Tříselná kýla u 6ti týdenního miminka. Jdeme na operaci

helca27
7. črc 2010

Ahoj. Dnes našemu zlatíčkovi zjistili tříselnou kýlu. Má šest týdnů a už tohle. Doktorka nám řekla, že musí na operaci ale až tak za měsíc.
Máte s tímto někdo zkušenost u takhle malého miminka a už operace tříselné kýly?

Děkuji

Helča

momin
7. črc 2010

@helca27 skus kouknout tady...
Moc vam drzim palce!
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/triselna...

coxa
9. črc 2010

Ahoj, našemu malému je 10 týdnů a dneska nám na pohotovosti (naše mudra má dovolenou) potvrdili tříselnou kýlu. Přeposlali nás na dětskou chíru, ale tam si musím zavolat a objednat nás až v pondělí a je otázka kdy nás vůbec vezmou. Nějak si neumím představit, že by takhle malé miminko operovali... 😕

zuzik_p
9. črc 2010

Holky, nasi male take zjistili triselnou kylu na 6 nedelni prohlidce ☹ Druhy den jsme sli ke specialistovi, ktery to potvrdil, jeste tentyz den jsme nastoupili do nemocnice a nasledujici den malou operovali. Bylo to vse v poradku, akorat miminko nesmi par hodin pred operaci jist.

boruuvka
9. črc 2010

Holky, nechci vás děsit, ale můj manžel měl jako malý také tříselnou kýlu a při operaci mu přerušili chámovody. To jsme samozřejmě zjistili až po 1,5 roce snažení, kdy v ejakulátu neměl ani jednu mršku a musel podstupovat mikrochirurgický odběr spermií z varlat. Nejspíš mu to dělal před lety nějaký řezník ☹

coxa
9. črc 2010

@zuzik_p vy jste byli na operaci s takhle malým miminkem? 😕 To já se utěšovala a uklidňovala, že to snad nebude tak akutní! Alespoň doktorka na pohotovosti se tak netvářila, tak pořád tajně doufám... 😔
@boruuvka to je teda šílený! Manžel byl na operaci s tříselnou kýlou jako dvouletý, ale naštěstí funguje všechno tak jak má.

zuzik_p
10. črc 2010

@coxa mala to taky nemela akutni, ale dr rikal, ze u holcicek to vetsinou delaji ihned, jelikoz to muze tlacit na vajecniky.

nutelka
11. črc 2010

Ahoj, Martínkovi se objevila tříselná kýla v 5 týdnech. Měli jsme sledovat, operace se odložila, až bude větší. Od té doby se objevila jednou kolem 3 měsíců a pak až v 19 měs., kdy ho už raději operovali. Před 3 měsíci se mu objevila na druhé straně a před měsícem byl na operaci. Vše proběhlo o.k., obě operace snášel skvěle. 🙂

collette
16. črc 2010

Ahoj, já jsem si kýličky u malého všimla poprvé, když mu bylo 5 týdnů. Věděla jsem, o co jde, ale i tak mě to vyděsilo, takže jsem nás hnala na pohotovost. Auto v servisu, skoro půlnoc, venku zima jak v morně, těsně po Vánocích. Takže taxík tam i zpátky. Dobrý večer, jo je to kýla, není akutní, dojděte si výhledově na dětskou chirurgii, na shledanou. Hodinový výlet za 8 stovek 😀 Musím to zaťukat, zhruba od 4. měsíce se neobjevila. Docházíme na kontroly, jedna nás čeká příští měsíc. Snaží se operaci co nejvíc oddálit, ale kdyby se to uskřihlo, museli by na vlítnout hned.

Kuba si ji nejspíš vyplakal, musela jsem do nemocnice, u sebe jsem ho mít nemohla a kluci doma válčili sami 😢 Co u vás?

@boruuvka to teda fakt musel být řezník 🙄

@zuzik_p no jo, s těma vaječníkam je to na pytel, kdyby se uskřihly, je to v pr***i

nutelka
16. črc 2010

Collette - tříselná kýla je vrozená vada, pupeční se může vyplakat. V rámci předoperačních papírů byl pokec o tříselné kýle a tam to bylo napsáno.

collette
17. črc 2010

@nutelka špatně jsem se vyjádřila - náš Kuba je děsně úporný a i do pláče dává všechno - projevila by se časem tak jako tak, to vím, ale jak plakal, tak prostě vyjela dřív - také se mu potom projevovala jen když plakal ☹

bufina
18. črc 2010

@helca27 Ahoj, náš malej měl taky tříselnou kýlu, všimla sem si toho když mu bylo asi 5 týdnů. Nevím teda žádný podrobnosti o tom jak to vypadá u tvýho malýho, ale nás dětská doktorka nejdřív poslala na chirurgii ať se na to podívají. Tam mně ukázali jak to mám zkoušet zatlačit zpátky a že kdyby to nepomohlo, tak operace nejdřív v 6ti měsících. Tak sem to malýmu tlačila zpátky, moc mně to teda nešlo. Byly chvíle kdy to tam měl, pak třeba zase ne a kolem pátýho měsíce se mu to samo zpravilo. Doktorka mně sama od začátku říkala že se to může samo od sebe spravit, že se to zatáhne a bude to ok. Byli jste už na chirurgii? Řešit operaci mně přijde docela předčasné, aspoň podle vlastní zkušenosti.

coxa
18. črc 2010

My ji určitě od pláče nemáme, Davoušek je pohodové miminko, ale může se projevit prý i tlačením prdíků, kakáním, nebo tím jak sebou mrně mele a napíná bříško. Musí k tomu teda mít prý dispozici - slabou břišní stěnu.
Nás objednali na dětskou chirurgii až na září, tak to asi nic akutního nebude. Za týden jdeme k naší doktorce, tak jsem zvědavá, co na to řekne ta.

A vy jste měli u všech (myslím teď chlapečky) kýlu v tříslech nebo i v šourku?

bufina
18. črc 2010

@coxa My jsme měli je v třísle na levé straně. Na chirdě mně řekli že se máme vyhýbat prdíkům, takže před každým kojením jsme kapali sabsimplex. Třeba se vám to taky samo spraví. My jsme to měli díky tomu že byl malej předčasně narozenej, 33+6tt.

coxa
18. črc 2010

@bufina No snad jo, doufám, ikdyž u nás je to opravdu dědičné, tříselnou kýlu měl i manžel i tchán -ti v třísle a Davídek v šourku. Prcek na prdíky netrpí, předčasně narozený taky nebyl ( 40+3), asi opravdu dědičná dispozice. Jsem zvědavá, co nám na to řekne naše mudra, přeci jen je to na pohotovosti takové neosobní. Nepřestávám doufat, zatím jsem ji vidělat "jen" dvakrát.

bufina
18. črc 2010

@coxa To je teda mazec, že se to u vás tak dědí. Uvidíš co ti řeknou na té chirurgii. Malej to měl vylezlý skoro pořád a nakonec se to samo spravilo. Jednoho dne sem ho rozbalila, kýla nikde a už se neukázala 🙂

coxa
18. črc 2010

Bufi to je super, že vám to takhle samo zmizelo. Budu tajně doufat a třeba... 😉

miska_v
19. črc 2010

Ahoojky holky, můžu se k vám přidat a zároveň zeptat? ta tříselná kýla je na varlátkem, že a je to takové nafouklejší? náš Kubík má 4 měsíce a včera jsme si všimli..že má jednu stranu nad varlátkem nafouklou... A to se tvoří z pláče?jelikož ten náš je pořádnej uřvánek...no snad to nebude na další operaci..jednu jsme si vytrpěli v 6 týdnech s pylorostenozou

bufina
19. črc 2010

@miska_v Asi to bude ono, poraď se s doktorkou....Z pláče je to taky, nebo aji z prdíků. A můžu se zeptat co je to ta pylorostenoza?

coxa
19. črc 2010

@miska_v jojo, my máme taky nad varlátkem, ale řekla bych tak stejně velké jako varlátko - ale viděla jsem to fakt jen dvakrát. Z pláše taky, ale musí k tomu mít genetický dispozice prý. Náš mrňousek je pohodář, takže u nás z pláče určitě ne.

miska_v
19. črc 2010

@coxa no mě přijde že to má prcek větší jak varlátko a co se s tím dělá?:

miska_v
19. črc 2010

bufina - ahaaa. no mě právě poslala do nemocnice na chirurgii..pylorus je sval pod žaludke, prcek ho měl moc velkej a tak kanálek do střev byl úzkej a nepřijímal stravu do střev, a tudíž jen zvrace

collette
19. črc 2010

my máme pravé tříslo... když jsme byli na chíře, tak se projevila subjektivnost pohledů - MUDra do zprávy napsala "velikosti třešně", já viděla velkej vlašák 😀 říkali nám jemně zatlačit prsty "do špetky" a mělo by vám to pod těmi prsty jakoby škrouknout, Prý jak mimi rostou, tak je tříselný kanál míň šikmý a může se i uzavřít. Ale to prý bývá málokdy. Většinou se to pak projeví v dospělosti, třeba po námaze. No, možná bych byla raději, aby mu to dali dopořádku v dětství. A taky nám říkali, abychom hlavně nehledali informace ne netu, nebo se z toho zblázníme, protože internet je plný hororových scénářů. Měli pravdu 😖

@miska_v to jsou wjecy teda ☹

bufina
19. črc 2010

@miska_v Na té chirurgii určitě první vyzkouší jestli to jde zatlačit zpátky a pak by ti měli ukázat jak to máš dělat doma. Myslím že na operaci spěchat nebudou. Mně říkali nejdřív v půl roce.

bufina
19. črc 2010

@collette Mně to až tak do podrobností neříkali, jen doktor ukázal jak zatlačit, tak sem se pak úplně lekla co mu to dělá za zvuky. U nás se naštěstí žádnej horor nekonal 🙂

collette
19. črc 2010

@bufina no, to bylo to škrouknutí 😀 nejhorší je, že to i cítíš v těch prstech. já teda nejsem cimprlich, ale když se to dělo mojemu chlapečkovi malinkýmu ubohýmu hubeňoučkýmu 😀 tak mě málem vezli. Fakt je, že se na internetu většinou dozvíš, jak strašně je to nebezpečný (ano, je, ale v okamžiku, kdy se to uskřihne), jak se to musí hned řešit (ano, hned v případě, že se to uskřihne, ale i tak nám to hned dává minimálně 2 hodiny, takže jsme neměli obavu jezdit pryč, protože jsme věděli, že když se to poto, tak dojedeme), plus pár kazuistik zanedbaných případů (ale ruku na srdce, když si někdo nechá z třísel viset vak třikrát větší, než má pinďoura i se šourkem, tak je to pablb). Nám doktor říkal, že čím dýl, tím líp a pokud se to nepoto, tak by to viděl ideálně kolem druhého roku.

bufina
19. črc 2010

@collette Sem si taky říkala jestli ho tím kdovíjak netrápím... Vypadal že je mu to úplně šumák co s ním dělám a já sem se u toho stresovala abych mu neublížila. Su ráda že se mu to samo spravilo, ještě kdyby musel na operaci, tak bych se asi zbláznila, i když jde o tak "banální" zákrok.

coxa
19. črc 2010

@collette líbí se mi tvůj přístup! 😉 😀

Já uvidím co na to alespoň naše mudra, na dětskou chíru jdeme až v září. Já jsem to ani nezkoušela v třísle nahmatávat a mám pocit, že bych snad ani nenahmatala jak je tlusťoučkej. A když nevím jak, tak to raději nepokouším a čekám, až mě to někdo naučí.

nutelka
20. črc 2010

Tříselná kýla se téměř vždy operuje, málo případů je, že se zatáhne (dle dětského chirurga). Většinou se stejně objeví při námaze, kdy už dítě řádí třeba na hřišti apod. My taky mysleli, že je pokoj. A objevila se při brečení v 1,5 roce. Ale oba zákroky byly v pohodě, malý už 2 hoďky po zákroku seděl na zemi a hrál si, druhý den jsme šli domů.

Naučili jsme se s tím žít, nekontrolovala jsem ji pořád, když brečel. Vždy se zatáhla sama. Když se uskřine, tak je to obrovská bolest, že bysme to určitě nepřehlédli.

coxa
20. črc 2010

To jsem se právě chtěla zeptat, jestli jde uskřinutí kýly nějak přehlídnout, tak teď už vím , díky Nutelko.

collette
20. črc 2010

@nutelka to je super 😵 nám doktor říkal, že je to v podstatě kosmetika. Ale i tak mi tam čertík v zadu poskakuje, přece jen ta narkóza a tak. No uvidíme. Říká se, že malé děti to zvládají lépe. Ale zase kamarádka byla s chlapečkem na operaci s ouškem a když se probral, tak byla u něj a on na ní křičel, ať jde pryč, že chce svojí maminku. Děs ☹

Uskřihnutou kýlu (puoeční) jsem viděla u dospělého a věřte mi, přehlédnout to určo nejde. Jednak bude malé plakat, protože ta bolest je prý děsná, a s největší pravděpodobností bude ta boule větší než obvykle a nepůjde zatlačit. Pak na nic moc nečekat a šupky do nemocnice. V Praze doporučuji Krč (a možná i lidem z okolí). Jak už jsem psala, máte tak dvě hodiny na dojezd.