Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elana
11. črc 2012

@iva_kucerova no tak to netuším, jsem na tom teď podobně-mám ho držet v kleku (nožičky do stříšek) na kraji stolu, nataženou ruku jako při plazení (tam fixovat bod na lokti)...ale prostě se mi rozjíždí, než přehmátnu na to, abych upravila na stranu hlavičku a fixla ruku, už je rozpláclej a nemám ruku ani břicho ani nic, co by ho udrželo a přinutilo ty nožky pod bříškem udržet. Takže-neporadím. Cvik jsem vzdala a až tam půjdem příště řeknu jí to, buď ho upraví, nebo budem muset najít něco jinýho 😒 Takže cvičíme stále refl. plazení a cvik na boku, to nám jde, požadovaný odpovědi má a holt bez tohoto se buď obejdem nebo nám bude muset příště ukázat nějaký fígl.. Jdem ale až 3.8., teď jsme to měli jen procvičovat jako "dostání se do polohy a zvykání si na ni"-tak zkrátka ne, no.

iva_kucerova
11. črc 2012

@elana my jdeme zase v pátek a pak má sestar skoro měsíc dovolenou, tak nevím, co s tím, zatím budu dělat, co půjde. Moc nevěřím tomu, že se Ivanka umoudří, když se jednou sekne, tak s ní nic nenadělám, má už takovou povahu🙂 Taky si říkám, že buď nám ukáže nějakej jednodušší cvik, nebo to budem muset prostě nějak rozdělit, protože dneska jsme jí držely s mamkou a zkoušely to, ale buď bysme jí zlomily ruku nebo nohu, oboje prostě nepovolí a nepovolí🙂 Tak snad se nám nějak zadaří. Držim palce

vierka0
11. črc 2012

@iva_kucerova neviem aku mate rehabilitacnu sestru, ta nasa nam stale presne vysvetli, ako do danej pozicie dieta dam (vzdy si to aj priamo s nou skusim), vysvetli mi, ktorym smerom je potrebne vytvarat tlak, v ktorom bode, ako ten cvik ma dieta ukoncit (otocenie alebo kde ma tahat napriklad rucku, nozku, co ma pritom robit, ako tahat hlavicku) vzdy ked ideme na kontrolu (zvycajne raz za 2-3 tyzdne) sa aj pozrie na to, ako to robim..ak ti sestra povie, ze nevie ako to budes robit, osobne by som ju zmenila za vacsiu profesionalku..inak ten krik je normalny, su to pohyby, ktore robis proti voli malej, musi aktivovat ine pohyby, preucit sa z nespravnych pohybovych vzorcov na tie spravne..rozhodne vsak nema plakat od bolesti, ak ano, cvicite nespravne a tym mozte narobit viac skody ako uzitku..

iva_kucerova
12. črc 2012

@vierka0 sestra mi to vysvětluje celkem dobře a dokud u nás stojí, tak to tak nějak jde, protože mi Ivanku pomáhá srovnat a přidržovat, ale pak přijdu domu a už s ní neudělám nic a hlavně, jak sebou mrská, ani nenahmatám ty body, který jí mám mačkat...asi ze mě vycítí, že jsem z toho nervózní a pak je to ještě horší, ale nevim no, sama to prostě nezvládám

snufi
12. črc 2012

ahojky maminky cvičitelky, kde a na čem doma cvičíte s prckama. Já mám cvičit teď od 12m (nelezeme, nesedíme) a vůbec nevím na čem. Mám mít roh, nejlépe k mému pasu, abych břichem držela malou... No je to horor. První cvičení a už řvu já i malá. díky

snufi
12. črc 2012

@elana teď řeším to samé, než dostanu nožičky pod malou - mám úplně jinde ruce. Nebo rovnám hlavu a už je rozplácnutá a ne na kolínkách :o)) Jak jste dopadly?

lauricka
12. črc 2012

@snufi na zemi na podlozke

snufi
12. črc 2012

@lauricka taky už mě to napadlo, ale ten cvik na zemi neudělám :o(( i tak díky

elana
12. črc 2012

@snufi ještě nijak, jdem až toho 3.8., rhb má teď dva týdny dovolenou a my taky nebudem.

lauricka
12. črc 2012

@snufi alebo skus bobathove cvicenie, mozno aj to je dobra alternativa, ked nevies malu pri vojtovi udrzat

moloko
13. črc 2012

Ahoj holky, nedávno jsem taky začala cvičit Vojtovku s mladším synem. Měla bych na vás dotaz k reflexnímu plazení - začali jsme ho včera a nejsem si jistá, jestli ho děláme správně... kde směřuje tlak ukazováčku u patičky "pokrčené" nožky??? Děkuji moooc!

smoulenka
13. črc 2012

Mile maminky nejsme Slovenka zda nevadi. ALe mam tu na Vas otazecku a budu rada za rychlou odpoved 🙂 Ma dcera v 21mesicich chodi furt s pokrcelima rucickama a kdyz beha tak nozky ma zpevnene a rucicky jako sviecka nevite jak mam pomoci. Chodili jsem na vojtovou metodu ale tu nam v roce dr ukoncila :( dekuju Vam moc

iva_kucerova
13. črc 2012

tak dnešek na rhb byl horor. Sestra mi řekla, že to mám o hodně těžší než ostatní maminky, protože Ivanka se cvičení úplně extrémně brání...to nám ale v ničem nepomůže, takže prostě zkoušet, zkoušet a zkoušet....takhle ve dvou to celkem šlo, ale večer to budu zkoušet sama, tak uvidim. Problém je v tom, že budeme muset cvičit na kuchyňský lince, protože ta je ve správný výšce...skvělý. Prý nemám cvičit dýl jak 10 minut a hlavně cvičit 4x denně. Než Ivanku svlíknu, je už celá fialová od řvaní, čím víc řve, tím míň já vím, co s ní mám vlastě dělat a už se mi pak ani nepovede udělat ten cvik správně.Navíc nám jen blbý krmení zabere 45 minut + přebalování, to už je nějakých 6 hodin denně, když spočítám ještě před cvičením svlíkání, potom trochu oddechu a hraní, tak bysme se za den už nedostaly ani ven, takže 4x ani náhodou

elana
15. črc 2012

@moloko já tlačím tak nějak "dovnitř" nožičky, jako kolmo k povrchu kůže.
@iva_kucerova hm, to je mi fakt líto, že to malá nedává...stále víc si uvědomuju jak velký štěstí mám, že moje dítě vojtovku akceptuje a vlastně ji v 90% ani neřeší (těch 10% se týká času, kdy je unavený, to ho pak dost prudím, to uznávám). Chápu že jsem Ti nepomohla, to nemůže nikdo (snad rhb sestra úpravou cvičení, resp. asi úplně cvičebního konceptu, zkus se jí zeptat na Bobatha) 😒 , tak jen posílám podporu a přijď se vypovídat, když Ti bude mizerně.

hanka10
15. črc 2012

@moloko Jak píše elana, tlačím "dovnitř" nožičky. I rhb mi tak vždycky vede prst. Má to být v patičce pod kotníkem.

majkatri3
17. črc 2012

Ahojte dievčatá...dnes sme boli na vyšetrení na naurológii-obvodná nás poslala kvoli tomu, že maly ma zlezanu hlavicku a neurologicka zistila, ze ma ochabnute bocne svaly na brusku a nevie sa dvíhat na rucickách..máme skoro 6mesiacov-na konikoch je rad , hracky si pekne chyta-myslim, ze ovlada vsetko co deticky v jeho veku len sa nevie zdvihnut uplne,vzdy ostane na laktoch...a este na chrbtici ma dole taku vypuklinku-neviem ako to nazvat ale vraj musime cvicit aby sa mu to schovalo..
Cvicenie mi prislo hrozne maly strasne plakal a ja s nim... ☹ doma sme skusali ale velmi nam to neslo...a najhorsie na tom je, ze Dr. sa vobec nevyjadrila ze co mu je...velmi sa bojim...co myslite co to je??mate skusenosti??

jarkalada
17. črc 2012

@majkatri3 jestli má na těch zadíčkách na páteři "vystouplinku", tak to asi co my-kyfóza. Neboj, "jen"nemá zpevněné ty svaly, co jdou kolem i kolem bříška. Cvičením se to spraví 😉

majkatri3
17. črc 2012

@jarkalada uff si ma ukludnila...dufam, ze to dobre dopadne 🙂

hanka10
19. črc 2012

Ahojte. Chtela bych se zeptat, cvicite jen vy samy nebo vas muze nekdo zastoupit? Vynechate nekdy? My uz cvicime mesic a nekdy jsem z toho dost presla, asi bych chtela rychle zazraky.

elana
19. črc 2012

@hanka10 já cvičím většinou sama, protože jsem s malým nejvíc sama já 🙂 Ale mamka i manžel umí cvičit cvik na bříšku (reflexní plazení), takže nemám problém nechat malého hlídat a vím že ho odcvičí. Na boku se to ani jeden z nich nenaučil (nehrnuli se k tomu a nebylo třeba, abych je nějak školila; to plazení prostě odkoukali), tak když je třeba a já nemůžu u cvičení být, prostě se ten cvik jednou vynechá. A celkově s vynecháváním-já se snažím cvičit opravdu 4x denně. Ale když to nejde (někde třeba jsme), tak 1x vynechám (obvykle to padne na to podvečerní poslední cvičení). A teď jedem na týden na dovolenou a máme povoleno vynechat celý týden 😉 ...ale já stejně budu aspoň 1x denně (ráno před výletem) cvičit.

mmaarrkkeettkkaaaa
25. črc 2012

@iva_kucerova kvůli čemu cvičíš vojtovku? my také začali a dle mého máme stejný cvik 😉 jak ho cvičíte? já si pořáf nejsem jistá, zda ho dělám dobře 😒

e.vik
25. črc 2012

Ahoj holky, vojtovku cvičíme už od porodnice, malej je předčasně narozenej. Teď už u toho moc nepláče, jen když je unavenej nebo hladovej. Každopádně 4x denně většinou cvičit nestíháme, to bychom museli pořád sedět doma. Teď je malýmu 7 měsíců a doufám, že už nás dlouho trápit nebudou.
@iva_kucerova Když to malá takhle špatně snáší, nechceš zkusit spíš synergetickou reflexní terapii nebo bobath? Já jsem z toho špatná, i když to malej relativně snáší, ale kolikrát taky řve už při svlíkání a to si pak říkám, že s tím seknu.

hanka10
26. črc 2012

Ahoj holky. Poslední dobou mám problém s malým při cvičení. Uložím ho do polohy a mačkám mu reflexní bod a on nic. 😒 Myslíte, že mačkám na špatném místě? Ze začátku reagoval, ale poslední dobou je to čím dál tím horší. Máme jeden cvik na boku, kdy má spodní nohu do pravého úhlu a mačkám mu bod na koleni. Druhý je plazení, kdy mu mám mačkat místo na hraně patičky.

priadka
26. črc 2012

@hanka10 ahoj. V akom je veku - cvicite uz dlho? Reflexne zony je dobre obmienat, je ich viac na vyber. Ja aj pocas jedneho cvicenia v istej polohe zmenim zony, ak mala nereaguje. Napr. na boku mozete pouzit okrem kolena aj dvojice laket - rameno, rameno - panva. Pri plazeni zvacsa stimulujem laket a pritlacam zadocek, ak sa da (mala sebou nemrska), pouzijem aj hranu paticky. Takisto sa da pri plazeni pouzit dvojica laket - lopatka a nohy nechas uplne volne. Ale vsetko samozrejme pod dohladom fyzioterapeuta 🙂

hanka10
27. črc 2012

@priadka Malému jsou skoro 3 měsíce a cvičíme už měsíc. Fyzioterapeutka má 3. týden dovolenou a teď jedeme my na 2 týdny.

priadka
27. črc 2012

@hanka10 ach jo, tak to ti neporadim. Inak obcas mimina strajkuju a nevydolujes z nich pri cviceni nic. Mozno ma maly len oddychove dni, jeho telicko riesi dolezitejsie veci alebo co ja viem ... hadam este nastartuje, neboj 😉

mimi
27. črc 2012

@hanka10 aj mne mala niekedy nereaguje, ked stlacam body, pytala som sa na to fyzioterapeutky a nic mi na to nepovedala. 😒 Ale ideme na kontrolu buduci tyzden, tak sa jej na to spytam este raz a dam ti vediet. Zienky, ked cvicite nechavate malym pampersku, alebo ho mate celeho vyzleceneho?My cvicime 3 krat denne, clovek sa pomaly ani nikam nedostane, ked tak casto sa ma cvicit a na vecer sa vraj nema.

hanka10
27. črc 2012

@mimi My cvičime nazí, ale kamarádka cvičila s malou v plenkách. Taky porad utíram počuranou podložku. Na dovo budu asi cvičit v plenkách.
My musíme cvičit 4 krát denne. Přijde mi, že cvičime porad. Cvičime i před spaním, protoze by se to jinak vůbec nedalo.

silvie_z
28. črc 2012

ahoj holky, prosím můžete mi poradit? cvičím vojtovku s tříměsíčními dvojčaty, nejdřív jsme dostali otáčení (to jsme snad nějak zvládly) a tento týden plazení. u rehabky jsem to nějak udělala, ale doma se mi to jaksi nedaří. holky sice přitahují nožičku, ale nehýbá se jim rameno. rehabka říkala, že by se měla hýbat lopatka. nevíte, čím by to mohlo být? na další cvičení jdeme až v pátek a nechci je mordovat zbytečně nebo jim dokonce špatným provedením nějak ublížit. nemáte někdo nápad, čím by to mohlo být? moc děkuju 🙂

priadka
28. črc 2012

@silvie_z skus si skontrolovat, ci maju chrbticu v osi, napriamenu od krku az po kostrc. Hlavka by nemala byt polozena uplne nabok (na usku), ale trosku zvrtnuta k podlozke, akoby lezala na boku cela. Laket by mal byt vytiahnuty co najviac do priestoru (akoby od tela), polozeny minimalne v urovni ramena, pripadne este vyssie.
Ono to rameno sa nejako velmi nehybe, lebo laket fixujes. Ja lopatku ani nesledujem, len cakam, ze potiahne laket dolu - vtedy sa dobre zapaja lopatka a spol.