Brániční hernie
Ahojky zakládám toto téma abych se seznámila z maminkama které si prožilo to samé co já a abych slyšela i jiné názory děkuji
Stručné shrnutí
- Brániční hernie (diafragmatická hernie) se často odhaluje prenatálně ultrazvukem kolem 19.–23. tt a prognóza závisí na měřeních jako LHR nebo LHL (v diskutovaných případech například LHR 1,3 nebo LHL 38–44 %).
- Léčba novorozence obvykle zahrnuje resuscitaci a intubaci po porodu, chirurgickou opravu většinou v prvních 1–2 dnech (v jednom popisu operace trvala cca 2 hodiny) a při velkém defektu implantaci Gore‑Tex záplaty nebo jiné umělé bránice.
- Pooperačně jsou běžné komplikace a potřeby: pobyt na JIS/RES/intermediární péči často 2–6 týdnů (někdy až 3 měsíce), sondové (nazogastrické) krmení po několik týdnů, častý reflux vyžadující medikaci nebo další operaci a dlouhodobé kontroly u chirurga, plicního a kardiologa.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jsou šance na přežití dítěte s brániční kýlou?
A: Šance velmi závisí na rozsahu defektu a vyvinutí plic; v diskusi se uváděly rozmezí od ~50 % do ~90 % (příklady: prognózy 70 %, 75 % až 90 % podle UZ nebo LHR/LHL; uveden LHR 1,3 jako ukázka těžšího případu).
Q: Kde rodit a která centra jsou specializovaná na brániční kýlu v ČR?
A: V ČR jsou zmiňovaná specializovaná centra a spolupráce: Porodnice Podolí (Praha) ve spolupráci s chirurgickým týmem z FN Motol, dále Brno, dětská chirurgie v Košicích a kliniky v Martině či Žilině pro Slovensko; v diskusi byla zmíněna i specializovaná klinika v Mannheimu (Německo, 50–60 případů ročně).
Q: Jak probíhá operace a co mohu očekávat během zákroku?
A: V mnoha případech se operuje druhý den po porodu; chirurgický zákrok může zahrnovat zavření defektu šitím nebo vložení Gore‑Tex záplaty/umělé bránice, v jednom popisu trvala operace asi 2 hodiny a stehy se vyndávaly zhruba po 10 dnech.
Q: Jak se řeší krmení po operaci a jak dlouho trvá sondové krmení?
A: Po operaci se často používá nazogastrická sonda; v příspěvcích se uváděly intervaly sondového krmení zhruba 2–4 týdny (někteří 1 měsíc), přechod na lahvičku/kojení probíhá postupně; v terapii se v diskusi zmiňovaly značky/přípravky Nutrilon, zahušťování (Nutrition) a používání Difrax lahví.
Q: Jaká následná vyšetření a kontroly dítě potřebuje?
A: Po propuštění jsou běžné kontroly u chirurga (první kontrola zmíněna např. v 6 měsících), plicní specialisty a kardiologie; zmiňovaly se plicní funkční vyšetření opakovaně (např. rentgen, pletyzmografie, kontrola kolem 3–4 let), EKG a antropometrie; některé rodiny byly sledovány i do 15 let.
Q: Může se brániční kýla v dalším těhotenství opakovat?
A: Diskuze uvádí, že riziko opakování je podle diskutujících velmi nízké, ale doporučují sdělit historii lékařům a v těhotenství sledovat plod pečlivě; v diskusi byla zmíněna i ojedinělá známá rodinná historie (dva synové u jedné veřejné osoby).
Q: Kde hledat rehabilitaci a dýchací cvičení po návratu domů?
A: V diskusi byla konkrétní doporučení: cvičení Vojtovou metodou a kontakty na kojenecké rehabilitační pracoviště „Domeček“ v Ostravě‑Zábřehu (Jedličková 5) s kontaktem na paní Ermisovou, tel. 595705322.
Závěry z diskuze
Shoda
- Brániční hernie se často zachytí prenatálně UZ a výsledná prognóza závisí na rozsahu defektu a vyvinutí plic (LHR/LHL).
- Novorozenci obvykle potřebují resuscitaci/intubaci po porodu a chirurgickou opravu v dětské chirurgii, často v rámci specializovaného centra (Praha/Podolí, Motol, Brno apod.).
- Pooperačně jsou časté problémy s krmením, nutnost sondového krmení a riziko gastroezofageálního refluxu, což vyžaduje krátkodobou i dlouhodobou péči a rehabilitaci.
Sporné názory
- Rozhodnutí o pokračování nebo ukončení těhotenství: někteří lékaři a centra zmiňovali možnost interrupce při velmi závažném postižení, zatímco jiní rodiče a lékaři zdůrazňovali šanci na úspěch a volbu „bojovat“.
- Kde rodit a jaké centrum je „nejlepší“: někteří upřednostňují centralizaci do Podolí/Motola v Praze, jiní byli ošetřeni v Brně, Košicích nebo v místních fakultních nemocnicích.
Otevřené otázky
- Co přesně způsobuje vznik brániční hernie u konkrétního plodu (genetika vs. environmentální či virové faktory) zůstává nejasné.
- Jaké budou u jednotlivých dětí dlouhodobé následky pro plicní funkce a potřeba dalších operací při velkém defektu s Gore‑Tex záplatou.
Zmíněné značky a firmy
FN Motol, Porodnice Podolí (Praha), Klinika v Mannheimu, Detská chirurgia Košice, Nemocnica Martin, Nemocnica Žilina, Fakultní nemocnice Poruba, Brno (dětská klinika), Domov pro děti "Domeček" (Jedličková 5, Ostrava‑Zábřeh)
Zmíněné produkty a metody
Gore‑Tex záplata, umělá bránice, síťka, LHR, LHL 38–44 %, Nutrilon, Nutrition (zahušťování), Difrax lahve, Vojtova metoda, pletyzmografie, Singulair, Ventolin, Aerius, Budiair, kortikoidy, amniodrenáž, amniocentéza, intubace, nazogastrická sonda, RES (resuscitační péče), intermediární péče, UPV, magnetická rezonance, CT, EKG, anti‑reflux operace
Místa a osoby
Praha, Podolí, Motol, Brno, Mannheim, Košice, Martin, Žilina, Ostrava, Poruba, Jedličková 5 (Ostrava‑Zábřeh), MUDr. Drahovský, Dr. Pýcha, Dr. Rygl, Dr. Vyhnánek, paní doktorka Budošová, paní Ermisová, pan docent
@zanet266 Ahoj, ja mam syna 8 ročného ale vedeli sme o tom už od 20 TT- branicna hernia je buď vrodena- alebo získaná. Tu píšu skôr mamičky ktoré majú skúsenosti s vrodenou- rieši sa to u malých bábätiek, nakoľko majú problém s dýchaním. U vás je to hernia/kyla vrodená alebo získaná(napr. úrazom..atd)? Možno keď budeš konkrétnejšia tak ti budeme vedieť viac poradiť, pomôcť) .
@sulecka ahoj.dcerka 2 a pol roka ma tuto diagnozu.tehotenstvo porod bezproblemov aj doteraz všetko ok, ale mala zapal pluc a na rtg vysetreni sa ukazalo ze ma diafragmaticku herniu...budu ju operovať,neviem kedy.velmi sa bojim čo bude preto hladam nejakú maminku co si týmto prešli.
@zanet266 dobry den,zrejme mame vsechny deti,kterym byla diagnostikovana hernie prenatalne nebo postnatalne.Predpokladam ale,ze operace bude mit podobny prubeh jako u novorozencu-ale jsem laik,nikoli lekar,jedna se jen o moji domnenku.
Urcite se zeptejte operatera-ten by mel byyt schopen vam vse dopodrobna vysvetlit a rict vam i pooperacni peci na JIPu.
Jedine relevantni informace o operaci novorozencu jsou zde: http://www.branicni-kyla.cz/
Kde ji budou operovat?
Preju hodne sil a energie-budete ji potrebovat!🙂Ale vse zvladnete!Drzim pesti🤞🏻
Dobrý den maminky 🍀 rada bych oživila téma. Jsem maminka holčičky , nyní 3 roky. Ve 3,5 měsících pro neprospivani a dechové potíže hospitalizace a diagnostika pravostranné branicni kyly. A okamžitá operace v Motole, defekt velkého rozsahu s multiorganovym přesunem, takže použita Gore tex zaplata. To ze i přes všechna vyšetření v těhotenství. ale i následných vysetrenich se na vadu nepřišlo dřív už jsem s radosti překonala, neb bych s tímto rozsahem vady v prenatalnim období byla tlacena do přerušení a nemela bych nejuzasnejsi holčičku na světě 😂🍀😘🥰 Jsme v peci našeho úžasného doc. Pýchy a jsme prý opravdu zajímavý a to v dobrém slova smyslu 😂😂😂 dcerka netrpí na nemoci, ve vývoji jsme v psycho-sociální sféře nad prumerne a neurologicky zcela v poradku. Ale co do fyzického vývoje, potykame se velmi nízkou vahou a celkovým nechutenstvim, což je asi obvykle. Chtěla bych vědět jak jste na tom s růstem u starších děti, jestli mate jako my oslabenou celou pravou břišní stěnu od hrudnicku dolu, tedy pod řezem, kdy došlo k přerušení jak nervu, tak mezizebernich a břišních svalu, čímž vzniká vypouklá bříško, které při námaze, nebo rychlejší dechové frekvenci ještě nabyde, jestli s tím třeba někdo nemáte také zkušenost a jak se to u vás dal třeba vyvíjí 🙏🍀 A další věc co teď tedy řešíme aktuálně, je nástup do MŠ, šly vaše deticky do běžné MŠ bez omezení a jestli ano kdy? Nám nástup do MŠ zatím neschválili, dochází u nás v poslední době k potížím se zvladanim námahy. Proste malá nedokáže odhadnout, kdy už je třeba běhání s kamarády moc zadycha se a několikrát se nám složila s nízkou saturaci, po vysetrenich zjištěna mansi kapacita plic a vzhledem k velké gore tex zaplate omezena činnost bránice, což by se ale prý mělo s věkem spite zlepšovat.Rada bych tady balsa maminky a deticky, co by nám třeba řekli jak to u starších děti dal vypadá, jak se všechno lepší a jak vše bude dobre 😂🍀😘🥰
Ja napíši i naši zkušenost. Nam pan doktor nasel branicni kýlu u malého v 15-16 týdnu. Po zvážení všeho, odběru plodové vody a nakonec konzultaci v Podoli jsme se rozhodili bojovat. Malej měl vážný stupeň. Byli jsme z nás třetí v republice, kde se operace s balónkem dělala. Poprvé se nepodařilo a balonek nešel zavést a po druhé už ano. Byla jsem uz celou dobu v Podoli hlídaná. Jsou tam neskuteční a opravdu dělají co mohou. Jen u nás bohužel bylo vše nad síly malého…. Den před vyndáním balonku se rozhodl jít na svět. A den po porodu nám odešel. Ja i tady čerpala a načetla v začátcích pozitivní rady… jen bohužel opravdu ne všechny případy dopadnou dobře. Je to právě rok….
Ja napíši i naši zkušenost. Nam pan doktor nasel branicni kýlu u malého v 15-16 týdnu. Po zvážení všeho, odběru plodové vody a nakonec konzultaci v Podoli jsme se rozhodili bojovat. Malej měl vážný stupeň. Byli jsme z nás třetí v republice, kde se operace s balónkem dělala. Poprvé se nepodařilo a balonek nešel zavést a po druhé už ano. Byla jsem uz celou dobu v Podoli hlídaná. Jsou tam neskuteční a opravdu dělají co mohou. Jen u nás bohužel bylo vše nad síly malého…. Den před vyndáním balonku se rozhodl jít na svět. A den po porodu nám odešel. Ja i tady čerpala a načetla v začátcích pozitivní rady… jen bohužel opravdu ne všechny případy dopadnou dobře. Je to právě rok….
Ale tím nechci nikoho zrazovat… ba naopak. Lékaři dnes umí zázraky

@lenkahukelova
Odkaz jsem Vam poslala pres messenger.