Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

alaalice
9. únor 2017

@gnozka No tak naše malá ještě hlavičku v pořádku neměla, protože teprve nedávno se jí vstřebaly dva hematomy, které měla po porodu. Už neví, co by si ještě vymyslela 😉

evikh
9. únor 2017

@alaalice Naše malá taky preferovala jen jednu stranu a nechtěla se otáčet na druhou stranu. Cvičení jí v tomto velice rychle pomohlo, cca do 2-3 týdnů se krásně otáčela na obě strany. Držím palečky ať se to malé rychle srovná 😉.

onon
16. únor 2017

Ahoj mamci, cvicite s mrnousama, kdyz jsou nastydli? Malej (5 mes)ma od vcerejska rymu a kasel, teplotu nema i vesely je, ale je videt, ze je takovy unavenejsi z toho.. tak nevim, jestli ho trapit cvicenim.. ranni jsme zatim skrtli.. :/ Jak to delate vy? Kdyby mel teplotu tak je to jasny, ale takhle..

cinula
16. únor 2017

@onon naše fyzio vždycky cvičení stopla, ať si malý odpočine

jbzirafa
16. únor 2017

@onon dejte mu pauzu s klidnym svedomim dva tři dny.když to tak cítíte. Ta rýma je taky dost protivna sama o sobe.

onon
16. únor 2017

Jojo, nechavam ho.. broucek stejne skoro porad spi.. Dekuju

monikaema91
12. bře 2017

Ahoj maminky.S Vojtovou metodou jsme byli spokojeni.Nase mala cvicila kvuli povolenym svalum a hypermobilite kloubu. Chodili jsme k neurolozce,protoze se ji fotanela na hlave neuzavirala jak mela. Poslali nas k antropolozce, na jina ruzna vysetreni a stejne na nic neprisli. Zadny z doktoru nam nedoporucoval cvicit,az jsem si v osmem mesici dcerina veku(mala se ani neotocila na brisko) vydupala u pediatricky rehabilitace. Lekarka na rhb nam hned napsala vojtovku a pozdeji i tejpovani nozicek. Podle prvnich pokroku nam rekli,ze se mala rozchodi kolem 2.roku. Cvicili jsme 4x denne a dodrzovali vse jak meli.Mala zacala delat takove pokroky ,ze se i nase Rhb sestricka divila jak nam to pekne jde. Mala byla sice ukricena,aotva jsme ji vysvlekli vedela ze budem cvicit. Chtelo to pevnou vuli a hlavne si rict,ze to za par slz co uroni stoji.Po osmi mesicich cviceni jsme skoncili.Mala zacala sama chodit,kvuli hypermobilite kloubu v kotnicich ma specialni ortezky do boticek.Ty bude muset mit do doby nez se ji nozky zpevni. Pokud by to nepomohlo budeme znovu cvicit,takove cviky ktere jsou provetsi deti.Ted je k nezastaveni.🙂 Krasne vse dohnala a v necem je i dopredu.

danus89
13. bře 2017

mrnouse teprv čekám... mamka jí cvičela s bráchem a ještě že tak jinak by byl úplně jinej... zažila sme to jednou v nemocnici, děti děsně řvou ale že jim to pomůže tak se to musí vydržet

luciana2111
13. bře 2017

My jsme taky jezdily od druhého mněsíce s malou, nechtělo se mi, paní mudr.se nelíbilo že naše malá má hlavičku otočenou pořád na jednu stranu, mněla tam trochu zkrácené svaly, ze začátku jsme šly na to opatrně, ale když si mně pozvala ke svým učňům tam trochu přitvrdila a malá hoooodně plakala a to už i mně cukaly nervy, když malá začla vidět , cca po třech měsícíh, sama začala hlavičkou otáčet a paní Dr nám řekla e už tam chodit nemusíme, takže jsem okamžitě zrušila domluvené hodiny a už jsme necvičily, malá je zdravá a krásná. Ta fyzio terapeutka by nás tam držela asi až do ted, kdyby jsme neodešly, podle mně to nemá vliv, řeší tam pořád nějaké drobné nedostatky, takže bych to tak moc neřešila.

pavelkamat
21. bře 2017

@onon Ahoj,
Cvičíme i když má rýmu. Lépe se mu pak dýchá a odkašlává. Ale řiď se svými pocity, ty znáš své miminko nejlépe.

ferda1992
17. kvě 2017

Ahoj holky. Bude na. to 5 měsíců a nepaseme koníčky. Hlavičku drží pěkně ale neví co s ručičkami. Neví jak je použit. Opřít se o ně. Zatím mame jeden cvik a to mackani bodu na panvi a pod lopatkou. Pomůže nám to k zapojení těch ručiček?
Pak další otázka Jestli musí být vždy nahatá. V bodynku být nemůže? Dík a hezký den🙂

jbzirafa
17. kvě 2017

@ferda1992 když vám to předepsala fyzioterapeutka tak to asi pomůže ne? Pokud vím tak miminka cvičí svlecena aby se daly dobre mačkat body a byly vidět reakce. Hezký den

pampalin
29. kvě 2017

@ferda1992 TAk nahatá si myslím, že být musí. Pomoct by to malé samozřejmě mělo, když je to cvik z Vojtovky a máte ho zadaný přímo od fyzio.

kinirka
7. čer 2017

Ahojte, taky jsme dostali napsané rhb a vojtovku. Nelíbilo se jim zaklánění hlavy a sevřené pěsti, malý má dva měsíce. Trochu mě zaskočilo, že je prý hodně pozadu, když se nenatahuje po hračkách a nechytí si sám třeba špendlík, když mu ho nabízím...v diskuzích jsem četla, že to neumělo ve dvou měsících více dětí, ale tak věřím jim. Asi lepší začít cvičit než něco zanedbat. Jen se bojím, aby prcek nebyl celkově nějak retardovaný, když je prý teda tak pozadu:-/ Máte někdo třeba s tím svíráním pěstiček zkušenosti? Pomohla vojtovka?

jbzirafa
7. čer 2017

@kinirka nebojte se, nemusí byt retardovany. Dobrý fyzioterapeut si vsimne drobných maličkostí, které jako laik nepoznáte, ale později by mohly vést třeba ke špatnému držení těla, bolestem zad, určitě je lepší začít cvičit dřív a cvičit chvíli, než později napravovat špatné návyky delší dobu.

jbzirafa
7. čer 2017

@kinirka konkretni případ neznám, cvičila jsem se synem prakticky od narození -je extrémně nedonoseny, takže jina situace. Ale chodi díky vojtovce. Druhý syn byl bez problémů ale sledovala jsem ho více a za fyzio jsem vyrazila sama, špatně se opírá o ruce, nezapojuje při plazeni obě nohy, a mel by už lézt. no nelíbil se mi. Tak cvičím a měla jsem přijít raději dřívuž jsem kritická 👽

kinirka
8. čer 2017

No, jsem zvědavá, co se z toho vyvine, teprve jsme začali. Nejhorší je, že sama doma nevím, jestli to dělám dobře, protože nereaguje přesně tak, jak by měl a jak to dělá u terapeutky, asi to chce čas a cvik. Snad budou pokroky stejně jako u vás!

kristynatita
8. čer 2017

Ahoj, taky se zapojim... my zacali cvicit vojtovku cca od druheho mesice kvuli predilekci, ktera se zanedlouho spravila, maly nema ani naznak nerovnosti na hlavicce, ale byl to boj. Ale jelikoz ma i centralni hypotonii, tak cvicime dal. Pred 14 dny jsme sli na vlastni pest k neurologovi a chteli si nas tam nechat, jak se jim maly nezdal. Z odveru krve mel deficit B12, po nasazeni byl jako vymeneny a nyni odpivida vyvoji. Jen zajimave, ze pres vsechny potize se sam tocil na brisko z e zad na konci 2.mesice...
vojtovku nesnasim, tesim se, az ji nebudeme muset cvicit. kazda navsteva na fyzio obnasi priserny plac maleho, kdy mi taky kapou slzy. Je to opravdu zaber na psychiku a vytaci me, kdyz na diskuzich ctu, ze vojtu cvici dite treba az do chuze, i kdyz se pocatecni problem davno odstranil. Fyzio maji penize od pojistoven za kazdou navstevu, tak proc neresit vselijake kosmeticke veci a cvicit cvicit cvicit. ..

cinula
8. čer 2017

@kinirka myslím, že u fyzio bude reagovat vždycky jinak a trochu líp, protože ona má větší praxi a znalosti a přesně umí odhadnout tlak/sílu/intenzitu. Nevím jak u vás, mě nechala vždycky na kontrole dané cviky předvést a skoro vždy mi něco poupravila. Držím palce, ať jde vše nejlépe. 🙂

cinula
8. čer 2017

@kristynatita mě říkala švagrová, že chůze je takový milník ve vývoji a že se dítě do té doby hlídá a případně koriguje. Syn je taky už delší dobu v pořádku s původním problémem, ale na kontroly s ním chodím stále a vždy "něco najde" a trochu koriguje.

kinirka
8. čer 2017

@kristynatita Chtěla jsem se zeptat - tu diagnózu o hypotonii jste dostali od neurologa? Nás totiž nejdříve na neurologii pediatr neposlal, ať se zkusí jen cvičit, ale tam mi řekli, že by měl jít na vyšetření na neurologii, tak nevím, co teď. Na jednu stranu nechci nic zanedbat a na druhou stranu nemám chuť nechat prcka vyšetřovat a ozařovat nedejbože CT a podobně, z vlastní zkušenosti vím, že na eeg a CT snad každému něco "divného" najdou a honí ho pak po všech čertech, aby ve výsledku řekli, že se s tím stejně nedá nic dělat, nebo že to nemusí dělat problémy atd.. Takže pokud by cvičení pomáhalo, ráda bych se dalších doktorům vyhnula, ale zase si říkám - je předpis cvičení přesný, když ho neviděl i neurolog?? Jsem z toho zmatená a ještě k tomu okolí, které mi říká, že dnes se všechno hrotí, že takové problémy mělo hafo dětí a dnes všechny normálně chodí atd., tak nevím :(

kajalka
8. čer 2017

@kristynatita No tyhle názory fakt miluju. Ano, fyzio mají peníze za každou návštěvu, které ovšem jdou zaměstnavateli, pokud jedou na pojišťovnu. A za dveřma další desítky pacošů, objednací doby bývají i kolik týdnů a měsíců.
A pro tvou informaci - ano, počáteční problém může být odstraněn, ale svalové dysbalance můžou přetrvávat v jiných segmentech těla. Ale pokud ti to vadí, nikam samozřejmě nechoď.

kinirka
8. čer 2017

Aby to nevyznělo hloupě, že se ptám tady místo u pediatra - já to samozřejmě s doktorem proberu, jen by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti (jestli jste cvičily na rhb i bez vyšetření u neurologa) a případně jaká vyšetření vedly k diagnóze, nemám chuť nechat např. ozařovat hlavu dvouměsíčnímu miminku, u kterého by si nebýt zaklánění hlavy nikdo ani nevšiml, že je s ním něco špatně. Ono určitě ani ty výboje při eeg nejsou neškodné pro teprve se vyvíjející mozeček :(

kristynatita
8. čer 2017

@kinirka Ja souhlasim s nazorem, ze Vojtovka je naduzivana, to ano. Ale v nasrm ptipadech apod., mi ptijde adekvatni. A ze s nami se necvicilo? Vojtovka u uz nekdy od 50.let myslim je, ale je fakt, ze se zdaleka necvicila tolik a u takovych potizi, jako dnes. Take je ale nutne se pozastavit nad tim, ze nazor "za nas se necvicilo a jsme v pohode" neni zas tak všeobecně platny a smerodatny, spoustu lidi ma celozivotni potize s telem, mnohdy nenapravitelene, ktere se daji udrzet jen ve stabilizovanem stavu.
Co teda koukam, asi je bezny postup, ze nejprve pediatr dite posle na fyzio s argumentem, at se zacvici co nejdrive, ze kolecko neurolog-fyzio je zbytecne a prilis zlouhave kvuli dlouhym objednacim lhutam. Nas tam nase pediatra chtela poslat az ted nekdy, coz u nas slo o dny, kdy mel Danik hrabicni B12, coz vubec neni zanedbatelnr vzhledem k vyvoji a CNS, takzr jsem rada, ze partner jednal a sam nas na neuro objednal, kam nas, zasahem ruky Bozi, vzali ihned diky uvolneni termínu. Delali nam Eeg, Utz hlavy, prohledla nas fyzio, odber krve. Eeg a utz pořádku, bet nalezu. V krvi pouze mirne zvysene jaterni testy a ta B12, kterou jsme okamzite nasadili ve forme drcenych tablet.
Hypotonie je dnes hodne casta, pry zvlast u bile rasy, nevi se proc. Neni to uplne banalni problem, proto, i ldyz vojtovku te srdce nesnasim, cvicime a snazime se pomoci, protoze ma vysledky.

Ct bychom museli podstoupit, pokud by B12ctka nezabrala, coz se nestalo...

...

A vy mate co za potize?
Jeste k tomu, jak jste psala, ze lide normalnr chodi, i kdyz necvicili. Ano, to je pravda, ale potize ve vyvoji jaoi predevsim o mozku. Cvicenim se daji ovlivnit napr.potize s jemnou motorikou, s ucenim (pokud je dispozice k dyslexii, apod..)

kristynatita
8. čer 2017

@kajalka no jasne, je to muj nazor a moje osobni zkusenost, tak jsem v klidu a nenecham si ho vyvracet 🙂

kinirka
8. čer 2017

@kristynatita No prcek se hodně propínal do luku a svíral pestičky, pediatričce se zdál moc "ztuhlý", ale na rhb řekli, že je právě spíše hypotonický, navíc tak nějak "našuro" - např. při ležení na bříšku zvedá jednu ruku. Fyzio zase řekla, že má oslabené břicho a že jí nejvíce dělají starosti ty ruce, neuvolňuje dlaně, nenatahuje se za hračkami, jako by ruce nechtěl ani moc používat. Doma jimi ale občas šermuje, spíš u těch doktorů vždycky leží jako placka a zatíná pěsti, tak mi to přijde i psychické...nevím, nejsem odborník.

kristynatita
8. čer 2017

A to, ze se vojta cvici temer preventivne a "zbuhdarma" vim od X maminek, kterych deti uz zadne potize nemají.

kinirka
8. čer 2017

@kristynatita Jinak lehčí nedůvěra ve mně je i proto, že před pár týdny nám dr. řekla, že malý je úplně pozadu, měl by už naprosto fixovat hračky očima a aktivně se otáčet za zvukem, že je možná hluchý a slepý, já se z toho málem zhroutila, ale o pár dní později už koukal na hračky více a teď normálně "jezdí" očima kamkoli a vše sleduje, hluchý určitě taky není, protože se mu líbí hrací hračky...takže mě zbytečně vyděsili a vynervovali, tak se bojím, aby nebylo to samé na neurologii.

kristynatita
8. čer 2017

@kinirka Aha, rozumim...
Nam tu hypotonii a predilekci vyhodnotila uz zdravotni sestra pri navsteve u nas doma, nacez jsme dalsi den jrli k pediatre, ktera predilekci nevidela, za par tydnu a po nemoci ale uz ano, dispozice a nataceni hlavicky mel od zacatku. Hypotonii potvrdila a v podstate na nasi zadost nas poslala na vojtovku "drive nez se to obvykle dela"...
Preci jen fyzio neni lekar. Byt Vami, radej zajdu i na neuro. Mate jeste malinke mimi, treba nebude nutne eeg apod.

kristynatita
8. čer 2017

@kinirka Hluchy a slepy... omg. Takovy super verdikt ihned. Nam pediatra rikala, ze jsou dnesni mladi neurologove mnohdy prehnani a nepoznaji stav ditete s vaznym problemem od stavu ospalosti a po napapani, a to nase pediatra neni zadna krava, jsme u ni na doporuceni od naseho znameho, taky lekare.
To se nam taky potvrdilo, Danik byl v 8 rano jak mrtvolka. Jak jsme ho na stul polozili, tak lezel. Kdyz se k tomu pridala zkouska pritahovani za rucky z lehu, coz mu nejde (pry i diky tezke a vetsi hlavicce a celkove vyssi vaze), videli to na hospitalizaci.