Dát nebo nedát dítěti něco na sražení horečky?
Ahoj holky, synovi jsem naměřila 38,9°C. Já bych mu nejraději dala Nurofen, když ne teď, tak alespoň na noc. Jenže žijeme v jednom baráku s tchýní a ta má pořád tendenci mi do všeho kecat. A řekla, že po dobu 24 hodin se to nesmí, že je to to nejhorší co mohu udělat. Je pravda, že prcek je celkem v pohodě, není to ma něm vůbec znát. Tak se jdu poradit s vašemi zkušenostmi.
Stručné shrnutí
- Mnoho rodičů v diskuzi doporučuje srážet horečku u dětí běžně od 38–38,5 °C; některé názory preferují až 39–39,5 °C a u novorozenců/kojenců se běžně sráží od 38 °C.
- Mezi běžně používanými prostředky jsou Nurofen (ibuprofen), Paralen/Panadol (paracetamol), čípky, sirupy a fyzikální metody jako zábaly, octové ponožky a obklady na zápěstí.
- Názory na prevenci febrilních křečí jsou rozporuplné: někteří doporučují včasné srážení (např. od 38 °C) jako prevenci, jiní tvrdí, že prevenci nelze spolehlivě garantovat; v diskuzi byla zmíněna incidence febrilních křečí cca 4 %.
Nejčastější otázky
Q: Kdy srážet horečku u dítěte?
A: V diskuzi rodiče uvádějí různé prahy: obecně srážet od 38–38,5 °C, někteří teprve od 39–39,5 °C; uživatelka doporučila u novorozenců a kojenců srážet nad 38 °C a od 1 roku nad 38,5 °C.
Q: Jaké léky mohu podat dítěti při horečce?
A: V diskuzi byly zmíněny Nurofen (ibuprofen), Paralen a Panadol (paracetamol) a Ibalgin; čípky i sirupy jsou běžné formy; jedna lékařka doporučila střídat paracetamol a ibuprofen po 4 hodinách.
Q: Lze febrilním křečím spolehlivě předcházet?
A: Názory se liší: někteří rodiče a lékaři tvrdí, že včasné srážení (např. od 38 °C) snižuje riziko, jiní uvádějí, že prevenci nelze spolehlivě zaručit; v diskuzi byla zmíněna incidence febrilních křečí cca 4 %.
Q: Jaké fyzikální metody pomáhají snižovat horečku?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali zábaly, octové ponožky, obklady na zápěstí a kontakt „tělo na tělo“ jako doplňkové metody ke snižování teploty a zlepšení komfortu dítěte.
Q: Jak měřit teplotu v noci a jaký teploměr koupit?
A: Někteří rodiče doporučují bezdotykový teploměr a konkrétně zmínili Cemio Metric 308; v diskuzi se zmiňovalo i používání rtuťového teploměru dříve a nutnost měřit během noci kvůli kolísání teploty.
Q: Kdy vyhledat pohotovost nebo volat záchranku?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že při extrémně vysokých teplotách (uveden příklad 41,2 °C, který vedl k návštěvě pohotovosti) nebo pokud teplota nereaguje na opakované dávky a dítě je výrazně postižené, je třeba vyhledat pohotovost nebo volat RZS.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů sráží horečku u dětí a používá Nurofen, paracetamol nebo čípky.
- Fyzikální metody jako zábaly, obklady a kontakt „tělo na tělo“ jsou v praxi běžně používané jako doplněk k lékům.
- Hlavním motivem pro srážení horečky je zklidnění dítěte a umožnění spánku.
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují srážet už od 38 °C, jiní čekají až na 38,5–39,5 °C.
- Jeden názor tvrdí, že časté srážení může narušit imunitu a prodloužit nemoc; opačný názor tvrdí, že vyšší teplota urychluje vyléčení.
- Někteří rodiče věří, že včasné srážení může prevence febrilních křečí, jiní tvrdí, že prevenci nelze spolehlivě zajistit.
Otevřené otázky
- Jak přesně stanovit individuální práh pro srážení u konkrétního dítěte?
- Má časté srážení teploty dlouhodobý vliv na imunitní systém dítěte?
- Které konkrétní postupy nejspolehlivěji snižují riziko febrilních křečí?
Zmíněné značky a firmy
Nurofen, Paralen, Panadol, Ibalgin, Cemio Metric 308
Zmíněné produkty a metody
Nurofen, Paralen, Panadol, Ibalgin, paracetamol, ibuprofen, čípek, sirup, zábaly, octové ponožky, obklady na zápěstí, tělo na tělo, střídání paracetamolu a ibuprofenu po 4 hodinách, rtuťový teploměr, bezdotykový teploměr Cemio Metric 308, CRP test, febrilní křeče
Místa a osoby
žádné
@klea81 viděla jste někdy záchvat febrilních křeči u dítěte? Žádné matce nepřeju to prožít. Sice dle statistik má to jen 4% děti, ale znám spoustu rodin u kterých dítě dostalo febrilní křeče aspoň jednou, protože nejde o horečku ale o prudké zvýšení teploty těla v konkrétní okamžik s kterým dětský organismus neumí poradit, a nemusí se to opakovat pokaždé. Proto se nedivím matkám, které se s tím setkaly, že srážejí teplotu od 37,5
@berenika39 jasný, ale my si ulevujeme, protože musíme fungovat, nemůže jen ležet a odpočívat jako děti. Horečka není nemoc ale symptom, akorát o to dýl může trvat než se z toho dostane...
Léky podávám podle konkrétního stavu každého dítěte. Jedno je v pohodě i s teplotou 39 a vypadá, že mu to vůbec nevadí. Druhé při zvýšené teplotě 37,5 vypadá jako kdyby mělo přes 40. U toho už podávám léky, jak se teplota přehoupne přes 37,5. (Když mu byl rok, tak měl febrilní křeče, ale od té doby naštěstí už naštěstí ne.)
@modra_hortenzie A kolik těch dětí nemělo sráženou horečku? Žádné, že?
Horečky nesrážím, ani u sebe. Když si je proděláme, jsme během 3 dní celkem fit. Naopak, když nepřijdou, léčíme se třeba i 14 dní. Bodejt by děti neměly furt nudle a nepokašlávaly by, když nedáte tělu šanci se s nemocí poprat. Ale každýho věc, jak dalece pátrá po informacích a od jak kvalitních lidí.
Ja srazim nad 38, mala je pri horecce jak hadrova panenka, tak si netroufam nechat moc vystoupat...
@kajalka právě proto došlo k záchvatu, že rodiče nestihli zachytit prudký nárůst teploty a včas srazit horečku. Nevím jestli jste správně pochopila můj předchozí komentář, nezastávám názor, že se má srážet horečka u každého dítěti jakmile teploměr ukáže 37.5, ale nesouhlasím s tvrzením, že febrilní křeče jsou jen strašák, a že rodič by neměl na to myslet
@kajalka
@klea81 holky, ja jsem take nejdrive pro prirodni moznosti, ale jsou situace, kdy to nejde, a rozhodne febrilni krece k nim patri. Ale z vasich nazoru usuzuji, ze jste febrilni krece nazivo jeste nevidely, protoze napsat, ze febrilni krece nic neznamenaji, nebo nijak neskodi je hodne odvazne tvrzeni....
@klea81 ja take,lekar ze zachranky mel podobny nazor,ale byl rozhodne jiny,nez nazor dalsich 3 lekaru z ruznych oddeleni v nemocnici...
Mam proste jinou zkusenost. Navic nejsou febrilni krece jako febrilni krece a.rozhodne je rozdil,kdyz se to stane trimesicnimu miminku nebo triletemu diteti...
Muj nazor, ciste muj: Nechapu, ze je u mnoha matek trendem, nechavat dite s vysokymi horeckami a nechat ho dojit az do fk s tim, ze to nic neni a telo horecku potrebuje. Je to pro me zahada. Na horecku patri zabal, pripadne cipek. Ani jedno ji nesrazi pod 37, ale treba ze 40 na 38. Navic se miminko/batole zklidni a treba i usne. Fakt by me nenapadlo ho nechat v horecce, koukat na to a rikat si u toho, jen vydrz, tu ctyricitku potrebujes a leky jsou fuj fuj.
Kdyz mela dcerka v pul roce sestou nemoc, mela jednactyricet. Jecela, byla uplne mimo. To si ani nedovedete predstavit, jak stastna jsem byla, kdyz se mi podarilo srazit zabaly a cipkem na 39. Volala jsem na pohotovost, resilo se hlavne to, abych srazenim zabranila krecim. Teplota smysl ma. Horecka je vycerpavajici a pro maleho tvora nebezpecna.
Delejte, jak uznate za vhodne, vy jste mamy.. Ale nesirte tady prosim bludy o tom, ze dite se uzdravi lepe a rychleji, kdyz ho prozenete ctyricitkama a ze fk jsou srandicka typu zlomeny nehet.
Diky.
@sudylichozrout Napsáno přesně, můj názor je velmi podobný. Někteří jedou fakt extrémy. Nechápu.
@sudylichozrout Např. v případě spalniček bylo prokázáno, že častější medikace a snižování horečky zvyšuje pravděpodobnost komplikací nemoci.
Tím netvrdím, že není hranice, kdy začíná být horečka nebezpečná sama o sobě (41 bych opravdu zažít nechtěla, to je skutečně extrém a tam už bych se asi nežinýrovala a buď jela na pohotovost nebo rovnou volala RZS) a je lépe podávat léky.
@klea81 U nas tedy deti bezne mivaji 40 stupnove horecky, ja kdyz mam teplotu, tak mi take vyskoci vysoko. Ja srazim teplotu, pokud vyskoci nad 38,5, pokud je tedy neco boli, tak jim dam sirup i drive. Pokud jim vyskoci nad 39, tak uz se jim spatne srazi, minule jsme jeli i na pohotovost, jelikoz se nam nepodarilo teplotu cely den srazit, dcera mela 41,2 i po nekolika stridavych davkach sirupu(samozrejme s rozestupem, ktery ma byt).
@linee A víš, že jsem je zažila? Když moje matka šoupla dítěti bez mého souhlasu paralen a letěla mu horečka prudce dolů. Takže díky, už nechci.
FK se objevují při prudkém výkyvu teploty a to většinou nastane, když je dítěti násilně horečka snížena ve stavu akutního infektu a tělo ji potřebuje zpátky.
@petronelka20 my běžně míváme okolo 39 a to nesrážíme, dcera měla v pátek odpoledne 38,7 a v sobotu ráno se probudila s 36,6 bez jakéhokoliv zásahu, zdravé tělo si s virem poradí, pokud horečka neklesá ani 3. den je na místě poslech u Dr, popř. CRP ;o)
@urtica proč by se jako dítě nevyspalo? Loni měly děti chřipku a spaly s malými přestávkami 3 dny, měly 39 st. Já to mám úplně stejně, ta úleva je spíš pro matku, nikoliv tedy pro dítě. Naše děti s teplotou 38 ani neleží a klidně si zvládnou na svoje přání dělat úkoly do školy....nedělejme z nich chudáčky a v nemoci je svými zásahy neutvrzujme. Psychika dělá divy.
@klea81 Jak které dítě. Jak už jsem psala výše, a to jsou dvojčata, tak jeden je při teplotě v pohodě a druhý už jen při zvýšené teplotě vypadá, jako kdyby mělo být za chvilku po něm. Myslím si, že to bude i dané geneticky. Já jsem měla zvýšenou teplotu naposledy snad na prvním stupni, ale také jsem ji velmi špatně snášela. Při běžných nemocech, kdy můžu vypadat i velmi špatně, tak teplotu nemám. Druhé dvojče je spíš po manželovi a ten má teplotu při každé rýmičce, ale snáší ji velmi dobře.
Já srážím mezi 38 - 38,5, podle toho, jak dítě vypadá. Febrilní křeče jsem zažila u starší dcery. Není to o výšce horečky, ale o tom, že se rychle zvedne (nebo rychle klesne). Když šla dcera večer spát, zdála se mi teplejší, naměřila jsem 37,7 a řekla jsem si, že to ještě nechám a za půl hodinky ji půjdu zkontrolovat a znovu přeměřit. No a za dvacet minut jsem letěla do ložnice, protože jsem slyšela podezřelé zvuky a hned jsme volali rychlou, protože dcera měla křeče... Jo a doktorka v sanitě mě seřvala, že jsem nezačala srážet hned od 37,5, o hodinu později mě doktorka v nemocnici ujistila, že samozřejmě srážet až po překročení 38... Takže co doktor, to názor. Když jsem si poté hledala o febrilních křečích informace, setkala jsem se v podstatě se dvěma názory -. jeden říká, že prevencí je srážet teploty od 38, druhý zas tvrdí, že prevence neexistuje. Jinak názor, že febrilní křeče nijak neškodí mi přijde trochu mimo. Vzhledem k tomu, do jakého stavu se dítě během nich dostane, a že může dojít až ke ztrátě vědomí či poruchám dýchání...

@klea81 i kdyby minimum, nebo jeden...já srážím nad 38 u dítěte....