Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

petrule28
24. říj 2007

Děvčata nebojte se a hlavu vzhůru, určtě to bude v pořádku. Já vím, že se to snadno říká, ale uvidíte, vše bude jen lepší a lepší, bu´dte statečné a hlavně nic nevzdávat. Bojujte, držíme vám palce...!!!! 😉

kotenko
24. říj 2007

Petrula a ty si v ktorom tt porodila a kedy vas pustili domov???

petrule28
24. říj 2007

Porodila jsem ve 33+5, říkají, že už to byl 34tt, byli jsme v nemócnici 4 týdny. Při narození měl 1740g a u nás pouětí, když máš 1900g, my měli 2035g.

kotenko
24. říj 2007

no tak to ste neboli az tak dlho v nemocnici, mne sa lilianka narodila v 33+6 tt a mala 17770 gramov a 42 cm. A sme uz druhy mesiac v nemocnici 😢 ale citim, ze o chvilocku uz bude doma, ved je tam taaak dlho... nemate ziadne problemy???

gabrielad
24. říj 2007

Ahoj holky, mě se malá narodila v 34+5 a měla 2350 g a 45 cm, takže to byl takový malý cvrček. Byla pouze přes noc v inkubátoru a pak cca 6 dní na oddělení pro předčasně narozené děti. Měla žloutenku,stále slibovali fototerapii, ale bylo tam neustále plno a tak se na nás řada nedostala. Když nám dali po 6 dnech možnost jít domů tak jsme šli a žloutenka se přes víkend skoro ztratila. Prý měla při narození zánět v očičku, ale než jsme šli domů tak vše bylo OK. A k tomu se jí špatně hojil pupík. První měsíc malá stále spinkala, druhý měsíc taky ale k tomu se přidali hrozný koliky a to se táhlo až do začátku 4. měsíce. Od 4. měsíce už si hraje s plyšáky a je to celkem spokojený miminko (až na to prdění). Těch 6 týdnů o které se narodila dříve je na ní znát, protože vše jí jde zatím později, ale jinak je to moc šikovný a teď už snad spokojený miminko. Teď má 5.5 měsíce a má 62 cm a 6780 g 🙂 a to vše pouze po mateřském mléku.

kotenko
24. říj 2007

Gabriela, no tak to ti gratulujeme, ze ste taki zdravi a a tych 6 tyzdnov vam nenarobilo taku galimatiaz ako nam. nam chybalo do TP 7 tyzdnou... 😢

dashak
24. říj 2007

Jak to tak sleduju, tak my jsme furt nejmenší (teda obrazně, páč už jsme tady skoro nejstarší, kromě Andýska a Alexíka od 4a)

Já jsem holky včera už ani nemohla napsat, je mi hrozně líto, že se prcci tak trápí 😒

Kotenko, vím jaké to je, když nemůžeš být s malou ☹ , ale netrap se tím, že na tebe nereaguje, to ještě nějakou dobu potrvá. Jejich mozek je nezralý a nemůžeme po nich chtít to co jiné děti v termínu už dělají 😉 Mě vždycky vytáčeli lidi (a to i teď, když jsme relativně za vodou) s hláškama typu - to nevadí, to dožene, oni to teď umí vypiplat apod. Tohle může říct jen člověk, který absolutně nemá páru co obnáší mít nedonošené mimi. Jsou v tomhle směru s prominutím jednoduší (bohužel musím do toho počítat i svou tchýni 😝 ) a myslí si, že ty miminka jsou jen prostě "malá" a to je jejich celý problém. Absolutně nemají šajn o tom, čím ty děti a rodiče musí projít 😒 A co mě nejvíc doráží, tak tchýně se chová jak husa a každému na potkání vykládá - no ona měla jenom kilo, to je jak pytlík mouky a teď je z ní takový kus baby a to byla taková rukavička jenom a blabla. Je to s prominutím kráva a vždycky mě tím akorát nasere. Sorry za výrazy, ale jinak se to říct nedá. Nechápu, proč kdejaké přitroublé babce vykládá takové věci, každému po tom může být prd, jestli je malá donošená nebo ne a hlavně s jakým úsměvem na tváři to říká, bych ji zakousla v tu chvíli. Jako by to asi bylo něco velmi vtipného, že byla velká jako bochník chleba 😠 A už vůbec si neuvědomuje, že mi to asi jako mámě nedělá vůbec dobře, když se o tom furt baví přede mnou s cizíma lidma, které ani neznám. Ale ona je prostě jednoduchá no 😝 Uff, to jsem se zase pěkně vyblila 😅

gabrielad
24. říj 2007

Pro mámu je hrozný, když musí být od svého dítěte odloučená. Malá když se narodila tak putovala na Jipku, já taky, ale na jinou. Viděla jsem jí jen chvilinku, druhý den večer mě tam za ní vzal manžel jinak bych jí ani neviděla a od třetího dne jsem za ní začala sama docházet, i když jsem se necítila po císaři nejlíp. A od pátého dne jsem už byla na novorozenecký Jipce a s malou 🙂 . U nás to dopadlo dobře a doufám, že to tak bude i nadále. A všem ostatním přeji ať se vše taky časem upraví. Když tady čtu jak to u koho je, tak si říkám, že jsme měli zatracený štěstí a jsem za to moc ráda.

helabella
24. říj 2007

Ahoj holky,
moc a moc držím palce vašim drobečkům ať všechno dobře zvládnou. Kotenko, drž se, určitě bude líp.
Naše Kačenka se narodila 34+4, vážila 2140g a měřila 46cm. Takže oproti vašim drobínkům byla "veliká". Ale musím říct, že dodneška mě strašně mrzí, že prvních 14 dnů života strávila bez mne v inkubátoru. Myslím, že mimi pozná, že je někde pryč, že není u maminky.
Ještě jsem se chtěla zeptat maminek "starších" nedonošeňátek -- jak vám děti přibírají na váze? Kačenka má teď ve 14 měsícíh 7,5kg, v roce měla 7,32. Nevadí mi, že i teď váží méně než děti kamarádek, které se narodily třeba letos v létě 😀 Ale mám pocit, že hodně pomalu nabírá váhu. Přitom s jídlem se to hodně zlepšilo a už teď i celkem jí. Doktor jí na kontrole vždycky píše, že je zatím bez růstového spurtu, tak nevím, jestli mám ještě čekat, že to pak najednou nějak naskočí 😉

dashak
24. říj 2007

Jé Helčo, gratuluju, koukám, že čekáš dalšího mimíska 😵 , dlouho jsem tě neviděla.

My jsme na tom s váhou stejně, teď na 18měsíční měla 8,650kg, v roce měla 6,90kg a v 15 měsících 7,30kg. Přibírá zhruba 250-300g měsíčně 😝

Gabrielo, já taky ležela na jipce, asi 20h, druhý den dopo mě vezli na šestinedělí, ale za malou jsem sama nešla, měla jsem strach. Tak jsem čekala na manžela a on mě tam pak vezl na vozíčku. Byl to hrozný pohled tehdy, malá byla od breku fialová, pořád jen ječela, z pusy ji tekly sliny a nedovolili mi na ni ani šáhnout, že je fakt hodně podrážděná. A hrozně mě trápilo, že nemám mlíko. Druhý den už jsem za ní chodila sama pěšo několikrát za den. No ležela jsem tam 8 dní, pak jsem za ní dojížděla z domu 2xdenně, ona byla 14 dní v inkubátoru a pak další měsíc na intermediále.

kotenko
24. říj 2007

baby, ako je to mozne, ze ste boli so svojimi babatkami na JIS-ke spolu v nemocnici a ja s Lili nemzoem byt???
Dokonca aj Palffyho zena je teraz v BA na kramaroch na JIS-ke, ale hlavne je, ze ja tam nemozem byt s lili... bo kelu, to kde sme!!§ Nemocnica si vybera kto bude pri babatkach a kto nie??? 😠

lendy1
24. říj 2007

Ahoj holky,
dashak, koukám, že jsou všechny tchyně stejný 😀
Ta moje mě ještě teď dorazila: chtěla si ho pochovat a ptá se, jestli už udrží hlavičku, já že ne a ona, no tak to ho nechci, to já nevím, jak si ho mám vzít. Anebo když ji její přítel říkal, ať se projede s kočárem, když jsme byli u nich na návštěvě, tak řekla, že je to blbý. No chtěla jsem ji říct, že je b... ona, ale vždy zatnu zuby. A také mám nejraději ty řeči: to dožene, to za nás bylo tak a tak....a každý je děsně chytrý a má úžasný rady, fakt se mi už nechce pořád dokola něco někomu vysvětlovat, když to stejně nikdo nepochopí a akorát všichni divně koukají a pak řeknou: to bude dobrý...

A s tím odloučením, my měli Davídka až v Praze a nemohla jsem tam být s ním, takže jsme za ním dojížděli, ale zase to nešlo denně, tak to pro mě doma bylo děsně deprimující, že nemám ani břicho ani miminko. Seděla jsem raději doma a nikam se mi ani nechtělo chodit. Teď jsem zase někdy ráda, když můžu na pár hodin jít někam ven a manžel malého pohlídá 🙂

A s tou váhou, fakt mám nedonošence, ale před týdnem ve 4měsících měl 7,3 kg a 67cm!!! Naštěstí jí teď už míň, tak tolik nepřibývá.

lendy1
24. říj 2007

kotenko, já jsem byla s D. ve 3 nemocnicích, v první jsem s ním mohla být na dětském JIP, byli jsme od sebe jen pár metrů-byli tam dětičky v inkubátorech a hned vedle pokoje pro maminy a nemuseli jsme tam být ani v nemocničním a za malým jsem mohla kdykoliv. V druhé nemocnici to nešlo, to měli prý plno a ve třetí nemocnici jsem byla sice s ním, ale on ležel na dětské JIP a já na normálním pokoji úplně mimo a vždy jsem tam mohla přijít jen na krmení, podle mě to vše záleží na nemocnici.

kotenko
24. říj 2007

Lendy, dakujem, tak sa skusim popytat v BA, v NR som nemohla byt, pretoze vraj mali plno 😖

katrin
24. říj 2007

lululu, k tvojej otazke cvicenia:

s Matkom som necvicila dlho, lebo podla rhb lekarky bol skor az popredu, co sa tyka motoriky. Prestali sme cvicit cca v 4-5 mesiacoch, presne si to nepamätám. Podla lekarov je Matko dkonca popredu o dva mesiace, Misko je na 9mes, Matko na 13 mes. dieťa...

Co sa tyka dlzky pobytu v nemocnici, na to som hrozne nastvana 😒 Mali sa narodili 12.11, povedali nam, ze do Vianoc budu urcite v nemocnici, pustili nas vsak uz po 15-tich dnoch, pretoze isli malovat oddelenie. Mne slubili, ze ma cca tyzden pred ich prepustenim prijmu k nim, aby som vedela, co a ako, hlavne s liekmi.... Nic take sa nestalo 😠 Pustili nas z hodiny na hodinu, prepustacia vaha bola 2000gr., na druhy den rano som s nimi musela ist na ocne vysetrenie, lebo to nestihli urobit.... 😔 Odvtedy som v jednom kole

helabella
24. říj 2007

Dashak -- díky za gratulace 😉
Koukám, že to s tím přibíráním máte podobné. Doktor nám povolil kaloričtější jídla, ale nechci Kačence za každou cenu cpát věci s cukrem.
Kotenko -- u nás byla taky Kačenka původně na JIP a já úplně mimo a dokonce mě pak pustili domů a ji si tam nechali. Tak jsem každý den dojížděla a asi za týden se uvolnilo místo a přijali mě zpátky k ní. Určitě se zkus poptat, ať můžete být co nejdřív spolu s Lili.

katrin
24. říj 2007

Lululu, ešte jedna vec : vojtovka nie je len na momentalnu situaciu s babatkom, ale aj pre neskorsi vyvin (skolióza, zlé držanie tela..., zlé chodenie). Mám jednu známu, ktorá má 9-mes. dcéru narodenú normálne v termíne, akurát, že vývojovo je veľmi pozadu, dokonca v 9-mes. sa jej ani len nepretáča, ani sa nenaťahuje za hračkami. Ona cvičenie vojtovky odmieta práve z toho dôvodu, že jej niekto povedal, že má známu, ktorá odmieta vojtovku cvičiť a dieťa sa vyvíja normálne .... Proste, ona si myslí, že jej malá to doženie....

Ja som tiež plakala prvýkrát, ked mi ukazovali ako treba cvičiť, ale viem, že to pomáha, takže moja psychika nie je v tomto prípade dôležitá 🤐 Jednoducho viem, že musím 😔 Už teraz sa necvičí "tvrdá" vojtovka, ktorá sa cvičila, ked sme my boli deťmi a bola veľmi bolestivá pre dieťa. Je to len nepríjemná poloha pre dieťa a ono sa bráni plačom.

katrin
24. říj 2007

Inak, my už ani ako nedonosenci vôbec nevyzeráme, akurát trochu vývoj u Miška je oneskorený. Včerajšie váženie (skoro 12mes. kontorla, Miško 10000gr/77cm a Maťko 9645 gr/77cm), pôrodná váha u obidvoch 1990 gr.

kotenko
24. říj 2007

katrin, ta to sa tesim s vami, ze ste to tak rychlo dobehli.
chcem sa vas este spytat, vsetky nedonosene babatka musia prejst oddelenim pre nedonosene deticky (odd. patologickych novorodencov)??? A kolko ta boli vase deticky???
lebo lili je uz dva mesiace v nemocnici a ked si predstavim, ze este musi prejst aj tym odd., tak ma ide porazit.

dashak
24. říj 2007

Kotenko, ta na intermediál jdou většinou proto, že už nepotřebují být v inkubátoru, ale zároveň nemají ještě potřebnou váhu, u nás 2,10kg. A taky záleží... malá šla z inkubátoru na výhřivané lůžko a za nějaký čas, až si uměla teplotu udržovat sama, tak byla jen v postýlce. Já jsem tam s ní být nemohla, protože těch dětí je u nás hrozně moc ( z celé Severní Moravy) a pokojů jen 3 nebo 4 po dvou, takže asi 6-8 maminek. Takže přijímaly maminky až když se děti blížili k 1800g, aby tam s nimi nějaký čas poležely a naučily se o ně starat. No, ale já tam stejně byla 2 noci a pak mě poslali domů, protože jsem měla vysoké horečky. A vyhrožovali mi, že malou nepustí, že budu muset znovu nastoupit, až budu zdravá a nakonec ji pustili, protože prostě není místo.

lululu
24. říj 2007

-kuKAM MATE SVOKRY AKO AJ JA MAM🙂

kotenko
24. říj 2007

Dashak, dakujem... 😉

lululu
24. říj 2007

BTW.. KOTENKO: ja som bola s malou v mt na jis.. maleho previezli do BB, muza za nim nepustili, pretoze ostatne matky tam vraj koja a on by ich vyrusoval.. nuz, neviem, ci nejaka z kojacich matiek berie svoje prsia ako sexualny objekt ale dobre.. som s nim nebola 2-3t.. bolo to hrozne.. pak ked sme si po neho sli, tak som ho ani ja nespoznala.. bol taky bojko, stale sa triasol.. neviem, ci z toho, ale vies ako ,kazdy si to vysvetli po svojom.. teraz ma ist na tu dalsiu op. a povedali mi, ze zrejme ma tam neubytuju, pretoze nekojim- nech mi ukazu ako mam kojit chlapca s razstepom!

kotenko
24. říj 2007

Lululu, bran sa a povedz im, ze si jeho matka, ved tam musis byt s nim!!! Ja som sa branila v NR, lekari sa ma pytali ze ci chcem ist domov, povedala som ze NIE, a na druhy den prisla za mnou sestricka ze musis ist domov, ze nemaju miesta! Ja som ostala v soku, celu cestu domov som preplakala!!! pani prednostka si myslela, ze ked ine mamicky mali zdrave deticky a ja som bola s nimi na izbe, tak mi to ide psychicky na mozog!!! ALe presne to ma povzbudzovalo, aby som bola silna a verila, ze vsetko dobre dopadne!!!
Takze z NR ma nasilu odtrhli od dcerky!!!! 😠

lululu
24. říj 2007

cuckaa: v tom mt. je to super na tom pobyte, vsetci si to vychvaluje, ako to pomoze.. ja som to sice musela odmietnut s tym, ze budeme cvicit-my to schvalila reh.sestra, bo vraj "nie su az tak moc pozadu.." aj som pak lutovala,ale povedali mi, ze mozem az v septembri a to uz mi zacala skola, to sa neda vsetko stihat naraz..a ked to nebolo nevyhnutne.. ale len tolko som chcela, ze je to tanm vazne super, aj plavaju babatka, aj ten personal je fajn.. maja kamaratka tam bola s malou- mala 990g pri narodeni, a bola velmi spokojna🙂)) bude to vsetko dobre , uvidis.. btw. ja tiez nemam silu, u nas doma cvici uz prevazne moj manzel..

lululu
24. říj 2007

kotenko: tak to by ma nahnevalo.. mna skor deptalo, ked som bola najskor na izbe s mamickamio, kt. sa mojkalii so svojimi babatkami a ja som nemohla.. len som kukala do inkubatora.. a branit sa budem, aj ked by sme to najradsej vyriesili tak, ze by tam ostal muz a ja by som bola pri malej .. musime to ukecat.. teraz tam lezala kamoska-jej syn ma rakovinu-3r-hrozne.. a hovorila, ze je normalne, ze su tam aj otcovia.. nemyslim si, ze je to rozdiel, ci mas dieta batola al.dojca, no nie? ale ma vie nastvat, ked Ti niekde nevychadzaju v ustrety, pritom sme si s muzom povedali, ze ved aj v hotelli zostaneme, len aby nas za nim pustili na cely den, uz je vacsi ,pozna nas, nemam to srdce nechat ho tam a ist si v pohode domov..
inak.palfy tam moze byt? to je zvlastne, s amusis aj Ty branit

lululu
24. říj 2007

gabrielad: a Vy ani nerabilitujete, ste super 😀
katrin: ta , co vobec necvici to jednoducho riskla.. ja mam taku istu susedku, ktora to riskla, som o nej pisala, a maly to fakt dobehol.. ale netreba to brat ako inspiraciu, si myslim, ze je skor 1 z tisicky, ktory mal stastie, ze to dobehol sam.. ved ja som teraz nestastna, ze sa nepretacaju.. som bola na stranke-majove babatka a piomaly vsetky sa tam pretacaju len taky fukot pomaly od konca 3. mesiaca, som to radsej zatvorila, bo ma to len zdeptalo

kotenko
24. říj 2007

Lu, mne to pripada tak, akoby si nemocnice vyberali, ze kto bude s detickami... No nie??? Ved aj mamicka siamskych deticiek bola pri nich a pritom boli na ARO a aj palffyova je s malou, ta je tiez na ARO a Lili je na jIS-ke (co nie take vaze odd ako ARO) a aj tak tam s nou nemozem byt, nechapem tomu!!! Ale ed co, dnes sa opytam ze ci tam mozem byt s nou a ja povedia ze maju plno, tak si dam izbu po niekom ZAJEDNAT!!!

kotenko
24. říj 2007

Lu, ja tak isto citavam baby na fore ze co uz dokazu ich deticky, ale je mi s toho zle, tak som to uz prestala citavat, ide mi to strasne na psychiku, ze ich napr trapi, ze babatko ma koliku... Hm, co je to kolika oproti TRACHEOTOMII??? A mame tak silny reflux, ze ju budu este aj kvoli tomu operovat... Jaaaaj, clovek si az neskoro uvedomuje, ze niektore choroby su ake malicherne. Lili by sa uz mala aj usmievat, krasne vnimat ludi, hlavicku dvihat... Nic s toho nedokaze 😢

katrin
24. říj 2007

Lululu, písala som to na margo toho, čo si napísala ty (s tou, čo riskla necvičiť vojtovku)...

Inak, čo sa týka dvojčiat, nesmú sa porovnávať s ostatnými deťmi, pokiaľ sú nedonosené už vôbec nie... 😉 Takže, nejaké iné májové bábätká ťa trápiť nemusia 😉 🙂 Inak, môj Miško sa začal pretáčať až niekedy v auguste, čo mal skoro 9 mes., za tie tri mesiace dobehol pohybovo Maťka a niektoré veci robí správnejšie (napríklad Maťko ten rovno vstal, predbehol fázu lozenia, Miško ten ide na to postupne, avšak pomalšie... Teraz sú už v lození skoro na rovnako rýchlo, aj keď Maťko najprv nepoužíval všetky štyri končatiny na lozenie (liezol ako postihnutý po troch... 🤐 )