Vyrážka trvající 15 dní. Pátá nemoc? Alergie?

zuzlika
29. dub 2015

Maminky, které mají více než dvouleté děti ..nesetkaly jste se s takovouto vyrážkou, která je někdy intenzivní, někdy méně a trvá už 15 dní??? 🤐 Začalo to po krátkém předpoledním jarním posezení na sluníčku, odpol. měl velmi červené tváře, typické pro 5.nemoc.Myslela jsem,že se trošku spálil na tom slunci (nosánek ale neměl červený) a tak jsem ho odpoledne na ven vybavila čepičkou a namazala ta místa krémem s 50 faktorem. Později krém zkončil v koši, vyrážka brala rychlý spád a já měla za to,že krém byl prošlý a má to z něj. Postupně se flíčky (nejsou vůbec vystouplé) objevili na zádech, zadečku,rukách, nohách....po týdnu slezla vyrážka s tvářiček,má je jen trochu červené, k tomu má 1 bouličku za ouškem.Bez teplot. Doktorka prohlédla, udělala CRP a Streptest, které vyšly v pořádku a vše nakonec přisuzuje nějaké alergii. Bereme Fenistil, vyřazujeme postupně všemožné alergeny ( v pitíčku na fotu je čaj), zatím vyrážka nemizí. Přikláněla jsem se k 5. nemoci,ale MuDr. to znovu zavrhla, že by musel mít zpočátku vysoké horečky a to bych si všimla, také prý že to snad mají mladší děti,než dvouapůlleté. Na fotu to není tolik červené,ale kdo to vidí,neví, kam vyrážku zařadit. Peru stále ve stejném gelu,vyhýbáme se alergenům,slunci už také...u moře byl loni a sluníčko snášel dosud dobře,tak nevím. Vyrážka se chová nevypočitatelně.. jeden den vybledne a najednou se vrací zas a zákeřně červená. Nevíte někdo,co to může být? Nerada bych něco zanedbala. Moc děkuji za všechny zkušenosti.

valik
29. dub 2015

Podle mne je to kopřivka. Zkuste si o tom najít nějaké informace. Často už se ani na příčinu nepřijde. Prostě nějaký alergen a reakce na něj. Moje dcerka to měla několik dnů (objevovalo se a mizelo) a pak to definitivně zmizelo. Podle mne to tenkrát měla z šípků. Vše bylo stejné (prášek na praní, jídlo, kosmetika) jen ten den, co se to objevilo jsme spolu poprvé dělaly korále z šípků. Pak šla v poledne spát a už vstala z vyrážkou. Může to být kopřivka i z toho krému... Vypadá to stejně jako ta naše. Tenkrát jsme to dokonce fotili pro doktorku, protože to během několika hodiny mizelo a pak se zas objevilo, tak jsme se báli, že jí v ordinaci nebude co ukazovat..🙂 Věřím, že i u vás to brzo zmizí napořád...

zuzlika
autor
29. dub 2015

Valik : Také mě to předtím napadlo, po postupném vyloučení spalniček,zarděnek,planých neštovic,šesté nemoci,atop.ekzému atd. zbyla jen 5.nemoc, alergie a kopřivka. Tato vyrážka tedy podotknu - nesvědí. Pomohlo vám na to něco? Díky.

valik
29. dub 2015

@zuzlika Ano, ten fenistil v kapkách. Dcerka tvrdila, že ji to nesvědí, ale občas si to mimoděk třela. Jinak já mám alergii na slunce. Vypadá to podobně, ale trochu to svědí a je to mírně vystouplé. Objevila se mi v pubertě u moře (i před tím jsem u moře byla a nic) a pak se objevovala každé jaro po pobytu na slunci. Teď v dospělosti ji stále mám, ale jen trošku, především na zápěstích. Není to nic hrozného. Pokud se ale ta vyrážka nyní objevuje mimo vystavení slunci, bude to kopřivka vyvolaná fakt nějakým jiným alergenem....

zuzlika
autor
29. dub 2015

..tady je to líp vidět.. 😕 jen jsem pořád nezjistila, co tu vyrážku vyvolalo..a nevím, zda zas nejít k Mudr., předtím tam byl jen záskok za naší paní doktorku. Nevíte, jestli s tím posílají na alergologii? Děkuju.

valik
29. dub 2015

Nás s tím na alergo neposlala. Já bych ještě dva až tři dny počkala, a k dr. až potom. Možná na ten alergen ani nepřijdete... Nejspíš se to ani nebude opakovat...

cica002
29. dub 2015

Přesně takhle vypadá už 14 dnů můj manžel. Na kožním mu řekli, že patrně v důsledku oslabené imunity chytil virus Pityriasis rosea Gibert, který způsobuje tuto vyrážku. Je to dětské onemocnění a dospělí ho chytnou prý vyjímečně. Neměl teploty, nesvědí ho to. Zhoršuje se v teple, podrážděné potem. Léky nedostal, prý zmizí samo. A opravu, už se to pomalu ztrácí. Zkus se zeptat na tohle, jestli to není i váš případ ...

ronyx
29. dub 2015

Opravdu to vypadá na nějakou alergickou reakci,můj syn měl něco podobného jako malý,když se mi dostal k míse kyselého zelí a trošku snědl.Takhle osypaný byl pár dní.Může to být bohužel alergie na cokoliv 😒

zuzlika
autor
30. dub 2015

Díky všem. Dnes odpol. jedeme raděj na vyšetření do nemocnice. 😒

cica002
30. dub 2015

@zuzlika tak dej pak vedet

daisyjane
30. dub 2015

@zuzlika Pokud to není něco infekčního, přikláněla bych se k alergii ze sluníčka, zvlášť, když to po něm začalo. Já tohle mám každý rok na začátku sezony, kdy je větší slunce. Vydrží to pár týdnů. Jakmile jen trochu vyjdu ven, vrátí se to. Raději teď, než mazat jeden opalovák za druhým, nosit dlouhý rukáv, ale co pěkně dýchá, nic uplého, při spocení to zase zarudne, ta kůže je teď podrážděná. Max nějaký panthenol či mlíčko namazat na podrážděnou citlivou pokožku po opalování. Ale jinak oblíkat dlouhý rukáv, stranit se slunci. Za 2-3 týdny reakce pominou a kůže se uklidní a pak už se můžu slunit bez problémů. Následně samozřejmě používat opalovací krémy s vysokým faktorem a záměrně nechodit v poledne na ostré slunce. Do budoucna řešit na kožním nebo alergologii. Mě zabíral Xyzal. Stačilo brát při tom prvním ostřejším sluníčku brát pár dní, pak si kůže zvykla a obešla jsem se bez nepříjemných projevů i bez dalších léků. Přeji vám, ať se to brzy vyřeší a najdete řešení.

zuzlika
autor
30. dub 2015

Tak jsme byli v nemocnici, ale sama primářka tak nějak nevěděla, že prý se ukáže až časem. Moc jsme se nedozvěděli, vlastně nic. Zatím mazat mastičkou. No, takže v pondělí nás objednávám jinam, do Prahy. 😢 Taky myslím, daisyjane, že to bude asi nakonec z toho sluníčka, ale raděj to chci mít potvrzené. Mějte se pěkně a mějte hlavně zdravé dětičky.

daisyjane
1. kvě 2015

@zuzlika Já to mívám i úplně světlé, že to nejde vidět, ale když se to poškrábe, spotí nebo opět vystaví na sluníčko, tak to zase vystoupne, zrudne, vypadá jak na obrázku a začne až svědit. Přeju, ať máte brzy jasno. Mě se to začalo dít pravidelně každý rok po reakci na silná antibiotika když jsem vylezla asi až po týdnu užívání na mírné slunce (a to jsem měla dlouhý rukáv a byla jsem natřená), předtím jsem tím trpěla spíš jen výjimečně. Třeba jednou za 3 roky. Od té doby každý rok, pomáhá jen zmíněný Xyzal. Ale třeba z toho malý vyroste. Mě se to stalo až v pubertě.

petullina
22. črc 2015

@zuzlika muzu se zeptat zda jste přišli na to co to vlastně bylo?? Ta vyrážka hodně připomíná tu co ted prodělává muj syn..v sobotu vecer jsem si všimla ze ma trosku vyrazku na hrudniku, ale prisuzovala jsem to po koupani v bazenu po chloru..v neděli rano uz mel na tvarich cervenou mramorovou kuzi..v pondeli rano uz mel tvare a usi rude a teple na dotek a vyrazka i na hrudniku a na zadech spus spíš v horni polovině zad..sli jsme k dr, ktery jen koukl do krku, poslech a. rekl, ze je to alergicka reakce a napsal Xyzal pul tbl rano a vecet...jenze vecer se zhorsil, tvare mu trochu otekly a mel teplotu, bala jsem se noci, sjeli jsme jeste vecer na pohotovost a pan doktor rekl to same..alergicka reakce nejspi na ovoce nebo nejaky jiny alergen..pátrala jsem co jedl, napadlo me ze v patek jsem zavarovala merunky a on je jedl, pak jeste vypil pres den tak pul litru neredeneho dzusu..dnes je streda a tvare a horní polovinu těla ma uz bez vyrazky, ale ruce, zadek a stehna ma desny..prikladam foto..jeste mi napadlo ze se dost koupal v bazenu, tsk jestli by to nemohlo byt podráždění z chloru..patram po internetu a proste mi to prijde jako pata nemoc kdyz vyrážka trva tak dlouho, koprivka od alergie podle mne zmizí do tri dnu..tohle se stshuje postupně dolu a Adama to ani nesvedi

zuzlika
autor
22. črc 2015

Ahoj, posílali nás všude možně a každý mudr., že jde zřejmě o alergii. Když jsme měli jet do Vinohradské nemocnice k odborníkům,vyrážka se najednou asi lekla a zmizela. Doteď si myslím, že to byla pátá nemoc a nikdo mi to nevymluví. Hodně jsem o tom četla a hledala a dohledala i přesný obrázek naprosto shodný s vyrážkou našeho malého a vašeho. Zapátrám znovu a pokud najdu,pošlu. Vsadila bych boty, že je to stejné, jako u nás. Neboj. I průběh byl podobný. Zmizí to, sice za delší čas,ale zmizí. 😅 Z.

zuzlika
autor
22. črc 2015

P.S. Ten obrázek se týkal článku k 5. nemoci.

petullina
23. črc 2015

děkuji, já se k tomu proste taky priklanim, ze to je pata nemoc, jen dva doktori nezavisle na sobe mi rekli,ze to je proste reakce na neco..dnes uz je dobrej,uz jsme ho pustila ven,má trochu jeste nohy ale jinak uz pekne bledne 🙂
Jeste si ti zeptám, zda to od nej chytil starsi nebo nekdo z rodiny? Já mám prave jeste 16m dceru a za 14dni odjizdime na dovcu, takze pocitam ze to od nej ona beztak chyti taky...a ta pred mesicem zase mela sestou nemoc, zrovna kdyz jsme meli letet na dovolenou, takze jsme ji museli nechat doma, tak se modlim aby to ona nedostala a alespon mohla jet ted s nami jen po ČR

zuzlika
autor
24. črc 2015

U nás to starší kluk nechytl, mám pocit, že jí kdysi prodělal, ale nejsem si jistá, zda je možné chytit to znovu. Je ale o 8 let starší, takže možná i víc imunní... 😖 Tak držím palce.

snahnah
26. kvě 2016

Koukam na fotky, 7 lety syn ma to same. Dnes u MUDr.potvrzena pata nemoc. Prubeh: 29.4.volali ze skoly, ze ma horecku. V pondeli byl uz ok, ale radsi jsem si ho nechala 3 dny doma. Ve ctvrtek mel na noze cerveny flek, jak kdyby se oholil tupou ziletkou(uz to jednou udelal 🙂) tak jsem to neresila. V patek toho bylo vic a vypadalo to, jak koprivka. Nic noveho, vzal si xyzal, jenze v sobotu po vyletu se mu vyrazka zacala slevat do velkych cervenych ploch, na dotek horkych, mirne nateklych a nesvedilo to. V nedeli 8.5.diagnostikovana koprivka na pohotovosti a s dithiadenem nas poslali dom. Chvilku klid. V pondeli 23.5.zvysena teplota a silna ryma, cervene tvare a ruce (jak spaleniny od slunicka)podle doktorky pry alergie. Ale ze kdyby se objevila vyrazka, ze mame prijit, na skole a skolce je vyskyt pate nemoci. Ve stredu se zacla objevovat vyrazka a byla teda konecne potvrzena pata nemoc. Je to virove, tak se s tim pry neda nic delat a jen cekat, az to prejde... Jo a kdyz segra mela sestou nemoc, doktorka to hledala v lekarskem slovniku :D ja tusila, ze to neni koprivka ;)

fiollette
25. srp 2017

Jak dlouho jsou prosím děti s pátou nemocí infekční? Dokud se vysypávají?Všude jsem jen našla,že nejvíc jsou před výsevem.Syn se vysypává už 11dní.Poslední dva dny min.výsev a dnes zase víc :-/