Dát nebo nedát dítěti něco na sražení horečky?

lucifux
21. lis 2018

Ahoj holky, synovi jsem naměřila 38,9°C. Já bych mu nejraději dala Nurofen, když ne teď, tak alespoň na noc. Jenže žijeme v jednom baráku s tchýní a ta má pořád tendenci mi do všeho kecat. A řekla, že po dobu 24 hodin se to nesmí, že je to to nejhorší co mohu udělat. Je pravda, že prcek je celkem v pohodě, není to ma něm vůbec znát. Tak se jdu poradit s vašemi zkušenostmi.

moly001
22. lis 2018

@klea81 i kdyby minimum, nebo jeden...já srážím nad 38 u dítěte....

klea81
22. lis 2018

@moly001 febrilni křeče nijak neškodí, takže zbytečně pokaždé zatěžuješ játra a ledviny, čím vyšší teplota tím rychleji ji nemoc pryč

modra_hortenzie
22. lis 2018

@klea81 viděla jste někdy záchvat febrilních křeči u dítěte? Žádné matce nepřeju to prožít. Sice dle statistik má to jen 4% děti, ale znám spoustu rodin u kterých dítě dostalo febrilní křeče aspoň jednou, protože nejde o horečku ale o prudké zvýšení teploty těla v konkrétní okamžik s kterým dětský organismus neumí poradit, a nemusí se to opakovat pokaždé. Proto se nedivím matkám, které se s tím setkaly, že srážejí teplotu od 37,5

olsett
22. lis 2018

@berenika39 jasný, ale my si ulevujeme, protože musíme fungovat, nemůže jen ležet a odpočívat jako děti. Horečka není nemoc ale symptom, akorát o to dýl může trvat než se z toho dostane...

radecka1
22. lis 2018

Léky podávám podle konkrétního stavu každého dítěte. Jedno je v pohodě i s teplotou 39 a vypadá, že mu to vůbec nevadí. Druhé při zvýšené teplotě 37,5 vypadá jako kdyby mělo přes 40. U toho už podávám léky, jak se teplota přehoupne přes 37,5. (Když mu byl rok, tak měl febrilní křeče, ale od té doby naštěstí už naštěstí ne.)

calvac
22. lis 2018

@lucifux Nad 38 srazet. Na tchyni urcite prdet. Je to tvoje dite a ona z tebe dela vola,ze jsi neschopna se o nej postarat. Vice si ver. 🙂

kajalka
22. lis 2018

@modra_hortenzie A kolik těch dětí nemělo sráženou horečku? Žádné, že?
Horečky nesrážím, ani u sebe. Když si je proděláme, jsme během 3 dní celkem fit. Naopak, když nepřijdou, léčíme se třeba i 14 dní. Bodejt by děti neměly furt nudle a nepokašlávaly by, když nedáte tělu šanci se s nemocí poprat. Ale každýho věc, jak dalece pátrá po informacích a od jak kvalitních lidí.

bylinka36
22. lis 2018

Ja srazim nad 38, mala je pri horecce jak hadrova panenka, tak si netroufam nechat moc vystoupat...

calvac
22. lis 2018

@kajalka A jak tedy predchazet febrilnim krecem a taky hodne vysokym teplotam? Neumim si jaksi predstavit,ze dite necham jen tak s teplotou temer 40 stupnu. Vlastni zkusenost.

kajalka
22. lis 2018

@calvac A co je na nich nebezpečného? Nic. Horečka se přeci dá mírnit i jinými způsoby, než jen farmakologicky. Navíc lze opatrně snížit do přijatelných mezí, ale aby zůstal její léčebný efekt zachovaný.

kaczorka
22. lis 2018

@kajalka Můžete mi prosím upřesnit,kdo jsou ti kvalitní lidi? 😀

modra_hortenzie
22. lis 2018

@kajalka právě proto došlo k záchvatu, že rodiče nestihli zachytit prudký nárůst teploty a včas srazit horečku. Nevím jestli jste správně pochopila můj předchozí komentář, nezastávám názor, že se má srážet horečka u každého dítěti jakmile teploměr ukáže 37.5, ale nesouhlasím s tvrzením, že febrilní křeče jsou jen strašák, a že rodič by neměl na to myslet

calvac
22. lis 2018

@kajalka Tak na to mi jaksi chybi nervy,odvaha a asi i koule.

linee
22. lis 2018

@kajalka
@klea81 holky, ja jsem take nejdrive pro prirodni moznosti, ale jsou situace, kdy to nejde, a rozhodne febrilni krece k nim patri. Ale z vasich nazoru usuzuji, ze jste febrilni krece nazivo jeste nevidely, protoze napsat, ze febrilni krece nic neznamenaji, nebo nijak neskodi je hodne odvazne tvrzeni....

linee
22. lis 2018

@lucifux ja srazim kdyz se teplota vice-mene ustalila (pokud stoupa, klesa a ruzne skace) a nebo stoupa nad 38,5 a je jedno, zda pres den nebo v noci.,

klea81
22. lis 2018

Běžně dítě nemá 40 st a ty už samozřejmě srazet nutné je, nikoliv 39

klea81
22. lis 2018

@linee ha viděla a tohle je názor doktora ze záchranky 😜

moly001
22. lis 2018

@klea81 ale ne každý lékař sdílí stejný názor, jak uvádíte, jako doktor ze záchranky😀

linee
22. lis 2018

@klea81 ja take,lekar ze zachranky mel podobny nazor,ale byl rozhodne jiny,nez nazor dalsich 3 lekaru z ruznych oddeleni v nemocnici...
Mam proste jinou zkusenost. Navic nejsou febrilni krece jako febrilni krece a.rozhodne je rozdil,kdyz se to stane trimesicnimu miminku nebo triletemu diteti...

sudylichozrout
22. lis 2018

Muj nazor, ciste muj: Nechapu, ze je u mnoha matek trendem, nechavat dite s vysokymi horeckami a nechat ho dojit az do fk s tim, ze to nic neni a telo horecku potrebuje. Je to pro me zahada. Na horecku patri zabal, pripadne cipek. Ani jedno ji nesrazi pod 37, ale treba ze 40 na 38. Navic se miminko/batole zklidni a treba i usne. Fakt by me nenapadlo ho nechat v horecce, koukat na to a rikat si u toho, jen vydrz, tu ctyricitku potrebujes a leky jsou fuj fuj.
Kdyz mela dcerka v pul roce sestou nemoc, mela jednactyricet. Jecela, byla uplne mimo. To si ani nedovedete predstavit, jak stastna jsem byla, kdyz se mi podarilo srazit zabaly a cipkem na 39. Volala jsem na pohotovost, resilo se hlavne to, abych srazenim zabranila krecim. Teplota smysl ma. Horecka je vycerpavajici a pro maleho tvora nebezpecna.
Delejte, jak uznate za vhodne, vy jste mamy.. Ale nesirte tady prosim bludy o tom, ze dite se uzdravi lepe a rychleji, kdyz ho prozenete ctyricitkama a ze fk jsou srandicka typu zlomeny nehet.
Diky.

calvac
22. lis 2018

@sudylichozrout Napsáno přesně, můj názor je velmi podobný. Někteří jedou fakt extrémy. Nechápu.

urtica
22. lis 2018

Děláme to přesně jako @usvitka - i proto , aby se malá v noci pořádně vyspala. Jinak - trochu pobavilo - řešíme to také, ale přesně z opačného gardu - tchyně by nejraději srážela už od 37.5.

urtica
22. lis 2018

@sudylichozrout Např. v případě spalniček bylo prokázáno, že častější medikace a snižování horečky zvyšuje pravděpodobnost komplikací nemoci.
Tím netvrdím, že není hranice, kdy začíná být horečka nebezpečná sama o sobě (41 bych opravdu zažít nechtěla, to je skutečně extrém a tam už bych se asi nežinýrovala a buď jela na pohotovost nebo rovnou volala RZS) a je lépe podávat léky.

petronelka20
22. lis 2018

@klea81 U nas tedy deti bezne mivaji 40 stupnove horecky, ja kdyz mam teplotu, tak mi take vyskoci vysoko. Ja srazim teplotu, pokud vyskoci nad 38,5, pokud je tedy neco boli, tak jim dam sirup i drive. Pokud jim vyskoci nad 39, tak uz se jim spatne srazi, minule jsme jeli i na pohotovost, jelikoz se nam nepodarilo teplotu cely den srazit, dcera mela 41,2 i po nekolika stridavych davkach sirupu(samozrejme s rozestupem, ktery ma byt).

kajalka
23. lis 2018

@linee A víš, že jsem je zažila? Když moje matka šoupla dítěti bez mého souhlasu paralen a letěla mu horečka prudce dolů. Takže díky, už nechci.
FK se objevují při prudkém výkyvu teploty a to většinou nastane, když je dítěti násilně horečka snížena ve stavu akutního infektu a tělo ji potřebuje zpátky.

klea81
23. lis 2018

@petronelka20 my běžně míváme okolo 39 a to nesrážíme, dcera měla v pátek odpoledne 38,7 a v sobotu ráno se probudila s 36,6 bez jakéhokoliv zásahu, zdravé tělo si s virem poradí, pokud horečka neklesá ani 3. den je na místě poslech u Dr, popř. CRP ;o)

klea81
23. lis 2018

@urtica proč by se jako dítě nevyspalo? Loni měly děti chřipku a spaly s malými přestávkami 3 dny, měly 39 st. Já to mám úplně stejně, ta úleva je spíš pro matku, nikoliv tedy pro dítě. Naše děti s teplotou 38 ani neleží a klidně si zvládnou na svoje přání dělat úkoly do školy....nedělejme z nich chudáčky a v nemoci je svými zásahy neutvrzujme. Psychika dělá divy.

urtica
23. lis 2018

@klea81 Nevím, jak to mají jiné děti - moje dítě se s teplotou nevyspí, budí se a brečí...plus bych se bála, že teplota v noci začne stoupat nad těch 40 a já to nezachytím.

radecka1
23. lis 2018

@klea81 Jak které dítě. Jak už jsem psala výše, a to jsou dvojčata, tak jeden je při teplotě v pohodě a druhý už jen při zvýšené teplotě vypadá, jako kdyby mělo být za chvilku po něm. Myslím si, že to bude i dané geneticky. Já jsem měla zvýšenou teplotu naposledy snad na prvním stupni, ale také jsem ji velmi špatně snášela. Při běžných nemocech, kdy můžu vypadat i velmi špatně, tak teplotu nemám. Druhé dvojče je spíš po manželovi a ten má teplotu při každé rýmičce, ale snáší ji velmi dobře.

hanih
23. lis 2018

Já srážím mezi 38 - 38,5, podle toho, jak dítě vypadá. Febrilní křeče jsem zažila u starší dcery. Není to o výšce horečky, ale o tom, že se rychle zvedne (nebo rychle klesne). Když šla dcera večer spát, zdála se mi teplejší, naměřila jsem 37,7 a řekla jsem si, že to ještě nechám a za půl hodinky ji půjdu zkontrolovat a znovu přeměřit. No a za dvacet minut jsem letěla do ložnice, protože jsem slyšela podezřelé zvuky a hned jsme volali rychlou, protože dcera měla křeče... Jo a doktorka v sanitě mě seřvala, že jsem nezačala srážet hned od 37,5, o hodinu později mě doktorka v nemocnici ujistila, že samozřejmě srážet až po překročení 38... Takže co doktor, to názor. Když jsem si poté hledala o febrilních křečích informace, setkala jsem se v podstatě se dvěma názory -. jeden říká, že prevencí je srážet teploty od 38, druhý zas tvrdí, že prevence neexistuje. Jinak názor, že febrilní křeče nijak neškodí mi přijde trochu mimo. Vzhledem k tomu, do jakého stavu se dítě během nich dostane, a že může dojít až ke ztrátě vědomí či poruchám dýchání...