Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
13. črc 2008

Ako zvladaju tieto tepla vase deti? My sme vacsinou u mamy v dome, tam je cekom prijemne, napriek tomu je Misulo hrozne umrncany. Ide mu sice aj zub, ale zda sa mi, ze ten ho az tak netrapi ako teplo. Aspon myslim, ze to teplo ho trapi, lebo ked som ho vyzliekla uplne do plienky, tak sa upokojil a bo spokojny. Potom, ked som ho obliekala, krical ako o dusu - ale vsak aspon na spanie by som ho trosku obliect mala, no nie? Ma len plienku, body a ponozky (lebo nozky mava ladove).

janina77
13. črc 2008

K tym horucavam - my byvame v Lucenci, je to na juhu a su tu pekelne horucavy, nieco podobne ako BA alebo NZ. My byvame v dome, pri rozumnom vetrani (nie cez den) je vo vnutri prijemne.
A inak si myslim, ze tie deticky zvladaju horucavy ovela viac v pohode ako my. Nas maly si viac pyta pit (pije cistu vodu, super vec v horucavach), lahsie ho obliekam, davam mu len body, vonku je bez ponoziek, a sem-tam ho vyvetram - necham ho 15-20 minut holeho alebo len v plienke. Spavat ho nedavam von, ale dnu, a cez den ho aspon raz okupem aspon v malom bazeniku na dvore.
Ja si tiez z detstva nepamatam, ze by mi niekedy horucavy vadili, decka to proste beru lahsie.
Deina, myslim ze ta nervozita bude skor zo zubov, a ked mu je lepsie na lahko, tak to je lahka pomoc 🙂.

susika
13. črc 2008

ahojte.konečne sa pripájam aj ja.malá síce horúčavy znáša celkom fajn, dokonca lepšie ako ja, ale s tým jedením je to už druhý týžden hrozná bieda.už chytám nervy, lebo už len ked vidí, že má ísť jesť, robí hrozný cirkus.ani do sedačky ju neviem dostať.a potom je to jedlo všade, ledva do nej dostanem pár lyžiiček.a ten krik, čo pri tom robí.už ma to ani nebaví variť, lebo aj tak viem, že to nezje.u nás to vždy bol horo s jedním. v rukách lyžičky a pri sebe miska, aby sa mohla nejako zaváať, kým bude žuť, robila som opičky, aby jedla.teraz neche nič, iba čaj, čaj, čaj alebo vodu.ešte to mlieko že do nej dostanem ráno.večer je to tiež horor.krmim ju aj vyše hodiny.

nechápem, ved teplo je už dávno. tým teplom to asi nebude.

už is neviem, rady.vždy mala problém s jedením a spaním, ale teraz je to des. už si zvykám, že je to pre nu strata času, jedenie a spanie, aby jej náhodu niečo neušlo. je totiž hrozne živá.

deina
14. črc 2008

Kedysi som teplo milovala, aj horucavy, ale akosi sa to pred dvoma rokmi zmenilo. 😕

Fiha, taketo trapenie s jedenim? 😕 To mi je luto, viem si prestavit ten boj. Snad to Zuzku coskoro prejde.

Ten zubok este zdaleko nie je vonku, zeby ho to uz teraz trapilo? Nezda sa mi, zeby ho to bolelo, ani si dako nesucha licko, len prstiky zuzle (ale to stale). 😨 Ale umrnacy bol vcera riadne. Aj dnes rano, ale dala som ho teraz spat a hned zalomil.

susika
14. črc 2008

deina-aj malá je nejaká umrnčaná už vvyše týždna. prstíky v puse stále, ked plače.tiež každý den kontrolujem a nič. nezdá sa mi, že by sa jej niečo predieralo von.aj ked sa mi vidí, že spodné dasienko nejako obelelo.hm, čakám, čakám a stále nič.keby aspon zubky boli dovodom na odmietanie jedla.aj tak ju nechápem, taká je hladná, ale vidí, že má ísť jesť a ten cirkus.ked už začne, tak niečo do nej dostanem.snád sa to upraví.

ale dnes nie je tak teplo a je to o tom istom. 😨 ideme vyskúšť obed.už sa teším na ten rámus 😀

janina77
14. črc 2008

U nas je to s jedenim tiez horor, nasa jedina zachrana je flasa. S tej zje cokolvek. Ja som bola od zaciatku zasadne proti opickovaniu pri jedle, ale zas som neodmietala davat z flase ked nechce lyzickou. Asi je to cert ako diabol, fakt neviem co je mensie zlo 😠 .
Mama vzdy krmila sestrinho maleho tak, ze kooopec hraciek, vystriedali sme sa vsetci co cme boli na blizku aby sme ho pri tom zabavali a odputavali pozornost, a on takto jedol ani neviem ako dlho, ale najedol sa. A teraz (ma uz 10 rokov) najradsej je pri telke a sediet pri stole s ostatnymi mu nejak nevonia. Tak asi preto som si povedala - toto nie!

susika
14. črc 2008

Jani-ja som s malou sama,takže nikto sa pri krmení so mnou nestrieda.a na zábavu jej veľakrát stačí lyžička alebo niečo v ruke.z toho vyrasite, vyrástli aj moji dvaja synovci. pri telke to už vobec nehrozí.pekne pri stole v kuchyni, aj ked hodinu, ale od stola sa nepohne. a z flašky som rada, že aspon to mlieko mi pije.lebo už mi ani to nechcela. som bola zúfalá, lebo z toho sosáčika mi pije pomaly a trvalo by to večnosť a aj tak jej polovica toho ide mimo. tiež som na začiatku dávala aj flaškou,ale to už bolo pred pol rokom a lyžičkou sa jej to hozne ráta a vo flaške by to muselo byť dosť riedke a také mi to ona nehce.ved aj polievky jej nerobím, alebo len riadne husté, lebo čo je riedke, vyplúva. tak navarím hustejšie a tak jej to ide lepšie.asi už máme ponorkovú nemoc navzájom. vidí viac-menej len mna. alebo už sú jej priskoré troj alebo tri a pol hodinové intervaly.

deina
14. črc 2008

U nas to bol horor s jedenim doteraz (prve prikrmy), ale v poslednom case sa polepsil a otvara pusu ako maly vrabcek. 😅 Ja by som strasne chcela, aby sa naucil pekne jest pri stole, ziadna telka alebo zabavanie sa pri jedle, ale to musim zapojit aj manzela (teda prenho tiez ziadne jedenie pri tv, ale pekne s nami pri stole), ten na to akosi nie je zvyknuty. U nich v rodine obed vzdy tak rychlo odbavia a ani nie spolocne, to sa mi nepaci... 😒

gucz
14. črc 2008

deina aj u nás je to tak, MM hovorí, že sa bez tv, alebo pc ani nevie najesť. Som rada ak ho donútim aspoň v nedeľu jesť s nami, aj to sa tvári ukrivdene. Ale on to má po svokre, aj tá tak je, takže tam sa podpory nedočkám. Ale akonáhle začne malá papať za stolom sediac normálne na obyčajnej stoličke, tak má jej tatinko smolu, bude musieť papať s nami, aj keby som ho tam mala priviazať 😀

susika
14. črc 2008

no u nás by to teda vyzeralo pri tej telke.ked malá začne do jedla zasahovať lyžičkou, je aj ona od toho. to by som v obyvke nezniesla a tiež je po stole a ak. a ked začne robiť brrrr.tak už ani nehovorím.
som zvedavá, kedy do nej zasa neičo nasúkam dnes.spráskala za šialku šošovicoej hustej polievky a nevadili jej v nej ani zemiaky. ona zemiaky totiž moc nemusí.u nej si nikto nešplhne so zemiakovou kašou🙂

ozaj, čo dávate podvečer, ked nedávate kupované kaše?krupicu jej ešte nerobím a puding máva ráno.tak nehc nemá stále to isté, ale nech je to niečo z mlieka.robila som jej aj ryžovú domácu,ale včera mi ju plula, tak jej chcem dať trochu pauzu. a kukuričnú moc nemusí.

janina77
14. črc 2008

susi, ja nehovorim, ze je zle, ked malu krmis tak ze ju zabavas. Kazdy mame svoj sposob, a ja som nechcela ten tvoj znevazit. Prepac, ak som sa ta dotkla 😉
Domi sa dnes na obed prekonal, jedol lyzickou - tiez hustu sosovicovu s kdejakou zeleninou, uz ani neviem, co som tam dala, lebo som to vytahovala z mraznicky. A zjedol dost, tak som ho ani nadotlacala flasou 🙂.

Ale som dnes vytocena, tak asi aj moje prispevky su kus ostrejsie - zas ma uzasna svokricka vytocila minimalne na dva tyzdne. V priebehu hodiny sa prisla dvakrat pytat, ci maly spi 😠 😠 😠 , a samozrejme ho pri tom zobudila. Tak prvy krat som ho este nejako uspala, ale druhy krat uz nie, a to by este bol kus pospal. Lebo sa jej druhy krat nevidelo ako som na nu pozrela, tak plesla dvermi s nadavkami na mna!

deina
14. črc 2008

Susika, skus pohanku a z nej robit kasu, to je vraj bezlepkove a da sa tam potom pridat ovocie alebo zelenina. 😉 Este som neskusala, ale uz ju mam kupenu, ze mu raz navarim kasicku.

Aj my raz budeme take ako nase svokry? 😨 😀 Tie vedia niekedy vytocit, ze?

U nas je taky zvyk, ze v nedelu si cela rodina pekne sadne k obedu a v klude sa naje (u nas - to ako u nasich), polievka, hlavne jedlo, dezert... K tomu pekne prestieranie, porcelan, servitky - a to vsetko v jedalni, nie ako u svokrovcov, tam to ide tak akosi prirychlo na moj vkus. Ale inak svokra je celkom fajn, len mi nesedi jej povaha (pretoze je strasne slaba a zo vsetkeho robi problem).

gucz
14. črc 2008

ja dávam malej kupované kaše večer, miluje banánovú sunarku, nutrilon ryžovú a jablčnú. Ja jej ráno po šiestej, to sme už hore, dám mlieko, vypije ho sama z fľaše, leží pritom na zemi na vankúši. O deviatej papá jogurt (lúbi moc), na obed zeleninu s kuracím mäskom roztlačené vidličkou na kašu, keď nestíham tak fľašu mlieka, sem tam oboje s hodinovou prestávkou. Poobede má väčšinou polovicu výživy s banánom. Napríklad výživu s pomrveným keksom alebo piškótou mi nezje. A večer riedku kašu z fľaše. Cez deň sem tam papá len tak dlhú piškótu alebo tie kukuričné hovienka a sem tam pije čistú vodu, čaje neznáša. A občas jej dám na kúsočky natrhanú striedku z chlebíka ľanového, alebo kus kôrky do ruky. Samozrejme nie všetko v jeden deň. Napríklad chlebík s maslom, alebo šunkou mi nezje, tak jej to ani nedávam. Aj keď sa mi niekedy jej strava zdá strašne jednotvárna, dávam jej len to, čo jej chutí, šošovicu nechce vôbec

mata2
14. črc 2008

Ahojte baby,
mozem sa pridat k vam?
Urcite ste pobehali s detmi kopu lekarov,tak mi hadam budete vediet poradit.nase dvojcata sa narodili v 31tt.Macka je v pohode,sama sedka,pred 3 dnami sa sama postavila v postielke,pekne papa a pribera,ma teraz vyse 8kg.V aprili obe deti prekonali rotavirusovu infekciu,Milko dost schudol a zabudol vsetko co dovtedy vedel.Za 3 mesiace pribral len 40dkg,nesedka.Zacali sme cvicit vojtu,ale neurologicka povedala,ze by stacilo,keby pribral a zacal by napredovat.Ma 7kg.Na gastre mu nic nedali,lebo netoleruje laktozu,vraj mu mame davat kalorickejsie jedlo.Do kazdeho jedla mu pridavame glukozu,papa dobre.prakticky zje tolko co Macka,ale nepribera.Neviete poradit,kde moze byt chyba,alebo ako mame dosiahnut,aby trochu pribral?Diky za kazdu radu.

susika
14. črc 2008

gucz-a aké má malá mlieko? my máme nutrilon ha a dokina vravela, aby som ešte s jogurtom počkala. aj ked už 2x mi ho zjedla a neprotestovala.tak už sa teším.
ja už nechcem tie kupované kaše moc, lebo že či koli tomu mi niekedy neprotestuje s papaním. lebo ked vidí kašu, tiež robí cirkus, ale ked ochutná, tak je dobre.banánovú mi vobec nechcela ale banány papa a inak tie ovocné moc tiež nemusela. najradšej má ovsenú a pšeničkú.tá vonia aj mne)))
inak máme skro rovnaký stravovací lístok🙂)až na tú výživu. to obdobie prespí, takže až okolo pol piatej až piatej paá kašu.

gucz
14. črc 2008

susika ja jej dávam france lait mlieko dvojku. Predtým som dávala Bebu 2, ale to sa finančne dosť ťažko ťahalo, pravda je, že ho pila omnoho viac. To francúzske jej moc chutí, zavádzala som ho pomaly na striedačku s bebou. Teraz sa za fľaškou až trase. Od roka sa môže dávať FL trojka, ale ešte som nekúpila, zatiaľ pije dvojku a asi pri nej aj ostaneme, lebo trojka má vanilkovú príchuť. Jogurt som začala dávať od 10teho mesiaca na odporúčanie doktorky, najprv biely s banánom popučeným, potom aj sám so štipkou vanilkového cukru, ale ozaj len málinko. Asi posledné 2 týždne jej kupujem normálny jogurt rajo jahodový a vanilkový, lebo u nás v potravinách majú biely jogurt len zriedka. A tú výživu jeden týždeň chce a druhý nie, takže nedávam každý deň, niekedy má len ovocie 🙂

mata2 s tým kalorickým jedlom Ti neviem poradiť. Moja tiež schudla asi pred mesiacom 120g, bola soplavá a nejak nechcela papať, ale už sa to upravilo, aj pribrala.

gucz
14. črc 2008

A zajtra o 7.50 ráno to bude presne rok, čo mám moje najdrahšie slniečko Laurinku a rok, čo som porodila a rok čo som maminkou. Poviem Vám že ten rôčik neuveriteľne rýchlo ubehol, ani som sa nenazdala a mám z pidi miminka veľkú slečnu s vlastným rozumom 🙂 .

susika
14. črc 2008

gucz, supeeer, gratulujem. 😀 vidíš, super ste to obe zvládli.od zajtra o dva týždne sa budeme oslavovať aj my 😀

janina77
14. črc 2008

gucz- blahozelam k 1. rociku!

Mna uz s nastavajucim rokom chytaju take urevane spomienky na dni ked sa Domi narodil, samozrejme som stastna, ze je aky je, ale ked si spomeniem na to co bolo pred rokom - hroza!

Mata, zrejme mu tie rotavirusy porusili crevnu floru, a potom sa tazsie vstrebavaju ziviny z jedla. Myslim si, ze by ste mali vyskusat nejake probiotika na upravu crevnej flory. Ak spapa tolko ako Macka, ona pribera a on nie, tak to bude o niecom ako celiaklia, alergia na BKM, alebo problem s tymi crevami - teda podla mna.

susika
14. črc 2008

Jani-aj mna chytá taká melancholia...takto pred rokom, som ešte síce nič netušila, lebo som bola celý čas v pohode a vlastne až do porodu, len bábätko nebolo....som strašne rada, že je taká aká je a keby nei je taká malá, tak nikto nepovie, že bola skor narodená.baby, musíme byť na tých našich drobcov právom hrdé. 😀 😀 😀 😀 (škoda, že v tých smajlíkoch nie sú baloniky 🙂 )

deina
14. črc 2008

Gucz, blahozelam k prvemu rociku! 😵

Nas maly ma tiez rad kupovane kase, davam mu ich na vecer - z flasky, aby ich vedel vypit a doteraz kazdu vypil. 🙂 V tomto priebercivy nie je, co mu nie velmi chutilo bol spenat a brokolica, to ste mali vidiet ten vyraz tvare. 😀

adrolka
14. črc 2008

ahojte!
gucz - krásne 1. narodeniny prajem Laurike!!!

baby, poradte prosím, jedná sa o ten Maltofer. Asi sa to tu už 100x písalo, ale ja to neviem spätne naklikať je toho veľa - no máme brať, ale neviem ak oje najvhodnejšie aplikovať. Ja som im to doteraz dávala (až 3 dni) 😀 zatiaľ - do mlička. A dnes mi svokra hovorila, vraj jej vraveli v lekárni, že sa to má dávať s nápojom ako džús, čaj v trošičke to rozriediť. no tak teraz som z toho pomätená. Poradíte? vďaka kočky!!

petrule28
14. črc 2008

Ahoj, já dávám Maltofer na lžičku samotný, malýmu hrozně chutná, dáváme 10kapek denně

janina77
14. črc 2008

adrolka, no mne tiez dokina kedysi davno hovorila, ze to nemam davat s mliekom, ze mu to moze byt tazke na zaludok. Ale on bol na to zvyknuty uz z nemocnice, ze to pil s mliekom, tak som s tym vedu nerobila.
A teraz davam maltofer do hocijakeho jedla, ked ma napadne. Vlastne do obedu - zelenina s masom - tam davam vzdy a potom este vecer, bud nakvapkam do mlieka alebo do kase.

susika
14. črc 2008

adrolka-maltofer do čaju, vody, do hocičoho, len nie do mlieka.neivm, či je to potom tažšie strávitelné alebo sa nevstrebe do tela, ale mne hned na jiske vraveli do čaju a nikdy nie do mlieka.

gucz
15. črc 2008

androlka ja som dávala maltofer do mliečka, ráno som jej dala do zvlášť fľaštičky mliečko s liečikmi (nootropil, piridoxin, vigantol, maltofer.....) asi do 40 ml mliečka, aby som mala istotu, že to vypije. A maltofer sa môže dávať s mliečkom, úplne v pohode, neboj sa , dávaj kľudne ďalej. u nás v nemocke dávali do mliečka. Ale proste daj ako Ti vyhovuje, aj tak sa to malinkým v brušku zmieša 🙂
Malá mi vlastne doteraz vypije lieky len s mliekom, ona neznáša čaj, Do čaju sme dávali len cebion a acidum folicum, lebo to sú kyselé lieky a mliečko by zgrclo.

Ďakujem Vám všetkým v mene Lauriky za blahoželania 🙂 🙂 🙂 , aj mňa týždeň dozadu chytala taká melanchólia, spomínala som na všetko čo bolo, hlavne ten mesiac po jej narodení. Ani neviem kde som mala tie spomienky zašité, ale povybavovali sa mi rôzne veci. Napríklad som mala na izbe babu, ktorá porodila poobede po mne, císarským, a chlapčeka sa vzdala. Tomáška sme tam lúbili všetci (sestričky, maminky), bol zlatunký, neplačkal moc, pekne papal a bol zdravý. Dodnes si pametám jeho okále a rozmýšľam ako asi vyzerá drobec. Ani sa mi nechce veriť že je to už rok

deina
15. črc 2008

Chuda malinky, preco sa ho vzdala?

My sme tam mali jedneho malinkeho, narodeneho ako Misulo v 33tt a za nim mamina nechcela prist. Mohla s nim byt na izbe, ale nechcela, ze si ponho pride, ked uz bude vediet sam jest a budu ho prepustat. A on chudatko zacal velmi upadat potom, vobec nepriberal. ☹ Ale uz je urcite vporiadku a doma, neviem.

adrolka
15. črc 2008

ahojte kočky, ďakujem za radyyyyyyyyyyyyyyy 😵

gucz
15. črc 2008

No to bola taká divná baba, na doktorov to hrala s tým, že ju jej mama neprichýli s deckom, ale pritom jej jej mama priniesla pre malého aj vecičky na odchod z pôrodnice. Chodil tam za ňou ale taký pochybný priateľ, celé dni stáli spolu pred pôrodnicou a vyfajčovali tam. Asi on ho nechcel, tak ho tam nechala. Ale myslím že aj tak dobre ako by mal ten malinký vyrastať s pochybnými existenciami. Len mi ho sem tam príde ľúto, dúfam že si ho vzali nejaký dobrý ľudia, bol fakt zlatý.
A ešte som mala na izbe jednu olašáčku po potrate, ležala som totižto na gynekoógii, čo mala doma 8 detí. Bola špinavá smradlavá, chrápala ako motorová píla, chvlabohu že ma potom presťahovali na izbu matiek (izba pre mamičky predčasniatok, nepatrí pod gyndu ani pod šestonedelie, akurát stravu sme od tiaš dostávali v obedároch).
Ja som si toho v nemocke užila, všelijaké prípady 🙂

deina
15. črc 2008

My sme sa nastastie stretli celkom mila partia bab na tom oddeleni (tiez take, ze pre nedonoseniatka, nebolo to sestonedelie ani gynekologia) - bola tam mamina s babetkom narodenym v 27tt, Adamko, ten ju chuda parkrat velmi vystrasil (jedenie bolo prenho tak namahave, ze pritom zabudal dychat 😕 ), potom jedna s Matem v 35tt a jedna baba s dvojickami v 33tt. Aj by som bola zvedava, ako sa im teraz dari. 🙂