Hlen, nitky krve ve stolici a neustálý pláč
Mám 8týdenní holčičku.Posledních čtrnáct dní malá spí jen v noci a to tak lehce,že ji vzbudí i zavrzání podlahy..Přes den je neustál vzhůru,usne párkrát na 10min a jinak pořád pláče..vyzkoušela jsem všechno (polštářek na prdíky,pupík,změnu um,espumisan,lactobacilky od biopronu,fenyklový čajík,šátek,víc krmit,míň krmit,nechat odkrknout několikrát během krmení,cvičit nožičkama,rektální rourku,dudlík,kočár..)a pomáhá jen náruč..a pohupování na míči..to i zaspí.Ale jakmile přestanu,začne plakat..položím spící opatrně do postýlky a řev,očka dokořán..nejím,spím v polosedě,protože malá mi spí na hrudi a jen dokola krmím a hodiny konejším..včera večer a dnes ráno se ve stolici objevily hleny a nitky krve..4-5dní zpátky se nám mění stolice z brčålově zelených hovínek na žlutou vodu a zpátky..Ještě před týdnem neměla problém se vykakat sama,teď ji musím pomáhat....místo obvyklé stovky vypije tak 40ml a jednou až dvakrát denně tu stovku..má hroznou rýmu..kašle a píská při dýchání po jídle..Jsme teď na nutrilonu HA.S tím se jí alespoň zlepšila vyrážka v obličeji..a doktorka mi řekne,že děti pískají a chroptí běžně,rýmu teď mají skoro všechny a že na alergii je malá..jenže já to podezření na abkm mám..sama mám alergii na laktózu.Jde se objednat na alergologii nebo gastro na vlastní žádost bez žádanky? Myslíte,že je to ono? Nebo je něco,co jsem nevyzkoušela/mohla přehlédnout? Měla jste některá něco podobného?
Stručné shrnutí
- Hleny, nitky krve ve stolici, žlutá vodová konzistence stolice a pískání při dýchání u malého dítěte mohou být projevem alergie na bílkoviny kravského mléka (ABKM) nebo sekundární intolerance laktózy; doporučená řešení zahrnují bezmléčnou dietu u kojící matky a přechod na hypoalergenní nebo aminokyselinové umělé mléko (např. Nutrilon AC, Neocate, Alfamino).
- Pokud je podezření na narušené trávení, může pomoci podání probiotika Hylak forte v dávce až 3 ml denně s následným preventivním snížením na 0,5 ml, a v diskusi se zmiňují i lactobacilky Biopron nebo laktulóza jako podpůrné prostředky.
- Při perzistujících symptomů odborné vyšetření na gastroenterologii nebo alergologii a případná hospitalizace pro komplexní vyšetření jsou opakovaně doporučovány; někteří pediatři však příznaky interpretují jako běžné novorozenecké projevy, takže rodič musí často trvat na žádance nebo změnit lékaře.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jsou hlavní příznaky ABKM u kojenců?
A: Hlavní příznaky zmíněné v diskuzi jsou hlen a nitky krve ve stolici, průjem nebo žlutá vodová stolice, vyrážka/ekzém v obličeji a na těle, pískání při dýchání, časté pláče a problémy s příjmem potravy.
Q: Jaké umělé mléko zkusit při podezření na ABKM?
A: V diskusi se doporučují hypoalergenní směsi jako Nutrilon AC (Nutrilon Allergy Care) a v případě přetrvávání problémů aminokyselinové formule Neocate nebo Alfamino; aminokyselinové formule obvykle vyžadují vyšetření a často gastroenterologickou indikaci pro úhradu pojišťovnou.
Q: Může pomoci bezmléčná dieta matky při kojení?
A: Ano; bezmléčná (bezlaktózová/bezbílkovinná) dieta kojící matky byla v diskuzi uváděna jako účinná metoda a několik rodičů popisovalo výrazné zlepšení do 1–3 týdnů; pro podporu kojení byla doporučena konzultace s laktační poradkyní.
Q: Kdy jít na gastroenterologii nebo alergologii a lze se objednat bez žádanky?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že formálně žádanku na gastroenterologii nebo alergologii obvykle vystavuje pediatr, a bez ní je obtížné získat vyšetření hrazené pojišťovnou; někteří rodiče ale volili přímý kontakt s gastroambulancí či urgentním příjmem.
Q: Co udělat akutně při hlenové nebo krvavé stolici u kojence?
A: Doporučuje se konzultace s pediatrem, a pokud se stav zhoršuje nebo jsou dechové obtíže, vyhledat pohotovost nebo hospitalizaci; v diskuzi bylo doporučeno vzít s sebou pokakanou plínu jako vzorek pro vyšetření.
Q: Jaké doplňky nebo léčiva rodiče v diskuzi zmiňovali jako užitečné?
A: Zmiňované přípravky a doplňky zahrnují Hylak forte (doporučená dávka až 3 ml/den a následné snížení na 0,5 ml), lactobacilky Biopron, kapky BioGaia (u jednoho dítěte paradoxně zhoršily stav) a laktulózu, kterou někteří rodiče označili za účinnou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Alergie na bílkoviny kravského mléka (ABKM) nebo sekundární intolerance laktózy jsou v případech hlenu, krve ve stolici a ekzému u kojenců považovány za pravděpodobné příčiny.
- Eliminace mléčných bílkovin (bezmléčná dieta u kojící matky) nebo přechod na hypoalergenní/aminokyselinové UM (Nutrilon AC, Neocate, Alfamino) často vede ke zlepšení během dnů až týdnů.
- Při přetrvávajících nebo závažných příznacích je doporučeno odborné vyšetření na gastroenterologii nebo alergologii a případná hospitalizace.
Sporné názory
- Někteří pediatři interpretují pláč a dýchací šelesty jako běžné novorozenecké adaptace, zatímco jiní rodiče a odborněji smýšlející diskutující považují stejné příznaky za indikaci ABKM nebo jiného patologie.
- Někteří doporučují nejdříve méně radikální krok (Nutrilon AC nebo snížená laktóza), zatímco jiní preferují okamžitý přechod na aminokyselinové formule (Neocate, Alfamino) při výrazných projevech.
Otevřené otázky
- Kdy přesně je vhodné přejít z hypoalergenního mléka (Nutrilon AC) přímo na aminokyselinovou formuli (Neocate/Alfamino) bez dalšího časového zkoušení?
- Jak dlouho dodržovat bezmléčnou dietu u kojící matky, než očekávat plné vyhojení střev a trvalé zlepšení stolice?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Neocate, Alfamino, Hylak forte, Biopron, Espumisan, Humana SL, BioGaia, Thomayerka
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon AC, Nutrilon HA, Nutrilon Allergy Care, Neocate, Alfamino, Hylak forte, Biopron (lactobacilky), Espumisan, Humana SL, BioGaia, laktulóza, bezmléčná dieta, intolerance laktózy, alergie na bílkoviny kravského mléka (ABKM), aminokyselinové formule, kojení s eliminací alergenů, hospitalizace, gastroenterologie, alergologie, rektální rourka, rehabilitace břišních svalů
Místa a osoby
Thomayerka
Ahoj maminky, syn měl hlenovitý průjem, tady katyxq a další zkušenější mi poradily bezmléčnou dietu a pomohlo to (asi za týden zlepšení, za tři týdny super), nedám na to dopustit. Vím, že mě možná budete mít za kojo blázna, ale pro mě je nejlepší plně kojit a dieta. Jestli je málo mléka, tak laktačni poradkyni, stojí to mnohem méně než to neocate. Pozor většina doktorů se o to nezajímá, nebo to zpochybňuje, musíš ty sama.
@alena___ já jsem taky kojo blázen, už půl roku držim bezvaječnou, bezlepkovou, bezsojovou, bezmléčnou 😀 , z toho bezmléčnou 9 měsíců 😉
@katyxq Neocate mi pošle jedna maminka,má nevyužitou plechovku doma..A vzhledem k tomu,že jsem dala bezlaktózové um a malá měla dnes ráno brčálově zelenou stolici,konzistenci míchaných vajíček s hleny..tak ho asi nasadím hned jak přijde.Je sice klidnější,ale ta stolice mě děsí.
@zmrzlinka Děkuju,v pondělí to zkusím ;)
@mejan Moc děkuju,v pondělí jdeme zkusmo k jiné pediatričce,tak si moc přeju aby se to konečně začalo hýbat správným směrem 🙂
@alena___ @petrasipkova1
Kéž by to šlo...ale neodsaju nic a rukou vymáčknu už jen pár kapek..A kojení postupně skončilo hlavně kvůli tomu,že jsem nedokázala vydržet bolest z obrovských ragád co jsem měla v prsou..Malá se právě u kojení takhle rozčilovala a plakala jako u lahvičky,prohýbala se a odtahovala se od prsa tak,že stiskla dásně a odtáhla se s celou bradavkou.Probrečela jsem bolestí tolik kojení..kvůli tomu vydržela sát vždy tak dvě minuty,takže měla neustále hlad a visela na prsu a to hojení vůbec nepomáhalo.Vyzkoušela jsem milion poloh a rad..Ale po měsíci jsme už bolest nevydržela a pár dní odsávala,hodně opatrně,protože jsem potřebovala aby se to alespoň trošku zhojilo..no a malá pak prso začala odmítat a odmítat..a okolo šesti týdnů (růstový spurt?) mi začala hubnout,takže už jsem musela dokrmovat a konec..postupně i při častém přikládání jsem o mléko přišla..nepomohlo ani homeo.Takže tolik k mému kojení..
@sary_na to je jasné, že když má někdo problémy, tak se nedá nic dělat, já sice na začátku taky bojovala s ragádou, ale nějak jsem to zmákla, naštěstí, navíc malá je úžasná v tom, že od porodu nemá s kojením problém, přibírá kilo měsíčně, ted má 12 kg v 10 m, ještě ted chce po každém jídle prso, je to závislák na prsu od narození, to taky situaci ulehčí, když dítě nemá problém a já si řešila na začátku jen to jak uzdravit prsa. Pokud nepomůže neocate, tak bych zkusila na to gastro, tam udělají vyšetření střev apod, vzít sebou plínu, protože taková stolice přece není normální, to at se jde ta vaše mudr vycpat, viděla vůbec tu pokakanou plínu ? já té naší vždycky ty poklady nosila, at se pokochá 😀

@sary_na možná Tě vemou na gastro i bez žádanky.Skus tam zavolat.Drž de.