Putující varle - zkušenosti

bayt
22. led 2019

Ahoj, máte někdo zkušenost s tím, že by chlapeček měl jedno varlátko nějak výš, než by měl mít (ale lze ho stáhnout dolů)? Paní doktorka na roční prohlídce nás upozornila na tento problém a že to máme sledovat. Já teda moc nevím, jak to sledovat, těžko se mi tam ta varlátka hledají a nechci samozřejmě syna moc násilně prohmatávat (on by se ani nenechal). Druhá věc je, že jsem četla, že se toho má řešit nejdéle do roka a půl a to nejspíš operativně. A že se tento stav v roce už nejspíše nezmění. Jakou máte prosím zkušenost?

aselluska
22. led 2019

Máme v rodině takový případ. Následovala operace ve dvou letech. Není to nic náročného. Je to rychlý zákrok, 2 malé jizvičky 🙂 Kdyby nesestoupilo, není to tak hrozné, upraví se 🙂

neomenia
22. led 2019

Pokud je jedno varle vys, ale hmatne, neoperuje se to. Operuje se jen uplna retence, tozn. ze varle neni v sourku ani v trisle. Ve vašem případě opravdu jen sledovat, casem zrejme sestoupi uplne.

bayt
autor
22. led 2019

@aselluska myslíš tím, že měl to varle zcela nehmatné, nebo ho měl jen vysoko?

gruyerre
22. led 2019

@bayt Máme také tenhle problém, řekli nám, že pokud je varle jen o něco výš, ale dá se stáhnout, tak se to nechává a stačí sledovat. Je třeba to kontrolovat, protože časem může to varle "utéct" natrvalo nahoru (dítě vyroste, ale ta stopka, na které je varlatko zůstane krátká). Ale většinou prý vlivem gravitace spíš sestoupí na správné místo.
Kontroluj to v sedě nebo ve stoje, nejjednodušší je v sedě ve vaně. Hlavně ne v leže nebo v chladu, to uteče nahoru určitě 🙂.

mirkaproch
20. črc 2020

@gruyerre prosím dotaz jak se to mysli kontrolovat v teplé vodě?syn má varlatka v šourku,ale v horní polovině,doktor říkal sledovat ve vodě,ale teď doma mě napadlo,co vlastně sledovat? Jestli se mu v té vodě samo posune nebo ne?mám se mu je pokoušet sama stahovat?....opravdu teď nevím teda...

gruyerre
21. črc 2020

@mirkaproch pokud v tom pytlíku varlatko je, třeba i nahoře, tak je to prý v pořádku. Stahovat dolů si myslím že ne, byli jsme s tim u několika doktorů a žádný tohle nedoporučoval (já vím, že o tom píšu, ale to oni to stahují ti doktoři při kontrolách, aby zkusili, zda to jde.) Jen prostě koukat, kde jsou. Jestli to není vidět na pohled, tak lehce prohmátnout 😁