Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

irasek
22. pro 2009

A jak já brečela...jako nikdy v životě. Já už jsem si říkala, že nejsem normální 😀

rohacka
22. pro 2009

Andulka - mne pri Kubkovi tiez tvrdlo brucho uz priblizne v 18tt., lekarka mi vtedy povedala, ze to maternica takto reaguje na to, ze dietatko sa vo vnutri hybe.

Ja som bola v nemocnici 2 mesiace - 3 tyzdne pred porodom a 5 tyzdnov po nom. Bolo to najhorsie obdobie mojho zivota. Dorotka mala vtedy 2 roky a 3 mesiace a mne islo srdce roztrhnut.... Ale manzel bol strasne zlaty,
ako sa stara a este aj kazdy den za mnou chodil, aby som sa nezblaznila. Ale najhorsi bol jeden vecer, ked mi volal, ze Dorotka ma horucku, ze co ma robit - ja som bola vtedy schopna zbalit sa a odist z nemocky. Ale musela som zostat, to bolo strasneeeeeee 😢 . V zivote som sa tolko nenaplakala, ako za tie 2 mesiace. A s tym 7. ci 8. mesiacom - niekto vravi, ze je lepsi kazdy den v brusku, niekto ze lepsie v siedmom ako v osmom. My sme v osmom a problemov mame az-az, takze v nasom pripade by asi bolo lepsie v siedmom. Ale ktoho vie?

My sme sa nedavno vratili z rehabky. Tu je tolko snehu a neodhrabane chodniky, ze som mala najprv ja riadnu posilnovnu, aby som pretlacila sportovy kocik, nakoniec sme ho nechali u manzela v praci a isli sme pesi, lebo sa dalej nedalo. Bola to riadna fuska. Kubko teraz spi ako zarezany po takej prechadzke 😀. Stale mi hovoril - Tazko mi ide.... To verim, v oteplovackach sa pohybovat po velkom snehu....
Boli sme prvykrat u novej sestricky. Cviky z vojtu nam ostavaju, kazala kupit balancny kruh (uz ho mam vo vyhlade dost dlho) a vravela, ze Kubko preto tak divne chodi, lebo uplne nevystiera kolienka pri chodzi, chodi ako keby v takom jemnulinkom podrepe, ma slabe stehenne svalstvo, takze mame cvicit drepy, kolko len bude vladat. Odporucala bicykel, odrazadlo, plavanie, hippoterapiu - ale to vsetko uz robime. Pochvalila nas, ze na svoju diagnozu je vyborny, ze cudzi clovek to nespozna, ze ma detsku mozgovu obrnu, ze sme to vyborne vycvicili. Ona je totiz tiez stotoznena s touto diagnozou 🙄 . Ale ja to uz neriesim, je nas a nas aj zostane, ci ma diagnozu alebo nie. Je straaaasne zlaty, zvykne si spievat Mandarinku Darinku uplne perfektne. Najnovsie obcas hlasi: "Ja idem do Amejiky" (ameriky) alebo "Ja šom už pujvák"! - ja som uz prvak. A 100x za den mi povie, ze ma ma rad 😵 😵 😵

irasek
22. pro 2009

rohačka- to musí být krásné, když Ti říká, jak Tě má rád. Moc se na to těším, já byla šťastná, když mi řekl maminko 😀

dvojka
22. pro 2009

tak my jsme ve fázi kdy bych byla ráda za to,aby mi řekla máma 😀 zatím jsem bud táta nebo bába 😔

maatkka
22. pro 2009

no tak baby ja som straaasne neznasala ked mi niekto povedal ze je lepsie ze sa mala narodila v 7-mom mesiaci akoby sa narodila v 8-mom 😠 (aj doktory sa na tejto "povere" dobre bavili)...
ja by som neviem co dala za kazdy tyzden co by bola v brusku dlhsie... ved uz len logicky to je strasna blbost - vzdy je lepsie ked maju tie organy viac casu sa v maternici vyvijat a ked su pri prichode na svet zrelsie...
my sme si uz s babamy v extremistoch o tom pisali ze sme mali moznost aj na vlastne oci v nemocnici vidiet aky velky je ten rozdiel v detickach - co spravi aj tych par tyzdnov...
aj ked si len porovnate tieto dve temy...
a aj ked sa stane ze su na tom skor narodene babatka lepsie ako neskor ale to urcite nie je pravidlo ale fakt len vynimka...

tinuskaha
22. pro 2009

maatkka ja som to tiez neznasala 😠 neviem kto taku mudrost povedal suhlasim s tebou ze je lepsie ak je babatko dlhsie v brusku a isto aj vacsina normalnych mamiciek.
my sme s malym stravili v nemocnici 4 mesiace mala som moznost vidiet deti narodene od 24.tyzdna aaz do 34tt.a tie rozdieli boli znacne

irasek
22. pro 2009

souhlasím, každý týden je super. tuto pověru jsem taky slyšela. a to i od zdravotníka, nechápu 🙄

dvojka
22. pro 2009

tak mně řekly sestry v porodce na rovinu,že každý den navíc kdy je mimčo v břiše je k dobru 🙂 ,ale tady u nás mi to říkal nejeden člověk že v sedmém měsíci je menší riziko než třeba v osmém

beatrice100182
22. pro 2009

Ahojte, dievcata.
Pripajam sa, kazdy den, co si pobudnu v brusku, je strasne vidiet. Mozem potvrdit z vlastnej skusenosti - stacilo, ze boli deticky o tyzden starsie a uz zacali skorej sami papat alebo mali lepsie dychanie atd.

K pobytu v nemocnici - u mna to islo rychlo - vecer som prisla na pohotovost a o 3 dni som uz rodila - cisarskym. V nemocnici som ostala tyzden, aj to na gynekologii, kedze mala bola v inkubatore. Najhorsich bolo nasledovnych 5 tyzdnov, ktore tam mala bola sama a ja doma bez nej. ☹ Ten piaty tyzden zacala konecne papat z flasky, takze posledny siesty tyzden sme tam boli konecne spolu a hajde domov. Nerada na to spominam - a pritom neprejde den, aby som si nespomenula.

stylly
22. pro 2009

dobře,..ale v 8.měsíci se dovyvíjí plíce a to je základ

stylly
22. pro 2009

Vidím to i v nemocnici,...děti narozené v 7.měsíci s 1200g jsou daleko lépe vyvinutější a rychleji zvládnou ten přechd z bříška do inkubátoru........

tinuskaha
22. pro 2009

ja som videla pripad kamoskinho baba narodeneho v 7mesiaci.po 2 mesiacoch zomrel.

maatkka
22. pro 2009

stylly ale v 7-mom mesiaci su pluca a vsetky ostatne organy este menej vyvynute ako v 8-mom - surfaktatnt - latka ktora "pomaha plucam dychat" sa tvori postupne...
skus si pozriet pribehy v teme extremny nedonosenci a porovnat s tymi v tejto teme - deti narodene v 8-mom mesiaci su ovela kratsie v nemocnici nie su alebo su kratsie na dychacych pristrojoch...
mala som v nemocnici 5 spolubyvajucich ktorych deti sa narodili v 34. tt. a s Juliou sa nedali porovnat...

stylly
22. pro 2009

nebudu se přít s všemi poznatky a zkušenostmi,...jen říkám své zkušensti🙂

rohacka
22. pro 2009

Myslim, ze tuto dilemu nevyriesime. Ja ked som sa na to pytala, povedali mi, ze preto sa hovori, ze v 7. je lepsie ako v 8., lebo v 7. mesiaci je babatko mensie co sa tyka vahy a lahsie "predycha" vsetky organy (s pomocou pristrojov), ako vacsie babatko, ktore sa narodilo v 8. mesiaci. Vraj v 8. mesiaci dietatko hlavne pribera, organy su uz vyvinute, aj ked este nezrele. Pluca sa "tvoria" najma v 9. mesiaci, takze s dychanim ma vacsinou problem dieta ci v 7. alebo 8. mesiaci narodene. Nas maly bol pripravovany kortikoidmi, bol "az" 34. tyzden a mal problem s dychanim, a velke. Vraj bol velky (mal 2050 g) a lekarka povedala, ze ma problem predychat svoju vahu (vraj by nemal taky problem, ak by mal len 1500 g napr.). Samozrejme, v 8. mesiaci je dietatko zrelsie, tak moze mat menej inych problemov. Mozno to bol len nas pripad a neda sa to zovseobecnit, neviem - len pridavam dalsi nazor do diskusie (ako bol mne vylozeny jednou lekarkou).
Maatkka - myslim, ze sa nase dve temy nedaju velmi porovnavat, tam su deti do hmotnosti 1000 g a to je naozaj velky rozdiel (oni su casto narodene koniec 6. mesiaca, resp. zaciatok 7.), tam su tie rizika ovela vyssie.

A Elinka - blahozelam, nech to dobre vyjde 🙂

andulka4
22. pro 2009

Nehodlám se hádat jestli je lepší 7 nebo 8 mý měsíc.....to je snad logické že je každý týden navíc plus

v ČR pokud žena rodí v 34tt dokončeném nemusí rodit ve speciálních nemocnicích ale může rodit kdekoli......dítě není bráno jako extrémně nezralé a adaptace po narození je ok

pokud se narodí drobeček tak je jasné že ho vrtulníkem nebo sanitkou asi převezou do jiné nemocnice

Rohačka krásně jsi to napsala

andulka4
22. pro 2009

ROHAČKA
David je narozený v 30tt a měl 1900g, na svůj věk byl velký ale o váze to není.....neměl připravené reflexy

v porodnici vedle něj ležel chlapeček narozený v 38tt ktrerý měl 1800g a byl úplně ok, to samé dvojčátka narozená v 34tt dokončeném....a takových tam bylo víc

prostě kařdý týden k dobru je plus....to ať mi nikdo nevykládá že to tak není

mě řekli že stačí abych 3týdny vydržela a můžu jet z nemocnice domů a můžu rodit kdekoli

každé dítě přece váží jinak a D měl mít v termín porodu 4,5kg což má asi málokteré dítě

argousek
22. pro 2009

elinka gratulujeme k těhu 😉 Hezky se to tady rozrůstá 😀

andulko mně teď taky doktorka napsala magnézko 2x denně a přitom mi břicho netvrdne, prý pro sichr 😉

deina
23. pro 2009

Rohacka, ja som tiez mala obcas v nemocnici pocit, ze zbalim kufre a idem domov za Miskom. 😒 Vtedy som si povedala, ze uz rozumiem tomu, preco niektore Ciganky utekaju z nemocnice domov bez dietata - o to babo v nemocnici je dobre postarane, ale doma, chuda Misko, uz mal po krk babiek. Ked som uz bola doma a nejaku uvidel, normalne sa vyplasil, ze zase ide niekam prec. ☹

Teraz som bola na izbe s maminou, ktora mala synceka narodeneho v 24tt a bol to obrovsky rozdiel medzi nim a Matkom (33tt). Vahovo boli uz narovnako, dokonca mali niekolko dni uplne rovnaku vahu (potom nas predbehli 😅), ale to ostatne - on mal este problemy s dychanim, obrovske problemy s jedenim, ja som tam bola cela nestastna, ze ma sondu a pritom ju mal len 2 dni, kym ten malicky ju tam mal po cele tie dva tyzdne a nejedol spontanne takmer nic. Takisto reflexy, to ako reagoval, aky bol slabucky.

A potom medzi mojim starsim Miskom a mladsim je rozdiel iba 1tt, Misko je 32tt, clovek by to nepovedal, ale uz toto je dost vyrazny rozdiel. Matko je ovela silnejsi, pevnejsi, Misko bol taka handrova babika prve tyzdne. Matka mozem napr dvihat tak, ze mu hlavku nedrzim, krasne pasie koniky, od narodenia na vsetko viacej reaguje a je ovela zivsi. Nikdy by som nepovedala, ze aj jeden tt dokaze urobit takyto rozdiel.

terezt
23. pro 2009

Stylly, musim rict, ze jsem mela stejnou zkusenost. Rodila jsem v 34tt + 4 a na dychaku jsme byli 48 hodin (coz ja povazuju za dlouho), Vasik mel 2450 g. Deti narozene drive, nebo i mensi na tom byli lepe, treba ani nebyli na dychaku, meli saturaci na 100, coz my meli tak 80 - 90 a casto nam to pipalo. V nemocnici jsem si pripadala, ze jsme na tom nejhur. V inkubatoru jsme byli 10 dni, k tomu 2x zloutenka, sondicku jsme stridali se strikackou a tu jsme odlozili az po mesici a pul, pak jsme to dikybohu rozkojili. Vasik byl strasne slaby a casto usinal. Vedle nas byl v inkubatoru klucina z dvojcat, 1020 g, ale ten se mel krasne k svetu! Rika se, ze dvojcata jsou oproti jednomu diteti vyvinutejsi a take ze male deti jsou dravejsi...... No, takze, co se tyka tech plic, tak my jsme si to taky vyzrali... Ale jinak souhlasim s tim, ze ne kazdy tyden, kazdy DEN v brisku se pocita.

stylly
23. pro 2009

Krásné ránko🙂

irasek
23. pro 2009

ahoj stylly- tak kolik váha, kolik mlíčka?? 😉

dvojka
23. pro 2009

stylly-vy budete mít do Silvesrta 3000g,když tak koukám do alba 😲

irasek
23. pro 2009

v porodnici jsem se seznámila s paní, co měla kluka narozeného gestačně o 10dní dříve, než náš Páťa, s váhou 2600g a fakt tam byl rozdíl. on pořád spal, měl sondu, sám nejedl, ani moc neplakal. až mě jich bylo líto, páč jí dost často předhazovali našeho Páťu, jak je aktivní 😉 Dělaly jsme si s kámoškou pak sradnu, že bychom je potřebovaly zkombinovat: jeho váhu s naší aktivitou 😀 Jinak je úplně zdráv v dnešní době a váhu má stále o dost vyšší než my. Takže po narození to opravdu asi o váze moc není a každý týden znát je.

stylly- má nachystanou doma krásnou postýlku, tak ať už tam je 😀

stylly
23. pro 2009

dneska 2420g a papá 48ml 7krát denně 😀

dvojka
23. pro 2009

to už by jste mohli pomalu balit kufry,ne?Kolik musí pít aby vás pustili? 😕

rohacka
23. pro 2009

Stylly - ako Ti ide odsavanie? Kolkokrat za den a v noci a kolko vytiahnes? Asi vies, ze by si mala kopirovat minimalne to, co pije on, t.j. tych cca 50 ml 7 x denne. Drzim Ti palce! Urob pre dojcenie co najviac teraz, kym ho nemas doma, lebo potom bude plac, ak nebudes mat dost mlieka a hned bude na umelej strave...

stylly
23. pro 2009

dvojka:7lahví po 50ml

rohacka:Me to moc nejde 😖 za jedno odsávání odsaji tak 20ml 😒 v nemocnici dostává umělé a jede mu a pěkně z něj tloustne.)))))))

dvojka
23. pro 2009

styyly-já odsávala taky tak.Vždytěch 15-20ml---nejlíp to šlo v noci-to jsem dala i 40ml 😉
Ty jo-to papá už krásně,takže co nevidět padne hranice a postýlka bude plná 😵

andulka4
23. pro 2009

Stylly o váze to ale není a nikdy nebude.....raději piš jak mu jde papání, kojení a dýchání