Úder do hlavy. Otřes mozku?

25. led 2023

Syn 3,5 roků se před více než hodinou udeřil zezadu do hlavy o dřevěný rám postele. Rána to teda byla, má vzadu malou bouli. Ihned po úderu brečel, nebyl v bezvědomí, nezvracel, reaguje, nezdá se mi, že by se choval nějak jinak. Neumí ještě mluvit, ale říká, že pálí, tak říká když ho něco bolí. Určitě ho bolí hlava. Mohl by mít otřes mozku? Mám jet na pohotovost, nebo zatím jen sledovat? Jsem z toho úplně hotová. Bojím se o něj.
Díky

pampeliska1313
25. led 2023

“Jen” bych sledovala. Pamatuju si, ze syn takhle “mrdnul” pardon:D hlavou o kovovou tyč, když se učil stát. Máme prostě úplně na prd poličky. Zvracel několikrát, ale jinak v poho. Volala jsem na pohotovost, tam mě vyslali aby neměl otres mozku a nakonec nic, jen boule. Takže pokud reaguje, nezvraci, není zvýšená spavost, třes, proste to co jste psala, tak bych pro jistotu jen v noci kontrolovala.)

autor
25. led 2023

@pampeliska1313 Hned začal plakat, volal mami, mami, samozřejmě po tom úderu nemohl usnout, asi byl otřesený, chodila jsem za ním. Už teda spinká. Ptala jsem se ho, jestli ho něco bolí, ale tím, že nemluví, tak moc toho neřekne, jen mi asi 2x řekl pálí, takže ho asi bolela hlava si myslím. Ale nezdálo se mi, že by byl nějaký jiný, uvidíme do rána. Prý, že otřes mozku se může projevit až několika hodinách

pampeliska1313
25. led 2023

Jako nejsem lékař, beru to z toho co mám nacteny tak ruzne po internetech.🙂 ale asi proto je ta kontrola během noci, kdyby náhodou něco.🙂 vím, ze tehdy v nemocnici hodně řešili i to, ze mu třeba neteče krev a proste mi přišlo, ze jako pokud reaguje, tak dobrý, ale to byl jen dojem. 🙂 osobně bych zkontrolovala a když bude i další den dobrej, brala bych to jako uzavřeny 🙂 ale třeba sem někdo napíše něco moudrejsiho, než já.🙂 Btw - jeste nějak řešili, ze když zvracel, tak i barvu, tehdy to měl syn takový průhledný a nakonec z toho vyšlo, ze tělo bylo v šoku a proste se vyprazdnilo.

autor
25. led 2023

@pampeliska1313 Krev mu netekla ani z uší ani z nosu. Hned reagoval, nebyl mimo nebo tak. No každopádně asi mám dnes po spánku. Bojím se a pořád za ním chodím. Spinká, tak uvidím

westie
26. led 2023

Nejsem lékař, píšu jen z vlastní zkušenosti, když se hose ošklivě uhodila dcera do hlavy. Reagovala podobně jako tvůj syn. Pro jistotu jsme volali na dětskou pohotovost, kde nám řekli, ať sledujeme i během noci - dceru jsme v noci opatrně vzbudili azkontrolovali, jak reaguje.

autor
26. led 2023

@westie Taky budu kontrolovat, snad ho probudím, usnul tvrdě

rotkapchen
26. led 2023

Prvnich sest hodin od uderu bys ho mela vzbudit kazdou hodinu a zjistit, ze Te vidi a reaguje na Tebe. Pak uz jen každé tri hodiny do uplynutí 24 hodin od uderu. Mělo by byt zřejme ze jeho zornice reaguji na svetlo, otáčí se za podněty, nemota se, nezvraci.
Na pozorování si dej celých 24 hodin. Pokud se Ti něco nebude zdat, tak jed na dětskou neurologii. V Praze ji ma Motol a Krč.

autor
26. led 2023

@rotkapchen Chodila jsem ho kontrolovat, budila jsem ho, byl teda rozespalý a hned usínal, ale vše se mi zdálo v pořádku. Dokonce mi i odpověděl jak se jmenuje a kolik má roků. Ráno zase živé stříbro, lítal, hrál si, skákal. Vůbec žádné zvracení, motání, divná chůze, dokonce úplně normálně sešel i vyšel schody, obědval. Nepozuruji na něm nějaké změny či divné chování

pampeliska1313
26. led 2023

Tak to je super.🙂

rotkapchen
27. led 2023

To jsi udělala výborně 👍 A myslím si, že prcek je v pořádku 😉
Pokud ses vážně bala a chtela bys předcházet takovymto svým nejistotam, co kdy v jaké situaci dělat, co hlidat, kam volat a kdy hned jet, doporučuji Ti online kurz prvni pomoci detem. Ty peníze za to stoji a budes to mit kdykoli po ruce. Nejen pady, ale i otravy, zranění, podivné chování, pokousani zviraty..
Pokud by Te to zajimalo, mohu Ti doporučit relevantní odkaz. Sama tohle mám a se třemi detmi mi to dodává sebevědomí a pocit, ze vím, co dělat.

chlapecektehu
27. led 2023

To otřes mozku není malýmu se to stalo před 14 dny ale on když spadnul tak nebrečel a padal mi do bezvědomí v nemocnici jsme byli dva dny

kackabis
28. led 2023

Náš malý když měl otřes mozku tak byl úplně mimo, zavracel oči, plakal že mu píská v uchu. Byli sme na noc v nemocnici na pozorování, musela jsem ho během spánku doma pořád štípat nebo lechtat, jestli se probírá 🙂
Takže pokud nic z toho, brala bych to, jako, že je ok

katerina1974
28. led 2023

Mám podobnou zkušenost,my jsme tedy raději do nemocnice jeli,a tam nám řekli,že se musí každé 2 hodiny budit,zda je v pořádku,jen tak je možné-kdyby to přece jenom něco bylo-předejít komplikacím.Radím-budík k posteli a opravdu to vydržet.Moc držím pěsti,ať jste v pohodě👍

odula
28. led 2023

Ahoj uz je "pozde", vim. Jste v pořádku, takze super 🙂 jenom moje zkušenost - dcera měla lehkej otres mozku ve 4 letech. Stala na lavicce a lavička se prevratila a ona spadla jak prkno dozadu a uderila se do hlavy o betonovou podlahu. Zrovna jsem ji vyzvedavala ze skolky. Do 10 minut ji zacalo byt nevolno, zacala usinat, nekomunikovala, opravdu byla jiná. A to ten otřes byl lehkej. Tak jsme jeli rovnou do nemocnice. Takže to opravdu poznas, poznas to rychle. To třeba pro příště ( a samozrejme doufám ze žádný "příště" nebude ;) )

ivis_b
28. led 2023

Taky moje zkusenost - syn v 11m spadnul ze stoje dozadu na podlahu. Prislo nam, ze se mota (ale sam jeste nechodil, tak se to nedalo moc poznat), plakal, jeli jsme do nemocnice - otres mozku nezjisten, ovsem mel prasklou lebku. Zustali jsme tam 2 noci na JIP. Takze ja bych radeji jela, kdyz si clovek neni jisty. Pady na celo jsou vetsinou ok, ale ty pady dozadu jsou blbe.

ada22
29. led 2023

Již není aktuální,ale @rotkapchen to s tím buzením píše správně. Máme hodně akční dítě, takže s pády na hlavu bohaté zkušenosti. Když nezvraci a chová se normálně, tak v intervalech budit do úplného probuzení. Je to dost dřina a někdy se úplně nepovede, ale většinou vidíš, že to dítě reaguje normálně. Když to byl pád z výšky a stěžovala si na bolest hlavy, tak jsme s ní raději jeli na pohotovost i když jinak byla ok. Oni už teď nedělají rentgeny jen dítě zkontrolují. Jinak kritických je prvních pár hodin, pak riziko klesá. Kontrolovat jsme měli až tři dny.

fouskovi
29. led 2023

Tak hlavně hlídat je to dva roky syn skočil do postele a vzal to přes hranu postele ( nos a čelo) jeli jsme hned reagoval vše dobré a druhý den otok stekl do očí a po obědě se vzbudil že mu je strašně špatně a bolí ho hlava tak jsme jeli a otřes mozku

autor
1. únor 2023

Všem moc děkuji. Sice píší se zpožděním, ale díky bohu vše dobře dopadlo. Syna se mi podařilo budit, žádná změna chování, zvracení, motání, bezvědomí. Ráno zase stejný divočák jako každý jiný den