Skafocefalie a jí podobné
Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například švy na lebce. Z kranyosynostóz je nejčastější, ale i tak není moc častá, za rok se s ní rodí asi 50 dětí a asi proto se o ní příliš nemluví a nepíše. Zakládám proto tuto diskuzi, pro maminky, jejichž dětem byla tato nebo podobná diagnoza stanovená a umírají strachem, co s jejich drobečkem bude. A taky pro nás, které jsme si tím vším už prošly, popovídejme si o tom, třeba právě tak pomůžeme ostatním!
Stručné shrnutí
- Skafocefalie (sagitální synostóza) je předčasné srůstání švu lebky, v ČR se s ní podle diskuse rodí přibližně 50 dětí ročně a hlavní léčbou je chirurgická remodelace lebky v dětské neurochirurgii.
- Operace se v Česku provádí v centrech jako Fakultní nemocnice Motol (Praha), Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a FN Plzeň – Lochotín; některé týmy používají 3D CT, jiné (Plzeň podle dr. Vacka) CT rutinně neprovádějí a pracují s RTG/antropometrií.
- Po operaci rodiče popisují hospitalizaci obvykle v rozmezí 6–10 dnů, možnost pooperační ochranné helmy existuje (Motol a jiné pracoviště ji nabízejí), a rehabilitace může zahrnovat Vojtovu metodu; informačně pomáhají i knihy (např. „Skafocefalie očima a srdcem“ za 119,- Kč) a rodičovské sítě.
Nejčastější otázky
Q: Jak se skafocefalie diagnostikuje a kde mám s dítětem hledat vyšetření?
A: Početná vyšetření v diskuzi uvádějí, že podezření může vzniknout již na prenatálním ultrazvuku, potvrzení běžně dělají specializovaná pracoviště dětské neurochirurgie (Praha – Motol, Ostrava – FNO, Plzeň – Lochotín) a k diagnostice se používají RTG, 3D CT nebo antropometrie/dynamická kefalometrie; v Motole lze volat centrálu 224 431 111 a oddělení neurochirurgie 224 432 530.
Q: Kdy by měla proběhnout operace skafocefalie a jaký je ideální věk/váha?
A: Více účastníků i dr. Petr Vacek uvádějí optimální věk operace zhruba 6–12 měsíců a jako praktické doporučení uvádí průměrnou hmotnost okolo 7 kg; obecně se píše, že kosmetický efekt je lepší při rané operaci, hlavní indikace však je ochrana mozku a prevence nitrolebního tlaku.
Q: Jak probíhá hospitalizace a co očekávat v pooperačním průběhu?
A: Rodinné popisy ukazují standardní průběh: příjem na JIRP/JIP, zavedení centrálního žilního katétru, operace (v jednom popisu trvala 7:30–12:00), transfúze 130 ml krve ve zmíněném případě, návrat na standardní pokoj a propuštění obvykle po 6–8 dnech; ambulantní odstranění vnitřních stehů po týdnu a následné kontroly.
Q: Co může být pooperační komplikací a jak časté je nutné opakovat operaci?
A: Diskuse uvádí možné komplikace jako otoky očí, bolesti při probuzení, zápal plic v jednom případě a krevní ztrátu vyžadující transfúzi; několik maminek uvádělo, že menší procento dětí (v konkrétních příspěvcích rodičů se objevilo „asi 5 %“) mohlo vyžadovat opakovanou operaci, ale to je v diskusi spíše zkušenost rodičů než statistika ze studie.
Q: Kdy se používá helma po operaci a stojí to za to?
A: V diskusi rodiče popisují, že existují „speciální helmy“ dostupné i v Motole; některé rodiny helmu používaly jako ochranu při aktivním pohybu a běhání, jiné ji hodnotily jako zatěžující a nepovažovaly za nutnou — názory rodičů se lišily.
Q: Kde najdu informační materiály a osobní zkušenosti o skafocefalii?
A: V diskusi je doporučeno knižní vydání „Skafocefalie očima a srdcem“ (cena zmiňovaná 119,- Kč, v diskusi ji nabízela autorka s číslem účtu 219980824/0300), blogy a příběhy na lukyssek.estranky.cz a qenda.bloguje.cz a magazín www.nase-deti.cz jako zdroje sdílených zkušeností.
Závěry z diskuze
Shoda
- Skafocefalie je sagitální synostóza a hlavním řešením v diskusi je chirurgická remodelace lebky prováděná na specializovaných neurochirurgických pracovištích.
- Většina rodičů doporučuje vyhledat specializované centrum (Motol, Ostrava, Plzeň) a sdílení zkušeností mezi rodiči považují za důležitý zdroj informací.
Sporné názory
- Helmička po operaci: někteří rodiče považují helmu za nezbytnou ochranu při aktivním dítěti, jiní ji označují za zátěž a nepotřebnou; obě varianty se v diskusi objevily jako reálné možnosti.
- Operační technika: některá pracoviště popisují „puzzle“ techniku (řezání kostí na díly), jiná zmiňují odebrání většího kusu kosti a remodelaci — v diskuzi jsou obě popsané jako možné přístupy.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě předpovědět, které děti budou potřebovat opakovanou operaci pro nový srůst švů?
- Do jakého věku či vývojové fáze lze definitivně říct, že další operace nebude nutná?
- Jaký je optimální režim pooperační ochrany (helma, doba nošení, omezení aktivity) v závislosti na konkrétní operační technice?
Zmíněné značky a firmy
Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), FN Plzeň – Lochotín, protetika Frýdek-Místek, naše-deti.cz, Modrý koník, Toluna, CP R / APHA (cpr.apha.cz), lukyssek.estranky.cz, qenda.bloguje.cz
Zmíněné produkty a metody
skafocefalie, sagitální synostóza, kraniostenoza, 3D CT, CT, MR (magnetická rezonance), RTG, dynamická kefalometrie (antropometrie), ochranná helmička, Vojtova metoda, centrální žilní katétr, plicní ventilace, krevní transfúze (příklad 130 ml), vigantol, vstřebávací stehy, kniha „Skafocefalie očima a srdcem“, nadstandardní lůžko 1000 Kč/den
Místa a osoby
Praha (Motol), Ostrava (FNO), Plzeň – Lochotín, Frýdek-Místek, Brno, Olomouc, doc. Krásničanová, MUDr. Vaculík, MUDr. Lipina, dr. Petr Vacek, dr. Holub, paní dr. Neklanová, paní dr. Kovářová
@miracleelcarim Deti z endosko jdou myslim rovnou na Jip. Myslim, ze Vas tam normalne nechaji, nebo Vas rovnou premisti na JIP. Prinejhorsim v prubehu operace jde cekat i ve spolecnych prostorach, jsou tam kresla, stul a zidle, ale doporucuji se jit radsi nekam projit, areal je veliky a obchody otevrene. Mozna si dat nejakou kavu, nebo dortik na uklidneni. Na JIP kocar s sebou mit nemuzete, zavira se do kumbalku vedle oddeleni. Vydaji ti ho az zase pujdete na normalni pokoj.. Pokoje jsou docela velke ale v kazdem pokoji je krome postylek, ci posteli pro deti take ta rozkladaci kresla na spani pro rodice. Kocarek na pokoji mit nesmis, kdyz uz ho mas u sebe tak musi stat na chodbe. Behem pobytu na Jip stejne dite nesmi opoustet oddeleni.Sedacku myslis tu do auta?
@kajinanda jojo,myslim sedacku do auta.prcka trapi vecerni koliky,je schopny od 19h do pulnoci prorvat,rourka je nas nejlepsi kamarad,ale stejne z nej nedostane vse,takze pak je koncert 🙈 areal asi prozkoumame,moc to tam neznam,ale sladke na nervy se bude hodit. Vim akorat o tech kramkach v dospele casti.
syn byl na operaci 2020, kočárek jsem mohla mít normálně na pokoji (ne JIP), tak to jsou asi nějaké nové změny. Když byl na operaci, přestěhovala jsem naše věci na JIP pokoj a čekala na něj přímo tam. Byl plně kojený, bez problémů mi ho po probuzení dali na klín, takže jsem ho měla prakticky pořád u sebe. Kromě JIP se mnou spal na tom rozkládacím křesle. jo a bacha na reakci po narkoze, já to nevychytala při kojení, napil se moc a pak to všechno vyhodil. Takže hlavně pomalu a po troškách.
Prosím Vás keď je v mieste toho sva, tvrdá vypuklinua bude to Zrasteny sev s najväčšou pravdepodobnosťou alebo to môže byť aj niečo iné? Dakujem
Dobrý den maminky, mám na vás dotaz. Naše malá (2r) má od prvního ultrazvuku oválnou hlavičku. Porodníci i moje pediatra na tom nikdy neviděli nic zvláštního, tak jsem jim věřila, ale teď jsem narazila na vaši diskuzi a zamrazilo mě. Dají se někomu zaslat fotky, aby mi řekl, jestli jsem přehnaně úzkostlivá nebo máme dorazit na kontrolu? Nechci malou teď tahat po nemocnicích zbytečně. Moc Vam děkuji za odpověď.
@inucha ahoj, naše malá má úplně přesně takový tvar hlavičky a tak se chci zeptat jak to u vás dopadlo? Nenašla jsem, jestli ji to někde psala. Díky moc za odpověď
Dobry den,
Prosim, myslite, ze je synova hlavicka k reseni?
Je narozen 37+1, ted je mu mesic a vzdy na biometrii plodu, tak museli kruh pro mereni hlavicky prizpusobit ovalu.
V nemocnici nikdo nic nerikal, pediatricka take zatim neresi.
Ma opravdu hlavicku hodne dozadu.
Dekuji
H.
@hapech my jsme nakonec byly s dcerou na měření v nemocnici v Motole, když jsem jim říkala, že máme podezření, vzali nás úplně bez problému asi za 2 týdny a bylo to v pořádku a to dcera měla hlavičku více protáhlou a ještě s užším čelem než má Váš synek. Nic ale nenašli a řekli že se to ještě upraví až bude růst, že má prostě více protáhlou hlavu a dceři jsou teď 2 roky a i kdy má stále protáhlejší hlavičku, nemá žádné jiné obtíže. Držím palce
@hapech my jsme nakonec byly s dcerou na měření v nemocnici v Motole, když jsem jim říkala, že máme podezření, vzali nás úplně bez problému asi za 2 týdny a bylo to v pořádku a to dcera měla hlavičku více protáhlou a ještě s užším čelem než má Váš synek. Nic ale nenašli a řekli že se to ještě upraví až bude růst, že má prostě více protáhlou hlavu a dceři jsou teď 2 roky a i kdy má stále protáhlejší hlavičku, nemá žádné jiné obtíže. Držím palce
@kateekatee mockrat dekuji,
Predpokladam, ze byla nutna zadanka, ze?
My mame problemy s pediatrickou, tak si nedokazu predstavit, ze neco bude chtit resit.
My uz vike, co jsou zdravitni problemy a jsem uz hrozne resic, tak bych radeji sla.
Preju at je dceruska zdrava.
Dekuju
Hanka
@kateekatee mockrat dekuji,
Predpokladam, ze byla nutna zadanka, ze?
My mame problemy s pediatrickou, tak si nedokazu predstavit, ze neco bude chtit resit.
My uz vike, co jsou zdravitni problemy a jsem uz hrozne resic, tak bych radeji sla.
Preju at je dceruska zdrava.
Dekuju
Hanka
@hapech popravdě my neměli žádanku, jen jsme uvedli jakého máme pediatra a oni to napsali na něj, ale my máme s pediatričku skvělé vztahy a s takovými věcmi nemá problém, je to prý na nás kolik toho pro malou chceme absolvovat abychom měli klid… Doporučila bych spíše zvážit výměnu pediatra… pokud toto není Váš první problém, který zdravotně řešíte a máte pocit že spolupráce s pediatričkou je složitá, nestojí to za ty nervy, rodiče si zaslouží podporu, protože my měli u první dcery také pediatričku se kterou byly problémy, podcenila spoustu důležitých věcí, i ty na které jsme ji upozorňovali a dcera to málem odnesla životem, a to doslova. Nechci Vás tím vůbec strašit, to ne, jen dnes už máme pediatričku novou, sice dojíždíme dál, ale vidím jak jiný přístup dokáže hodně pomoci při řešení různých trablí…držím palce. Katka
@hapech popravdě my neměli žádanku, jen jsme uvedli jakého máme pediatra a oni to napsali na něj, ale my máme s pediatričku skvělé vztahy a s takovými věcmi nemá problém, je to prý na nás kolik toho pro malou chceme absolvovat abychom měli klid… Doporučila bych spíše zvážit výměnu pediatra… pokud toto není Váš první problém, který zdravotně řešíte a máte pocit že spolupráce s pediatričkou je složitá, nestojí to za ty nervy, rodiče si zaslouží podporu, protože my měli u první dcery také pediatričku se kterou byly problémy, podcenila spoustu důležitých věcí, i ty na které jsme ji upozorňovali a dcera to málem odnesla životem, a to doslova. Nechci Vás tím vůbec strašit, to ne, jen dnes už máme pediatričku novou, sice dojíždíme dál, ale vidím jak jiný přístup dokáže hodně pomoci při řešení různých trablí…držím palce. Katka
@kateekatee dekuji, vymenu resime. Uz nejakou dobu. Pani doktorka ma zvlastni nastaveni, protoze na nejake veci je velice pecliva. A nejake ignoruje, ale nastesti mame kolem sebe spoustu specialistu (teda spis bohuzel).
Dekuji, ale za info. Budu to resit. Hodne stesti preju se zdravim.




@kajinanda ahoj,hlavne,ze uz to mate uspesne za sebou. Chlapecek byl asi chvili na aru vid?u te endoskopicke jdou snad rovnou na jip. Tak nevim,jestli budu moct byt po dobu operace na pokoji nebo budu muset cekat nekde v arealu...pokoje asinejsou asi moc velke vid...nevim,jestli vzit kocarek nebo sedacku,nejradsi bych tam mela oboje,syn nejak spatne spi uz ted