Autismus nebo jiná porucha?

emysicka
11. dub 2018

Dobrý den maminky, našla by se tu ochotná maminka, která má zkušenosti s autismem nebo jinými poruchami a mohla by si se mnou promluvit? Vím že synovi je teprve 12 mesíců, ale některé věci se mi u něj zdají zvláštní, divné. Je to druhý syn a moc se mi nezdá. Vím, že každé dítě je individuální, ale ten strach je hrozný. Největší problém je v tom, že má slabší oční kontakt a moc nereaguje na jméno. Moc děkuji

kladpol
11. dub 2018

@emysicka A jak je to s ním jinak? Tulí se rád, má rád společnost nebo si raději hraje sám, divá se do očí nebo uhýbá? Kamarádka má autistického syna. Tam je více faktorů, kterých by jsi měla pozorovat, co na to váš pediatr? Ale myslím že roční dítě je moc malé na posouzení na autismus. Neboj 🙂.

emysicka
autor
11. dub 2018

@kladpol zkusím ti ve zkratce popsat jaký je ju ... když je unavený přijde a lehne si mi do klína,, nechá se hladit. Hodně se směje, hl. na staršího brášku, někdy i na (pro něj) cizí lidi (ale koukne na ně max na 3 vt a zas kouká po okolí). Miluje vodu (to fakt hodně, bude stát u vany dokud ji nevypustím a mrčet že chce zpátky do vody). Když s ním sedím na zemi, pořád po mě lozí. Nebo jak jdu na záchod (kuchyně) hned ho mám na nazo, chce vzít do náruče, aby všechno viděl. Právě do očí se dívá, ale nevydrží to dlouho. Když se na mě teda podívá, oplatí mi úsměv. Ale na jakékoliv zavolání nereaguje. Jen fakt málokdy. Někdy se na mě prostě podívat nechce, jindy koukne a stačí a někdy se vydrží dívat déle. Sem, tam udělá pápá (ale to fakt musí chtít, ale nedívá se mi při tom do očí, ale na tu ručičku). Někdy mi dá pusu. Když je straší bráška ve vaně, on na něj kouká jak si bere vodu do pusy a vyflusne vodu, to se muže uchlámat. Žvatle si, umí i nadávat tou svojí hatmatilkou 🙂 . Prostě mi přijde hodně zvláštní, že na mě vůbec nereaguje, a má slabý oční kontakt. Když jsme v dětském koutku, tak si hraje s tím, co ho zajímá. Jestli tam jsou jiné děti nebo ne, to je mu jedno. Někdy dělá nenene a plácá ručičkama. Jako jinak mi přijde normální na svůj věk. U ničeho nevydrží nijak dlouho (jako jak se točí pračka, kouká jen chvilku, proskoumá čudlíky a jde dál) a tak je to se vším. Rád chodí po schodech, vyleze, nahoře se usměje že to dokázal. Leze na gauč, chodí kolem nábytku, zajímá ho náš papoušek (tomu nedá pokoj). K pediatrovi jdeme za měsíc, ale už to vidím, bude na mě koukat jako na hysterku, protože autismus se řeší nejdřív v 1,5 . Pro mě je to strašnej nátlak na psychiku, ta obava, strach, nevím jak ho přestat tak sledovat, dát mu pokoj a hodit se klidu :(

ivular
11. dub 2018

@emysicka Popravdě řečno, četla jsem to dvakrát, ale nic autistického nenacházím. Slabší oční konktakt i nereakce na zavolání je v tomto věku naprosto v normě.
Opravdu nevím, z čeho konkrétně by jaká porucha měla plynout;)

dannu
11. dub 2018

Nevím, mě to podle popisu přijde jako normální dítě, ta moje je vesměs stejná, skoro rok a půl a teda vůbec mě to neznepokojuje..

jajinka83
11. dub 2018

Mě přijde naprosto normální podle toho co jsem četla. Asi bych určitě do 2 let byla v klidu. Mám doma autistu a to co popisuješ mi přijde zcela normální. Můj syn v jednom roce měl také minimální oční kontakt, nechtěl se nechat mazlit, ani ke mě nepřišel, na zavolání vůbec nereagoval, nehrál si normálně s hračkami, všeho se bál, neměl rád dětská hřiště, bál se ostatních dětí, záchvaty vzteku při každé příležitosti,.......

emysicka
autor
11. dub 2018

@ivular ... no právě mě jinak přijde normální vzhledem k věku, to že se vzteká když není po jeho, všechno teda můsí strkat do pusy (musím pořád hlídat, aby nekadil hromadu kamení) atd. bych řekla že je vklidu ... prostě ten oční kontak a to že nereaguje mi jen dělá starosti. Asi ho moc srovnávám s prvním synem. Ten se na mě krásně koukal, reagoval, dodnes je hodně poslušný, řeknu ne a on to nedělá ... musí je přestat sledovat, je uplný opak prvního šmoulu ... ale děkuju za názor a uklidnění 🙂
@jajinka83 ... děkuju, prostě se moc koukám asi po ostatních, když vidím jak ty děti krásně po každém koukají a reagují na maminky ...
@dannu ... no tak hraní normálně nevím... když má xylofon, vezme si paličku a mláti do něj 🙂 ... na pyramidu se snaží dát kolečko, když mu to nejde flákne s tím a jde dál, všechno musí ochutnat, jinak ho hračky nic moc nezajímají, akorát ty co jedou sami než je chytí ...
moc Vám děkuju, jsem trochec klidnější. Asi jsem hzsterka, pořád jsem přemýšlela jestli jsem někde neudělala chybu, kdyby byl nemocný, jestli jsem to nějak nezavinila ... už jsem asi dlouho doma 🙂

bonavoxa
11. dub 2018

@emysicka Na autismus je toho podle mě málo. Neco se dá poznat i takhle brzy, kolem roku. Má i záchvaty vzteku? Lpí na zavedenych rituálech? Stejné oblečení např. Špatně jí? Dávicí reflex? Dokáže si uvědomit něco abstraktního jako bolest? Svoji i druhého? Není agresivní? Vadí mu hluky, pachy? Staví hračky do řad, kruhů, apod.? Uměl něco a pak to jakoby zapomněl? Má stereotypní pohyby? Točení, mávání rukama, poskakování,..? Klidně se ptej v IP.

emysicka
autor
11. dub 2018

@bonavoxa Tak je umanuty, když něco chce, zakažu to a mrčí a řve, že to chce. Několikrát se vrátí zpátky k zakázané věcí, pak zas řve a pak dá pokoj. Kromě pravidelného spánku v 7 večer je mu asi jedno kde jsme a co děláma.Papá hezky, je to nenapapánek, když někoho vidí něco jíst, on chce taky, a yase kdyžtak řve, když nedostane. Když si nabije, bouchne se trochu víc, tak řve a nadává. Agresivní není. Asi jeko hodně dětí bere brachovi hračky, nebo s čím si hraje to chce taky, ale je to i naopak, starší bere mladšímu. Na hluk nijak nereaguje, jen kouká odkud to jde a co toje, řve jen málokdy, když se lekne. Hraček si moc nevšímá. Spíš je to skumavka. Otevře skřín a kouká co v ní. Někdy ji párkrát otevře a zavře a pak zas prozkoumává obsah. Jako dělá nenene, a poskakuje jakoby v sedě (nijak zvlášť často, na trampolíně, v kočárku ať to houpe, někdy na posteli, na zemi). Kde konkrétně se mám ptát IP?

emysicka
autor
11. dub 2018

@bonavoxa JO a když něco chce, upřeně na to kouká a mrčí, a snaží se k tomu dostat a podat si to

dc2015
11. dub 2018

@emysicka Podle mě má svou povahu, ale je úplně v pořádku 🙂

Syn taky občas nereaguje... Ale to ani jeho otec, kterému je 33, má VŠ... :D Dneska je snaha za vším hned hledat poruchu, diagnózu... ale ono je to mnohdy o povaze prostě 🙂 A to že nám to přijde divný ještě neznamená, že je to patologický.

klaraslavickova
11. dub 2018

@emysicka nezlob se šle dle popisu mimprijde naprosto normální dítě naše starší byla dost podobná a autista fakt není

emysicka
autor
11. dub 2018

@dc2015 já vím, a biju se zato do hlavy, snad se tomu jednou zasměju ... jen mě prostě zaráží, že jak se špatně kouká do očí, tak se málokdy otočí na zavolání a tak, kdyby nedělal jen jedno z toho, ale že oboje, tak jsem znervozněla ... ale třeba: když měl tak pul roku, pořád štípal když byl unavenej, asi se tím uklidnoval (naštěstí přestal), dřív hodně do pusy na zuby(naštěstí už to taky nedělá), a teď zase mi pořád sahá a ohmatavá obličej (hodně když ho chovám a nebo v noci, když se vzbudí, hodím si ho do postele aby usnul), .... jinak mi přijde naprosto normální, akorát ho oblíct a přebalit to je teda umění, zdrhá, zteká se že ho nepustím 🙂 .... to jsem doufala, že bude po bráchovi, ten je tak strašně hodnej, poslušnej, bezproblémovej 🙂 ...

dc2015
11. dub 2018

@emysicka Hele, moje dítě je ... svý. Kolikrát jsem jeho povahu obrečela a jednou se sesypala s tím, že "určitě není v pořádku". Chodím s ním od půl roka na kroužek a je prostě jiný než ostatní děti. Nechce tam být, nelíbí se mu tam, je rád mezi dětmi, ale vadí mu organizovaná činnost. ALE 🙂 Je veselý, rád se směje, hodně se vzteká, život s ním není jednoduchý, ale krásně mluví, celkově je šikovný, emoční vazby má zcela normální. On je celý jeho otec 🙂 Posíleno nezralostí nervového systému. Dneska vím, že s ním nebude snadný život, pro mě, pro jeho budoucí ženu... je cholerik, ale že je v pohodě a že nemám čekat, až se změní on, ale přizpůsobit se já. Bude to lepší, až začne mluvit!

emysicka
autor
11. dub 2018

@dc2015 a kolik mu je? .... pokud začne mluvit ve 2,5 letech jako jeho brácha tak to bude něco 🙂 ... se pořádně rozmluvil až letos ve školce 🙂 .... právě ty stavy uzkosti jsou hrozný, jsem to taky několikrát obrečela... si říkám, nechám ho být, i kdyby byl jiný musím to tak brát a naučit se s tím žít , ale ... kdybych aspoň měla někoho s kým si promluvit (měla jsem fajn, kamarádku se kterou bych to ráda probrala ,ale ta prohrála boj s rakovinou, ted už tu nikoho komu bych tak věřila není a (nechci s rodinou, koukali by na mě jako na blázna a nechci stresovat i je) ... tak jsem to zkusila aspon tady přes Vás a jsem ráda, trochu se mi ulevilo 🙂 ... mooc všem děkuju za názory 🙂

billi
11. dub 2018

@emysicka mně přijde super. Počkala bych, ale nestresovala bych se.
Syn v roce (a ještě v 1,5 roce) vůbec nereagoval na jméno a ani na nic jiného (pojď jíst, pít, přijel táta...), nesmál se (jen hýkal), neměl oční kontakt, naprosto nekomunikoval (nenaznačil, že chce vzít, nic neukázal a ani nic jiného), neprojevoval žádné potřeby (kdybych mu nedala najíst, tak by si neřekl, ani nedával jídlo do pusy, musela jsem ho krmit a dávat mu do pusy i křupky a lahev s mlékem). Byl agresivní a i často sebeagrese... Špatně, spal, špatně jedl, potřeboval rituály... Prostě naprostý mimoň. Doktorka zmiňovala i autismus. Ten test, co se teď dělá by mu vyšel na to nejvyšší riziko.
Teď mu je 3,5 roku a je v pohodě. Zrovna dneska mi ho chválila učitelka ve školce. Pořád hůř mluví, ale není to nic hrozného.
Pokud na jméno nereaguje jen někdy, tak to umí, ale nechce. To je potřeba rozlišovat. Stejně jako když třeba někdy udělá něco na pokyn - ukaž hlavu, sedni si... a někdy ne, tak to znamená, že to umí, ale nechce.

jajinka83
11. dub 2018

@emysicka Uvidíš časem ale myslím si, že bude v pořádku. 😉 Jde spíš o to, že první dítko jak se chovalo a dělalo jiné věci jinak tak jsi z toho teď zmatená a hned Tě napadá zda je vše ok. To já vlastně teď hledám na mladší. U staršího syna autisty jsem se snažila tomu dát čas, bohužel my už máme autismus potvrzený ale od tě doby co se o tom začalo šuškat že by mohl být autista mě to totálně odrovnalo. Proto teď když skoro dvouletá ségra ještě vůbec nemluví tak si říkám, že se třeba zase něco děje. Hned už jí zkoumám zda má podobné znaky. Naštěstí krom mluvení tomu nic nenasvědčuje. Zkus to ještě tak rok neřešit 😉 Pak uvidíš 🙂 Přeju ať je vše ok

dc2015
11. dub 2018

@emysicka Synovi bude dva a půl. Je asi jiný. Hodně chytrý, až vyčuraný 🙂 Motoricky průměr. Má rád děti, dospělé moc ne. Nesnáší, když ho někdo organizuje a hysterák má několikrát za den... Třeba jen proto, že chce jíst sám a já mu chci dát lžičku do pusy /třeba když spěchám. Je vztekloun. Ale jindy zas úžasný. Když má hlad nebo je unavený, jsem kolikrát na seskok z okna :D

Ale jeho otec je taky svůj, já jsem taky svá :D Můj táta cholerik, můj děda cholerik, tchán taky... čemu se divím, že... Já myslím, že jsou normální :D Jen to s nima nemáme snadné...

emysicka
autor
11. dub 2018

@jajinka83 fakt? a v kolika se to u Vas projevilo a jak? ... když si tak říkám, že starří syn měl taky pár znaků, ale nakonec je uplně v pohodě, chodí do školky a kromě horšího mluvení ho učitelky chválí. Nijak bych to asi neřešila, kdyby někdo neměl blbou poznámku o autismu, protože se na ně nedívá a co to udělá že 🙂 , pak jsem začala pročítat internet (nejhorší rozhodnuti asi) a skončila jsem u depresí, strachu, a chudáka ho asi fakt pořád kontroluju a asi otravuju, že na něj co chvilku zavolám, mávám atd. .... a to zkouším krotit, a rozptýlit aspon knihou a uklidem 🙂

metallico_mondo
11. dub 2018

Hele nemáš doma náhodou mýho syna? Do puntíku si ho tu popsala, i to šťípání atp 😄. Neměj strach.

dc2015
11. dub 2018

@emysicka Šmarjá, na jiný lidi se moje dítě v roce nedívalo ani omylem a když se někdo podíval do kočáru, začal řvát... Dneska jde a řekne si cizí paní v herničce o sušenku 🙂 Ne všichni můžeme být extroverti... Za takovýhle poznámky za střeva do průvanu :D

barumat
11. dub 2018

Vše důležité bylo už řečeno výše, taky nemyslím, že se jedná o autismus. Jen mě k tomu okrajově napadlo, sluch má v pořádku? Zdá se vám, že dobře vidí? Může to být i takhle banální příčina.

emysicka
autor
12. dub 2018

@barumat když hraje nějaká melodie, večerníček, reklama, někdo jde po schodech (vrzou) to se kouká hned 🙂 ... no a vidí taky dobře hl. když má někdo jídlo, to vidí dokonale 🙂

demetritis
12. dub 2018

Ahoj synator je slabej autik a Teda nepridemi u vás nic divného úplně v tom vidím naší rozmazlenou 13 měsíční , syn vyžaduje stále vše stejně převlečení postele katastrofa předělání i jen jednoho kusu polštáře autíčka desni křik pláč dříve cca do 3 od 9 mes mlácení sebou bouchání hlavičkou o lednici , vymyšli si vlastní slova nejraději je samo nebo sklidnymi dětmi nejlépe aspoň o 3 roky staršími mlaci sestřička ho opteruji sou hlučné tak se chytá za uši a křičí ad stichnou , je citliví na hluk nějaké mazlení jo lipnemi po dlouhém orosení pusu kam semu zamane nebo mi ji jen pošle nemám na víc nárok prituleni je dva kroky ke mně primacne mě a pustí a příč víc nechce , malé páči páči spivani si písniček říkání Bašnice ne na co potřebuje své dění rituálu má svého ihacka na kteho nikdo nesmí šahat, když má své pořady musíme být sticha sedět nebo jít pryč protože ho rušíme vysavač, mixér fén děsný problém , chvíli je na těch 4,5 co má jindy je na rok a pak přijde z něčím u čeho máte pocit že se zbavíte tak s devatakem co sem procetla tvé příspěvky moc bych se nevzrusovala 18 mes dává dětská dotaznit tak uvidíš možná bude jen hyperaktivní

barumat
12. dub 2018

@emysicka Pak bych byla klidná.

emysicka
autor
16. dub 2018

@billi konečně jsem se zase dostala k PC ... teda to by mě asi švihlo, kdyby byl takovej jako tvůj prcek, to už bych byla zralá na psychinu, neumím být v klidu, moc nesledovat a neřešit, jsem to dneska naznačila manželovi, z čeho jsem nervoz a on mi říkal, že už jsem asi moc dlouho doma, ať nic neřeším a zakroutil si rukou u hlavy, že už jsem mišuge. On prostě nic zvláštního nevidí, to že nereaguje, že má prej svoje, tak co se zdržovat se mnou 🙂 ... jinak když mu řeknu hačí, tak si sedne, v neděli v koutku (to se divím, po dlouhé době zase udělal paní papa ... ... Ani nevím, kam se skřítek dívá, má tak tmavě hnedé oči, že ty zorničky ani skoro nevidím. Tak snad mi kouká i do očí a ne někam za mě 🙂 ....

absintka19
16. dub 2018

@emysicka a nemuze mit jen problem s ocima nebo ouskama? Dle popise je naprosto normalni. Hlavu vzhuru.

emysicka
autor
16. dub 2018

@absintka19 jdeme za 3 tydny k doktorce, tak ji to nadhodím a uvidím co mi řekne. Ikdyž je to paní před důchodem a občas mi přijde, že to bere tak nějak sportovně. ... snažím se být v klidu, teď špatně spí, tak když jsem pořád vzhůru, pořád mi to běhá hlavou ... asi potřebuju pánvičkou po hlavě 🙂

absintka19
16. dub 2018

@emysicka dojdi 🙂 klepnu te jestli chces 🙂 fakt je normalni, bud rada, je jiny, nesrovnavej. Ja a segra jsme uplne jine at uz vzhledem, rozumove i stylem zivota. Dej si zmrzku a vyloz si nozky, aspon na chvilku 🌷💋

emysicka
autor
16. dub 2018

@absintka19 nebydlet tak daleko, jsem tam za 5 min. 🙂 .....

absintka19
16. dub 2018

@emysicka hlavicku vzhuru 💋💋💋💋🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷💋💋💋💋💋💋🌷🌷🌷🌷🌷💋💋💋💋💋