Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Viróza se zvracením u 17měsíčního dítěte - pomůže kojení?

zuzivi
7. bře 2019

Zdravím, prosím o vaše zkušenosti, teď to řádí všude. Malá, 17 měsíců, od rána zvrací. Bohužel neudrží ani žádné tekutiny... CCa od 14 hodin dávám Kulíška, nejdřív to vypadalo dobře, ale teď večer šel ven i ten... Od pondělí nekojím, ale přemýšlela jsem, že bych to zase zkusila. Chci se zeptat na vaše zkušenosti, děkuji

sudylichozrout
7. bře 2019

@zuzivi po tydnu by ses jeste rozkojit mohla, zkus to, je to porad s vodou nejprirozenejsi tekutina.

fly80
8. bře 2019

Určitě nekojit. Řešila se. A to před 14 dny s velkou dcerou, tak sem se ptala doktorky, co dělat, kdyby to chytlo miminko. Tak bych prý musela okamžitě do nemocnice, protože na to zvracení se nesmí žádné mléko, tedy ani mateřské. U miminek se to řeší infuzí. První den dávat jen tekutiny. U nás šlo ven všechno, jediný černý oslazeny čaj tak nějak mohla a byl mi doporučený. Nebo prý Coca Cola, ale ta šla ven taky. Pokud by neudrželo dítko tekutiny ani druhý den, museli byste do nemocnice. Moje dcerka čtyři dny nejedla vůbec nic, všechno šlo ven. Ale naštěstí pití už ne. Držím palce, ať máte rychlejší průběh.

hafika
8. bře 2019

Dcera dostala rotavirovou infekci jako bonus k pobytu v nemocnici. Hodně zvracela a mléko jí nedělalo dobře. K tomu brala hodně léků ve formě sirupů a bylo potřeba, aby je nevyzvracela. Sestra mi poradila dávat vše po lžičkách. Jednu lžičku, 5 min pauza, další lžičku. Byl to opruz, ale vody měla dost, léky zvládla a vyhly jsme se kapačkám.

hafika
8. bře 2019

A opravdu jsou že začátku důležité pauzy mezi lžičkami vody, jak jsem spěchala, hned zvracela. Chce to trpělivost.

no_title
8. bře 2019

z mé zkušenosti... kojení malého už podruhé zachránilo před nemocnicí. Měli jsme střevní chřipku, bohužel u něj mívá dot děsný průběh, neudrží nic. Když se to stalo poprvé, uvěřila jsem hloupým radám, že se u střevní chřipky kojit nemá a že mám dávat slazený černý čaj a piškoty. Ani když se dodržovaly ty pauzy. Nic z toho neudržel dýl jak 20 minut. Pak začaly stavy dehydratace, byl hodně spavý, apatický... v tomto stavu je už zle. Dehydratace je u miminek nebezpečná a může ho stát život. A hlavně to jde strašně rychle (zemřel mi takhle kamarád v 8 letech). Takže jsem řekla manželovi, aby začal balit do nemocnice. Zkusila jsem poslední možnost - nakojit ho. Přeci jen. Chtěla jsem, ať si jen cucne, ale jak zjistil, že může, tak začal pít plnými doušky. No... dokojil se, slezl dolů a začal zase lítat a hrát si 😀 Nikam jsme nemuseli, bylo to vyměněné dítě.
Já bych to zkusila, kojení mu dá protilátky proti nemoci a je nejlépe stravitelné. Zkusila bych to, po 4 dnech MM mít určitě budeš, asi ne tak moc jako kdybys kojila několikrát denně, ale čím častěji budeš přikládat, tím víc ho bude.
Btw. právě kvůli té naší zkušenosti se střevní chřipkou doporučuji holkám dítě brzy neodstavovat, je-li to možné. Protože při nemoci je kojení největší pomocník a lék.

no_title
8. bře 2019

A mimochodem, po tom kojení už nezvracel ani jednou. U druhé střevní chřipky už jsem věděla, co mám dělat, sice se 3 dny pouze kojil, nejedl, ale po 3 hodinách už pak nezvracel, měl už jen průjem

karlajasmine
8. bře 2019

@fly80 To je naprosty nesmysl a doktorka by mela vratit diplom, co to je za neskutecny blabol. Kojeni je naopak jediny uciny lek rotaviroveho onemocneni, za predpokladu, ze matka v detstvi rotavir prodelala, coz vetsina populace ano, ma protilatky a diteti to da vsechno, co potrebuje. Mam cerstvou zkusenost - moje dve deti mely rotavirove onemocneni nedavno. Starsi uz nekojeny to chytl tak otresne, ze musel 2x na kapacky, mladsi kojeny mel pouze tyden prujem a pozvracel se jen 5x za cely tyden. Zkusila jsem ze zoufalstvi dat starsimu odstrikane materske mleko do sklenicky a pomohlo to - od te chvile se to otocilo k lepsimu. I tady se pise u kojenych deti kojeni pri rotaviru neprerusovat. http://www.szu.cz/uploads/Epidemiologie/FVD/Rot... Zakladatelko, zkus se jeste rozkojit, a nepodcenuj priznaky dehydratace.. pokud se dite stane malatnym, unavenym, bude mit suche rty a oci a kuzi, curat bude malo nebo vubec, jet ihned do nemocnice.

klko
8. bře 2019

@zuzivi take nás položila střevní chřipka a zvracení průjem.a dr mi řekl hlavně nepresstavat kojit. Naopak klidně kojit častěji. Nesmí se odvodnit

olga_
8. bře 2019

@fly80 Tvl, to jsou perly od těch doktorů. Větší nesmysl jsem neslyšela. Nás taktéž vždy podpořilo kojení a po týdnu to ještě určitě půjde, takže bych to - @zuzivi - určitě zkusila.

diewcatqoo
8. bře 2019

Nam tiez pani doktorka odporucila na prujem a zvracanie nekojit, vraj mlieko to len zhorsi. Ale ja som si tym vnutorne nesuhlasila, podla mna je mm pre dieta ta najprirodzenejsia potravina + obsahuje protilatky. A vzdy, ak sme mali stavy zvracania alebo prujem, ked maly nechcel/nemohol nic jest, kojenie to zachranilo.
Btw, 4 dni po odstaveni tam urcite nieco mat budes. Tiez som odstavovala na na 4. den som bola nutena dat prso a mlieko tam bolo.

no_title
8. bře 2019

@diewcatqoo
@olga_
@fly80
@karlajasmine
To s tím kojením a doktory je taková zajímavá otázka. Ptala jsem se na to pár lidí přímo z oboru pediatrie. Z toho, co jsem se dověděla: Je to hodně ovlivněné generačně. Protože se kdysi věřilo, že věda je lepší atd. a že umělé mléko je lepší než mateřské, dnes už je to jinak a maminky jsou v kojení podporovány. Ovšem mnoho pediatrů je starších a není nějaké dodatečné vzdělávání ohledně kojení. Ohledně očkování nebo UM pediatři vzděláváni jsou, ty konference sponzorují ty firmy. No, ale kurz ohledně kojení nemá kdo sponzorovat 😀 Bohužel, naše prsa financemi nedisponují 😀 . to by musel jedině pediatr chtít sám (což se moc neděje). Mnoho z nich má pak informace ohledně kojení jen ze školy, což může být mnoho let a za tu dobu se přišlo na spousty věcí. Vždyť, stále mnoho pediatrů doporučuje kojit max rok, i když WHO píše něco jiného. (zajímalo by mě, zda to četli).

Takže ne všechny rady lékařů ohledně kojení jsou správné. Já ve 2 měsících dostala sprdnuto, že malého prý překrmuju a mám mu dávat dudlík. Byla jsem tam, protože hodně plakal, měl větry, ona mi ukázala, že má nafouklé bříško a že je prý překrmený. Ano, zrovna jsem přišla po kojení, takže byl najezený. Prý ho mám kojit maximálně 5 minut z jednoho a 5 minut z druhého a pak dát dudlík a nekojit dřív než za 2 hodiny. Inu poslechla jsem, dítě brblalo, ale pak si na dudlík tak zvyklo, že nechtělo kojit vůbec. S bojkotem jsme bojovali asi 3 měsíce, kojila jsem jen na gymnastickém míči za neustálého pohupování. Úžasné období... pak samozřejmě přibírat přestal, museli jsme dokrmovat cévkou po prsu. Což při kojení na míči za pohupování byla fakt zábava.... Tak jsem dudlík vyhodila a za týden byl klid od celého bojkotu. Bylo to tím. Tato rada lékaře byla u nás prostě špatná a po této zkušenosti si radši vše ověřuju. Samozřejmě mám k lékaři úctu, pokud rozpozná a dobře vyléčí nemoc, ale pokud má o kojení pár informací, a to 30 let starých, je lepší to konzultovat s někým, kdo se zabývá především kojením. Moje LP byla pediatra i LP, to byla nejlepší kombinace 🙂

olga_
8. bře 2019

@no_title Amen. My u staršího měli sice předdůchodovou pediatru, ale v kojení osvícenou. I při klasické krizi ve třech měsících mě podpořila slovy: "To zvládnete, to se v tomto období stává." Její sestra dělá LP. No a kojení a porodnice, to je taky kapitola...

plksv
8. bře 2019

Info jen pro otrlé 🙂. Kojím pětiletého kluka, před půl rokem měl šílenou žaludeční chřipku. Začal v noci, zvracel každé dvě hodiny, další den a noc pokračoval v delších intervalech. Vždycky se vyzvracel, podle potřeby jsem to uklidila, převlékla a dala ho k prsu. Zvlášť v noci se napil, uklidnil a za chvilku spal. Celou tu dobu byl z 95 % na MM, nemocnice se nekonala, považuji to za zázrak.

diewcatqoo
8. bře 2019

Ja si myslim, ze co sa tyka kojenia, kazda matka vyciti, co jej dieta potrebuje a ako je to spravne pre neho. Lebo kazde dieta je ine a kazde ma ine potreby. Takze spoliehat sa na nejake univerzalne rady od lekara, co sa tyka kojenia a riadit sa vylucne nimi, povazujem za chybu. A poznam vela mamiciek, ktore sa riadili len lekarskymi radami a potom si to vycitali.
Takze pri kojeni odporucam dat hlavne na svoj materinsky instinkt. Ak citim, ze nieco je pre dieta spravne a vyhovuje mu to, tak sa riadim podla seba.

zuzivi
autor
10. bře 2019

mockrát všem děkuji za své postřehy a rady 🙂 naštěstí zvracení nemělo dlouhé trvání, dehydratace také nenastala..té jsem se opravdu bála.. teď už se jen zbavit průjmu a bude to za námi! 🙂

klko
10. bře 2019

@zuzivi davejte černý čaj a pecivo a jablecnou a merunkovou přesnidavky

Sem začni psát odpověď...

Odešli