Co na opruzeniny 9měsíční holčičky?
Ahoj holky, mám 9měsíční holčičku a máme problémy s opruzelou prdelkou, od té doby co jsme přešli na pevnou stravu a rostou nám zoubky. Může to být k tomu? Má to ošklivý a už to má i na pipce... Prosím o radu co stím? Mám navštívit lékaře ? Mažeme od narození sudocremem a ted jsem zkusila dětský pudr a nic... Nemůže to být i vlhčenými ubrousky, ale používáme pořád ty stejné od narození...tak už nevím...
Stručné shrnutí
- Hotové opruzeniny se v praxi řeší lokálními mastičkami s léčivou látkou jako Imazol, Pytiol (Pityol) nebo genciána, pokud je potřeba vysušit a dezinfikovat porušenou pokožku.
- Pro lehčí stavy a jako prevence se běžně doporučují zinkové a ochranné krémy Sudocrem a Bepanthen; alternativně se používají přírodní přípravky Weleda nebo Havlíkův přírodní zázrak.
- Důležitá je prevence: vyřadit parfémované vlhčené ubrousky, omývat pouze vodou nebo dětským mýdlem, často větrat pokožku a častěji měnit plenky; látkové plenky obecně vykazují méně opruzenin než jednorázové.
Nejčastější otázky
Q: Jakou mast použít na silně zarudlé nebo mokvající opruzeniny?
A: Na silné opruzeniny diskutující doporučují Imazol nebo Pytiol (Pityol) a v případě mokvání i genciánu pro vysušení; lékařka může předepsat antimykotikum nebo jinou léčivou mast.
Q: Který krém je vhodný jako prevence proti opruzeninám?
A: Jako prevence se nejčastěji uvádí Bepanthen (mast/krém) a také Sudocrem; diskutující dále doporučují mazat celý zadeček před cestováním a pravidelně větrat.
Q: Mohou vlhčené ubrousky způsobit opruzeniny?
A: Ano, řada rodičů uvádí zhoršení po parfémovaných vlhčených ubrouscích a radí je vyřadit a umývat dítě jen vlažnou vodou nebo čistými látkovými ubrousky.
Q: Kdy mám raději zajít k dětskému lékaři?
A: K lékaři se doporučuje jít při výrazném krvácení, pokud se opruzenina nezlepšuje po domácí péči, při mokvání nebo rozšiřování do genitální oblasti; lékař může předepsat Imazol nebo jinou léčivou mast.
Q: Mohou změny ve stravě nebo prořezávání zoubků způsobit opruzeniny?
A: Někteří rodiče hlásí souvislost s přechodem na příkrmy nebo konzumací hodně kyselého ovoce (např. hrozny), protože změna složení stolice může více dráždit pokožku.
Q: Jaké domácí nebo lidové prostředky fungují proti opruzeninám?
A: V diskusi byly uváděny domácí prostředky jako obyčejný kuchyňský škrob, obklady z repíku nebo černého čaje, syrové nastrouhané jablíčko při průjmu a kapka dětského olejíčku do vody pro látkové ubrousky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyřadit parfémované vlhčené ubrousky a umývat zadeček raději vodou je doporučená prevence proti opruzeninám.
- Časté větrání zadečku a častá výměna plenek snižují dobu působení dráždivých faktorů a podporují hojení.
- Při větších či mokvajících opruzeninách je vhodné sáhnout po léčivých mastičkách (Imazol, Pytiol, genciána) nebo kontaktovat lékaře.
Sporné názory
- Někteří rodiče preferují Sudocrem nebo Bepanthen jako hlavní řešení, zatímco jiní uvádějí, že na vážnější stavy účinkují lépe Imazol nebo Pytiol; oba přístupy jsou v diskusi uváděny jako účinné.
- Někteří rodiče doporučují látkové plenky jako prevenci, jiní zmiňují, že změna značky jednorázových plen (Pampers, Tesco) může také ovlivnit stav pokožky.
Otevřené otázky
- Do jaké míry přesně způsobuje opruzeniny přechod na pevnou stravu nebo prořezávání zoubků u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně je nutné podstoupit lékařské vyšetření místo domácí léčby pro opruzeniny v genitální oblasti?
Zmíněné značky a firmy
Sudocrem, Bepanthen, Imazol, Pytiol, Pityol, genciána, Rybilka, Aviril, Nivea SOS krém, Nivea, Weleda, Purelan, Bioderma change intensif, Sebamed, Babylove, Leontýna Nobilis Tilia, Havlikuv prirodni zazrak, Oprudík, Pampers, Tesco
Zmíněné produkty a metody
vlhčené ubrousky, látkové plenky, jednorázové pleny, Sudocrem, Bepanthen (Bpanten), Imazol, Pytiol/Pityol, genciána, Rybilka, Aviril, Nivea SOS krém, Weleda, Purelan, Bioderma change intensif, zinková mast, dětský zásyp Leontýna Nobilis Tilia, Havlíkův přírodní zázrak, Oprudík, dětské mýdlo, mytí vodou, větrání pokožky, černý čaj obklad, repík, kuchyňský škrob, syrové nastrouhané jablíčko, fén (pro dofouknutí/osušení)
Místa a osoby
žádné
Pkud to má hodně zarudlé až krvavé tak genciánu a poté sudocrem...nebo rybilku...určitě vysušit při každém přebalování a větrat. Dobrý je i imazulen...ale chce to první vysušit aby to bylo zaschlé a nemokvalo to
@mahaa kdyz mel syn hodne bolavy zadecek, tak nam pomohl imazol krempasta. Stacilo mazat tak 2-3 dny do vysuseni a pak mazat rybilkou na promasteni az do uplnyho zahojeni. A ze jednou to mel az do krve... Jinak mival bolavy zadecek, kdyz treba snedl spoustu hroznu nebo jinyho ovoce behem kratke doby... Stolice byla citit nakysle a to mu zadecek hodne drazdilo.
@mahaa znám, dcera měla to samé. Při výměně plínky jen lehce otřít, umýt celý zadeček dětským mýdlem, pořádně osušit a nechat větrat. Poté imazol. Dává se 3x denně. Po cca 3 dnech bylo vyléčeno 🙂
Tolik rad, tak jdeme zkoušet snad nám něco pomůže...změnila jsem ubrousky máme Niveu a střídáme to s umýváním vodou, ještě dokoupíme dětské mýdlo a budeme očekávat zlepšení.... děkuji za rady...
@mahaa Dcerka měla jednou totál krvavou (nejen) prdelku (jaksi jsem večer nezjistila, že je pokakaná a zůstala v tom do rána 😠 ). Naprosto jsem vynechala vlhčené ubrousky, omývala jen vodou, osušila čistou plenkou, nechala chvíli větrat při každém přebalení (přebalovala jsem snad každé 2 h. a to používám jednorázovky) a mazala sudocremem. Za dva dny podstatné zlepšení (zblednutí) a (tuším) po 5 dnech prdelku zase krásně heboučkou 😵
Taky jsme mazali sudocreamem a nedam na nej dopustit. Kdyby se to nezlepsovalo, urcite bych doporucovala lekare, za jistotu clovek nic neda...
Celkově je u jednorázových plen mnohem víc opruzení než u látkových. Takže plenama to byt může. Nám zabírá nejvíc Pityol...když mažeš celý den,tak je to pryč...používaly to už naše mamky, takže taková ověřená klasika🙂
omyt repikem, staci 2-3 sacky caje a namocit tamponek..zklidni se to, pak sudocrem, ale jestli je to brutalni, tak pytiol...jen pozor, sice se driv pouzival hojne, ale dnes se nedoporucuje, takze vseho s mirou. Nam zabralo a do druheho dne byla ok. Nesetri plenama, klidne co hodinu bych menila, at tak netrpi. At je brzo lip 😉!
Nam se sudocream moc neosvedcil, naopak jako zazrak nam zabira bepanthen....mazeme i pindika, kdyz se trochu zapali a pomuze to vzdy....
Nam nepomohl bpanten ani sudokrem. Po dohode s doktorkou zabral pytiol s dermazulenem. Do 2 dnu byla mala ok.🙂
tak nám pomohl imazol a od té doby, musím zaklepat, klid 🙂 jsem ráda, že už se nám to zahojilo a je fit... plínama nešetřim a změnila jsem i ubrousky ...
u svý nejmladší vůbec nepoužívám vlhčený ubrousky, při každým balení jí vymáchám prdýlku v lavóru s teplou vodou a po osušení plínou namažu bepanthenem, trochu složitý, ale funguje to 100%.
Když nepomůže bepanthen, tak pak u nás nastupuje čistá voda místo vlhčených ubrousků a pytiol. První den výsledek nic moc a druhý den je vyléčeno. 🙂
Když už vznikne opruzenina, je dobré postižené místo mazat nějakou antimykotickou nebo antibakteriální mastí - v lékárně vám určitě něco poradí. Postižené místo je potřeba nechat často bez plenky a pokud možno omývat vodou a ne vlhčenými ubrousky. Od doby, co jsme vyléčili opruzeninu u syna, omývám ho při přebalování jen vlažnou vodou (ubrousky mám jen na přebalování, když cestujeme), pak důkladně osuším nebo nechám třeba na 20 minut bez plenky. Mažu Bepanthenem. Jako prevence je skvělý. Od doby, co ho používám, nemá syn opruzeniny. Naopak pokožku má krásně vláčnou a jemnou. A když cestujeme, mažu mu Bepanthenem celý zadeček (nejen záhyby), aby si při sezení nepodráždil zadeček o plenku.
Tak za nas jedine sudocream,kdyz neco tak vecer namazeme a rano uz je to mnohem lepsi.doporucili nam ho i v porodnici.da se koupit i v lekarne.🙂
Také mám dobrou zkušenost s Bepanthenem mast, také Sudocream krém. Pokud jsou větší problémy, na ty už asi bude potřeba přímo nějaká mast s léčivou látkou z lékárny,určitě předepíše dětský lékař
po koupani navlhcit cernym cajem tak 10 i kdyz uz je to zahojene 😉 mam2deti a obe na to trpeli zadne masticky nepomohly az na slaby cerny caj 🙂
Já jsem vlčené ubrousky zrušila po pár příšerných opruzeninách. Doma jsem malého jen oplachovala pod tekoucí vodou a když jsem ho musela otřít ubrousky venku, tak hned po příchodu domů jsem ho umyla. Dost často jsem ho nechávala bez plenky.Jinak my měli nejřív Bepanthen vzorek z porodnice a s ním byla dobrá zkušenost, tak jsem u něj víceméně zůstala. Občas byla nějaká opruzenina a na tu jsem dala zinkovou mast. Nejdřív Sudocrem, později Aviril, jinak jako prevenci Bepanthen.
U nas prvni volba Bioderma change intensif, kdyz nezabere, tak Pityol a kdyz ani ten, tak Imazol. Hodne vetrat, po kazdem umyti ci otreni i vysuseni. Jinak preventivne Bepanthen, Sudocrem, Babylove, Sebamed.
Za nás mohu doporučit Weledu...obzvlášť po nedávné zkušenosti,kdy jsme po průjmech měli prdelku jak pavián,zaléčila nám do skoro druhého dne opravdu ošklivé opruzeniny,od té doby na ni nedám dopustit..jinak samozřejmě větrat a větrat...
Ahoj,prosím radu. Dcera 9mesicu ma červené pupinky na pipince, asi opruzeni,nevím. Vyměnila jsem plenky,ale nevím čím mazat...
POřádně osušit, nechat chvíli větrat a na mazání my používáme jen Sudocrem - pokud je hodně opruzená, tak pořádnou vrstvu. A často přebalovat.

Nám pomohla babská rada: obyčejný škrob do kuchyně, lehce zasypat a druhý den už bylo vidět zlepšení.