Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bilapani
28. bře 2007

Cvičila jsem se synem Vojtovu metodu tři měsíce 4x denně (dle doporučení neuroložky). Byla to pořádná "fuška", protože malý u toho vyváděl a není to samozřejmě zrovna nejlepší na psychiku matky, když to zažíváte několikrát za den. Přestal prospívat, dokonce i ubral na váze. V půl roce věku jsme byli přijati do nemocnice z podezřením na metabolickou vadu. Závěr byl, že jsme jeden z minima případů (rehabilitační sestra mně později řekla, že věděla i o takovéto reakci "předávkování" cvičení, že mu by zřejmě prospělo cvičit o polovinu méně). V 9 měsících jsme se byli na rehabilitaci ukázat a ona žasla, říkala, že co on už zvládá, to dělají děti až kolem 1. roku. Je zřejmě někdy i dobré lékařům " zcela nevěřit", zvláště, když nemáte tabulkové dítě (nebyla taková ani dcera, ani syn - oba měli adaptační problémy po porodu, apnoické pauzy, myslím, že jedno s druhým souvisí, dcerka byla kojená 9 měsíců, nepříbirala tolik jako ostatní děti, chlapeček 18 měsíců, byl podle ostatních dětí hubený, ale výškou všechny předčil, v nemocnici tenkrát jedna paní doktorka ne zrovna taktně prohodila, že zřejmě ho málo krmím, dodnes je "samá ruka samá noha" a nad vrstevníky ční, oproti němu dcerka s váhou v 1. roce 8,5 kg (při narození 2,75 kg) je dnes "krev a mlíko". Myslím, že každý člověk je individualita a srovnávat podle nějakých tabulek je víc než zvláštní.

lelele
30. bře 2007

Tak už cvičíme - máme jeden cvik (Anička leží na zádech a mám ji mačkat bod pod levým prsíčkem). Musela jsem jít na rehabku hned druhý den znova, protože jsem cvičila špatně - a to se nám to s přítelem zdálo jednoduchý. Dnes už malá reaguje celkem, tak jak by měla a řve ukázkově. Naštěstí se pak rychle uklidní v náručí. No, budu si muset na ten řev zvyknout a hlavně všechny další cviky si nechávat opravdu pooooořádně ukazovat. Taky se vám stávalo, že jste cviky hned nezvádly?

jamina
30. bře 2007

lelele, já uvažovala, že si budu brát foťák, protože tam mi bylo vše jasný, ale po návratu domů jsem pravidelně zjišťovala, že nevím, co dělat. Jednou jsem dokonce až do další návštěvy mačkala opačnou stranu, než jsem měla.

jakubvybiral
1. črc 2007

Dobrý den,
Jsem na invalidním vozíku je mi 21 let a jsem z Mělníka.Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza.Před 8 lety jsem podstoupil operaci šlach a pravého kyčle z důvodu jeho vykloubení udělali mi náhradní řešení odklon kyčelní kosti.Od těchto operací se mi radikálně zhoršil zdravotní stav.Pravou končetinu mám kratší o 10 cm.Také mi poškodili pravé chodidlo chladne otýká nemohu s ním vůbec pohybovat.Před těmito opracemi jsem byl schopen s dopomocí maminky postavit u žebřin po těch operacích je všecno pryč.Poslední rok mám hrozné bolesti zad nemůžu ani v noci spát.Bylo mi doporučeno cvičit Vojtovu metodu 2 krát až 3 krát v týdnu.Maminka má ale zdravotní problémy a nemůže se mnou cvičit.Proto se na vás obracím s dotazem zda nevíte o někom kdo má smlouvu s pojišťovnou a byl by ochoten docházet k nám domů a cvičit se mnou Vojtovu metodu?Doma máme rebiltační stůl na vojtovu metodu.Děkuji Jakub Vybíral z Mělníka.

kotatko
19. črc 2007

HOlky jak zvládáte cvičit v tomto vedru? Já jsem po každým cvičení s holkama spavená jak ... Náš cvičitel říkal, že máme mít vše odcvičené do pěti odpoledne, že je to tak lepší. Ale večer je tu trošku chladněji a tak by se nám u toho líp dýchalo. V pokoji teď máme 28 stupňů to je k zešílení.

msunny
autor
11. zář 2007

Tak po hooooodně dlouhé době jsme tu zase.... Cvičení nám začalo v Plzni nanovo... A je to snad ještě horší,než bylo předtím,hlavně jak už je Honzík větší,tak ho ukecat,aby byl minutu v klidu...no nadlidskej výkon. Už s ním nemůžu cvičit ani sama,musí mi vždy někdo asistovat,buď ho zabavovat nebo mi podávat ruku nebo nohu.... NO fakt síla...A jen kvůli tomu,že náš mistr se nehodlal předvádět před cizí žensko,takže am ležel jak lemra. ALe je fakt že po týdnu cvičení už lezl a teď už stojí,sedí,klečí...

marusch.mat
4. lis 2007

Ahoj. Smím se k vám přidat. Se svojí mladší dcerkou Verunkou (3r)cvičím Vojtovou metodou už přes dva roky. 🙂

marusch.mat
13. lis 2007

Tak maminky, jak vám jde vojtění? Už si dětičky zvykly a nebo se taky ještě občas vztekají? 🙂

gabrisek
18. lis 2007

Ahoj holky, jsme tady se Šimonem poprvé. Četla jsem tuto diskuzi o "vojtění" a ráda bych slyšela Vás názor. Šimonovi je 7 měsíců a na prohlídce v 6 měs. mu naše pediatrička napsala do průkazky, že má lehkou predilekci hlavičky, tedy že ji taky dává na jednu stranu. Na cvičení nás neposlala. Situace se nijak nezlepšila, já netušila, že to může být takový problém. Snažila jsem se mu ji "jako rovnat" 🙂 ale to nic neřeší. 🙂 Jinak on je šikula, leze po 4 jak drak, nestačím ho vracet na podložku zpět, houpe se na 4 a sám se už zkouší jakoby zvedat..jinak když je u mně na klíně, tak si stoupá, úplně sám ze dřepu, klidně i 20x po sobě a stojí úplně rovně, jen ho stačí přidržovat..jen nevím, zda to není nějak na závadu..sám úplně ještě nesedí, je to takový polosed 😀 a opírá se o jednu ručičku. Můžete mi poradit, zda zajít k doktorce už ted kvůli té hlavičce, další kontrolu máme až v 9.měsíci. Díky za odpo

brnda
19. lis 2007

ahoj ja cvičim se synem vojtovku asi mesic kvuli predilekci hlavičky vpravo,3krat jsme byli na rehabilitaci po tydnu ,ted pojedem po 14 dnech a pak to bude po 3 tydnech,doma cvičime 4krat denne 3 cviky,mali u toho nekdy řve jak tur a nekdy dobry,myslim si ,že už potom mesici je to o neco lepši.
Budeme pry cvičit do te doby než poleze.

androna
19. lis 2007

gabrisek my sme mali tiez predilekcii hlavicky a v 3mes nas doktorka poslala na vojtovku.maly ale uz bol velmi culy a velmi tazky bojovala som s 8kg.takze to cvicenie bolo narocne.zalezi natom ci je ta hlavicka prelezana velmi viditelne.ak ano tak sa snaz ho davat na tu druhu stranu ale ak to nieje az tak viditelne tak sa mu to teraz jak uz iba nelezi zrovna samo.no a ked pises ze napisala lehkou predilekci tak asi nevidela dovod vas trapit na rehabilitacii.hlavicka sa vraj tvaruje do 1roku.ale urcite doporucujem sa s nim hrat a trosku zatazovat tu druhu stranu.

carlisse
20. lis 2007

Ahoj holky, včera jsme byly s malou prvně na rehabilitaci, cvičíme Vojtovku kvůli vysokému sval. napětí. Při pasení má malá zatnuté pěstičky a opírá se o ně. Vy co jste měly stejný problém co přesně jste s mimčama cvičily? Já jí musím položit na bříško bokem k sobě, ruku co má směrem ke mě položit podél tělíčka, přitisknout stydkou kost a hlavičku k podložce a druhou ruu natáhnout vzhůru podél hlavičky.

marusch.mat
20. lis 2007

Androno, ono nejde jen o přeležení hlavičky, ale také o zkrácení krčních svalů na té straně, kam je hlavička častěji otočená.

marusch.mat
20. lis 2007

Carsliss, mám takový pocit, že ty cviky používáme postupně všechny bez rozdílu problému. Já už jsem vystřídala asi 7 poloh při cvičení a teď střídáme dvě. 😉

lendy1
20. lis 2007

carlisse, to co cvičíte je reflexní plazení, možná by vám i pomohlo reflexní otáčení, to se mi cvičí daleko lépe a s efektem-plazení nám moc nejde, jelikož mi Davča hned zvedá hodně hlavu, více o cvičení vojtovkou se dozvíš na:

http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=106

http://dmoinfo.cz/modules.php?name=News&file=ar...

http://dmoinfo.cz/modules.php?name=News&file=ar...

nelekejte se, kde jsem ty info našla (hlavně ty poslední 2), jen je tam spousty informací-např. i jak často cvičit, délka a frekvence cvičení...

jo a ty pěstičky, zkus ho stimulovat při pasení koníčků hračkama, až si začne brát do ruček hračky a natahovat se po nich, tak to bude dělat i na bříšku a pak bude po pěstičkách-u nás to tak alespoň je, ale cvičíme taky, min. 4x denně.

carlisse
20. lis 2007

lendy díky za rady. My máme zatím 1 cvik, ale prý budeme mít 3, tak uvidím, co budou ty další. Zatím po hračkách nešahá, jen bouchá do hraček na hrazdičce, ale je to dobrá rada do budoucna. Jsou jí 3,5 měsíce.

jakubvybiral
18. pro 2007

obrý den,
Jsem na invalidním vozíku je mi 22 let a jsem z Mělníka.Mám diagnozu DMO
spastická kvadruparéza.Před 8 lety jsem podstoupil operaci šlach a pravého
kyčle z důvodu jeho vykloubení udělali mi náhradní řešení odklon kyčelní
kosti.Od těchto operací se mi radikálně zhoršil zdravotní stav.Pravou
končetinu mám kratší o 10 cm.Také mi poškodili pravé chodidlo chladne
otýká nemohu s ním vůbec pohybovat.Před těmito opracemi jsem byl schopen s
dopomocí maminky postavit u žebřin po těch operacích je všecno
pryč.Poslední rok mám hrozné bolesti zad nemůžu ani v noci spát.Bylo mi
doporučeno cvičit Vojtovu metodu 2 krát až 3 krát v týdnu.Ale v míště mého
bydliště to odmítají s tím že nemají čas ať se mnou cvičí maminka.Maminka
má ale zdravotní problémy a nemůže se mnou cvičit.Proto se na vás obracím
s dotazem zda nevíte o někom kdo má smlouvu s pojišťovnou a byl by ochoten
docházet k nám domů a cvičit se mnou Vojtovu metodu?Doma máme rebiltační
stůl na vojtovu metodu.Děkuji Jakub Vybíral z Mělníka.

kamiska
18. pro 2007

ahoj Jakube, bohuzel ti nedokazu primo pomoct, ale treba neco poradim. Je ti 22 let (jako me 🙂) chodis jeste do skoly? Pokud ano, spadas pod Specialne pedagogicke centrum, ale predpokladam, ze to vis. Jinak i kdyby ne, tak ti tam urcite poradi. Pokud to jsou oni, kdo te odmitl, je to velice neprofesionalni. Dal by ti mel informace poskytnout tvuj lekar. A co se tyce primo Vojtovky - zkus se obratit na Spolecnost RL CORPUS v Olomouci, coz je skolici centrum. mail je rl-corpus@rl-corpus.cz. Nebo zkus kontaktovat treba nejake studenty fyzioterapie pres vysoke skoly, treba by to slo zaridit jako praxe.

anatanka
18. pro 2007

carlise: Prvni mate ten na zadech, ne? Dalsi bude na boku a treti pravdepodobne na brisku. Vsechna miminka cvici asi ty same cviky...

pirlenka
8. led 2008

Ahoj,
cvičil tu někdo cvik, kdy se v leže na bříšku má jednou rukou přitisknout zadeček a druhou jakoby vytáhnout hlavičku a přitlačit k podložce?

marusch.mat
9. led 2008

Pirlenko, asi nemám úplně ten stejný cvik, ale hodně podobný co se principu týče. Dcerka si klekne na kolínko, jedno ramínko podložíme, druhou ručičku má před hlavičkou, ale tak aby se o ni neopírala, druhou nožičku necháme volně spočívat ze stolu. Tlačím na pánev, tak aby byla srovnaná a druhou rokou potahuji zádíčka.

romana
9. led 2008

pirlenko, měla jsem úplně to stejné. když vytahuješ tu hlavičku, tak musíš dávat pozor, aby ta kůže na krčku nebyla vůbec "zřasená", že?

pirlenka
9. led 2008

Romi, jo jo, to bude asi ono...nepamatuješ se, zda ti Ondra jakoby začal plavat ručičkama? Já si zaboha nemůžu vybavit, zda to na rehábku dělal...ale asi ano.

romana
9. led 2008

ha, jsem dobrá 😉 než jsem ti to sáhodlouze vypsala, tak mi spadl net. a já si mezitím vzpomněla, že to měla jedna holčina nafocený v albu, tak tady to máš:
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
takhle jsme to taky měli dělat a vlastně tím pádem aní jedna ručka neplavala. a ta u hlavičky by měla být v takovém úhlu, aby bylo vidět, že je zapojená lopatka.

lendy1
9. led 2008

pirlenka,
to co cvičíte je reflexní plazení, takže malý by měl dělat pohyby nožkama jako při plazení a druhou rukou, co nedržíš se bude snažit dostat do opory pokud ji nezapíráš... Mrkni na ty 1. stránky co jsem psala výše, tam najdeš jak by to mělo vypadat a co by měli děti při tom dělat...jen si tam musíš najít to plazení....

+ pár info najdeš i tady...

http://www.rl-corpus.cz/
najeď na Vojtova metoda, Terapeutický systém a pak na reflexní plazení-tam je to popsané+ i otáčení...

jinak reflexní plazení cvičí každý trochu jinak, někdo jen jako ty, někdo mačká bod u lopatky, nebo na patě, někdo obojí...někdo mačká zadeček, někdo vůbec...

pirlenka
9. led 2008

Aha, já ale ruku vůbec držet nemám 😕 Jednou rukou mu mám držet zadeček a druhou tlačit na tu hlavičku...tak vám holky nevím, co to vlastně cvičíme. Prý něco na zádové (šíjové) svaly...

lendy1
10. led 2008

pirlenka, to je fakt O.K. jak to cvičíte...a pokud ruku nedržíš, tak je jasný, že ručkama plave 😉 😀

romana
10. led 2008

pirlenko, jak jsem zjistila, tak ty cviky mají spoustu variant, určitě to děláte dobře 🙂

pirlenka
11. led 2008

Tak super, díky za uklidnění. Na rehab. jdeme až v út., tak jsem do té doby nechtěla dělat něco špatně.
Ale teda řeknu vám, že efekt to má super, Štěpka začal cvičit hlavně kvůli tomu, že neměl žádnou oporu o dolní končetiny. Pořád je měl skrčené a když ho na zkoušku postavili, tak taky. Prostě pořád nožičky skrčené pod sebou. A teď cvičíme, masírujeme a on si najednou uvědomil, že ty nožičky jsou jeho a že se s nima dá něco dělat - a hle, když ho na zkoušku postavím, tak okamžitě je okamžitě napne a stojí 😉

kar.la
11. led 2008

Ahoj, já teda nejsem odborník, ale je skutečně to, co cvičí Pirlenka Vojtova metoda? 😕 Mě příjde, že to jsou protahovací cviky, protože nemačká žádný reflexní bod, u plazení má mimčo podsouvat nožku...
My teda plazení cvičíme tak, že malá leží na bříšku a já tlačím současně jednou rukou na bod na lokti a druhou na patě. Taky je tam přesně daný směr tlaku...