Chronicky zvýšené jaterní testy u prospívajícího miminka

partyzanka91
9. říj 2014

ahojky, už jsem sem k tomuhle tématu párkrát psala ale nyní bych chtěla dopodrobna vylíčit s čím bojujeme a poptat se zda ještě někdo nemá zkušenost, jsme fakt dost rarita. Začnu hezky od začátku
Dcera se narodila 22.5.14 (sekcí - po odtoku vodu PL se tři dny čekalo zda se porod nerozběhne). Měla novorozenockou žloutenku, kvůli ní jí v porodnici brali krev z patičky a měřili i takovým tím přístrojem, nebylo to na fototerapii ale jen na zvýšené sledovaní. Po propuštění z porodnice (5 dní po porodu) jsme tedy pravidelně docházeli na pediatrii a odběry krve. Asi měsíc od narození se naší mudře zdál bilirubín dost vysoký tak nás poslala na KO do nemocnice (dětská klinika ke Karlovu). Tam udělali odběr krve z hlavičky, kontrolu moči, pohmat jater - výsledek na fototereapii to není opět zvýšené sledování, zrhuba po dalším měsíci jsme tam jeli na KO a už to bylo dobré.
Potom se čekalo až budou Míše 3 měsíce, žlutá už nebyla a bilirubín v normě. Myslela jsem že na 3 měsíční prohlídce dostane očkování (1. hexu) tak jako všechny děti a týden na to jsme chtěli dát ještě Prevenar. Mudra nás ale pro jistotu poslala na kontrolní odběr než naočkuje. Další den sjem volala pro výsledky a měla zvýšený jaterní hodnoty (ALT). Mysleli jsme že to je kvůli žloutence a že ještě potrvá než ty hodnoty klsnou. Dostali jsme homeopatikum Phosporus 9 ch a ten jsme brali po dobu 3 týdnů, potom se šlo na další odběr a hodnoty ALT byly ještě o něco vyšší než minule. Takže jsme opět jeli na dětskou kliniku ke Karlovu. Nejprve se tam na nás koukali dost divně, jako že to vůbec řešíme a až když jsem řekla že doktorka potřebuje očkovat a nemůže kvůli tomu tak se rozhodli s tím něco dělat. pan primář Frühauf (nebo nějak podobně) jí udělal sono bříška se zaměřením na játra a to dopadlo v pořádku ani dle pohmatu nebyla játra nijak zvětšená. Udělali opět odběr krve s hlavičky a veškeré testy hepatitidy virozy - všechno dopadlo v pořádku jen hodnoty ALT stále vysoké a nízké bílé krvinky. I já jsem si nechala udělat odběry a veškeré testy okolo jater a hepatitidy a ani u mě ten problém není. Došli k závěru že je to tedy tím že plně kojím a poroto jsme od ukončeného 4. měsíce začali dávat příkrmy (místo obědového MM nemléčný zeleninový příkrm). Prý by to mělo klesnout.
Včera (příkrmy už dáváváme víc jak 14 dní) jsme šli optět na odběr a dnes jsem voalala pro výsledky. Jaterní hodnoty opět povyrostly oproti minulým testům. Takžej sem šla k mudře osobně a psolala nás do gastroenterologické poradny na té dětské klinice ke Karlovu a to přímo k panu primáři jak nám dělal sono. Tam jdeme až 20. října. Musím říct že jsme z toho všichni zmatení a nervozní, dcera přibírá, prospívá, daří se jí (dokonce ty přírůstky váhy má přímo příručkové) je velmi obratná, snaživá... všechno má v pořádku není nemocná a ty jaterní hodnoty z nepochopitelnýho důvdodu rostou, sice po kapičkách ale rostou. Prý má doktorka i případy kdy mají děti krev v moči a taky jsou zdravé a taky se neví proč a jen je hlídají. Prý možná budeme ten případ že může mít ty játra vysoký celý dětství a jen se bude hlídat a jinak bude v pořádku. No nechápu to a nevím jestli se mám bát a nebo zda můžu bejt v klidu. V tý poradně nám asi řekknou víc ale dávají tomu načas (znají tam ten případ) takže to asi tak vážné nebude. Já si připadám jako že jsme jediný v republice kdo má tento problém, jsme nenaočkovaní a dcera zatím neůže dostat ani náušnice máme je koupené v krabičce a jen čekají na nasazení (už od jejího narození, je to dárek od envlastní babičky zlatinice), které proběhne po první tetanovce - a taj e zatím v nedohlednu. Nemáte s tímhle někdo zkušensot, mě příjde že jsme jediný v republice. Nikdo v okolí tohle nemá, ani nemáme žádnou přesnou diagnozu.

vanule
9. říj 2014

@partyzanka91 já sice nemám zkušenosti u miminka se zvýšenými jater. testy, ale u sebe....pár měsíců po porodu mi zjistili zvýšené hodnoty a od té doby (což už bude 2,5roku) stále nejdou dolů, nikdy předtím jsem žádný problém neměla, žloutenku nebo cokoliv jiného neprodělala....byla jsem už dvakrát na sonu jater i gastroenterolog. ambulanci a nikdo mi neumí říct, kde je zakopaný pes (chceme druhé miminko, ale dr. se nadšeně netváří 😒 ) zvětšené je nemám, cítím s fajn, jen prostě ty hodnoty jsou pořád velké (na začátku i o 6x víc než je normal) doporučili mi užívat Esentiale nebo ostropestřec a i přesto, že ho beru nedosávám se do hodnot v normě...už jsem z toho otrávená,pořád jen lítání po doktorech a stejně výsledek žádný,diagnoza nejasná...
K tomu očku a naušničkám, nezoufej! naše malá měla první povinné očko až v 6ti měsících a naušniček se dočkala o měsíc později. Hlavně Vaší holčičce přeju zdraví ♥

ilonne
9. říj 2014

@vanule Zkusila jsi dietu? Já jsem taky měla neustále zvýšené jaterní testy (enzymy), cca 2 -3 roky a nejspíš to bylo po lécích (methotrexat a prednison). Brala jsem pak i léky na játra na předpis a stejně se mi srovnaly, až když jsem v těhotenství opravdu poctivě držela diabetickou dietu.

ilonne
9. říj 2014

@partyzanka91 Jinak, jak jsem je měla dlouhodobě zvýšené já (ALT i ostatní enzymy) a taky nemohli přijít na to proč, bylo mi řečeno to, co Tobě - někomu se prostě jaterky zvednou bez příčiny a jen se to sleduje. Žádné potíže jsem taky neměla.

vanule
9. říj 2014

@partyzanka91
@ilonne je pravda, že teď v září jsem byla znovu v gastroent. poradně a tam mi dr. řekla, že někdo to může mít bez příčiny....na další KO sono mám přijít až za 3roky! ale mojí mudře se to zdá dlouhá doba tak si mě bude hlídat, zrovna příští týden jdu na krev....

zindy
17. kvě 2016

Tak to musi byt neprijmne, muzou se vubec takhle malym detem davat nejaky prirodni vytazky napriklad z Ostropestřce?

smetttanov
25. kvě 2016

Nato bych se podivala do pribaloveho letacku nebo o tom i hoden poradi v lekarne, ale da se koupit lipovitan ktery to obsahuje

julisa88
18. čer 2016
Uživatel julisa88 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od julisa88.

A krasne to pocisti telo, mela jsem ho pred rokem jako detox a koupim si ho asi znovu

monikakris
13. únor 2020

@partyzanka91 ahojky muzu se zeptat, jak jste dopadli? My resime ted stejnou situaci s 4,5 mesicni dcerkou. Vysoke jaterni testy, nikdo nevi proc, jsme bez ockovani nikdo si nevi rady :/ diky moc za odpoved 🙂

partyzanka91
autor
17. únor 2020

@monikakris ahoj omlouvám se za delší prodlevu. Je to už nějaký čas, ale co si pamatuji tak nakonec ty jaterní hodnoty klesly na normu. Hned poté se začal snižovat počet bílých krvinek, ale to bylo jen dočasné. První očkování měla Míša po půl roce života (jestli se dobře pamatuju) a náušničky dostala když jí bylo okolo 1 roku. Vypadá to že ty jaterní hodnoty byly zvýšené proto že se u nás vyskytla tzv. žloutenka kojeného dítěte a pak paradoxně škodí právě kojení. Naštěstí to není důvod přestat, prý stačí mléko odstříkat a pak nějak prohřát a když má zas tělesnou teplotu může ho miminko vypít. Já to naštěstí dělat nemusela, když přišly lékaři s touto verzí začaly ty hodnoty zrovna klesat (odstřikovat mi moc nešlo). Kojila jsem dceru do roka a pak přestala jelikož jsme chtěli sourozence. Dnes už je dceři skoro šest let a od září půjde do školy. Je docela šikovná jen občas neposlušná. Mladší bráška (skoro 4letý) má bohužel PAS a ve školce asistentku, s péčí o něj je to trošku náročnější, ale na některý věci je šikovnej. A taky jsem už několik let s dětmi sama. Ale jsem spokojená a svůj život žiji naplno neměnila bych. Přeji vám ať se vám ty hodnoty zlepší a snad jsem alespoń trochu pomohla pokud máte ještě nějaké konkrétní dotazy klidně napište a zkusím toho z paměti vylovit víc.

sylvusska
17. únor 2020

@monikakris dcera mela v 9mes. nahodny nalez - vysoke jaterni testy - Alt, Ast. Spadla mi z postele a brala se prijmova krev v nemocnici. Doktori udelali veskera vysetreni - zloutenky, mononukleoza, ta byla pozitivni s protilatkama, ale to bylo, jakoze to prodelala, to by uz jaterky klesaly. Dalsi kontrolni odber za 2 tydny byl 2x jeste vyssi. Mela hodnoty ALT 10, AST 8, coz je uz fakt vysoke a byl domluveny prijem v krajske detske nemocnici v Brne. Kde podstoupila kompletni vysetreni vcetne neurologie, oci, ouska, ultrazvuk briska, zlucnik, slinivka, jatra. Braly se i velke autoimunitni a metabolicke krevni rozbory, co se posilalo do Prahy, + sber moci na metabolicke vady. NIC doposud nebylo potvrzene. Samy se jaterni snizili od 1,5 roku, ma je nyni lehce zvysene stale a je co pul rok sledovana v Brne - krev, autoimunitni, metabolicke a sono briska. Dnes ma dcera 4 roky, vypada stale stejne zdrave, prospiva dobre. Ale taky se nevi, jaktoze pul roku mela vysoke jaterni a co za tim bylo, neprislo se na to. Je to uzavrene jako nejasne etiologii, je sledovana a kontrolovana. Co pul roku to bude do 6let, pak pripadne co rok. Je vedena na Hepatalogii. Tehdy pouze pred zjistenim mela 2 mesice zpet prave zminenou Hexu a prodelala sestou nemoc. Ale to doktori uzavreli hned, ze tim to rozhodne neni. Ockovani se na rok pozastavilo. MMR se cekalo az do 2 let. Predtim tesne se doockovala Hexa. A nic to s jaternima uz neudelalo vic, ted je to stale od 18m stejne, kolisa to +- 0,2

monikakris
17. únor 2020

@sylvusska ahoj super, diky moc za odpoved. My ty vysoke jateraky taky zjistili nahodne kdyz jsme se dostaly do nemocnice, ma ALS i AST okolo 5 - zjisteno v listopadu, ted jsme byli na kontrole a prakticky porad stejne. Blby je, ze nemame ani jedno ockovani a nikdo nas naockovat nechce. V brne jsme na klinice taky byly, na neurologii, sono briska, jater, hlavicky, kardiologii i metabolicke vady, nastesti nic se neprokazalo. Ted jsme v pasti, ja bych nejradeji naockovala, protoze je vsude cerny kasel, ale nikdo neni schopen namrict, co bude a jakto bude dal :/ diky moc za zkusenosti.. paradox je, ze kdyby holkam nahodou nevzaly krev, tak se to nevi, jsou naockovane a pravdepodobne v pohode 🙂 diky moc za tvou zkusenost 🙂

sylvusska
17. únor 2020

@monikakris a v jake jste byli,nemocnici? V Brne? V Brne nam prave byla doporucena spickova doktorka, co se zabyva metabolickymi vadami - Mudr. Hlouskova. Jakmile mela dcera pul roku ustalene jaterni a vyslo ji vse dobre, tak dala nasi doktorce svoleni na ockovani Hexy a i MMR, ze by to nemelo nic udelat dal a muze mit ockovani. Zalezi, kolik je dcerce, treba bude lepsi to ockovani fakt oddalit a dat az v 1 roce ci pozdeji.

partyzanka91
autor
17. únor 2020

@minikakris my jsme to zas měli zjištěné díky tomu že malá měla od narození kojeneckou žloutenku a těsně pod hranou kdy by to bylo na fototerapii. Takže měla být co nejvíc na světle a chodila pravidelně na odběry pak žloutenka odezněla a zůstaly jen játra

jaru90
18. kvě 2022

@monikakris Ahoj, prosím můžu se zeptat take jak jste dopadly? My řešíme s dcerou také 4,5 měsíce to samé :( zvýšené jaterky 1.20 a neví se z čeho mám už obavu. :( budu vděčná za odpověď..