icon

Čím mazat kůži po neštovicích, aby se předešlo jizvám?

avatar
patty1
11. kvě 2015

Dobrý den maminky, ráda bych se zeptala, jestli máte zkušenost, s čím mazat po neštovicích (fáze stroupky nebo po stroupcích), aby se předešlo jizvičkám? Naše malá (4 roky) má neštovice 8.den, už má většinou stroupky, někde ještě nalité neštovice, má jich asi 500 a dost v obličeji, tak bych ráda něco mazala...četla jsem contratubex gel, nebo hemagel, nebo nemate zkušenost třeba s levandul. nebo tea tree olejičkem? Nebo třeba nějaký ten stratamed gel? Nebo mazat po vyloupání něčím mastným, sádlem apod.?
U dr.mi moc neporadili, že mám pokračovat s tanohermalem, ale na ty stroupky to asi moc nezabere..Vypadá to celkem děsivě zatím..
Děkuji a přeji všem zdravé děti.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 18. čer 2026 · 45 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rodiče po odpadnutí stroupků doporučovali promašťování měsíčkovou mastí, kokosovým olejem, Bi-Oil nebo Weleda měsíčkovým olejem jako základní opatření ke zhojení a zmírnění rizika jizev.
  • Pro léčbu již vzniklých jizev byly v diskuzi zmiňovány silikonové gely nebo náplasti (Mepiform), přípravky Contractubex, Strataderm/Stratamed a hyaluronové produkty jako Hyalobarrier gel; plastický chirurg v diskuzi doporučil silikonové gely nebo náplasti Mepiform.
  • Více rodičů varovalo před pigmentací po neštovicích a doporučovalo krytí obličeje a opalovací přípravky, konkrétně Bioderma Photoderm SPF50, a pobyt ve stínu.


Nejčastější otázky

Q: Co používat na stroupky a mokvající puchýřky během neštovic?
A: V diskuzi rodiče doporučovali antiseptické ošetření Betadinou, lokální přípravek Tanno Hermal na nejsilnější puchýřky a následně Bepanthen Plus (dezinfekční) a poté běžný Bepanthen pro promazání.

Q: Pomůže Contractubex na jizvy po neštovicích?
A: Názory se lišily; někteří rodiče zmiňovali Contractubex jako běžnou volbu, zatímco jiní uvedli, že jim Contractubex vůbec nepomohl a plastický chirurg doporučil spíše silikonové gely nebo náplast Mepiform.

Q: Jak zabránit pigmentaci a červeným flíčkům po neštovicích?
A: Rodiče v diskuzi doporučovali zakrývání obličeje, používání opalovacích krémů jako Bioderma Photoderm SPF50 a držet dítě ve stínu během léta, aby se předešlo ztmavování flíčků.

Q: Jsou silikonové náplasti Mepiform a tlaková masáž účinné?
A: Plastický chirurg v diskuzi doporučil silikonové gely nebo náplasti Mepiform a několik rodičů uvádělo kombinaci silikonových náplastí a tlakové masáže několikrát denně; jeden rodič popsal 9 měsíců užívání Mepiform s částečným zlepšením.

Q: Může pomoci kokosový olej nebo sádlo?
A: Několik rodičů uvedlo, že kokosový olej nebo čisté vepřové sádlo hezky promašťují a pomáhají hojit, ale jeden rodič zmínil drsnou kožní reakci na kokosový olej, takže reakce jsou individuální.

Q: Co s mírnými povrchovými prohlubněmi nebo hlubšími „dírkami“ po neštovicích?
A: Pro mírné povrchové fleky rodiče uváděli, že do půl roku často zmizí; pro hlubší prohlubně byly doporučeny masáže, silikonové náplasti (Mepiform) a ošetření doporučené plastickým chirurgem.

Q: Lze použít kyselinu hyaluronovou na jizvy po neštovicích?
A: V diskuzi byla zmíněna „čistá kyselina hyaluronová“ a Hyalobarrier gel jako možnost pro lepší hojení jizev, avšak šlo o zkušenost účastníků diskuze, nikoli odborné doporučení.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Pro hojení po neštovicích je doporučené časté promašťování (měsíčková mast, oleje, běžné masti).
  • Chránit postiženou pokožku před sluncem (např. Photoderm SPF50) a držet dítě ve stínu, aby se předešlo pigmentaci.
  • Pro hlubší jizvy často doporučovali silikonové gely nebo náplasti (Mepiform) a tlakové masáže.


Sporné názory

  • Někteří rodiče doporučovali Contractubex nebo Strataderm/Stratamed, zatímco jiní uváděli, že Contractubex nepomohl a preferují silikonové přípravky.
  • Někteří rodiče neaplikovali po neštovicích nic a nezaznamenali jizvy, zatímco jiní aktivně mazali a používali speciální gely či náplasti.


Otevřené otázky

  • Který konkrétní přípravek (Contractubex, Strataderm, silikonové gely, hyaluronové přípravky) je nejúčinnější pro prevenci dlouhodobých jizev po neštovicích?
  • Jak dlouho je potřeba používat silikonové náplasti nebo tlakové masáže pro trvalé zlepšení hlubokých jizev?
  • Má očkování proti variceloze (neštovicím) významné preventivní přínosy z hlediska snížení rizika jizev u dětí?


Zmíněné značky a firmy

Bepanthen, Bepanthen Plus, Hemagel, Contractubex, Stratamed, Strataderm, Weleda, Bi-Oil, Bioderma Photoderm SPF50, Mepiform, Hyalobarrier, Betadine, Tanno Hermal

Zmíněné produkty a metody

Bepanthen Plus, Bepanthen, Hemagel, Contractubex, Strataderm, Stratamed, Mepiform silikonové náplasti, silikonové gely, Hyalobarrier gel, čistá kyselina hyaluronová, Bi-Oil, Weleda měsíčkový olej, měsíčková mast/krém, kokosový olej, vepřové sádlo, Betadine, Tanno Hermal, tlaková masáž, fotoprotekce Photoderm SPF50

Místa a osoby

Slovensko

Strana
z2
avatar
zebra2009
8. bře 2018

@gepe
Tak na to ji dej Contractubex...nasemu to lepili a jak to měl šílený, tak po měsíci nebe a dudy...

avatar
krizovam
8. bře 2018

@gepe tak to zkuste na noc a hlavně je důležité často promašťovat + tlaková masáž i několikrát denně

avatar
krizovam
8. bře 2018

@zebra2009 lepili? a kde to měl? Synovi to v obočí jen mašličkovali (to se odlepilo po 2 dnech a má to trochu rozjeté ☹

avatar
zebra2009
8. bře 2018

@krizovam
Měl to na čele... šli na vycházku, zakopl a spadnul přímo na hranu dlažební kostky...původně chtěli šít...

avatar
krizovam
8. bře 2018

@zebra2009 A to jste si řekla, že chcete lepit? Chápu dobře, že nějakým spešl lepidlem to drželo u sebe, nemyslíte mašličky.

avatar
gepe
8. bře 2018

@zebra2009 maly prave taky a to to mela rozsklebeny do V. Achaaa takze contractubex, diky
@krizovam cisty veprovyho sadlo mi pomohlo pri sesroubovane ruce 😊 casto uz jen lepi maslickama, mala je mela na cele skoro 14 dni, stahli ji to k sobe, slepili a prelepili naplasti, kterou jsme doma menili po 2 dnech skoro 14 dni a kontrovali zda neni zaniceno apod. 🙂

avatar
krizovam
8. bře 2018

@gepe Ano, sádlo je taky dobré. Jsem blbá, měla jsem mu to přelepit znovu ☹

avatar
zebra2009
8. bře 2018

@krizovam
@gepe
Lepilo se to k sobě nějakým jejich lepidlem...vypadalo to dost hrozivě, ale jizva ž toho krásná...navrhla to doktorka, když to měl na hlavě...

avatar
zebra2009
8. bře 2018

@gepe
Tak to mi chodili í na kontrolu do nemocnice😀 Ale já se dost zděšeně ptala, aby tam neměl jizvu 😀 Navíc se to sešlo, že jsem byla 3 týdny po porodu, takže s 3 dětma tam a každej nějakej problém😀 Asi si řekli, že zhojit kloudně jizvu je to nejmenší😀

avatar
gepe
8. bře 2018

@krizovam nejsi blba, nevedela jsi 🙂
@zebra2009 to si dobra, ze jsi to dala 😆 nase to ma nad pravym okem od zebra radiator. Namatlali, slepili k sobe a dobry nastesti.

avatar
krizovam
8. bře 2018

@zebra2009 U nás to bylo taky 3 týdny po porodu proto tam s ním byl manžel, jinak bych se poptala a řešila to víc (manžel mi řekl, že toho měl v dětství tolik a nic není vidět, tak jsem to nechala... ☹ Ale u nás to asi nebylo tak hluboké, na kontrolu nás nezvali.

avatar
zebra2009
8. bře 2018

@gepe
@krizovam
No, muž měl zrovna čtyřicítky horečky😉 Nejstarší rozsekanou hlavu, prostřední dostal do neštovic impetigo a zánět do těla (měl nestovice komplet na sliznicich, hnusnej průběh) a malá bolení břicha😀 Komplet celý třetí šestinedělí jsem strávila na pohotovosti...nakonec jsem z toho dostala horečky a mastitidu...dle doktora z toho, že jsem neodpocivala.. ale zkušenost... novorozenec to opravdu nechytil, ale moje nervy zažily těžkej hardcore:-/

avatar
krizovam
8. bře 2018

@zebra2009 Tak to jste si užila ☹
U nás půlroční plně kojená to chytla taky, má jizvy na bříšku (naštěstí měla v obličeji jen drobné).

avatar
zebra2009
8. bře 2018

@krizovam
Alespoň že to neměla v obličeji...já z toho byla hodně špatná:-/

avatar
krizovam
Autor odpověď smazal
avatar
krizovam
8. bře 2018

@zebra2009 Já jsem špatná doteď, syn během půl roku 3 jizvy v obličeji ☹ Tu v obočí jsem neřešila, ale ty neštovice mě teda dorazily ☹

Strana
z2