Dítě s PEGem. Máte zkušenost?

anez218
28. čer 2020

Dobrý den najde se tady nějaká maminka co má dítko s PEGem (perkutánní endoskopická gastrostomie)= hadička zavedena do žaludku....malá se narodila o 2mesice dřív a zjistili že nepolyka nakonec ji po 3 měsících zavedli peg aby SME mohli domu a mohli ji krmit,teď má malá 18mesicu už polyká ale zatím ji jen mix.stravu ...ale ještě pořád něco davame i do PEGu protože toho moc nesni...zajímalo by mě jak to mají i ostatní děti,plus mě jeste zajímá jestli s dětma chodíte normálně i na koupaliště apod.ja mám pořád strach s ní jít do veřejného bazénu a ani nemám představu jak ten peg zafixovat aby se nenamočil a nemusela jsem to každou chvíli podlepovat.

malenka3
28. čer 2020

Snad se nepletu @18moniik . Mrkni i na její blog.

anakolut
28. čer 2020

@malenka3 Ano, tahle maminka má holčičku se sondou, respektive se jim podařilo se jí zbavit.

18moniik
28. čer 2020

@anez218 ahojky, mám 18 měsíční dcerku s PEGem. Zavedli ji ho v 6 měsících. Malá neumí sát, polykat se naučila pořádně teprve nedávno. Byli jsme v březnu na klinice NoTube v Grazu, kde nám strašně moc pomohli a nyní jsme bez sondy. Občas, když je horko, ji dám akorát trochu vody.
K tvému dotazů ohledně Mixovane stravy. Je to úplně normální. Sondovane děti, respektive všechny děti, které mají nějaké potíže se příjmem potravy to tak mají. Musí se na ně pomalu, pozvolna. Je to pro ně v podstatě nové. Až si osvojí mixovanou stravu, můžeš zkusit nechat trochu kousky a uvidíš. Naše malá má také hladké pyré. Teď ji to dávám s maličkými kousky a nespěchám. 🙂
A k dotazu ohledně koupání.....take mám z veřejných bazénů trochu strach, ale není třeba. Peg malé nepodlepuji. Akorát ji dám přes bříško pruban, aby ji hadička neprekazela a po koupání bříško pořádně očistím Prontosanem. Na ten nedám dopustit 👌

anez218
autor
29. čer 2020

@malenka3 děkuji určitě mrknu ☺️

anez218
autor
29. čer 2020

@18moniik děkuji za uklidnění 😄konečně někdo kdo ví o co jde 😊 malé zavedli peg právě ve 3 měsících jenže pak po dalších 3 do něho dostala infekcí a vytlačil se jí ven takže ho museli zase vyndat zašít chvilku byla sondovana do nosu a až se jí bříško zhojilo tak zavedly nový peg takže mám od té doby pořád strach aby se zase něco nestalo teď narážím na to koupání apod.ranku má takovou vypouklou kolem hadičky ale prý je to normální a OK malinko to sem tam protika proto to pořád podlepuju malým sterilnim čtverečkem...mám strach jí to nepodlepovat vůbec 🤷 a máte taky problém s tím že malá pořád po hadicce satra a taha?já už nevím jak ji vysvětlit že to nemůže dělat 🙈 jinak malá už polyká od minulého léta ale jak říkám mléka vypila max 120ml a postupně čím dál míň sem ráda kdyz nedávno vypila 50ml a čaje vodu mě nechce pít vůbec a jídlo snědla vždycky tak kolem 100-150g nejvíc ji chutnaly jogurty termixi a pod to snědla vždy celé...a píšu min.cas ponevadz mě teď potvora pres měsíc odmítá jídlo sni 3-5lzicek a pak začne prskat vyplyvavat apod ...nutricni říká že je to možná i zubama že ji mám dát čas a pak se uvidí 🤷kdyby aspoň chtěla pít opice když už ne jíst 🙈chvilkama mám chuť brečet křičet něco rozbít ale kdo to tak občas nemá ze? 😄

18moniik
29. čer 2020

@anez218 tak to se vůbec nedivím, že máš strach. Naše malá měla kolem pegu zas takový divný fialový flek a musela brát antibiotika...2x. Ale jinak v pohodě. Trošičku vystouple to kolem ranky je, to je asi normální a i občasné prosaknuti. Já to malé podlepuji jen, když to má třeba trošku cervenejsi nebo tak, ale jinak nepodlepuji vubec.
Noo za sondu si netaha. Hodně dlouho měla slabou motoriku. Teď si na to občas sáhne, ale nedovolím ji za to tahat. Holt musíme být ve střehu 🙂
Paaani, to je ohromná šikulka, když tak krásně papá. Pokud má období, že se jí jist moc nechce, tak se tím netrap. Vím....je to hrozně těžké, ale musí se to vydržet a hlavně nenutit.