok.
Jinak já jsem taky ůčetní a děláme mzdy pro víc firem a všem ty zůčtování, pokud je chtějí, bez problémů děláme. Nevím, proč se tomu ty mzdovky tak brání. 😠 Už jsem to slyšela od víc lidí a dost mě to štve.
Tak držím pěsti!

gosa22
9. únor 2015

připojím se o radu...musím si dělat přiznání sama...nejsem si jistá za loňský rok, mám celý RD, ale dva příjmy cca do 30 000(zbytek vyplacení dovolené od zaměstnavatelů)....na FÚ po mě chtějí přesto doklad od ÚP (přehled o vyplacených dávkách, abych prý přiložila)...nevíte někdo, jaká je minimální výše zdanitelných příjmů, abych mohla uplatnit slevy na dani? mám jich celkem dost, ale mám obavu, že ta částka musí být 6ti násobek průměrné mzdy...mohu i přesto něco odečíst? díky všem za radu 😉

mikesovap
16. únor 2015

Holky vim ze se zeptam asi hloupe.kdyz jsem na materske uz i minuly rok jsem byla zadne jiné prijmy nemam,podavam danove priznani? nebo se me vlastne netyka..;)...diky moc

inka987
20. led 2016

nepodáváš

ivvulinka
20. led 2016

holky můžu se zeptat, kdo bude vědět? v roce 2015 jsem byla na mateřské ale 27.10. 2015 jsem nastoupila do práce, příjem jsem měla cca 60tis. Jak teď budu řešit daňové přiznání. Manžel si mě uplatní jako slevu na manželku a já si pak jen zdaním své příjmy? nebo když on podá daňové přiznání za mě tak já už nepodávám? nevíte jak to je? děkuji moc

princess_sofi
20. led 2016

Ahojte, i já bych potřebovala poradit jak na daně🙂 . V březnu loňského roku jsem přešla na rodičovskou dovolenou,v této době mi i zaměstnavatel vyplácel nevybranou dovolenou.Musím tedy u zaměstnavatele podávat daňové přiznání? A může si manžel podat uplatnit slevu na manželku?Pobírám 11.000,- rodičáku.
Předem děkuji za odpovědi, snad je to srozumitelné 🙂

partyzanka91
20. led 2016

@xpila: nevíte jestli musím podat nějaké daňové přiznání (třeba prázdné či s nulama) když jsem za minulý rok neměla mimo RD vůbec žádný příjem? Zaměstnaná už ofiko nejsem od roku 2014 - k 30.6.14 mi skončíla smlouva na dobu určitou.
Jinak MD se do příjmů počítá, asi se teda nedaní, ale minulý rok na mě manžel ještě nemohl uplatnit slevu na manželku v domácnosti. Od začátku roku 2015 sem byla na RD a nevydělala nic mimo takže tentokrát žádost o navrácení slevy na manželku uplatňujeme

elialen
4. únor 2016

Můžete mi, prosím, někdo poradit? Budu dělat daňové přiznání za rok 2015, který jsem celý strávila na mateřské i rodičovské a zároveň jsem pracovala na DPP, od září na DPČ. Jakým papírem prokážu, že jsem na rodičovské? Ze zaměstnání mi stačí pouze potvrzení o zdanitelných příjmech, ale prokázání toho, že ten čas než jsem nastoupila do práce jsem byla doma a nic nedělala. Díky za radu 🙂

p_klara
23. únor 2016

Také bych se zeptala. Jsem na mateřské. Celý rok 2015 jsem byla a žádné příjmy nemám. Mohu podat daňové přiznání když mám na ok na odečtení hypoteky, zivotko a dětí. Moc děkuji za radu! Vubec ae v tom neorientuji!

dafne55
24. únor 2016

Danove priznani za materskou podavat nebudes, pokud nemas zadny prijem, nemuzes odecist ani uroky/zivotko/deti. Odecitat muze leda pracujici partner.

anna159
25. únor 2016

ahoj devcata, chci se zeptat, jsem od kvetna 2015 na materske, ted rodicovske, dane mi dela zamestnavatel, ale jelikoz jsem v zahranici, tak mi poslal papir, at ho vyplnim, no a ted se jim nemuzu dovolat a potrebuju se na neco zeptat. Poslali mi papir Prohlaseni poplatnika dane z prijmu fyzickych osob ze zavisle cinnosti - takze hlavicku si vyplnim sama, ale cast I. kolinka 3. -musim vyplnit dite? nic neuplatnuji, jelikoz manzel si zazadal a pracuje v zahranici. muzu tu kolonku nechat prazdnou?vlastne musim malou nekde uvadet?potom jeste otazka na cast III. chci si zazadat o provedeni rocniho zuctovani, podle zamestnavatele tam mam dat rok 2014, je to pravda? do vsech tri kolonek a zbytek proskrtnout? no a jinak si o nic nezadam, zivotko, penzijko..takze uz dal staci jen podpis a datum? datum by mel byt pred 15.2?..hodne otazek, snad mi nekdo poradi, dekuji :D

matyseka
26. únor 2016

Ahojky,
můžete mi prosím poradit zda podávat DP? Do května jsem pobírala mateřskou, pak jsem automaticky nastupovala na rodičák. Mezi tím mi ale z práce vypláceli 20 dní dovči, takže nějaký příjem byl. Mám hypotétku, ráda bych uplatnila vrácení daní z ní, ale nevím, zda mám na to nárok 😀

Děkuji za odpověď 🙂

vercakolin
7. zář 2016

Ahoj, chci se zeptat. Jsem samoživitelka- 2 děti. V listopadu 2015 jsem šla na neschopenku- rizikové těhotenství a byla jsem tam až do nástupu na mateřskou do konce ledna 2016. Pak jsem pobírala PPM (syn 18.3.) a v srpnu přešla na RP. Můžu podat DP za 2016?? Děkuji za radu, moc tomu nerozumím. Vždy mi vše vyřizovala účetní v práci.

inka987
8. zář 2016

DP za rok 2016 nemusíte, mohla byste, ale otázka je - proč? Podle toho co píšete, budete mít do konce roku 2016 zřejmě rodičák, tj. žádný zdanitelný příjem, žádná daň.

lenoulinkaa
19. zář 2016

@vercakolin a dovolenou jste mezi PPM a rodičákem nečerpala?

kasyma
5. led 2017

Ahoj holky prosím o radu.V roce 2016 jsem do 7.3.16 pracovala od 8.3. do 28.6. jsem byla na nemocenské od 29.6. do 9.1. jsem byla na mateřské. Za tento rok jsem neuplatňovala slevu na dítě. Mám právo ji uplatňovat v daňovém přiznání. A ještě jedna otázka možná hloupá,ale vůbec těmto věcem nerozumím. 4.8. se mi narodila druhá dcera je možné uplatňovat i na ní nebo ne? Všem kdo poradí moc děkuji.

lenoulinkaa
5. led 2017

@kasyma Dítě uplatnit zpětně jde, ale aby byl daňový bonus na dítě vyplacen musely by být příjmy za rok 2016 59.400,-. Pokud je možnost, tak ať si ho uplatní otec a druhé též. Vy si požádejte o RZD nebo udělejte sama daňové přiznání, protože byste mohla mít odvedenou zálohovou daň a ta by se mohla vracít.

kasyma
5. led 2017

@lenoulinkaa moc děkuju za odpověď. Manžel je OSVČ a dělá daně paušálně tam to asi myslim nejde. Šlo mi o to,že vždy tu slevu na dítě jsem měla za měsíc na výplatní pásce a za ty dva měsíce 1 a 2/16 ne tak jsem myslela,že by je šlo uplatnit právě takhle v ročním zúčtování jestli mi rozumíte fakt jsem z toho paf 🙂

lenoulinkaa
5. led 2017

@kasyma aha, tak to je blbý... ☹ No já to mám taky tak. Pro letošek je u nás daňové zvýhodnění respektive daňový bonus pasé.

tete20
5. led 2017

A jak to je když budu od ledna na mateřskp, potom na rodičáku a chci si zvýhodnit dítě. Můžu si další rok podat daňové přiznání nebo to může jen přítel když bude pracovat?

lenoulinkaa
5. led 2017

@tete20 ať si ho uplatňuje otec, protože nebudeš mít výdělek a nebudeš ho mít z čeho uplatnit..

xxlucaxx
6. led 2017

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2016 jsem pracovala pouze leden a únor a dne 28.2.2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která trvala do 10.9.2016 a poté rodičák. Od mzdovky mám zdanitelné příjmy za tyto dva měsíce. Dne 30.6.2016 mi ale skončil pracovní poměr (smlouva na dobu určitou). Tímto bych chtěla vědět, zda si musím dělat přiznání sama nebo jestli je mzdovka povinna provést vyúčtování daně. A jak někdo psal výše, že je nárok na slevu na dani za celý rok, jak to je když skončil pracovní poměr v tom červnu? A neví prosím ještě někdo jak to je, když máme s přítelem (nejsme manželé) byt na hypotéku, já jsem hlavní žadatel a on spolužadatel, ale vlastníkem zapsaným v katastru jsem jen já (tehdy byl byt družstevní a družstevníkem se mohl stát jen jeden z nás a poté to šlo ihned do vlastnictví). Teď jsem ale na rodičovské dovolené a ráda bych, kdyby bylo možné uplatňovat zaplacené úroky. Je možné, aby si je další roky uplatňoval přítel, který je v hypotéce uveden, ale není papírově vlastník? Moc děkuji

lenoulinkaa
7. led 2017

@xxlucaxx nejsem si 100 % jistá, ale RZD by mohl provést poslední zaměstnavatel. Třeba to někdo upřesní. Když byly příjmy jen za 2 měsíce, tak tam nebude určitě tolik odvedené zálohové daně. Je to na tom formuláři uvedené v jaké výši. Takže předpokládám, že tato zálohová daň by mohla být vrácena, že nebyla uplatněna dalších 10 měsíců. A k těm úrokům, ty asi nebude už z čeho uplatnit, protože odvedené zálohové daně nebude tolika, aby bylo z čeho vracet. Podmínkou pro uplatnění je, že musí být člověk účastníkem úvěrové smlouvy a zapsaný v KN, což přítel nesplňuje. Takže do budoucna ho tam uvést, aby mohl uplatňovat případně on.

adula000
9. led 2017

Ahoj Holky, účetní mi dala k vyplnění Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. V roce 2016 jsem pobírala rodičák (rodičák ukončen 12.11.2016). Od října 2016 jsem v pracovním poměru. a Zajímá mě oddíl III v tomto prohlášení. Jestli u bodu 3 budu vyplňovat, že jsem pobírala od úřadu práce rodičák nebo ne? Děkuji za odpověď

monulinecka
9. led 2017

Prosim vas poradte mi nekdo. Leden,unor jsem pracovala a za ty dva mesice jsem mela 52 300kc hrubeho. Jsem od 3 mesice do 8mesice byla na nemocenske a hned materska do konce roku. Bylo mi receno ze si nemohu nic uznat v daniz kdyz jsem neprekrocila tech povinnych 58 tis. Tak jsem si v dobe materske dovolene nasla brigadu (smlouva o provedeni prace) s castkou 9800 kc abych prekrocila tu povinnou castku 59 tis. Udelala jsem to spravne s tou brigadou? Vrati mi nejaky dane? Mohu si uplatnit me prvni dite v danich? Dekuji za odpoved

lenoulinkaa
9. led 2017

@adula000 Tam se vyplňuje pouze jiné zaměstnání a pobírání rodičovské není jiné zaměstnání.